5/2025. (V. 14.) IM rendelet
5/2025. (V. 14.) IM rendelet
a közjegyzői nyelvi jogosítvány kiadásának rendjéről
[1] A nyelvi jogosítvány megszerzésére irányuló vizsga alkalmával a vizsgázó közjegyző vagy közjegyzőhelyettes a jogi szaknyelvi tudásáról, idegen nyelvi kompetenciájáról, a közjegyzői ismeretekkel kapcsolatos idegen nyelvi jártasságáról és a nyelvi jogosítvány gyakorlásával kapcsolatos jogszabályok ismeretéről ad számot.
[2] A nyelvi jogosítvány megszerzéséhez a vizsgázónak azt kell igazolnia, hogy a jogi szaknyelvi tudása, a jogszabályok ismerete, valamint az általános közjegyzői gyakorlat alapján alkalmas arra, hogy az idegen nyelvű okiratok készítése mellett a közjegyző általános kioktatási kötelezettségeinek is eleget tegyen, minden közjegyzői ügykörben teljes biztonsággal és felelősséggel járjon el az adott idegen nyelven is.
[3] E célok végrehajtására a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény 183. § n) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 119. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. Általános szabályok
1. § (1) Az igazságügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Kjtv.) 114. § (1) és (3) bekezdése alapján akkor jogosítja fel a közjegyzőt és a közjegyzőhelyettest, hogy az eljárás nyelvétől eltérő nyelven készítsen közjegyzői okiratot (a továbbiakban: idegennyelvi jogosultság), ha a Kjtv. 114. § (3) bekezdése szerinti nyelvi meghallgatásként az e rendeletben meghatározott vizsgát teljesítette, és a nyelvi jogosítvány kiadásának feltételei fennállnak.
(2) Tartós helyettesként kirendelt közjegyzőhelyettesre – a tartós helyettesi kirendelés időtartamára – a közjegyzőre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
2. § (1) A vizsga adminisztratív szervezési feladatait az Igazságügyi Szolgálatok Jogakadémiája (a továbbiakban: Jogakadémia) látja el. A vizsga feletti szakmai felügyeletet a miniszter látja el.
(2) A vizsga teljes iratanyagát a Jogakadémia őrzi.
(3) A vizsgát jelentkezés esetén a jelentkezés beérkezésétől számított 60 napon belüli időpontra meg kell szervezni.
3. § (1) A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll.
(2) A vizsga akkor sikeres, ha mind az írásbeli, mind a szóbeli rész sikeres. Sikertelen szóbeli rész esetén új vizsgára kell jelentkezni.
(3) A vizsga anyagát az 1. mellékletben meghatározott témakörök képzik.
4. § A miniszter és a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (a továbbiakban: MOKK) elnöke a vizsga eredményéről, valamint a nyelvi jogosítvány kiadásáról és visszavonásáról szóló döntéséről haladéktalanul értesíti egymást.
2. Közjegyzői Idegennyelvi Vizsgabizottság
5. § (1) Az írásbeli vizsgafeladatok összeállítását és a szóbeli vizsga lefolytatását a Közjegyzői Idegennyelvi Vizsgabizottság tagjaiból és a Magyar Közlönykiadó és Igazságügyi Fordítóközpont Zártkörűen Működő Részvénytársaság által javasolt, magyarországi egyetemen a társadalomtudományok köréből a Kjtv. 114. § (4) bekezdés b) pontja szerinti kérelem (a továbbiakban: kérelem) szerinti nyelven szakfordító-tolmács képesítést szerzett külső szakértőkből (a továbbiakban: nyelvi lektor) a Jogakadémia által esetenként kijelölt vizsgabizottság (a továbbiakban: vizsgabizottság) végzi.
(2) A Közjegyzői Idegennyelvi Vizsgabizottság tagjának a legalább két éve nyelvi jogosítvánnyal rendelkező közjegyző vagy közjegyzőhelyettes nevezhető ki.
(3) A Közjegyzői Idegennyelvi Vizsgabizottság tagjait a miniszter nevezi ki 5 évre. Megszűnik a Közjegyzői Idegennyelvi Vizsgabizottság tagsága annak, akinek a nyelvi jogosítványát visszavonták.
(4) A (2) bekezdés szerinti feltétel fennállását a Jogakadémia felé a nyelvi jogosítvány másolatának megküldésével igazolni kell. A Közjegyzői Idegennyelvi Vizsgabizottság tagja a Jogakadémiának haladéktalanul bejelenti, ha nyelvi jogosítványát visszavonták.
(5) A vizsgabizottság 3 főből áll, a vizsgabizottság elnöke a közjegyző vagy a közjegyzőhelyettes tag, aki ellátja a vizsgabizottság adminisztratív feladatait. A vizsgabizottság további két tagja a miniszter által vezetett minisztérium képviselője és a nyelvi lektor.
(6) Ha a Közjegyzői Idegennyelvi Vizsgabizottság tagjai között nincs a kérelemmel érintett idegen nyelvből a (2) bekezdésnek megfelelő közjegyző vagy közjegyzőhelyettes, vagy a kérelemmel érintett idegen nyelv esetében nincs olyan kinevezett közjegyző vagy közjegyzőhelyettes, aki nyelvi jogosítvánnyal rendelkezne, akkor a vizsgabizottságba a Jogakadémia eseti felkérés alapján jelöl ki legalább két éve kinevezett közjegyző vagy közjegyzőhelyettes tagot.
(7) Ha a kérelemmel érintett idegen nyelv esetében nincs olyan kinevezett közjegyző vagy közjegyzőhelyettes, aki nyelvi jogosítvánnyal rendelkezne a vizsgabizottság 5 főből áll. A vizsgabizottságba két közjegyző vagy közjegyzőhelyettes tagot kell kijelölni, a vizsgabizottság elnöke a hosszabb szolgálati idővel rendelkező közjegyző vagy közjegyzőhelyettes tag. A vizsgabizottság további tagjai a miniszter által vezetett minisztérium képviselője és két nyelvi lektor.
(8) Nem lehet a vizsgabizottság tagja az a közjegyző vagy közjegyzőhelyettes, akinek a szolgálata szünetel, továbbá aki szolgálatból történő felfüggesztés hatálya alatt áll.
3. A vizsgára való jelentkezés feltételei
6. § (1) Vizsgára az a közjegyző vagy közjegyzőhelyettes jelentkezhet, aki az adott idegen nyelvből legalább „B2 szintű” komplex típusú államilag elismert nyelvvizsgával rendelkezik.
(2) A közjegyző vagy közjegyzőhelyettes a vizsgára történő jelentkezéssel párhuzamosan nem jelentkezhet a MOKK által szervezett nyelvi jogosítvány kiadása iránti vizsgára.
(3) A vizsgára történő jelentkezésről a MOKK elnöke és a miniszter haladéktalanul értesíti egymást.
7. § Közjegyzőhelyettes a névjegyzékbe történt bejegyzésétől számított összesen 1 év közjegyzőhelyettesi gyakorlat után jelentkezhet a vizsgára. A közjegyzőjelölti szolgálat a gyakorlati időbe beszámít.
4. Jelentkezés a vizsgára és a kérelem
8. § (1) A vizsgára jelentkezést és a kérelmet a közjegyző vagy a közjegyzőhelyettes a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszerén keresztül elektronikus úton vagy a Jogakadémiának címzetten postai úton nyújthatja be.
(2) A kérelmezőnek elektronikus úton történt jelentkezés esetén a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszerébe fel kell töltenie, vagy postai úton történt jelentkezés esetén a Jogakadémiának címzetten postai úton meg kell küldenie
b) közjegyzőhelyettes esetén a 7. §-ban meghatározott feltétel igazolására a területi közjegyzői kamara által kiadott igazolást.
9. § (1) A jelentkezés elfogadásáról a Jogakadémia határoz a vizsga helyének és időpontjának kitűzésével.
(2) A jelentkezés akkor elfogadható, ha a kérelmező eleget tesz a 3. alcímben foglalt követelményeknek, és megfizeti a vizsga díját.
(3) El kell utasítani a jelentkezést, ha az adott nyelvből sikertelen vizsgáról szóló értesítés kézbesítésétől számított hat hónap nem telt el. Sikertelen vizsgának minősül a MOKK által szervezett vizsgán sikertelennek minősített vizsga is.
(4) A jelentkezés elfogadásáról vagy elutasításáról az elutasítás okának megjelölésével a kérelmező a jelentkezést követő 15 napon belül elektronikus úton történt jelentkezés esetén elektronikus úton, postai úton történt jelentkezés esetén postai úton kap értesítést.
(5) A jelentkezés elutasításával szemben a kérelmező az értesítés kézbesítésétől számított 5 napon belül kifogással élhet. A kifogást a miniszter bírálja el annak beérkezésétől számított 15 napon belül. A miniszter a kifogásnak akkor ad helyt, ha a jelentkezés a 3. alcímben foglaltaknak megfelel, és a kérelmező a vizsga díját megfizette.
5. A vizsga díja
10. § (1) A vizsga díjköteles, díja 45 000 Ft.
(2) A kérelmezőnek a vizsga díját a Jogakadémia által meghatározott és a képzésszervezést támogató informatikai rendszerén közzétett módon kell megfizetnie.
(3) A vizsgabizottság tagját 3 tagú vizsgabizottság esetén vizsgázónként a befizetett vizsgadíjból 15 000 Ft, 5 tagú vizsgabizottság esetén vizsgázónként 9000 Ft vizsgáztatói díj illeti meg.
(4) A jelentkezés elutasítása esetén a már befizetett vizsgadíjat – 5000 Ft adminisztrációs költség levonásával – vissza kell küldeni. A határidőben benyújtott kifogás elutasítása esetén az új jelentkezésre nyitva álló határidőt a kifogás elutasításáról szóló értesítéstől kell számítani.
6. Az írásbeli rész
11. § (1) Az írásbeli rész a 2. mellékletben meghatározott feladattípusokból áll.
(2) Az írásbeli rész megoldására a vizsgázónak 180 perc, a 16. § (1) bekezdése szerinti esetben 30 perc áll rendelkezésére.
(3) A vizsgázó a 2. melléklet 2–4. pontja szerinti feladatoknál általános papíralapú szótárt használhat. A vizsgán a jogi szakszótár használata nem megengedett.
12. § Az írásbeli rész akkor sikeres, ha a vizsgázó az írásbeli résznél elérhető összpontszám legalább 70%-át teljesíti úgy, hogy emellett valamennyi, 2. mellékletben meghatározott típusfeladatból a maximális pontszám legalább 45%-át, valamint a 2. melléklet 5. pontjában meghatározott részfeladatból a maximális pontszám legalább 80%-át eléri.
13. § (1) Az írásbeli rész során a vizsgát vizsgabiztos felügyeli. Vizsgabiztos a Jogakadémia által kijelölt személy lehet.
(2) A vizsgabiztos jogosult a vizsgából kizárni a vizsgázót, ha a vizsga menetével összeegyeztethetetlen magatartást tanúsít. Ennek tényét és okait a vizsgabiztos jegyzőkönyvben rögzíti. A kizárás ellen a vizsgázó a jegyzőkönyv kézhezvételétől számított 5 napon belül kifogással élhet. A kifogásról a miniszter dönt, annak beérkezésétől számított 15 napon belül.
14. § Az írásbeli feladatlapot a vizsgabiztos zárt borítékban vagy elektronikus úton haladéktalanul továbbítja a nyelvi lektornak, aki azt a kézhezvételtől számított 15 napon belül kijavítja, és indokolt véleményével visszaküldi a Jogakadémiának. A Jogakadémia elektronikus úton történt jelentkezés esetén elektronikus úton, postai úton történt jelentkezés esetén postai úton haladéktalanul értesíti a vizsgázót az írásbeli rész eredményéről.
15. § (1) Sikeres írásbeli rész esetén a Jogakadémia a szóbeli rész időpontját az írásbeli rész megtartásától számított 45 napon belüli időpontra tűzi ki.
(2) A vizsgázó egy alkalommal – a szóbeli rész időpontja előtt legalább 8 nappal –, 7500 Ft halasztási díj megfizetése mellett kérheti a szóbeli rész elhalasztását a szóbeli rész időpontjától számított legfeljebb három hónappal. Ha a vizsgázó a szóbeli rész időpontjától számított három hónap alatt a szóbeli részt nem teszi le, az írásbeli részt meg kell ismételnie.
16. § (1) Mentesül a vizsga írásbeli része alól – a 2. melléklet 5. pontja szerinti feladatok kivételével –, aki jogi szakmai nyelvi anyaggal bővített „C1 szintű” kétnyelvű komplex típusú államilag elismert nyelvvizsgával rendelkezik.
(2) A jogi szakmai nyelvi anyaggal bővített „C1 szintű” kétnyelvű komplex típusú nyelvvizsga kizárólag akkor vehető figyelembe, ha annak kiállítására a vizsgára való jelentkezést megelőző négy éven belül került sor.
7. A szóbeli rész
17. § (1) A szóbeli részt a vizsgabizottság folytatja le. A szóbeli rész 45 perc időtartamú.
(2) A szóbeli rész hang- és videókapcsolat folyamatos fenntartására alkalmas távközlési eszköz (a továbbiakban: távközlési eszköz) igénybevételével is lefolytatható, feltéve, hogy a vizsgabizottság egy tagja és a vizsgázó egyidejűleg személyesen egy helyen tartózkodik.
18. § (1) A szóbeli rész bevezető részből, szituációs párbeszédből, közjegyzői hatáskörrel kapcsolatos kérdésekből és egy jogintézménnyel kapcsolatos prezentációból áll.
(2) A szóbeli részen a vizsgázóhoz a közjegyzői hatáskörrel kapcsolatos kérdések között legalább három-három kérdést kell intézni az ügyleti okirat és ténytanúsítvány témaköréből, illetve legalább hat kérdést kell feltenni a többi témakörből.
(3) Ha nincs olyan közjegyző vagy közjegyzőhelyettes, aki az adott idegen nyelvből korábban nyelvi jogosítványt szerzett, akkor az elnök szükség esetén a nyelvi lektor segítségével kommunikál a kérelmezővel.
19. § (1) A szóbeli rész a beszédkészség, nyelvhelyesség és a szaknyelvi tudás – ideértve a szakmai ismereteket is – mérésén alapul, az alábbiak szerint:
a) beszédkészség: 10 pont,
b) nyelvhelyesség: 10 pont,
c) szaknyelvi ismeretek: 20 pont.
(2) A szóbeli rész akkor sikeres, ha a vizsgázó az elérhető összpontszám legalább 70%-át teljesíti.
20. § (1) A vizsgabizottság a szóbeli részt akkor is sikertelennek minősítheti, ha a vizsgázó súlyos tárgyi tévedést ejt.
(2) Súlyos tárgyi tévedés különösen:
a) valamely közjegyzői hatáskör ismeretének hiánya,
b) a közjegyzői szervezetrendszer ismeretének hiánya,
c) a közjegyzők által gyakran alkalmazott eljárások, okiratok, tanúsítványok ismeretének hiánya,
d) súlyos anyagi vagy eljárásjogi tájékozatlanság,
e) a közjegyzői etikai szabályok, illetve általános közjegyzői gyakorlat ismeretének hiánya.
21. § (1) A szóbeli részről vizsgázónként külön jegyzőkönyvet kell készíteni, és ebben fel kell tüntetni
a) a vizsgázó nevét, születési nevét, anyja nevét, születési helyét és idejét,
b) a vizsga helyét és időpontját,
c) a vizsgabizottság tagjainak nevét,
d) az írásbeli kérdéssor megjelölését,
e) a vizsgázó számára a szóbeli részben feltett kérdéseket,
f) a szóbeli rész 19. § (1) bekezdése szerinti értékelését,
g) azt, hogy a vizsgázó a vizsgán megfelelt vagy nem felelt meg.
(2) A jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírják.
(3) Ha a szóbeli rész távközlési eszköz igénybevételével kerül lefolytatásra, a jegyzőkönyvet a vizsgabizottság távközlési eszköz igénybevételével részt vevő tagja
a) – ha rendelkezik minősített elektronikus aláírással – elektronikusan írja alá,
b) – ha nem rendelkezik minősített elektronikus aláírással – aláírását a vizsgabizottság elnökének aláírása pótolja.
22. § (1) A vizsgabizottság a pontozás során figyelemmel van a nyelvi lektornak az írásbeli és a szóbeli rész alapján a jelölt szakmai nyelvtudásáról kialakított véleményére. A vizsgabizottság a nyelvi lektor véleményének meghallgatása után a vizsgázó által elért pontszámok alapján dönt a vizsga teljesítéséről.
(2) Sikertelen vizsga esetén a Jogakadémia értesítést küld elektronikus úton történt jelentkezés esetén elektronikus úton, postai úton történt jelentkezés esetén postai úton a vizsgázó részére.
8. A nyelvi jogosítvány kiadása és visszavonása
23. § (1) A Jogakadémia a vizsga eredménye alapján a sikeres vizsgát követő három munkanapon belül felterjeszti a jegyzőkönyvet, és javaslatot tesz a nyelvi jogosítvány kiadása kérdésében a miniszternek, aki a javaslatra, valamint a 16. §-ban foglaltakra tekintettel a felterjesztéstől számított tíz munkanapon belül dönt a nyelvi jogosítvány kiadásáról, és erről értesíti a vizsgázót.
(2) Az idegennyelvi jogosultság megszerzéséről a miniszter a 3. melléklet szerinti tartalommal adja ki a nyelvi jogosítványt.
(3) Ha a közjegyzőhelyettes sikeres vizsgát tett, és az őt alkalmazó közjegyző nem rendelkezik nyelvi jogosítvánnyal, úgy a nyelvi jogosítvány a vizsga teljesítését követő három éven belül – a Jogakadémiánál való kezdeményezése alapján – adható ki a részére, feltéve, hogy ezen időszak alatt a közjegyzőhelyettes olyan közjegyző alkalmazásába kerül, aki az adott idegen nyelvből nyelvi jogosítvánnyal rendelkezik, vagy közjegyzővé kinevezik.
(4) Közjegyzőhelyettes vizsgázó esetén a nyelvi jogosítványt a miniszter – a Kjtv. 114. § (5) bekezdésére is figyelemmel – az arra való utalással adja ki, hogy a közjegyzőhelyettes jövőbeni közjegyzői kinevezése esetére ugyanazon nyelvi jogosítvány alapján feljogosítja a vizsgázót az adott idegen nyelven idegen nyelvű közjegyzői okiratok készítésére.
24. § Sikertelen vizsga esetén a vizsgázó az erről szóló értesítés kézbesítésétől számított hat hónapon túl jelentkezhet újabb vizsgára az adott nyelvből.
25. § Ha a közjegyzőhelyettes nyelvi jogosítványát a miniszter a Kjtv. 114. § (6) bekezdés b) pontja alapján vonta vissza, a visszavonástól számított 3 éven belül a miniszter a közjegyzőhelyettes, illetve a kinevezett közjegyző kérelmére a nyelvi jogosítványt nyelvi jogosítvány megszerzésére irányuló vizsga letétele nélkül adja ki, feltéve, hogy a közjegyzőhelyettest alkalmazó közjegyző az adott idegen nyelvre a kérelem benyújtásakor nyelvi jogosítvánnyal rendelkezik, vagy a közjegyzőhelyettest a visszavonástól számított 3 éven belül nevezik ki közjegyzővé.
9. Záró rendelkezések
26. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 31. napon lép hatályba.
Dr. Tuzson Bence s. k.,
igazságügyi miniszter
1. melléklet az 5/2025. (V. 14.) IM rendelethez
1. Közjegyzői jogállás
2. Közjegyzői szervezetrendszer
3. A közjegyzői működés keretei
4. A közjegyző felelőssége, működésének felügyelete, ellenőrzése
5. Az Etikai Szabálykönyv
6. Közjegyzői díjszabás
7. Ügyleti okirat
8. Ténytanúsítás
9. A személyazonosság ellenőrzése, javítás, módosítás és segédszemélyek a közjegyzői okirat készítése során
10. Hagyatéki eljárás, Európai Öröklési Rendelet
11. A közjegyző előtti egyezségi eljárás
12. A fizetési meghagyásos eljárás
13. Az előzetes bizonyítás és az igazságügyi szakértő kirendelése
14. Az értékpapír és okirat semmissé nyilvánítása iránti eljárás
15. Az élettársak viszonyaival kapcsolatos nemperes eljárások
16. Hitelbiztosítéki nyilvántartáshoz kapcsolódó közjegyzői eljárás
17. Pénz, értéktárgy és értékpapír megőrzése
18. Okirat megőrzése
19. Végrehajtás elrendelése közjegyzői okiratok, egyezség, végzések és költségjegyzék alapján
20. A közjegyző feladatai a végrehajtás foganatosítása alatt
21. Alkalmazandó jog és a közjegyzői okirat külföldi felhasználása
22. A kézbesítésre, a bizonyításfelvételre és a végrehajtási eljárásokra vonatkozó Európai Uniós jogszabályok
[a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló, 2000. december 22-i 44/2001/EK tanácsi rendelet, a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló, 2012. december 12-i 1215/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, a nem vitatott követelésekre vonatkozó európai végrehajtható okirat létrehozásáról szóló, 2004. április 21-i 805/2004/EK európai parlamenti és a tanácsi rendelet, a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, az alkalmazandó jogról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az e területen folytatott együttműködésről szóló, 2008. december 18-i 4/2009/EK tanácsi rendelet végrehajtási részei, a tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben a bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről (iratkézbesítés) szóló, 2020. november 25-i (EU) 2020/1784 európai parlamenti és tanácsi rendelet, a tagállamok bíróságai között a polgári és kereskedelmi ügyekben a bizonyításfelvétel tekintetében történő együttműködésről (bizonyításfelvétel) szóló, 2020. november 25-i (EU) 2020/1783 európai parlamenti és tanácsi rendelet]
23. Európai fizetési meghagyásos eljárás
24. Házassági vagyonjogi szerződések nyilvántartása
25. Közjegyzői letét
26. Alzálogjog fennállásának igazolására irányuló eljárás
27. Jelzálogjog és az azt biztosító elidegenítési tilalom, terhelési tilalom vagy elidegenítési és terhelési tilalom ingatlan-nyilvántartási bejegyzése vagy törlése iránti eljárás
28. Ingatlan-nyilvántartással kapcsolatos eljárások
2. melléklet az 5/2025. (V. 14.) IM rendelethez
1. Olvasott szövegértés
2. Tömörítés
3. Fordítás
4. Gyakorlati feladat
5. Teszt
3. melléklet az 5/2025. (V. 14.) IM rendelethez
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás