• Tartalom

3/2025. (III. 27.) BM OKF utasítás

3/2025. (III. 27.) BM OKF utasítás

a polgári védelmi szervezetek 2025. évi katasztrófavédelmi felkészítésének rendjéről

2025.03.29.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában foglaltak alapján a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. § Az utasítás hatálya a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra (a továbbiakban: BM OKF), annak területi szerveire (a továbbiakban: igazgatóság), valamint területi jogállású és helyi szerveire terjed ki.

2. § Az utasítás alkalmazásában a katasztrófavédelmi felkészítés azon elméleti és gyakorlati ismeretek összessége, amelyek biztosítják a polgári védelmi szervezet szakszerű, hatékony és biztonságos alkalmazásának lehetőségét, annak érdekében, hogy képes legyen végrehajtani az emberi élet és anyagi javak védelme érdekében végzett feladatait, a települések katasztrófavédelmi osztályba sorolása alapján megállapított veszélyeztető hatások elleni védekezést.

3. § A polgári védelmi szervezet katasztrófavédelmi felkészítése során végrehajtott gyakorlat lehet riasztási, mozgósítási és felkészítő gyakorlat.

4. § A katasztrófavédelmi felkészítéseket 2025. december 15-ig kell végrehajtani.

5. § A katasztrófavédelmi felkészítésekről a BM OKF Kommunikációs Szolgálat, valamint az igazgatóság szóvivője – a BM OKF Kommunikációs Szolgálattal egyeztetve – tájékoztatja a közvéleményt.

6. § A BM OKF által végrehajtott katasztrófavédelmi felkészítések vonatkozásában a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ, az igazgatóság és a helyi szerve által végrehajtott felkészítések vonatkozásában az illetékes igazgatóság gazdasági igazgatóhelyettesi szervezete tervezi, szervezi az anyagi-technikai és élelmezésellátási igényeket.

2. A polgári védelmi szervezetek katasztrófavédelmi felkészítésének rendje

7. § A központi polgári védelmi szervezet katasztrófavédelmi felkészítését a BM OKF Országos Polgári Védelmi Főfelügyelőség tervezi és szervezi.

8. § A területi polgári védelmi szervezet katasztrófavédelmi felkészítését az igazgatóság polgári védelmi főfelügyelője, a települési polgári védelmi szervezet felkészítését a katasztrófavédelmi kirendeltség (a továbbiakban: kirendeltség) polgári védelmi felügyelője tervezi. A felkészítések végrehajtásában az igazgatóság és helyi szervei is részt vesznek.

9. § A polgári védelmi szervezet katasztrófavédelmi felkészítési ütemtervét az 1. melléklet alapján kell elkészíteni. A felkészítési ütemtervet az igazgatóság – az illetékes kirendeltség bevonásával – a területi és helyi védelmi bizottság elnökével, az érintett település polgármesterével, valamint a 21. §-ban megjelölt szervezetekkel szükség szerint egyeztetve készíti el, és azt az utasítás hatálybalépésétől számított 30 napon belül elektronikus úton felterjeszti az országos polgári védelmi főfelügyelő részére. A felkészítési ütemtervet − a BM OKF Költségvetési Főosztály vezetőjének egyetértését követően − az országos polgári védelmi főfelügyelő hagyja jóvá.

10. § A polgári védelmi szervezet katasztrófavédelmi felkészítését az 1. melléklet 1. függeléke szerinti kimutatásban foglaltak alapján kell tervezni.

11. § A polgári védelmi szervezet katasztrófavédelmi felkészítésének finanszírozását − az 1. melléklet 1. függeléke szerint elkészített kimutatás alapján − az igazgatóság gazdasági igazgatóhelyettesi szervezete tervezi, az 1. melléklet 2. függeléke szerinti tartalommal.

12. § A polgári védelmi szervezet katasztrófavédelmi felkészítését – a 2. melléklet szerinti riasztási és mozgósítási gyakorlat kivételével – a 3. melléklet szerinti foglalkozási jegy alkalmazásával kell dokumentálni.

13. § A polgári védelmi szervezetbe beosztott személyeket fel kell készíteni a normaidőn belüli, megalakítási helyen történő megjelenésre, a beosztásnak megfelelő, szakszerű feladat-végrehajtásra, valamint meg kell ismertetni a beavatkozást igénylő mentési, kárelhárítási feladatok végrehajtását, és biztosítani kell a gyakorlati megvalósítás készségszintű elsajátítását.

14. § A polgári védelmi szervezet terepen végrehajtott felkészítő gyakorlata tervezése során törekedni kell arra, hogy a kockázati helyszínek és a veszélyeztető tényezők azonosítását követően a gyakorlatot valós kockázati helyszínre tervezzék. A gyakorlatot a település veszélyeztetettségének megfelelően, a polgármester javaslata alapján úgy kell végrehajtani, hogy az a veszélyeztető hatások kivédését és kezelését célozza.

15. § A polgári védelmi szervezet terepen végrehajtott felkészítő gyakorlatát úgy kell tervezni, hogy az lehetőség szerint értékteremtő legyen, elősegítse a település védelmének erősítését, a település lakosságának önmentő képességét.

16. § A polgári védelmi szervezet felkészítő gyakorlatát úgy kell tervezni, hogy végrehajtása során kiemelt szerepet kapjon az uniós polgári védelmi mechanizmusról szóló Európai Parlament és Tanács 1313/2013/EU határozat 6. cikk a) pontja alapján a „Magyarország nemzeti katasztrófakockázat-értékeléséről szóló jelentése” című, 2023. évi dokumentumban feltárt, elsődlegesen veszélyeztető kockázati tényezőként azonosított helyi vízkár elleni védekezésre és a globális éghajlatváltozással kapcsolatban egyre nagyobb gyakorisággal kialakuló, rendkívüli időjárással kapcsolatos katasztrófatípusok elleni védekezésre történő felkészítés.

17. § A polgári védelmi szervezet felkészítő gyakorlata megkezdése előtt a gyakorlat elrendelője által kijelölt személy a gyakorlaton részt vevőket baleset- és munkavédelmi oktatásban részesíti, amelynek tényét írásban dokumentálni kell.

18. § A polgári védelmi szervezet terepen végrehajtott felkészítő gyakorlatán a katasztrófavédelmi igazgató döntése alapján a település biztonságát fokozó beavatkozásokban a szükséges és arányos mértékben a hivatásos katasztrófavédelmi szerv készenléti egységei is részt vehetnek.

19. § A polgári védelmi szervezetek elméleti felkészítése − a felkészítés sajátosságaira figyelemmel − gyakorlati felkészítés keretében is végrehajtható, úgymint a védekezés során alkalmazandó technikai eszközök gyakorlatban történő megismerésével, az elsősegélynyújtási, valamint törzsvezetési feladatok – törzsvezetési gyakorlat formájában történő – begyakorlásával.

20. § A vizek kártétele elleni feladatokra történő elméleti felkészítés során a hivatásos katasztrófavédelmi szerv felkészítést végrehajtó állománya az Európai Unió áradásokkal szembeni rezilienciájának átfogó megerősítéséről szóló 16841/24 számú európai tanácsi következtetés tartalmát a szükséges mértékig ismertesse.

21. § A katasztrófavédelmi felkészítések előkészítésébe és végrehajtásába az igazgatóság a szükséges mértékben bevonja a katasztrófák elhárításában közreműködő állami és civil szervezeteket, így különösen

a) a karitatív szervezeteket,

b) az önkéntestűzoltó-egyesületeket,

c) a vízügyi igazgatóságokat,

d) a mentőszolgálatot,

e) az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervet,

f) a polgárőrséget,

g) a polgári védelmi szövetségeket,

h) a tűzoltószövetségeket,

i) a Magyar Honvédséget, valamint

j) a büntetés-végrehajtási szervezetet.

22. § A polgári védelmi szervezet felkészítésén a hivatásos katasztrófavédelmi szervnél közösségi szolgálatot teljesítő tanuló – a szülő írásbeli beleegyezésével – részt vehet.

23. § A katasztrófavédelmi igazgató vagy a helyi szerv vezetője a végrehajtott felkészítést követően haladéktalanul intézkedik a felkészítés adatainak feltöltésére a polgári védelmi adatnyilvántartó rendszerbe (a szervezet pontos megnevezése, felkészítés helye és ideje, felkészítés típusa, létszám), valamint gyakorlat esetén a napi jelentésben történő pontos és tényszerű [a szervezet pontos megnevezése, gyakorlat helye és ideje, gyakorlat típusa, gyakorlaton részt vett személyek száma, a gyakorlatot értékelő személy beosztása, valamint az értékelés

(megfelelt / nem felelt meg)] megjelenítésére.

24. § Az önkéntes mentőszervezet felkészítésére a polgári védelmi szervezetre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, amelyet az igazgatóság illetékességi területén megalakult vármegyei, fővárosi rendeltetésű önkéntes mentőszervezet esetében – szükség szerint a helyi szerv bevonásával – az igazgatóság, a járási, települési rendeltetésű önkéntes mentőszervezet esetében a helyi szerv hajt végre. Az önkéntes mentőszervezet gyakorlati felkészítése történhet továbbá rendszerbeállító, minősítő, újraminősítő gyakorlat keretében.

25. § A munkahelyi polgári védelmi szervezet által tartott gyakorlatot a megalakításának helye szerint illetékes kirendeltségvezető vagy az általa, a katasztrófavédelmi kirendeltség állományából kijelölt személy ellenőrzi.

3. Záró rendelkezések

26. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

27. §1

28. §2

1. melléklet a 3/2025. (III. 27.) BM OKF utasításhoz

Fejléc/Vármegyei (Fővárosi) Katasztrófavédelmi Igazgatóság
5R01579.docx

Szám:


Jóváhagyom!

Budapest, 2025. -n

Név, rendfokozat

országos polgári védelmi főfelügyelő

Egyetértek!

Budapest, 2025. -n

Név, rendfokozat

BM OKF költségvetési főosztályvezető



FELKÉSZÍTÉSI ÜTEMTERV

polgári védelmi szervezetek és önkéntes mentőszervezetek katasztrófavédelmi felkészítésére

2025.



Felterjesztem!

Település, 2025. -n

Név, rendfokozat

vármegyei (fővárosi) igazgató

Ellenjegyzem!

Település, 2025. -n

Név, rendfokozat

vármegyei (fővárosi)

gazdasági igazgatóhelyettes



ALAPVETŐ TEMATIKA
ALAPKÉPZÉSHEZ
Az alapképzés olyan felkészítési forma, amely során a katasztrófavédelmi felkészítésben résztvevők a feladatuk ellátásához szükséges alapvető ismeretek, jártasságok és készségek birtokába jutnak. Az alapképzés során elsajátítandó ismeretek az általános katasztrófavédelmi ismeretek, a munka- és balesetvédelmi szabályok, valamint a polgári védelmi szervezetbe beosztott személyek jogai és kötelezettségei. Az alapképzés időtartama 6 óra.
1. Az általános katasztrófavédelmi ismeretek témakörében, összesen 3 órában, a szervezet felépítéséről, működéséről, a vonatkozó jogszabályokról elsajátítandó alapvető ismeretek:
a) a katasztrófavédelem helye, szerepe, feladatai, a polgári védelmi feladatok,
b) a katasztrófavédelem irányítása, szervezete, együttműködés a katasztrófák elleni védekezésben részt vevő egyéb szervezetekkel,
c) a katasztrófavédelem szervezete, a polgári védelmi szervezetek létrehozása,
d) a polgári védelmi szervezetek riasztása, a riasztás rendszere, a lakosság tájékoztatásának, riasztásának módszerei,
e) függelmi viszonyok, irányítás, jelentés és az utasításadás rendje a polgári védelmi szervezetben,
f) a mozgósítás szabályai,
g) a megalakítási helyen legjellemzőbb veszélyeztető hatások, az abból adódó kockázatbecslés és veszélyelhárítási tervezés,
h) általános lakosságvédelmi feladatok,
i) a polgári védelmi szervezetek közötti együttműködés.
2. A munka- és balesetvédelmi szabályok témakörében, összesen 2 órában elsajátítandó ismeretek:
a) általános munka- és balesetvédelem,
b) a kárterület felderítése közben betartandó szabályok,
c) a műszaki mentés során betartandó szabályok,
d) a szennyezett területről történő mentés biztonsági rendszabályai,
e) tűzvédelmi ismeretek,
f) a védekezéshez alkalmazott eszközökre vonatkozó szabályok,
g) egyéni védőeszközök használata.
3. A beosztott személyek jogai és kötelezettségei témakörben, összesen 1 órában elsajátítandó ismeretek:
a) a polgári védelmi kötelezettség alá tartozó személyek és a kötelezettség alól mentesülők köre,
b) adatszolgáltatási, bejelentési, megjelenési, a polgári védelmi szolgálat teljesítésére irányuló (szolgálatadási) kötelezettség,
c) mentesség a polgári védelmi kötelezettség alól,
d) a polgári védelmi szolgálatot teljesítők jogosultságai,
e) a polgári védelmi kötelezettség megsértésének következményei.
ALAPVETŐ TEMATIKA
SZAKKIKÉPZÉSHEZ
A szakkiképzés a katasztrófavédelmi felkészítésben részt vevők konkrét szakfeladatokra történő felkészítése. A szakkiképzés során elsajátítandó ismeretek a polgári védelmi szervezet adott egysége (a továbbiakban: polgári védelmi egység) tevékenységéhez kapcsolódó speciális ismeretek. A szakkiképzés időtartama 8 óra. Az elméleti képzés a szakkiképzés során begyakorló tevékenységgel egészülhet ki.
1. Általános ismeretek témakörében, összesen 2 órában elsajátítandó ismeretek:
a) a veszélyeztető tényezők ismerete, kiemelten a helyi/munkahelyi sajátosságokra,
b) a polgári védelmi szervezetek megalakítása, alkalmazása, feladataik végrehajtási és eljárási rendje,
c) lakosságvédelmi feladatok, kitelepítés, kimenekítés, befogadás, elzárkózás,
d) munka- és balesetvédelem, egyéni védőeszköz használatának szabályai.
2. A polgári védelmi egységek tevékenységéhez kapcsolódó speciális ismeretek témakörében, a polgári védelmi egység feladatkörének megfelelően, összesen 6 órában szükséges felkészítést végrehajtani úgy, hogy a szakkiképzésben részt vett személy alkalmas legyen az Alapvető tematika a szakkiképzéshez című dokumentumban a polgári védelmi egység számára meghatározott feladatok végrehajtására.
a) Infokommunikációs egység:
A szakkiképzés során elsajátítandó alapvető ismeretek: az informatikai és kommunikációs eszközök kezelése, a riasztás végrehajtásának szabályai a polgári védelmi szervezetek és a lakosság körében, az együttműködő szervekkel történő kommunikáció.
Elmélet:
– riasztási-tájékoztatási feladatok: riasztási jelzések, riasztás, tájékoztatás módszerei, eszközei, a riasztó eszközök működtetése,
– a mozgósítás szabályai.
Gyakorlat:
– a riasztó eszközök működtetése, riasztási jelzések leadása. (Gyakorlathoz szükséges eszköz: riasztó eszközök, szükség riasztó eszköz.)
A felkészítést követően az infokommunikációs egység tagja az alábbi feladatok végrehajtására legyen alkalmas:
– a lakosság helyi riasztása és tájékoztatása,
– a polgári védelmi szervezetek állományának riasztása,
– a riasztásra szolgáló technikai eszközök és berendezések működtetése,
– a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, a polgári védelmi szervezetek, az irányító és együttműködő szervek, szervezetek közötti kommunikáció biztosítása,
– az informatikai és kommunikációs eszközök kezelése, üzemeltetése, a vezetés infokommunikációs feltételeinek biztosítása.
b) Lakosságvédelmi egység:
A szakkiképzés során elsajátítandó alapvető ismeretek: a kitelepítés, kimenekítés, befogadás végrehajtásának feladatai, szükséges tervezési, szervezési feladatok.
Elmélet:
– kitelepítés, kimenekítés feladatai: gyülekezési hely meghatározása, kialakítása, személyek nyilvántartása, kitelepítési útvonal biztosítása,
– befogadás feladatai: befogadóhely kialakítása, személyek nyilvántartása, ellátási (élelem, fektetőanyag, higiénia stb.) feladatok.
Gyakorlat:
– befogadóhely kialakítása. (Gyakorlathoz szükséges eszköz: elhelyezéshez szükséges anyagok.)
A felkészítést követően a lakosságvédelmi egység tagja az alábbi feladatok végrehajtására legyen alkalmas:
– a kitelepítéssel, befogadással összefüggő feladatok ellátásának megszervezése,
– a veszélyeztetett területről a lakosság kitelepítése, kimenekítése.
c) Egészségügyi egység:
A szakkiképzés során elsajátítandó alapvető ismeretek: elsősegélynyújtási ismeretek, a sérültek felkutatása, a sérültek szállítása, járványügyi feladatok, a lakosság és az anyagi javak megelőző radiológiai, biológiai, vegyi védelme, a mentesítés, fertőtlenítés végrehajtásának speciális szabályai, szükség-védőeszközök használatának ismerete.
Elmélet:
– alapvető elsősegélynyújtási ismeretek,
– a sérültek kimentése, mozgatása,
– mentesítési és fertőtlenítési feladatok,
– radiológiai, biológiai és vegyi anyaggal szennyezett sérültek elsődleges ellátásának szabályai, kiemelt figyelemmel a mentést és ellátást végző egyéni védelmére,
– kritikus körülmények között végzett tevékenység higiéniai szabályai.
Gyakorlat:
– a sérült állapotának felmérése: a légút ellenőrzése, a keringés ellenőrzése, az eszméletlenség vizsgálata,
– újraélesztési tevékenység,
– a sebek kötözése,
– ízületek sérülései, törések, égési sérülések, rosszullétek és ellátásuk,
– egyéni védőeszközök használatának gyakorlása,
– radiológiai, biológiai és vegyi anyaggal szennyezett sérültek ellátását követő mentesítési és fertőtlenítési feladatok végrehajtása.
A felkészítést követően az egészségügyi egység tagja az alábbi feladatok végrehajtására legyen alkalmas:
– a polgári védelmi szervezetek egészségügyi biztosítása,
– a járványos növény- és állatbetegségek megelőzésében, terjedésének megakadályozásában, felszámolásában való közreműködés,
– halaszthatatlan kegyeleti feladatok végrehajtásában való közreműködés,
– a járványos megbetegedések, fertőzések által veszélyeztetett lakosság védelme érdekében szükséges megelőző intézkedések és a fertőtlenítőmunkák elvégzése,
– a sérült személyek felkutatása, elsősegélynyújtásban való részesítése, a sérültek gyűjtőhelyre, kórházba való szállítása,
– a szükséges és elégséges mértékig mentesítési feladatok ellátásában történő közreműködés.
d) Logisztikai egység:
A szakkiképzés során elsajátítandó alapvető ismeretek: logisztikai támogatási ismeretek, tervezés, polgári védelmi szervezetek anyagi-technikai feltételeinek biztosítása.
Elmélet:
– ellátási feladatok megszervezése és végzése,
– az állomány ruházattal, eszközzel történő ellátása,
– élelmezési feladatok ellátása: beszerzés, ellátási helyszín tervezése, berendezése, feldolgozás (főzés, egységcsomag készítése), kiosztás,
– ivóvízzel és védőitallal történő ellátás,
– technikai eszközök biztosítása, üzemeltetése,
– szállítási feladatok szervezése, végrehajtása,
– segélyek fogadása, kezelése,
– készletkezelés, deponálás,
– életvédelmi létesítményekkel kapcsolatos feladatok,
– szükséggyógyintézetek logisztikai támogatása,
– járványos megbetegedések, fertőzések által veszélyeztetett lakosság védelme érdekében végzett logisztikai tevékenység, annak támogatása.
Gyakorlat:
– nyilvántartások készítése, vezetése,
– raktárak bejárása (anyagismeret, helyszín és anyag meghatározásával).
e) Műszaki és kárfelszámoló egység:
A szakkiképzés során elsajátítandó alapvető ismeretek: műszaki kárfelszámolási és tűzoltási ismeretek, védekezési feladatok (rendkívüli téli időjárás, viharkárok, hőség, jégeső, árvíz, belvíz elleni védekezési feladatok, helyi vízkárelhárítási feladatok), romosodott épületekben rekedt személyek, kulturális örökség védett elemeinek mentése, védelmi célú, létfontosságú építményekkel és közművekkel kapcsolatos feladatok.
Elmélet:
– vízkárelhárítási feladatok,
– kárterület felderítése,
– kárterületen történő mozgás, biztonságos útvonal kijelölése,
– munka- és balesetvédelmi szabályok,
– kulturális javak mentése.
Gyakorlat:
– védekezés során használt eszközök alkalmazásának gyakoroltatása,
– vizek kártételei elleni védekezés esetén szükséges tevékenység gyakorlása: homokzsáktöltés, buzgárelfogás, bordás megtámasztás, nyúlgát, jászolgát építésének gyakorlása,
– vízelvezető árkok tisztítása,
– a rendkívüli időjárási viszonyok következményeinek felszámolása: utak járhatóvá tétele, romok eltakarítása,
– terület fertőtlenítése,
– közműkárok és szolgáltatáskiesések felmérésre,
– kisgépek, eszközök kezelésének gyakorlása.
(Gyakorláshoz szükséges eszköz: homokzsák, homok, szivattyú, egyéb kisgépek, kézi szerszámok, szükséges mértékig egyéni védőeszköz.)
ALAPVETŐ TEMATIKA
TOVÁBBKÉPZÉSHEZ
A továbbképzés a katasztrófavédelmi felkészítésben részt vevők ismeretei bővítése és felkészültségi szintjének javítása érdekében történő ismétlő és rendszerező tevékenység, az alapképzés és a szakkiképzés ismeretanyagára épülve, szükség szerint azt aktualizálva. A továbbképzés időtartama 6 óra. Az elméleti képzés begyakorlótevékenységgel egészülhet ki.
1. Az általános katasztrófavédelmi ismeretek témakörében összesen 1 órában elsajátítandó ismétlő, rendszerező ismeretek:
a) a katasztrófavédelem szervezet- és feladatrendszere, valamint a hozzá kapcsolódó jogszabályi háttér,
b) a megalakítási hely szerint legjellemzőbb veszélyeztető hatások, az abból adódó kockázatbecslés és veszélyelhárítási tervezés,
c) a mozgósítás szabályai, teljes bevetési készenlét eléréséhez szükséges tennivalók,
d) a beosztott személyek jogai és kötelezettségei,
e) a polgári védelmi kötelezettség alá tartozó személyek és a kötelezettség alól mentesülők köre.
A polgári védelmi egységek tevékenységéhez kapcsolódó speciális ismeretek témakörében a polgári védelmi egység feladatkörének megfelelően, összesen 5 órában a szakkiképzés alapvető tematikájában felsoroltak rendszerezésére, ismétlésére kerül sor.
ALAPVETŐ TEMATIKA
VEZETŐI KÉPZÉSHEZ
A vezetői képzés témakörében elsajátítandó ismeretek az általános katasztrófavédelmi ismeretek, a munka- és balesetvédelmi szabályok, az alapvető egészségügyi ismeretek, az a polgári védelmi egységek tevékenységéhez kapcsolódó speciális ismeretek, a katasztrófák elleni védekezésben részt vevő szervekkel történő együttműködéssel kapcsolatos ismeretek, a polgári védelmi szervezetek alkalmazásának jogszabályi lehetősége és eljárásrendje, vezetéselméleti (vezetésirányítási, törzsvezetési, törzsmunka) ismeretek. A vezetői képzés időtartama: 6 óra. Az elméleti képzés begyakorlótevékenységgel egészülhet ki.
1. Az általános katasztrófavédelmi ismeretek témakörében, összesen 1 órában a szervezet felépítéséről, működéséről, a vonatkozó jogszabályokról elsajátítandó alapvető ismeretek:
a) a katasztrófavédelem helye, szerepe, feladatai,
b) a katasztrófavédelem irányítása, szervezete,
c) védelmi és biztonsági igazgatási ismeretek (KKB, TVB, HVB),
d) a megalakítási hely szerint legjellemzőbb veszélyeztető hatások, az abból adódó kockázatbecslés,
e) a veszélyelhárítási tervezés,
f) a polgári védelmi szervezet megalakításával kapcsolatos tudnivalók,
g) a polgári védelmi kötelezettség alá tartozó személyek és a kötelezettség alól mentesülők köre,
h) a polgári védelmi szervezetek riasztása, riasztási jelek, a lakosság riasztása,
i) a mozgósítás, alkalmazás szabályai,
j) lakosságvédelmi feladatok.
2. A munka- és balesetvédelmi szabályokról összesen 1 órában elsajátítandó ismeretek:
a) általános munka- és balesetvédelem,
b) a kárterület felderítése közben betartandó szabályok,
c) a műszaki mentés során betartandó szabályok,
d) a szennyezett területről történő mentés biztonsági szabályai,
e) tűzvédelmi ismeretek,
f) az egyéni védőeszközök használatának szabályai.
3. A polgári védelmi egységek tevékenységéhez kapcsolódóan összesen 2 órában elsajátítandó ismeretek:
a) a megalakítási hely szerinti legjellemzőbb védekezési feladatok, kárfelszámolás (rendkívüli téli időjárás, viharkárok, hőség, jégeső, árvíz, belvíz elleni védekezési feladatok, helyi vízkárelhárítási feladatok),
b) a riasztó- és híradástechnikai eszközök kezelése, a riasztás végrehajtásának szabályai,
c) a kitelepítés, kimenekítés, befogadás végrehajtása,
d) speciális elsősegélynyújtási ismeretek, a sérültek felkutatása, a sérültek szállítása,
e) műszaki károk felszámolása,
f) tűzoltási ismeretek,
g) a lakosság és az anyagi javak megelőző radiológiai, biológiai, vegyi védelme, a mentesítés, fertőtlenítés speciális szabályai, szükség-védőeszközök alkalmazása,
h) járványügyi megelőzési feladatok,
i) logisztikai ismeretek.
4. A vezetéselméleti ismeretek témakörében összesen 2 órában elsajátítandó ismeretek:
a) parancsnokság, vezetéselméleti ismeretek, vezetésirányítás, törzsmunka, kárterületibeavatkozás-irányítás, feladatszervezés, alá-fölérendeltség veszélyhelyzet esetén,
b) együttműködés a katasztrófák elleni védekezésben részt vevő egyéb szervezetekkel,
c) kommunikáció, a média kezelése.
A POLGÁRI VÉDELMI SZERVEZET GYAKORLATI FELKÉSZÍTÉSE
a) Riasztási gyakorlat: a mozgósítás első fázisa, amely során a riasztási gyakorlatot elrendelő döntéséről a polgári védelmi szervezet tagja a megjelenésre történő értesítést megkapja.
b) Mozgósítási gyakorlat: amely során a polgári védelmi szervezet tagja a riasztási gyakorlat közleményében meghatározott helyen és időben megjelenik, s amelynek célja a mozgósítás időben történő elérése.
c) Felkészítő gyakorlat:
ca) amely során az elméletben elsajátított ismeretek begyakorlása történik (pl. elsősegélynyújtás, riasztás, védekezés során használt eszközök alkalmazásának megismerése, törzsvezetés begyakorlása),
cb) terepen végrehajtott gyakorlat, amelynek célja a polgári védelmi szervezetek egymás közötti, valamint a mentésben részt vevő más szervekkel való együttműködésének gyakorlása, valamint a védekezés során használt eszközök alkalmazásának, a védekezés módjainak gyakoroltatása.

1. függelék a 3/2025. (III. 27.) BM OKF utasítás 1. mellékletéhez

KIMUTATÁSA POLGÁRI VÉDELMI SZERVEZETEK ÉS AZ ÖNKÉNTES MENTŐSZERVEZETEK 2025. ÉVI KATASZTRÓFAVÉDELMI FELKÉSZÍTÉSEINEK ÜTEMEZÉSÉHEZ

Sorszám

Helyszín

Dátum
(hónap)

Felkészített polgári védelmi szervezet / önkéntes mentőszervezet pontos megnevezése

Felkészített polgári védelmi szervezet / önkéntes mentőszervezet típusa/rendeltetése

Szervezeti egység típusa

Felkészítés típusa

Nemzeti minősítés
típusa

Létszám
(fő)

Tervezett katasztrófavédelmi
költség** (Ft)

Vármegye

Település*

Elmélet

Gyakorlat

1.

– Ft

2.

– Ft

3.

– Ft

4.

– Ft

5.

– Ft

6.

– Ft

7.

– Ft

8.

– Ft

9.

– Ft

10.

– Ft

11.

– Ft

12.

– Ft

13.

– Ft

14.

– Ft

15.

– Ft

16.

– Ft

17.

– Ft

18.

– Ft

19.

– Ft

20.

– Ft

Összesen:

0

– Ft

* Az igazgatóság teljes illetékességi területére vonatkozóan, folytatólagosan.
** A 2. függelék Tervezett katasztrófavédelmi költségek oszlopban meghatározott összegnek megfelelően.

2. függelék a 3/2025. (III. 27.) BM OKF utasítás 1. mellékletéhez

FINANSZÍROZÁSI TERVA POLGÁRI VÉDELMI SZERVEZETEK ÉS ÖNKÉNTES MENTŐSZERVEZETEK 2025. ÉVI KATASZTRÓFAVÉDELMI FELKÉSZÍTÉSÉNEK KIADÁSAIRÓL

Sorszám

Dátum
(hónap)

Helyszín
(település)

Felkészített polgári védelmi szervezet / önkéntes mentőszervezet pontos megnevezése

Létszám
(fő)

Igény szerinti katasztrófavédelmi szállító-
és anyagmozgató eszköz

Igény szerinti katasztrófavédelmi anyag és eszköz

Egyéb katasztrófavédelmi költségek

Tervezett katasztrófavédelmi költségek

Típus

Darab-
szám

Tervezett üzemanyag és fenntartási költség*
A

Megnevezés

Mennyiség

Tervezett költség
B

Jogcím

Tervezett költség
C

A+B+C

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

Összesen:

0

– Ft

– Ft

– Ft

– Ft

* Szállítóeszköz típusának és az igénybevétel során várható futásteljesítményének figyelembevételével.

2. melléklet a 3/2025. (III. 27.) BM OKF utasításhoz

3. melléklet a 3/2025. (III. 27.) BM OKF utasításhoz

1

A 27. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

2

A 28. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére