6/2025. (VI. 26.) GVH utasítás
6/2025. (VI. 26.) GVH utasítás
a gépjárművek igénybevételének és használatának rendjéről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott jogkörömben eljárva, az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés f) pontja alapján, a Gazdasági Versenyhivatal szervezeti és működési szabályzatáról szóló 2/2020. (VII. 14.) GVH utasítás 84. § 24. pontjában foglalt tárgykörben a Gazdasági Versenyhivatalnál a gépjárművek igénybevételének és használatának rendjét az alábbiak szerint állapítom meg:
1. Általános rendelkezések
1. § A Gazdasági Versenyhivatal (a továbbiakban: Hivatal) vagyonkezelésében lévő, valamint – a Hivatal feladatainak ellátása érdekében – a Hivatal által foglalkoztatott köztisztviselő vagy munkavállaló (a továbbiakban együtt: munkatárs) által üzemben tartott gépjármű igénybevétele és használata tekintetében ezen utasítás rendelkezései szerint kell eljárni.
2. § A Hivatal feladatainak ellátása érdekében – üzemeltetési módjukat tekintve – a következő gépjárművek vehetők igénybe:
a) az elnök, az elnökhelyettesek, valamint a főtitkár számára az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés c) pont ca) alpontja alapján rendelkezésére álló személyes használatú gépkocsi,
b) a Hivatal vagyonkezelésében lévő hivatalos használatú gépkocsi
3. § A Hivatal gépkocsivezetőinek a 2. § a) pontja szerinti személyes használatú gépkocsihoz történő igénybevétele a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetőjénél kezdeményezhető, aki a kezdeményezőnek haladéktalanul jelzi a rendelkezésre álló gépkocsivezető személyét, egyúttal tájékoztatja a főtitkárt.
2. A hivatali gépkocsik üzemeltetése
4. § (1) A hivatali gépkocsi üzemeltetésével összefüggő feladatokat a gépkocsivezetők végzik, és a gépkocsivezetők gondoskodnak a hivatali gépkocsi üzem- és forgalombiztonsági, valamint környezetvédelmi követelményeknek megfelelő műszaki állapotának megőrzéséről, az ennek érdekében szükséges javítási, karbantartási, hatósági ellenőrzéssel összefüggő feladatok ellátásáról.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem érintik a személyes használatú gépkocsi használójának a gépkocsi műszaki állapotának megőrzésével összefüggő felelősségét.
(3) A garázsból, parkolóból való elindulás előtt a hivatali gépkocsi műszaki állapotát, okmányait, tartozékait, felszereléseit ellenőrizni kell.
(4) Műszaki hibára utaló jelenség esetén a gépkocsi állagának megóvása és a közlekedés biztonsága érdekében – ha a hibát a gépkocsivezető elhárítani nem tudja – a gépkocsit szervizbe kell vinni, illetve vitetni.
(5) A hivatali gépkocsi rendkívüli és rendszeres karbantartása után a gépkocsivezető a hivatali gépkocsi átvételekor köteles meggyőződni a munkalapon feltüntetett munkák elvégzéséről. Az ellenőrzést követően a gépkocsivezető a munkalapon rögzített munkák teljesülését a számlán rögzíti.
(6) A kilométeróra meghibásodása esetén a hivatali gépkocsi nem használható.
(7) A hivatali gépkocsi használata során bekövetkező anyagi kárral járó eseményről a főtitkárt és a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetőjét feljegyzésben tájékoztatni kell. A gépkocsi feltörését, külső rongálást, egyéb, nem közlekedési eseményből adódó károkozást először a rendőrségnek, majd a főtitkárnak és a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetőjének kell bejelenteni.
(8) A hivatali gépkocsihoz az üzemanyag-vásárlás erre a célra rendszeresített üzemanyagkártyával történik. Kivételes esetben – a kártya megrongálódása vagy külföldi kiküldetés esetén – üzemanyag vásárlása a Hivatal nevére és címére a számviteli törvény előírásainak megfelelően kiállított bizonylattal igazoltan történhet.
(9) A Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda erre kijelölt munkatársa havonta – az üzemanyag-vásárlások gépkocsivezetők, illetve a hivatali gépkocsit használó egyéb személyek által átadott bizonylatai ellenőrzését követően – tájékoztatja a főtitkárt a hivatali gépkocsik havi fogyasztási adatairól.
3. A személyes használatú gépkocsik használatának rendje
5. § (1) A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény 42. § (1b) bekezdése, valamint az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése alapján az elnök és az elnökhelyettesek személyes gépjárműhasználatra jogosultak.
(2) A főtitkár az elnök előzetes engedélye alapján jogosult a személyes gépjárműhasználatra, esetében a havi térítésmentes futásteljesítmény 6000 km.
(3) A főtitkár a gépkocsi kilométer-számlálójának állását minden naptári hónap utolsó napján köteles rögzíteni a havi tankolási bizonylaton. A nyilvántartás szerinti havi futásteljesítmény azon része után, amely a (2) bekezdésben foglalt mértéket meghaladja, a főtitkár köteles a Hivatal részére az üzemanyagköltséget a fizetési kötelezettség tudomására jutásától számított harminc napon belül megtéríteni.
(4) Nem vonatkozik a megtérítési kötelezettség a térítésmentes futásteljesítmény elérését követően a tárgyhónap során megtett azon utakra, amelyek hivatalos jellegét a főtitkár az elnök felé igazolja.
(5) Ha az elnök, az elnökhelyettes és a főtitkár érvényes vezetői engedéllyel nem rendelkezik, vagy egészségi állapota folytán vagy más okból (például járművezetési képesség vagy gyakorlat hiánya) járművezetésre nem képes, számára állandó jelleggel gépkocsivezetőt kell biztosítani.
6. § (1) A személyes használatú gépkocsit a személyes gépjárműhasználatra jogosult vagy a mellé rendelt gépkocsivezető (a továbbiakban együtt: személyes használatú gépkocsi használója) vezetheti.
(2) Az (1) bekezdés szerinti jogosultságot igazoló engedélyt (a továbbiakban: hivatali engedély) a főtitkár – a főtitkár esetében az elnök – állítja ki. A hivatali engedély tartalmazza
a) a hivatali engedély sorszámát,
b) a személyes használatú gépkocsi használójának nevét,
c) a személyes használatú gépkocsi használata engedélyezésének tényét és a jogszabályok betartására vonatkozó figyelmeztetést,
d) a hivatali engedély érvényességi idejét, valamint
e) a kiállító nevét, beosztását és a hivatali pecsétet.
(3) A személyes használatú gépkocsi használója a gépkocsi vezetése során köteles a hivatali engedélyt magánál tartani, és közúti ellenőrzés során erre vonatkozó igény esetén felmutatni.
(4) A (2) bekezdés szerint kiállított hivatali engedélyekről a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda nyilvántartást vezet.
(5) A személyes használatú gépkocsi hivatali időn túli biztonságos tárolásáról a személyes használatú gépkocsi használója köteles gondoskodni.
(6) A személyes használatú gépkocsi hivatali célú használata során felmerülő parkolási díjat a személyes használatú gépkocsi használója fizeti meg, és utólag számolja el a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Irodán. A személyes használatú gépkocsi hivatali célú használata során felmerülő parkolási költség megtérítésére a Hivatal nevére és címére a számviteli törvény előírásainak megfelelően kiállított bizonylat ellenében kerülhet sor.
4. A hivatalos használatú gépkocsik hivatali célokra történő használatának rendje
7. § (1) Hivatalos használatú gépkocsi az alábbi hivatali célokra vehető igénybe:
a) sürgős iratok kézbesítése,
b) pénzszállítás,
c) eseti posta szállítása,
d) külföldi vendégek programjának bonyolításával összefüggő szállítás,
e) Budapest közigazgatási határain belül ellátandó hivatali feladatok, külső munkavégzés,
f) munkatársak belföldi vagy ideiglenes külföldi kiküldetése, valamint
g) a Felderítő Iroda feladatai ellátásához kapcsolódó igénybevétel.
(2) Az (1) bekezdés e)–g) pontja szerinti esetben hivatalos használatú gépkocsi akkor igényelhető, ha az utazás tömegközlekedéssel nem gazdaságos, vagy az elvégzendő feladat másként nem oldható meg.
8. § (1) Hivatalos használatú gépkocsi
a) főszabályként gépkocsivezetővel (taxirendszerben),
b) kivételesen gépkocsivezető nélkül (kulcsos rendszerben)
vehető igénybe.
(2) A hivatalos használatú gépkocsit a Hivatal azon munkatársa vezetheti, aki legalább két éve érvényes, „B” kategóriájú vezetői engedéllyel rendelkezik.
9. § (1) A hivatalos használatú gépkocsi taxirendszerben történő igénybevételét az igénylő szervezeti egység vezetője legalább három munkanappal a tervezett használat előtt elektronikus levél útján kezdeményezi a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda erre kijelölt levelezési címén. A gépkocsiigénylésben meg kell jelölni az utazás célját, időpontját és várható időtartamát, valamint az úti célt és a gépkocsival utazó személyeket. A Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetője egyetértése esetén az igényt felterjeszti a főtitkárnak. A hivatalos használatú gépkocsi taxirendszerben történő igénybevételét a főtitkár engedélyezi. A főtitkár akadályoztatása esetén a hivatalos használatú gépkocsi taxirendszerben történő igénybevételét az elnök engedélyezi.
(2) A hivatalos használatú gépkocsi kulcsos rendszerben történő igénybevételét – a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel – az igénylő szervezeti egység vezetője kezdeményezi a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetőjénél az 1. melléklet szerinti nyomtatványon, legalább három munkanappal a tervezett használatot megelőzően. A Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetője egyetértése esetén a kérelmet felterjeszti a főtitkárnak. A hivatalos használatú gépkocsi kulcsos rendszerben történő igénybevételét a főtitkár engedélyezi. A főtitkár akadályoztatása esetén a hivatalos használatú gépkocsi kulcsos rendszerben történő igénybevételét az elnök engedélyezi.
(3) E § rendelkezéseit a 7. § (1) bekezdés g) pontja szerinti igénybevétel esetén az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:
a) a Felderítő Iroda köteles legkésőbb a tárgyhó utolsó munkanapjáig a feladatai ellátásához kapcsolódó, a tárgyhót követő hónapban várható, taxirendszerben igénybe veendő gépkocsi igényekről adatot szolgáltatni a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetője és a főtitkár részére, valamint
b) a Felderítő Iroda vezetője az igénybevétel okának felmerülését követően haladéktalanul jelzi a hivatalos használatú gépkocsi kulcsos rendszerben történő igénybevételét a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetőjénél az 1. melléklet szerinti nyomtatványon.
10. § (1) A 8. § (1) bekezdése szerinti jogosultságot igazoló engedélyt (a továbbiakban: hivatali engedély) a főtitkár állítja ki. A hivatali engedély tartalmazza
a) a hivatali engedély sorszámát,
b) a hivatalos használatú gépkocsi használójának nevét,
c) az engedélyezés tényét hivatalos használatú gépkocsira vonatkozóan és a jogszabályok betartására vonatkozó figyelmeztetést,
d) a hivatali engedély érvényességi idejét, valamint
e) a kiállító nevét, beosztását és a hivatali pecsétet.
(2) A hivatalos használatú gépkocsi használója a gépkocsi vezetése során köteles a hivatali engedélyt magánál tartani, és közúti ellenőrzés során erre vonatkozó igény esetén felmutatni.
(3) Az (1) bekezdés szerint kiállított hivatali engedélyekről a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda nyilvántartást vezet.
11. § (1) A hivatalos használatú gépkocsi 8. § (1) bekezdés b) pontja szerinti használatra történő átadása, illetve használatot követő átvétele a Hivatal gépkocsivezetőinek vagy a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetője által e feladatra kijelölt munkatársainak feladata. Az átadás-átvétel a 2. melléklet szerinti nyomtatvány kitöltésével történik. Hiányosan felszerelt gépkocsi nem adható ki.
(2) Hivatalos használatú gépkocsi
a) 8. § (1) bekezdés a) pontja szerinti használata esetében a gépkocsivezető,
b) 8. § (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben az igénybe vevő munkatárs
köteles naponta az adóhatóság által hitelesített, szigorú számadású menetlevél-formanyomtatványt (a továbbiakban: menetlevél) vezetni.
(3) A hivatali célú használatot követően az átadás-átvételről kiállított nyomtatványt, a menetlevelet, – amennyiben a hivatalos használatú gépkocsihoz tartozik – az üzemanyagkártyát és az üzemanyagkártya használatáról kiállított bizonylatot, valamint a gépkocsi használatához kapcsolódó egyéb dokumentumokat a gépkocsivezető vagy a 8. § (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben az igénybe vevő munkatárs legkésőbb a használatot követő munkanapon átadja a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda erre kijelölt munkatársának.
(4) A menetlevél vezetését, valamint annak adatait a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda havonta ellenőrzi. Az ellenőrzés megtörténtét a menetlevélen fel kell tüntetni.
12. § (1) A hivatali gépkocsit a Hivatal épületében lévő mélygarázsban vagy őrzött parkolóban kell tárolni. A gépkocsivezető munkavégzésének ideje alatt az egyes feladatok között a gépkocsit a Hivatal épületéhez tartozó felszíni parkolók valamelyikén is tarthatja, ha a felszíni parkolót más használatra jogosult nem veszi igénybe.
(2) A parkolási díjat a gépkocsivezető vagy a 8. § (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben az igénybe vevő munkatárs fizeti meg, és utólag számolja el a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Irodán. A hivatalos használatú gépkocsi hivatali célú használata során felmerülő parkolási költség megtérítésére a Hivatal nevére és címére a számviteli törvény előírásainak megfelelően kiállított bizonylat ellenében kerülhet sor. A bizonylatot vagy annak másolatát a menetlevélhez kell csatolni.
5. A hivatalos használatú gépkocsi hivatali célokra történő használata során a menetlevél vezetésének szabályai
13. § (1) A menetlevelet a hivatalos használatú gépkocsi használatát megelőzően a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda adja át a 8. § (1) bekezdés a) pontja szerinti használat esetén a gépkocsivezető vagy a 8. § (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben az igénybe vevő munkatárs (ezen alcím alkalmazásában az igénybe vevő munkatárs és a gépkocsivezető a továbbiakban együtt: gépjárművet vezető személy) részére.
(2) A Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda nyilvántartást vezet az átadott menetlevelekről. A felhasznált vagy rontott menetleveleket sorszám szerint hiánytalanul a bizonylatokra vonatkozó szabályok szerint kell megőrizni. A betelt menetlevelet a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Irodán kell leadni, amely gondoskodik a menetlevél-nyomtatvány cseréjéről.
14. § (1) A gépjárművet vezető személy köteles a menetlevelet folyamatosan a gépkocsiban tartani, és rovatait a valóságnak megfelelően vezetni. A menetlevelet javítani áthúzással, a gépjárművet vezető személy aláírásával lehet.
(2) A kilométeróra meghibásodása esetén a menetlevélen fel kell tüntetni
a) a meghibásodás észlelésének helyét és
b) a meghibásodás észlelésének időpontját.
6. Saját tulajdonú gépkocsi hivatali célra történő igénybevétele
15. § (1) Ha a hivatali feladat ellátása a 7. § (1) bekezdés e)–g) pontja szerinti célból gépkocsi használatát teszi szükségessé, és hivatalos használatú gépkocsi nem áll rendelkezésre, a főtitkár munkavégzés céljából engedélyezheti saját tulajdonú gépkocsi igénybevételét. A főtitkár akadályoztatása esetén a saját tulajdonú gépkocsi hivatali célra történő igénybevételét az elnök engedélyezi.
(2) A saját tulajdonú gépkocsi hivatali célra történő igénybevételét a szervezeti egység vezetője kezdeményezi a 3. melléklet szerinti nyomtatványon legalább három munkanappal a tervezett használat előtt a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetőjénél. A kérelemben meg kell jelölni az utazás célját, a tervezett használat kezdő és befejező időpontját, útvonalát, valamint úti célját. A kérelemhez mellékelni kell a (3) bekezdés szerinti nyilatkozatot. A Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda vezetője egyetértése esetén a kérelmet felterjeszti a főtitkárnak.
(3) A saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használatának előfeltétele, hogy a tulajdonos (üzemben tartó) nyilatkozzon arról, hogy a gépkocsi hivatali célú használatáért teljeskörűen vállalja a felelősséget, és az abból eredő esetleges kár miatt kárigényt a Hivatallal szemben nem érvényesít. A felelősségvállalási nyilatkozat iratmintáját a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda az intraneten teszi közzé.
16. § (1) A munkatárs a saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használata során a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja. tv.) szerint útnyilvántartást köteles vezetni.
(2) A saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használatáért a munkatársat – üzemanyag-költségtérítésből és fenntartási költségtérítésből álló – költségtérítés illeti meg.
(3) Az üzemanyag-költségtérítés megállapításánál az adóhatóság által közzétett üzemanyagárat, valamint üzemanyagfogyasztási normaként a közúti gépjárművek, az egyes mezőgazdasági, erdészeti és halászati erőgépek üzemanyag- és kenőanyag-fogyasztásának igazolás nélkül elszámolható mértékéről szóló 60/1992. (IV. 1.) Korm. rendeletben meghatározott alapnorma-átalányt kell figyelembe venni. A fenntartási költségtérítést az Szja. tv. 3. melléklet II/6. pontja szerint kell megállapítani. Az elszámolás alapját képező út hosszát távolsági térkép vagy a helyközi autóbusz-menetrend alapján kell meghatározni.
(4) A költségtérítés összegét a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Iroda az elszámolást követően haladéktalanul átutalja a munkatárs részére.
(5) A parkolási díjat a saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használata során a munkatárs fizeti meg, és utólag számolja el a Költségvetési, Vagyongazdálkodási és Kontrolling Irodán. A saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú igénybevétele során felmerülő parkolási költség megtérítésére a Hivatal nevére és címére a számviteli törvény előírásainak megfelelően kiállított bizonylat ellenében kerülhet sor. A bizonylatot vagy annak másolatát az (1) bekezdés szerinti útnyilvántartáshoz kell csatolni.
7. Záró rendelkezések
17. § Ez az utasítás 2025. július 1-jén lép hatályba.
18. § Jelen utasítás hatálybalépése nem érinti a jelen utasítás hatályba lépését megelőző napon fennálló, hivatali gépkocsi használatára vagy saját tulajdonú gépkocsi hivatali célra történő igénybevételére vonatkozó engedélyeket és jogosultságokat. A használati jogosultság az ezen utasításban foglalt feltételekkel a továbbiakban is gyakorolható.
19. §1
1. melléklet a 6/2025. (VI. 26.) GVH utasításhoz
szervezeti egység vezetője
[a nyilatkozó munkatárs neve]
a Költségvetési, Vagyongazdálkodási
és Kontrolling Iroda vezetője
főtitkár
2. melléklet a 6/2025. (VI. 26.) GVH utasításhoz
Megnevezés |
Átadáskor |
Visszavételkor |
Kilométeróra állása |
||
Üzemanyagkártya típusa és száma |
||
Forgalmi engedély |
||
Pótkerék vagy defektjavító készlet |
||
Emelő |
||
Mentőláda |
||
Elakadásjelző |
3. melléklet a 6/2025. (VI. 26.) GVH utasításhoz
kérelmező munkatárs
szervezeti egység vezetője
a Költségvetési, Vagyongazdálkodási
és Kontrolling Iroda vezetője
főtitkár
A 19. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
Az egyes tételek meglétét X-szel kell jelölni.
Itt kell rögzíteni az esetleges hiányokat, meglévő vagy keletkezett sérüléseket és azok okát.
Itt kell rögzíteni az esetleges hiányokat, meglévő vagy keletkezett sérüléseket és azok okát.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás