• Tartalom

2025. évi LXII. törvény

2025. évi LXII. törvény

egyes törvényeknek a készpénzhasználattal összefüggő módosításáról1

2025.07.02.

[1] Magyarországon alkotmányos jognak tekintjük a készpénzhasználatot. A készpénz nemcsak törvényes fizetőeszköz, a készpénzhasználati jog védelme a személyes szabadság, adatvédelem és társadalmi igazságosság egyik alapköve. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy szabadon válasszanak fizetési módot.

[2] A készpénzzel történő fizetés lehetőségének a választása, a készpénz használata az állampolgárok szabadságának a záloga. A készpénz biztonságot nyújt.

[3] Az elmúlt évek eseményei – gazdasági világválság, járványhelyzet, szomszédban dúló háború – nyomán a biztonságérzet elengedhetetlen a magyar emberek számára. Ezt a biztonságérzetet képes nyújtani a készpénz, és annak használata. A készpénz nemcsak egy fizetési eszköz az állampolgárok számára, hanem óvatossági és megtakarítási célt szolgál.

[4] Míg a készpénz az egyéné, addig a bankkártya a banké, így ha az ember nem akar a bankkal kapcsolatba kerülni, akkor a készpénz erre is biztosíték.

[5] Az elmúlt években a készpénz pontosan azokat a kedvező tulajdonságait vesztette el, amely miatt a magyar emberek előnyben részesítik a digitális fizetési lehetőségekkel szemben. Ilyen a folyamatos elérhetőség és a bármilyen fizetési helyzetben használhatóság. Ennek oka, hogy sok esetben már egyáltalán nincs vagy csak korlátozottan van lehetőség készpénzes fizetésre.

[6] A modern elektronikus pénzforgalom vitathatatlan fontosságú a gazdaság működéséhez, a gazdaság vérkeringéséhez, azonban ez nem vezethet a pénzügyi tranzakciók teljes digitalizációjához és a készpénzhasználat korlátozásához, megszüntetéséhez.

[7] Az állampolgárok számára elérhető választási lehetőségként kell biztosítani mind az elektronikus fizetés, mind pedig a készpénzhasználat lehetőségét.

[8] E törvény célja a készpénzhasználat lehetőségének biztosítása az állampolgárok számára, annak érdekében, hogy a digitális fizetési lehetőségek egyre szélesebb körben történő elterjedése mellett továbbra is megmaradjon a készpénzes fizetés lehetősége, meghagyva ezzel az állampolgár döntési szabadságát.

[9] E törvény hangsúlyozza a készpénzhasználat mint fogyasztói jog fontosságát, felhíva ezzel a figyelmet arra, hogy az egyes szolgáltatások igénybevétele ne a fizetési mód függvénye legyen, hanem az állampolgár döntési szabadsága.

[10] A digitális fizetési lehetőségek mellett a készpénzfizetés lehetőségének biztosítása érdekében az Országgyűlés a következő törvényt alkotja:

1. A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény módosítása

1. §2

2. §3

2. A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény módosítása

3. §4

4. §5

3. A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény módosítása

5. §6

4. A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény módosítása

6. §7

5. Záró rendelkezések

7. § Ez a törvény 2025. július 1-jén lép hatályba.

8. § E törvény 1–3. alcíme a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

1

A törvényt az Országgyűlés a 2025. június 11-i ülésnapján fogadta el. A kihirdetés napja: 2025. június 20. A törvény a 2010. évi CXXX. törvény 12/B. §-a alapján hatályát vesztette 2025. július 3. napjával.

2

Az 1. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

3

A 2. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

4

A 3. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

5

A 4. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

6

Az 5. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

7

A 6. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére