• Tartalom

63/2020. (XII. 12.) BVOP utasítás

63/2020. (XII. 12.) BVOP utasítás

a fogvatartottak foglalkoztatásáról

2023.01.13.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján – figyelemmel a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvényben, valamint a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendeletben foglaltakra – a következő utasítást adom ki:

I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Az utasítás hatálya a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságra (a továbbiakban: BVOP), a büntetés-végrehajtási intézetekre és intézményekre (a továbbiakban együtt: bv. intézet), a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságokra (a továbbiakban: bv. gazdasági társaság, a továbbiakban a bv. intézet és a bv. gazdasági társaság együttesen: munkáltató) terjed ki.

2. A bv. intézet és a bv. gazdasági társaság folyamatos együttműködésével biztosítani kell a fogvatartottak foglalkoztatását, a bv. intézet működéséhez szükséges munkaerőt, valamint azt, hogy a fogvatartott a szakképzettségének és képességeinek megfelelő munkakörben dolgozzon.

II. FEJEZET
A MUNKÁLTATÁS

1. A fogvatartott munkaköri alkalmasságának vizsgálata

3. A büntetés-végrehajtási orvos (a továbbiakban: bv. orvos) a befogadási eljárás során végzett orvosi vizsgálatot követően két példányban kiállítja az „Orvosi nyilatkozat a fogvatartott munkavégző képességéről” elnevezésű nyomtatványt (1. melléklet), amelynek egyik példányát átadja a Befogadási és Fogvatartási Bizottságnak (a továbbiakban: BFB). A fogvatartott munkavégző képességét a bv. orvos rögzíti az egészségügyi alrendszerben, valamint rávezeti a Munkáltatási engedély (2. melléklet) „Munkavégzéssel kapcsolatos speciális előírás” rovatába.

4. A fogvatartott munkaköri alkalmasságának vizsgálatát és véleményezését első fokon végző orvos kiállítja a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet (a továbbiakban: NM rendelet) 13. melléklete szerinti „Munkavállaló egészségügyi törzslapja” elnevezésű nyomtatványt. A kiállított nyomtatványt a fogvatartott egészségügyi iratai között kell elhelyezni és megőrizni, és a munkáltató változása esetén is ezt kell használni.
5.1 A járványügyi szempontból kiemelt munkaterületek esetében a bv. orvos által átadott, az NM rendelet 2. melléklete szerinti, „Járványügyi érdekből tett egészségügyi nyilatkozat” elnevezésű nyomtatványt a fogvatartott kettő példányban tölti ki. Az egyik példányt a fogvatartott egészségügyi dokumentációjában kell elhelyezni, a másik példány a Munkáltatási könyv mellékletét képezi. Az „Egészségügyi nyilatkozat és vizsgálati adatok” címet viselő kiskönyvet az egészségügyi szakterület átadja a munkáltató megbízottjának a munkaköri alkalmassági véleménnyel együtt.

6. A fogvatartott munkaköri orvosi alkalmasságát véleményező orvos kiállítja az NM rendelet 12. melléklete szerinti elsőfokú munkaköri orvosi alkalmassági véleményt, és továbbítja azt a munkáltatónak. A munkáltató megbízottja tájékoztatja a BFB vezetőjét a fogvatartott munkaköri alkalmasságáról. Az elsőfokú munkaköri orvosi alkalmassági véleményt a Munkáltatási könyv mellékleteként kell kezelni.

7. A fogvatartott munkakörbe, munkahelyre helyezéséről, annak megváltoztatásáról vagy leváltásáról a BFB az erre vonatkozó munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálat eredménye alapján dönt. A munkakör kijelölésére vonatkozó döntés akkor válik véglegessé, ha a munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálat eredménye alapján a fogvatartott a munkakört betöltheti.
8.2 A bv. orvos minden munkavégző képesség felmérés során nyilatkozik a fogvatartott munkavégző képesség felülvizsgálatának gyakoriságáról. A vizsgálat során megállapított – esetlegesen fennálló – elváltozás vagy betegség gyógyhajlama határozza meg a munkaképtelen állapot időtartamát. Amennyiben a munkaképtelen állapot változásának lehetősége fennáll, a bv. orvos által meghatározott időtartamon belül kerül sor a munkavégző képesség felülvizsgálatára. Amennyiben a bv. orvos a vonatkozó dokumentáció alapján a fogvatartott tartósnak vagy véglegesnek vélt munkaképtelenségét állapítja meg, munkavégző képesség felülvizsgálat végzése csak évente szükséges.

9. A munkavégző képesség felülvizsgálatát a bv. orvos a munkaképesség változásakor, a foglalkozás-egészségügyi vagy egyéb vizsgálat során észlelt és dokumentált egészségi állapot megváltozásakor, valamint a fogvatartott és a munkáltató kérésére soron kívül elvégzi.

10. A munkaképesség negatív változása esetén a bv. orvos haladéktalanul, írásban tájékoztatja az intézkedésre jogosult személyt.

11. Ha a munkáltató a munkaköri alkalmassági véleménnyel nem ért egyet, az orvosi vélemény kézhezvételétől számított 15 napon belül az NM rendelet 10. melléklete szerinti „Beutalás másodfokú munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatra” elnevezésű nyomtatványon kérheti a munkaköri, illetve szakmai alkalmasság másodfokon történő orvosi elbírálását az első fokon eljáró szervnél.

12. Amennyiben az elsőfokú munkaköri orvosi alkalmassági véleménnyel a fogvatartott nem ért egyet, a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet 175. § (1) bekezdése irányadó.

13. Új munkahely, illetve munkakör esetén a munkáltató megbízottja kiállítja az NM rendelet 14. melléklete szerinti „Beutalás munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatra” elnevezésű nyomtatványt, és intézkedik a fogvatartott munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatáról. A BFB megbízottja a munkahelyre vonatkozó döntést és a munkakör kijelölését feljegyzi a mellékletben található nyomtatványokon.

14. A fogvatartott munkaköri orvosi alkalmasságát másodfokon véleményező orvos által kiállított, az NM rendelet 11. melléklete szerinti „Másodfokú munkaköri orvosi alkalmassági vélemény” elnevezésű nyomtatvány eredeti példányát a fogvatartott egészségügyi dokumentációjában kell elhelyezni, másolatát a munkáltatónak kell átadni, mely a Munkáltatási könyv mellékletét képezi.

15. A fogvatartott munkahelyének, illetve munkakörének BFB általi kijelöléséig végzett orvosi vizsgálat költségét a bv. intézet viseli.

16. A BFB kijelölését követő foglalkozás-egészségügyi vizsgálat költségét a munkáltató viseli. Más gazdálkodó szervezetnél történő, valamint a szakképzés megkezdését megelőző, a foglalkozás-egészségügyi szakellátóhely orvosa által elvégzett szakmai alkalmassági vizsgálat költségét megegyezés alapján viselheti a más gazdálkodó szervezet, illetve a szakképzés (pl. pályázat) költségébe is beszámítható.

17. A munkáltató a fogvatartottat a kedvező munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálati döntést tartalmazó irat kézhezvételét követően 10 napon belül állományba veszi.

2. Munkáltatási szabályzat

18. A munkáltató a munkáltatás helyi sajátosságainak szabályozása, valamint a biztonsági szabályok betartását biztosító körülmények meghatározása érdekében munkáltatási szabályzatot köteles készíteni a büntetések, az intézkedések, egyes kényszer-intézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény (a továbbiakban: Bv. tv.) 220. § (2) bekezdése szerint, melynek a Bv. tv. VI. fejezetében meghatározott témakörökön túl a 19. és a 20. pontban foglaltakat is tartalmaznia kell. A bv. intézet és a bv. gazdasági társaság közös munkáltatási szabályzatot is készíthet.

19. A munkáltatási szabályzat általános része tartalmazza
a) a munkáltatás során együttműködő szervezeti egységek pontos megnevezését és azok feladatait,
b) a szervezeti egységek közötti tájékoztatás, illetve a kapcsolattartás rendszerét,
c) a munkába állítás, leváltás, áthelyezés módját, menetét,
d) a munkáltatott fogvatartott részére járó fizetett szabadság kiadásának módját, rendjét, pénzbeli megváltásának lehetőségeit,
e) a rendkívüli munkavégzés elrendelésének helyi sajátosságait,
f) a fogvatartottak munkaügyi panaszainak ügyében követendő eljárásrendet,
g) a személyi állományra vonatkozó feladatokat és felelősségi köröket.

20. A munkáltatási szabályzat speciális része tartalmazza
a) a munkahelyeket, a munkaköröket és a kialakított kategóriákat,
b) a munkahelyre vagy munkakörre vonatkozó jelzéseket és azok munkahelyenkénti viselésének szabályait, beleértve a kiadott igazolványt is,
c) a munkavégzéshez szükséges tájékoztatás és irányítás, valamint a munkavégzéshez előírt oktatások helyi rendjét,
d) a munkaköri leírás átadásának dátumát,
e) az általános, munkahelyi és szükség szerint munkaköri munkarendet, valamint többműszakos foglalkoztatás esetén a műszakok munkaidejét, illetve a váltások időpontját,
f) a munkáltatónál szükség szerinti bontásban az alkalmazott munkaidőkeretet, a munkavégzés rendszeres előkészítő és befejező tevékenységeit, amelyek a munkaidőbe nem számítanak bele,
g) a díjazási rendszert,
h) a munkadíjpótlékokat,
i) a munkadíj elszámolásának rendjét,
j) a munkadíjjegyzék elkészítéséért, ellenőrzéséért felelős személyeket,
k) a munkáltatással kapcsolatos nyilvántartások vezetésének rendjét,
l) a mellékletek kitöltésének, kezelésének és nyilvántartásának rendjét, a jelentési kötelezettségek végrehajtásának rendjét,
m) az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés általános szabályait, valamint a munkafolyamatokat, illetve a munkaköröket munkavédelmi szempontból veszélyességi fokozatok szerint,
n) a külső gazdálkodó szervezettel kötött, a fogvatartottak munkáltatását biztosító bérmunkaszerződések főbb szempontjait,
o) a munkabalesetek során követendő eljárásrendet,
p) a kártérítési felelősség szabályait, a kártérítési eljárás helyi folyamatát.

3. A fogvatartott munkáltatásával összefüggő nyomtatványok

21. A nyilvántartási szakterület kitölti a Munkáltatási könyvet (3. melléklet) és a Munkáltatási engedélyt (2. melléklet), és azokat a BFB rendelkezésére bocsátja.

22. A Munkáltatási engedélyben szereplő adatokat a BFB rendelkezése alapján lehet módosítani. A fogvatartott állományból történő törlése után a munkáltatásához kapcsolódóan keletkezett, az utasítás mellékleteiben foglalt dokumentumokat a fogvatartott reintegrációs iratanyagában kell elhelyezni.

23. A munka megkezdése előtt – ideértve a betanulási időt is – a munkáltató fogvatartottanként két példányban kiállítja a „Tájékoztatás a besorolásról és munkadíjról, illetve a fogvatartottat érintő egyes munkaügyi kérdésekről” nyomtatványt (4. melléklet), illetve átadja a fogvatartott munkaköri leírását (5. melléklet), melyek átvételét a fogvatartott aláírásával ismeri el azok másodpéldányán. A másodpéldányokat a Munkáltatási könyv mellékleteként kell megőrizni. A munkadíj megváltozásakor kizárólag a 6. melléklet kell a fogvatartott részére átadni.

24. Csoportos munkaköri leírás esetén – annak átvételét – jegyzéken kell dokumentálni és a fogvatartottal aláírattatni. Az átvételi jegyzéke(ke)t, illetve a tőpéldányt a Munkáltatási könyvekkel együtt kell tárolni azzal, hogy a munkaköri leírást nem kell a Munkáltatási könyvben elhelyezni, de mellékleteinek felsorolásánál rögzíteni kell a csoportos munkaköri leírás meglétét.

25. A „Havi munkadíjjegyzék”-et (6. melléklet) két példányban kell kiállítani.

26. A munkavédelmi oktatást és a tűzvédelmi oktatást a munkába állítást követően, a munkavégzés megkezdése előtt kell végrehajtani és dokumentálni.

4. A munkáltatási adatok nyilvántartása

27. A munkáltatott fogvatartottak munkáltatási adatait a Foglalkoztatási modul rendszerben kell nyilvántartani.

28. A biztonsági szakterület számára releváns információkat (a távozás, visszaérkezés okát és időpontját, a távozó fogvatartott nevét, nyilvántartási számát) a foglalkoztatási biztonsági felelős köteles feljegyezni a Munkahelyi szolgálati naplóba. E tekintetben az ellenőrzési tevékenységet a munkáltatás-biztonsági vezető és/vagy a biztonsági tiszt látja el.

29. A Munkáltatási könyvet a munkáltató központi munkaügyi szakterületén kell tárolni és megőrizni. A Munkáltatási engedélyt a munkavégzés helyén kell tárolni és megőrizni. Amennyiben a munkavégzés helye olyan külső helyszínen van, ahol nem biztosított a Munkáltatási engedély tárolása, megőrzése, ott a Munkáltatási engedély hiteles fénymásolatát vagy annak kivonatát – a fényképet, illetve a fogvatartott személyi azonosító adatait tartalmazó példányát – mint Egyszerűsített munkáltatási engedély elnevezésű nyomtatványt (7. melléklet) kell a foglalkoztatási felügyelőnél tartani.

5. Rendkívüli munkavégzés

30. A rendkívüli munkavégzést elsősorban szabadidőben kell megváltani. A rendkívüli munkaidő ellentételezéseként adott szabadidőt vagy heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) legkésőbb az elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követő hónapban, egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén legkésőbb a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak végéig kell kiadni. Ettől eltérően munkaidőkereten felül végzett munka esetén a szabadidőt legkésőbb a következő munkaidőkeret végéig kell kiadni.

31. Amennyiben a munkáltató érdekkörében felmerült ok miatt, vagy a 30. pont alapján a szabadidő kiadására nem kerül sor, akkor az elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követő hónap végén, illetve az elszámolási időszak végén pénzbeli megváltással kell elszámolni a rendkívüli munkavégzést.

32. Munkanapon elrendelt rendkívüli munkavégzés esetén a rendes munkaidőre járó munkadíján felül a munkáltató a fogvatartott besorolása szerinti munkadíj 50 százalékának megfelelő többletmunkadíjat állapít meg.

33. Munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra elrendelt rendkívüli munkavégzés esetén a munkaidőre járó munkadíján felül a munkáltató a fogvatartott besorolása szerinti munkadíj 100 százalékának megfelelő többletmunkadíjat állapít meg. A többletmunkadíj mértéke 50 százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.

34. Munkaszüneti napon és heti pihenőnapon rendkívüli munkavégzésre kötelezett fogvatartottat – a munkaszüneti napon a munkaidő-beosztás alapján végzett munka utáni díjon felül – a pihenőidőben végzett rendkívüli munkaidő 100%-os többletmunkadíja is megilleti.

6. A munkadíj elszámolása és a tartási költségekhez való hozzájárulás

35. Amennyiben a munkáltató a Bv. tv. 262. § (1) bekezdése szerinti éves besorolási munkadíj megállapítása során meghatározza, hogy havi, napi- vagy óradíjat alkalmaz, attól a fogvatartotti munkadíj számfejtése (arányosítás) során nem térhet el.

36. A fogvatartott munkadíjának számfejtését a munkáltató végzi az alábbiak szerint:
a) Ha a munkáltató a bv. intézet, akkor a számfejtés alapján a tartási költségekhez történő hozzájárulás levonása után a fogvatartottaknak járó munkadíjat az intézet letéti számlájára a tárgyhónapot követő hónap 10-éig átutalja.
b) Ha a munkáltató a bv. gazdasági társaság, akkor a munkadíj teljes összegét a számfejtés alapján átutalja a tárgyhónapot követő hónap 10-éig a bv. intézet letéti számlájára. Amennyiben munkaszüneti napra esik a határidő, akkor az azt követő első munkanapon kell az utalást teljesíteni. A bv. gazdasági társaság az átutalással egyidejűleg az intézet rendelkezésére bocsátja a számfejtésről szóló tételes kimutatást, külön feltüntetve a tartási költséghez történő hozzájárulás összegét, illetve külön feltüntetve a fogvatartottat megillető részt. A könyvelési feladatok és az egyeztetések után a tartási költséghez való hozzájárulás összegét a bv. intézet a letéti számláról átutalja az előirányzat-felhasználási keretszámlára.
c)3 Ha a munkáltató a Büntetés-végrehajtás Gazdasági Ellátó Intézete (a továbbiakban: BV GEI), akkor a munkadíj teljes összegét a számfejtés alapján átutalja a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig a bv. intézet letéti számlájára. Amennyiben munkaszüneti napra esik a határidő, akkor az azt követő első munkanapon kell az utalást teljesíteni. A BV GEI az átutalással egyidejűleg a bv. intézet rendelkezésére bocsátja a számfejtésről szóló tételes kimutatást, külön feltüntetve a tartási költséghez történő hozzájárulás összegét, illetve külön feltüntetve a fogvatartottat megillető részt. A könyvelési feladatok és az egyeztetések után a tartási költséghez való hozzájárulás összegét a bv. intézet a letéti számláról átutalja az előirányzat-felhasználási keretszámlára.

37. A fél órát meg nem haladó éjszakai munka félórának, a fél órát meghaladó éjszakai munka teljes órának számít. A Bv. tv. 263. § (2) bekezdése szerinti pótlék az eseti jelleggel éjszakai munkát végző fogvatartottat is megilleti.
38.4 Haladéktalanul el kell végezni a munkadíj számfejtését, elszámolását annak a fogvatartottnak, aki szabadul, vagy végleg másik bv. intézetbe átszállították. Amennyiben a bv. gazdasági társaság, illetve a BV GEI által a munkadíj azonnali kifizetésére nincs mód, azt a bv. intézet előlegezi meg, amelyet a bv. gazdasági társaság, illetve a BV GEI 5 munkanapon belül rendezni köteles.

39. A havi munkadíjjegyzéket (6. melléklet) a számfejtés alapján a munkáltató fogvatartottanként két példányban állítja ki. Egy példányt a munkáltató őriz meg, egy példányt a tárgyhónapot követő hónap 20-áig a fogvatartottnak kell átadni, aki annak átvételét aláírásával igazolja.

40. A tartási költség tekintetében az általános napi teljes munkaidő 8 óra. Abban az esetben, ha a munkáltató a Bv. tv. 233. § (2) bekezdésében foglaltakat alkalmazza, a díjazás és a tartási költség teljes munkaidős foglalkoztatásként kezelendő.

41. A részmunkaidőben való foglalkoztatás esetén a tartási költségekhez való hozzájárulás összegét – a Bv. tv. 133. § (3) bekezdésére figyelemmel – arányosan csökkenteni kell. Az arányosítás (arányosított napi tartási hozzájárulás megállapítása) a munkáltatási szabályzatban a munkakörhöz meghatározott munkarend szerinti óraszám (óra/nap) és a teljes munkaidő (8 óra/nap) aránya alapján történik. Amennyiben a fogvatartott munkarendje szerinti munkaideje a hét napjaira egyenlőtlenül van elosztva, akkor a munkaköri besorolásánál ennek átlagát kell napi munkaidőként megjelölni, illetve az arányosításnál figyelembe venni. A havi tartási hozzájárulás megállapítása a tartási hozzájárulással terhelt órák és az egy órára számított tartási hozzájárulás szorzata. A pihenő- és ünnepnapokra számítandó tartási hozzájárulás a munkakörhöz meghatározott munkarend szerinti napi óraszám mértékével számítandó.

42. Ledolgozott és tartási hozzájárulással terhelt munkaórának számít
a) teljes értékűen ledolgozott munkaórák 100%-a,
b) tanulóidőn és állásidőn töltött órák 50%-a,
c) önhibából kieső munkaórák 100%-a.

43. Önhibából kieső munkaórának kell figyelembe venni különösen a
a) büntetés-végrehajtás rendjét, biztonságát veszélyeztető magatartás,
b) magánelzárás fenyítés töltése,
c) munkavégzés megtagadása,
d) szándékos egészségrongálás
miatt kieső munkaórákat.

44. A Bv. tv. 223. § (2) bekezdés c) pontjában foglaltakat orvosi igazolással kell alátámasztani.

45. Arányosítás során az átlagos napi munkaidőt 2 tizedesig, az arányosított napi tartási hozzájárulást forintösszegre kerekítve kell alkalmazni.

46. A munkáltatásban részt nem vevő fogvatartott esetében a tárgyhónapot megelőző havi tartási költség kerül levonásra. Abban az esetben, ha a munkadíj, rendszeres pénzellátás vagy szabad letéti pénz nem fedezi az aktuális tartási költséget, a különbözet összege tartozásként nem jegyezhető elő.

47. Az ösztöndíjból, kiegészítő ösztöndíjból, polgári egészségügyi intézményben kezelt fogvatartottól, önhibán kívüli betegség esetén, anyasági támogatásból, családi pótlékból tartási költségekhez való hozzájárulás nem vonható.

7. A fizetett szabadság

48. A fogvatartott fizetett szabadsága kiszámításához szükséges adatokról a munkáltató naprakész, összesített kimutatást köteles vezetni a „Fizetett szabadság nyilvántartó lap”-on (8. melléklet). Amennyiben a fogvatartott kérelmezi szabadságának kiadását, azt a munkáltatóhoz írásban kell benyújtania.

49. A „Fizetett szabadság nyilvántartó lap”-ot (8. melléklet) a Munkáltatási könyv mellékleteként kell kezelni. Amennyiben azt elektronikusan vezetik, akkor a nyilvántartási lapot a tárgyévet követő január 15-ig nyomtatott és aláírással hitelesített formában a Munkáltatási könyvben kell elhelyezni. Ha a fogvatartott a munkáltató állományából kikerül, a nyilvántartó lapon szereplő adatokat összesíteni kell, és le kell zárni.

50. A fizetett szabadság idejére járó díjazás mértéke az előző havi ledolgozott egy munkanapra járó munkadíj és a szabadságos napok szorzatának összege. Amennyiben az előző hónapban nem dolgozott a fogvatartott, akkor a besorolás szerinti egy munkanapra jutó munkadíját kell figyelembe venni.

8. A fogvatartottak más gazdálkodó szervezettel kötött szerződés alapján történő munkavégzése

51. Más gazdálkodó szervezetnél történő munkáltatás megkezdése előtt, amennyiben a Bv. tv. 225. §-a szerint a munkáltató egyes munkáltatói jogokat átenged, szükséges megvizsgálni, hogy a munkába állítást megelőzően a fogvatartott írásbeli hozzájárulása rendelkezésre áll-e.

52. A fogvatartott munkába állításának engedélyezése előtt különösen mérlegelni kell a fogvatartott által elkövetett bűncselekmény jellegét, a bv. intézetben tanúsított magatartását, a szabadságvesztés tartamát, fokozatát.

53. A bv. intézet és a bv. gazdasági társaság területén kívül a fogvatartott egyénileg nem foglalkoztatható, továbbá ezeken kívül felügyelet nélkül – ellenőrzéssel – csak az enyhébb végrehajtási szabályok hatálya alatt álló és az átmeneti részlegbe sorolt fogvatartott foglalkoztatható.

54. Nem engedélyezhető felügyelet nélküli munkáltatás, ha az elítélt a bűncselekményt szervezetten vagy fegyveresen követte el, illetve ha nem bocsátható feltételes szabadságra.

55. A szerződés megkötése előtt be kell szerezni a szerződő félről szóló – harminc napnál nem régebbi – hivatalos cégmásolatot, különös tekintettel a korábbi és a jelenlegi tulajdonosok személyére és a cég tevékenységi körére öt éven belüli időszakra vonatkozóan.

56. Egyéni vállalkozóval kötendő szerződés esetén a munkáltatónak a kormányzati egyéni vállalkozások nyilvántartása adatbázisból előzetesen meg kell győződnie arról, hogy az egyéni vállalkozó rendelkezik-e a tevékenység végzéséhez szükséges engedéllyel.

57. Nem köthető szerződés nyilvános helyen végzendő szórakoztató- vagy vendéglátóipari tevékenységre, szórakoztató- vagy vendéglátóipari egységben végzendő munkára, továbbá végelszámolás, felszámolás, csődeljárás, végrehajtási eljárás alatt álló cég munkahelyein végzendő munkára, továbbá olyan tevékenységre, amely negatívan befolyásolja a büntetés-végrehajtási szervezet társadalmi megítélését.
58.5 A munkáltató területén kívül történő munkavégzésre vonatkozó szerződés akkor köthető meg, ha a munkáltató megbízottja személyes vizsgálat után megállapította, hogy a munkahely a szerződésben megfogalmazott feltételeken túl munkavédelmi, foglalkozás-egészségügyi és biztonsági szempontból is megfelel a jogszabályi előírásoknak. Az erre vonatkozó megállapításokat a munkáltató a szerződéshez csatolja.

59. A szerződésben rögzíteni kell, hogy a tulajdonos személyében történő változásról vagy a tevékenységi kör megváltozásáról a szerződő más gazdálkodó szervezet a bv. intézetet, bv. gazdasági társaságot köteles értesíteni, továbbá azt, hogy ebben az esetben a szerződés azonnali hatályú felmondásának lehet helye.
60.6 A szerződés aláírását megelőzően a BVOP szakterületeinek véleményét be kell szerezni. A felterjesztést a BVOP gazdasági helyettes részére a Gazdasági Szolgálat útján kell megküldeni. A Gazdasági Szolgálat a jóváhagyás kiadása érdekében köteles minden esetben a Biztonsági Szolgálat, amennyiben a munkáltatás a bv. intézet általi ingatlan hasznosítással összefügg, akkor a Műszaki és Ellátási Főosztály, bv. gazdasági társaság esetén pedig a Bv. Holding Kft. véleményét beszerezni.

61. A fogvatartottak őrzését, felügyeletét, ellenőrzését a szerződés megkötésével egy időben kell megtervezni, és meg kell határozni az ellenőrzés formáját, gyakoriságát, valamint az ellenőrzés végrehajtásáéért felelős személyeket.

62. A szerződés aláírásával egyidejűleg meg kell határozni a munkavégzés körülményeinek munkavédelmi, munkaegészségügyi, kémiai biztonsági, tűzvédelmi, foglalkozás-egészségügyi szempontú ellenőrzésének rendjét. Ezzel egyidejűleg rögzíteni kell az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés szabályait, a munkavédelemre/kémiai biztonságra vonatkozó szabályokban előírt védőintézkedések megvalósítását és az egységes és átfogó megelőzési stratégia kialakítását, amely kiterjed a munkafolyamatra, a technológiára, a munkaszervezésre, a munkafeltételekre, a szociális kapcsolatokra és a munkakörnyezeti tényezők hatására.
63.7 A munkáltatott fogvatartottak elhelyezésére kijelölt bv. intézet parancsnoka szabályozza a szakmai alapfeladatai ellátását elősegítő vállalkozási tevékenység keretében más gazdálkodó szervezettel kötött szerződés alapján a bv. intézet területén és az azon kívül történő munkavégzés előkészítésével, ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat, továbbá a feladatok elvégzésére kijelöli az intézkedésben foglaltak végrehajtásáért felelős személyeket.

9. A munkára kivonuláskor és visszakíséréskor a fogvatartott átadása-átvétele
64.8 A munkáltató megbízottja a parancsnok által vagy a bv. intézet és a bv. gazdasági társaság, valamint a bv. intézet és a BV GEI között létrejött Együttműködési megállapodásban meghatározott időpontban, a munkába állított fogvatartottak kivonuló listáján tájékoztatja a körlet-főfelügyelőt a munkába állított fogvatartottak nevéről, nyilvántartási számáról, továbbá arról, hogy a részlegen a fogvatartottat a munkahelyre történő kísérés céljából mikor (óra, perc) kell átadni, és a munka befejezése után mikor (óra, perc) kísérik vissza a részlegre.

65. A munkába állított fogvatartottak kivonulólistája alapján – a büntetés-végrehajtási szervezet Biztonsági Szabályzatának előírásainak megfelelően – a foglalkoztatási biztonsági felelős vagy az általa kijelölt felügyelő látja el a fogvatartottak átvételével és átadásával kapcsolatos feladatokat.

66. A hivatali munkaidő befejezéséig a munkáltató megbízottja, az egészségügyi, a gazdasági, a bv. és a biztonsági osztály vezetője rendelkezik a körlet-főfelügyelő felé, hogy a kimutatáson szereplők közül mely fogvatartott milyen okból, mikor és mennyi ideig nem adható ki munkára a következő naptól. A következő munkakezdés előtt a kimutatáson feljegyzett adatokban történt változást a körlet-főfelügyelő vagy a körletfelügyelő rögzíti. Hivatali munkaidőn kívül a biztonsági tiszt jogosult a fentiek szerinti intézkedésre.

67. Ha a fogvatartottat munkavégzésre az elhelyezési részlegről nem lehet kiadni, akkor a körlet-főfelügyelő vagy a körletfelügyelő, a kivonuló helyettesíthetőségére tekintettel, kellő időben tájékoztatja a fogvatartott átvételére jogosult személyt és a fogvatartottat.

68. A munkába állított fogvatartottak kivonulólistáját az elhelyezési részleg szolgálati naplójának mellékleteként kell megőrizni.

10. A fogvatartott törlése a munkáltatói állományból

69. A munkáltató állományából – a BFB döntése nélkül – törölni kell a fogvatartottat végleges átszállításakor, szabadulásakor, elhalálozásakor, melyről a nyilvántartási szakterület írásban értesíti a munkáltatót.

70. Szabaduláskor a fogvatartott részére a büntetés-végrehajtási jogviszonya alatti foglalkoztatását bizonyító „Igazolás fogvatartott foglalkoztatásáról” elnevezésű nyomtatványt (9. melléklet) kell átadni.

11. A munkáltatásra vonatkozó egyéb rendelkezések
71.9 A munkáltató a fogvatartottak anyagi ösztönzéséről, jutalmazási javaslatáról írásban havonta tájékoztatja a munkáltatott fogvatartottak elhelyezésére kijelölt bv. intézetet.

72. A letartóztatott munkavégzésre irányuló kérelmét vagy annak visszavonását a reintegrációs tiszt haladéktalanul átadja a BFB vezetőjének, amely kérelmet a BFB a soron következő ülésén megvizsgálja, és a szükséges intézkedéseket megteszi. Amennyiben a letartóztatott a munkavégzésre irányuló kérelmét visszavonja, munkáltatását azonnal fel kell függeszteni.

73. A letartóztatott munkavégzés iránt benyújtott kérelmének elbírálása során a BFB a Bv. tv. 407. § (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével jár el.

74. Letartóztatottnál a munkáltatással összefüggő okmányok kiállítása akkor szükséges, ha a BFB a letartóztatottat kérelmére munkába állította. Ez alól kivétel az „Orvosi nyilatkozat a fogvatartott munkavégző képességéről” elnevezésű nyomtatvány (1. melléklet), amelyet a befogadási eljárás során tölt ki a bv. orvos.

75. Elzárást és pénzbüntetés helyébe lépő szabadságvesztést töltő fogvatartott esetében a 72–74. pont szerint kell eljárni.

III. FEJEZET
OKTATÁS, SZAKKÉPZÉS, TOVÁBBKÉPZÉS

76. Ha a fogvatartott szakképzésben, továbbképzésben vesz részt, a képzés ellentételezése, illetve költségeinek viselése tekintetében a Bv. tv. 181. §-ában, 182. §-ában és 184. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók.

77. A munkába állított fogvatartott oktatásban, szakképzésben, továbbképzésben való részvételét – a Bv. tv. 183. §-ában biztosított kedvezmények érvényesítése érdekében – a Munkáltatási könyv megfelelő rovatába fel kell jegyezni. A megjegyzés rovatba a fogvatartott nyilatkozata alapján fel kell vezetni, hogy a fogvatartott a kedvezményeket igénybe veszi-e, vagy nem.

IV. FEJEZET
A BV. INTÉZET TISZTÁNTARTÁSÁT, KARBANTARTÁSÁT ÉS ELLÁTÁSÁT SZOLGÁLÓ MUNKA

78. A „Nyilvántartás a fogvatartott bv. intézet tisztántartását, karbantartását és ellátását szolgáló munkájáról” elnevezésű nyomtatványt (10. melléklet) a körlet-főfelügyelő vagy a körletfelügyelő állítja ki, és a körletfelügyelő vezeti, melyen a fogvatartott által végzett munkaidőt havonta piros tollal kell összesíteni. A nyilvántartást a bv. orvos által kiállított „Orvosi nyilatkozat a fogvatartott munkavégző képességéről” elnevezésű nyomtatvánnyal (1. melléklet) együtt a kijelölt felügyelő vagy főfelügyelő kezeli és őrzi. A fogvatartott díjazás nélküli foglalkoztatása az orvos által rögzített munkavégzés képességének megfelelően történhet. A betelt nyomtatvány adatait a hónap utolsó napján a körlet-főfelügyelő ellenőrzi, és azt aláírásával hitelesíti. A betelt és lezárt nyomtatványt a fogvatartott reintegrációs iratanyagában kell megőrizni.

79. Amennyiben a hónap során újabb nyilvántartó lapot (10. melléklet) kell kiállítani, akkor azt a korábbi nyilvántartólappal a hónap végéig együtt kell kezelni. A korábbi lapról az összesített időt áthozatként szerepeltetni kell.

80. A megőrzés céljából történő szállításkor a bv. intézet tisztántartását, karbantartását és ellátását szolgáló munkáról vezetett nyilvántartó lapot és a fogvatartott munkavégző képességéről kiállított orvosi nyilatkozatot a szállítási okmányok közé kell csatolni, és azt a fogadó intézet a fogvatartott visszaszállításakor visszaküldi az útba indító intézetnek.

81. A bv. intézet tisztántartását, karbantartását és ellátását szolgáló munka megkezdése előtt a munkavédelmi előírásoknak megfelelő oktatást és annak dokumentálását a parancsnok által megbízott személy végzi.

V. FEJEZET
MUNKATERÁPIÁS FOGLALKOZTATÁS

82. Hat óránál rövidebb idejű munkaterápiás foglalkoztatás esetén arányosan csökkenteni kell a tartási költséghez való hozzájárulás pénzbeli térítését.

VI. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

83. A munkáltató az utasítás hatálybalépését követő 60 napon belül köteles munkáltatási szabályzatát felülvizsgálni, és jelen utasítás rendelkezéseivel összhangban aktualizálni.

84. Az utasítás a közzétételét követő nyolcadik napon lép hatályba.

85.10

1. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz11


Orvosi nyilatkozat
a fogvatartott munkavégző képességéről

Név:
Nyilvántartási szám:
Anyja neve:

1. Munkára való alkalmassága:

Nehéz fizikai munkára

Közepesen nehéz fizikai munkára

Könnyű fizikai munkára

Terápiás foglalkoztatásra

Munkaképtelen

alkalmas


a) egészséges, bármilyen munkával foglalkoztatható
b) poros, füstös munkakörnyezetben NEM foglalkoztatható
c) fokozottan balesetveszélyes munkakörülmények között (magasban, gépek között, feszültség alatt) NEM foglalkoztatható
d) vegyszerekkel, tisztítószerekkel NEM dolgozhat
e) meghatározott nagyságú teher szállítása, illetve emelése ……… kg-ig
f) tartós járást, állást igénylő munkával NEM foglalkoztatható
g) kényszer-testhelyzetben (guggolás, görnyedés) NEM foglalkoztatható
h) járványügyi érdekből kiemelt munkakörben NEM foglalkoztatható
i) zajos munkahelyen nem foglalkoztatható
j) egyéb: …………………………………………………………………………………………………………………….

2. Díjazás nélküli munkavégzési ideje napi ……… óra.
A díjazás nélküli munkavégzés munkaköri alkalmassági vizsgálata az intézetben előforduló díjazás nélküli munkavégzésre:
a) egészséges, bármilyen munkával foglalkoztatható
b) körlettakarításon (felmosás, söprögetés, portörlés, ablaktisztítás, vegyszeres tisztítás) dolgozhat
c) anyagmozgatás ……… kg-ig
d) külső körletmunkán (udvartakarítás, hólapátolás) dolgozhat
e) egyéb ……………...………………………………………………………………………………………………………


P. H.


Kelt: ………………………………



Kapják:
1. példányt a befogadási és fogvatartási bizottság vezetője
2. példányt a körlet-főfelügyelő
3. példányt az egészségügyi dokumentációba kell elhelyezni

2. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz

Munkáltatási engedély



Fénykép helye



0R06072_0

1. Név:

2. Nyilvántartási szám:

3. Anyja neve:

4. Születési helye:

5. Születés időpontja: …… év

…… hó …… nap

6. Végrehajtási fokozat:

7. Bűncselekmény:

8. Állampolgárság:

9. Iskolai végzettség:

10. Szakképzettség:

11. Foglalkozás:

12. Lakhely:

13. TAJ szám:

 

Biztonsági kockázati besorolás:

 

Munkavégzéssel kapcsolatos speciális előírás:












Szabadul:

feltételesen:
büntetését kitöltve:

 

Egyéb feljegyzések:

Sor- szám

Dátum

Munkáltató megnevezése

Munkahely

Munkakör

Állományba vétel napja

Állományból
való törlés napja

Állományból való törlés oka

Bizottság vezetőjének aláírása

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

3. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz

Munkáltatási könyv

1. Név:
2. Nyilvántartási szám:
3. Anyja neve:
4. Születési helye:
5. Születés időpontja: …… év …… hó …… nap
6. Végrehajtási fokozat:
7. Bűncselekmény:
8. Állampolgárság:
9. Előző bv. intézet:
10. Iskolai végzettség:
11. Szakképzettség:
12. Foglalkozás:
13. Lakhely:
14. Adóazonosító jel:

Fénykép helye

15. Az állományba vétel és az állományból való törlés időpontja:

Munkáltató megnevezése

Munkahely

Munkakör

Állományba vétel napja

Állományból
való törlés napja

Állományból való törlés oka

16. A fogvatartott munkaterápiás foglalkoztatása

a) napi munkaideje (órában): …………………

b) munkarendje: ………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………


Kelt: ………………………………………


………………………………………

bv. orvos aláírása

17. A díjazás mellett végzett munkáltatásban és szak-, illetve továbbképzésben részt vevő fogvatartott részesül-e jogosultságokban

-tól

-ig

Megjegyzés

1.

A képzés ideje

Munkaidő-kedvezmény

Tanulmányi szabadság kiadása

2.

A képzés ideje

Munkaidő-kedvezmény

Tanulmányi szabadság kiadása

3.

A képzés ideje

Munkaidő-kedvezmény

Tanulmányi szabadság kiadása

4.

A képzés ideje

Munkaidő-kedvezmény

Tanulmányi szabadság kiadása

5.

A képzés ideje

Munkaidő-kedvezmény

Tanulmányi szabadság kiadása

18. Szakképesítés megszerzésének ideje:

Munkavégzéssel kapcsolatos tanfolyamok elvégzése:

19. Elszenvedett munkabalesetek:

20. A munkáltatási könyv mellékletei:

Elsőfokú orvosi alkalmassági vélemény

Másodfokú orvosi alkalmassági vélemény

Nyilatkozat a munkáltatásról

Nyilatkozat előzetesen letartóztatott munkáltatásáról

Tájékoztató a besorolásról és munkadíjról, illetve a fogvatartottat érintő egyes munkaügyi kérdésekről

Fogvatartott munkaköri leírása(i)

A fizetett szabadság nyilvántartói lap

Szakmunkás-bizonyítvány másolata

Sorszám

A melléklet kódja

A csatolás dátuma

Aláírás

4. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz

Tájékoztatás a besorolásról és a munkadíjról, illetve a fogvatartottat érintő egyes munkaügyi kérdésekről

0R06076_0

Fogvatartott neve:

Nytsz:

Munkáltató megnevezése:

Munkahely:

Munkakör:

Munkarend:

 

Munkaidő:

 

Foglalkoztatási kategória:

 

Besorolási munkadíj/garantált munkadíj*:

* Teljesítménydíjazás esetén

 

Díjazási forma:

 

Betanulási idő alatti díjazás mértéke = az alapmunkadíj 50%-a

Külön pótlékok a büntetések, az intézkedések, egyes kényszer-intézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 263. § (1) bekezdés alapján

 

 

 

 

%

 

Ft

Tájékoztatás a fogvatartottat érintő munkaügyi kérdésekről:

a) A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 8. § d) pontja alapján szünetel a társadalombiztosítása annak a személynek, aki az előzetes letartóztatás, szabadságvesztés hatálya alatt áll. Így a munkadíját nyugdíjjárulék fizetési kötelezettség nem terheli.

b) A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. számú melléklet 1.6. alpontja alapján adómentes a fogvatartottnak a fogvatartás ideje alatt a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló törvény szerint a büntetés-végrehajtási szerv által biztosított foglalkoztatásából származó bevétele.

c) A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 42. § (2) bekezdése szerint a szolgálati idő számításánál nem lehet figyelembe venni az előzetes letartóztatás, a szabadságvesztés tartamát.

d) Az elítélt a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 222. § (2) bekezdése és a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet 175. § (4) bekezdése alapján köteles megtéríteni a munkaköri alkalmassági vizsgálat költségét, ha a vizsgálat elvégzése neki felróható okból vált szükségessé.

e) Az elítéltnek büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 253. § (3) bekezdése alapján a szabadságra vonatkozó kérését legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt Kérelmi lapon kell bejelentenie.

f) A büntetés-végrehajtási intézetekben fogvatartottak tekintetében a munkavédelmi hatóság, valamint a munkaügyi hatósági jogkör gyakorlójának a kijelöléséről szóló 306/2014. (XII. 5.) Korm. rendelet 2. §-a alapján munkaügyi hatóságként első fokon a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka jár el. A fogvatartott munkaügyi panaszát írásban vagy szóban terjesztheti elő.

Kiállítás helye, kelte:

......................................................., ........................ év ..................................... hó ........... nap

Kiállította: Ellenőrizte:

.................................................................. ...............................................................................

Átvevő aláírása:

5. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz

Munkáltató fejléce
Ikt. szám:
Jóváhagyom:
……………………………………………
Munkaköri leírás

1. Munkáltatott fogvatartott neve, nyilvántartási száma1:

2. Munkavégzés helye:

3. Munkarend:

Teljes munkaidős pozíció esetén 8 óra/nap, részmunkaidős pozíció esetén a részaránynak megfelelő óra/nap értéket kell beírni. A hét napjain eltérő napi munkaidő esetén az átlagos napi munkaidőt kell meghatározni.

4. Munkakör/beosztás:

Minden munkakört – a FEOR kódok figyelembevételével – külön, egyértelmű megnevezéssel kell ellátni.

5. Munkakör helye a szervezeten belül:

Fel kell tüntetni a szervezeti egység megnevezését, ahol a munkakör található.

Egy szakterületen vagy szervezeti egységen belül egymástól lényegesen nem különböző munkakörök egy munkakörként leírhatóak, a közös részeket megjelenítve a törzs munkaköri leírásban, a szervezeti egységek sajátosságaiból adódó eltéréseket, az eltérő elemeket a kiegészítő leírásban szintén meg kell határozni.

6. Munkakör tartalma:

A munkakör elemeinek felsorolása, a meghatározott cél, a feladatok számbavétele, egyértelmű rögzítése.

Elvégzendő feladat(ok) az adott munkakör kapcsán:

– előkészít

– kidolgoz

– közreműködik

– együttműködik

– tájékoztat

– jelent

– egyéb (fel nem sorolt) tevékenységek

A gyakoriság szerint, rendszeresen előforduló, ismétlődő tevékenységeket, valamint a tevékenységelemeket, alkalmanként végzendő feladatokat is fel kell tüntetni.

7. Kötelezettségek:

– előírt magatartási szabályokat be kell tartani,

– kötelező oktatásokon részt kell venni, munkavégzéséhez szükséges gépek kezelését el kell sajátítani, feladatát a leírtak megtartásával igazolni,

– munka-, tűz- és környezetvédelmi és biztonsági előírásokat, technológiai (így különösen gépkezelési szabályok, kezelői kézikönyvek szabályainak megismerését aláírásával igazolja) szabályokat, utasításokat köteles betartani,

– munkája során használt gépek állagának megóvására, karbantartására, azok vonatkozásában engedélyezett kisebb javítások elvégzésére köteles,

– munkáltató által kijelölt időben, helyen a munkáltatói utasítás szerint köteles elvégezni a feladatát,

– munkavégzés során köteles a megfelelő szakértelmet, a mindenkor elvárható gondosságot, fegyelmezettséget köteles tanúsítani,

– baleseteket, sérüléseket azonnal jelenteni kell,

– kijelölt munkaterületének tisztaságát megtartani,

– munkája során munkáltató által megjelölt teljesítmény- és minőségkövetelményeket megtartani, azokért felelősséget vállalni (rovancs: hibás darabok),

– köteles viselni, a biztonság, a munkafegyelem és a rend fenntartása érdekében, a munkahelyre vagy a munkakörre utaló jelzést.

8. Felelősség:

A munkáltató által megállapítottak szerint alakított felelősségi és fegyelmi felelősségi kör:

Fegyelmi

– a munkaeszközök, munkaanyagok (rábízott darabszám, épsége, rendeltetésszerű használata, észszerű használata),

– közvetlen munkatársakra vonatkozó koordináció (rendbontó magatartás azonnal történő jelzése),

– magánjellegű munkavégzés (amelyről a felügyelet/munkáltató nem tud, vagy nem határozott meg KIEMELT)

– a szervezeten kívüli személyek vonatkozásában megállapított szabályok betartása,

– dohányozás csak az arra meghatározott szünetekben, az arra kijelölt dohányzóhelyen történhet.

Kártérítési felelősség

Helyi sajátosságokra megállapított egyéb felelősség:

9. Közvetlen felettesi munkakör megnevezése (irányításra jogosult, munkáltatói jogkör gyakorlója) / Függelmi kapcsolat.

10. Munkakör körülményei:

Munkakörre jellemző kommunikációs és együttműködési elemek, tekintettel a munkakörből fakadó kapcsolattartásra, gyakoriságára és jellegére (kivel érintkezhet munkája során, hogyan beszélhet felügyelettel stb.)

Speciális munkavégzési feltételek felsorolása, amelyek számottevő fizikai vagy pszichés terhelést eredményeznek a munkavégzés során.

11. Munkakör betöltésének követelményei

Minimum és szakmai követelmények:

12. Köteles minden olyan feladatot ellátni, amelyet munkáltatója egyedi/eseti jelleggel meghatároz.

A munkaköri leírás kidolgozójának




aláírása


Fogvatartotti megismerési záradék:

Alulírott ……………………………… (név) ……………… (nyilvántartási szám) munkáltatott a munkaköri leírásban, illetve a …… gép technológiai leírásában foglaltakat tudomásul vettem, azokat magamra nézve kötelezőnek tartom és maradéktalanul teljesítem, egyben kijelentem, hogy a munkaköri leírásban leírt szabályokról és szabályzatokról munkába állásomat megelőzően a megfelelő tájékoztatást és kellő oktatást megkaptam. A fentiekben meghatározott feladatok ellátásáért anyagi felelősséggel tartozom, a munkaköri leírás egy példányát átvettem.

aláírása

munkáltatott neve, azonosítója

6. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz

Havi munkadíjjegyzék

Munkáltató megnevezése:

Munkahely:

Munkakör:

Fogvatartott neve:

Nytsz:

Időadatok:

Munkadíj adatok (Ft)

Besorolási munkadíj:

Ledolgozott napok száma:

Elszámolt munkadíj:

Ledolgozott órák száma:

Szabadságon töltött napok száma:

Szabadságon töltött időre járó munkadíj:

Állásidő (óra):

Állásidőre számfejtett munkadíj:

Rendkívüli munkavégzés (óra):

Rendkívüli munkavégzés számfejtett munkadíja:

Fizetett munkaszüneti napok száma:

Fizetett munkaszüneti napokra járó díjazás:

Betanulási idő (óra):

Betanulási időre járó díjazás:

Anyagi ösztönzés forintösszege:

Külön pótlékok összesen: (max. a besorolási munkadíj 30%-ig terjedhet!)

Éjszakai munkavégzés (óra):

Éjszakai pótlék:

Teljes munkadíj:

Tartási költséghez való hozzájárulás összege:

Tartási költséghez való hozzájárulás összegével csökkentett
munkadíj:

Kiállítás helye, kelte:
...................................................................., .......................... év ............................................. hó ............... nap

Kiállította: Ellenőrizte:

.................................................................. ......................................................................

7. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz

Egyszerűsített munkáltatási engedély


Fénykép helye

1. Név:
2. Nyilvántartási szám:
3. Anyja neve:
4. Születési helye:
5. Születés időpontja: …… év …………… hó …… nap
6. Végrehajtási fokozat:
7. Bűncselekmény:
8. Állampolgárság:
9. Iskolai végzettség:
10. Szakképzettség:
11. Foglalkozás:
12. Lakhely:
13. TAJ szám:

8. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz



..........................................................................
munkáltató megnevezése

Fizetett szabadság nyilvántartó lap
................. év

Fogvatartott neve:
Nyilvántartási száma:
Születési hely, idő:

Hónap

A fizetett szabadság számítás szempontjából
figyelembe veendő napok

Havi munkadíj
(bruttó)

Számított szabadság
nap

Göngyölítve

Maradék

Ledolgozott munkanap

Állásidő
nap

Szabadságon töltött napok

Január

Február

Március

Április

Május

Június

Július

Augusztus

Szeptember

Október

November

December

Összesen:



Lezárva:



Kelt: ……………………………………………….
(aláírás)

9. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz

Igazolás
fogvatartott foglalkoztatásáról
Igazolom, hogy …………………….………………………. (név, születési hely és idő, anyja neve) a szabadságvesztés büntetés időtartama alatt a ……………………………………………..…………………… (gazdasági társaság/bv. intézet) által büntetés-végrehajtási jogviszony keretében ………………………………..………. (foglalkoztatás időtartama) foglalkoztatva volt.
Betöltött munkakörök: 1. ……………………………………

2. …………………………………… (dátum, munkakör megnevezése)


A fogvatartott 5 évre visszamenőleg megállapított évenkénti munkadíja:

…… év …………… Ft

…… év …………… Ft

…… év …………… Ft

…… év …………… Ft

…… év …………… Ft


Tájékoztatom, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 42. § (2) bekezdése értelmében nem minősül szolgálati időnek a letartóztatás, valamint a szabadságvesztés tartama, így a szabadságvesztés büntetés időtartama alatt végzett foglalkoztatás sem. Erre tekintettel a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény alapján a fogvatartottat társadalombiztosítási járulék-fizetési kötelezettség a szabadságvesztés időtartama alatt nem terhelte.


A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 8. § d) pontja alapján szünetel a társadalombiztosítása annak a személynek, aki letartóztatás, szabadságvesztés hatálya alatt áll. Erre tekintettel a fogvatartottat nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettség a szabadságvesztés időtartama alatt nem terhelte.


A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. számú melléklet 1.6. alpontja alapján adómentes a fogvatartottnak a fogva tartása ideje alatt a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló törvény szerint a büntetés-végrehajtási szerv által biztosított foglalkoztatásából származó bevétele. Ezen törvényi rendelkezés értelmében a fogvatartott munkadíjából személyi jövedelemadó nem került levonásra.


Jelen igazolás a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet 143. § (1) bekezdés i) pontja alapján került kiállításra.


Kelt: ……………………………………………….

…………………………………………



(aláírás)

Átvettem:

10. melléklet a 63/2020. (XII. 12.) BVOP utasításhoz



...........................................................
A bv. intézet megnevezése

Nyilvántartás
a bv. intézet tisztántartását, karbantartását és ellátását szolgáló munkáról
....... év ..............................

Fogvatartott neve:
Nyilvántartási száma:
Születési hely, idő:
Biztonsági kockázat:
Elhelyezési körlet:

Fénykép helye

Megjegyzés:

Végzett munka
megnevezése

Munkavégzés

Összes óra

Munkavégzés
igazolása

Fogvatartott aláírása

időpontja
(hónap, nap)

kezdete
(óra, perc)

befejezése
(óra, perc)

időtartama
(óra, perc)



................................., ...........év ........................hó .........nap

A nyilvántartás vezetését ellenőriztem, azt rendben lévőnek találtam.
............................................................
főfelügyelő
1

Az 5. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 1. pontjával megállapított szöveg.

2

A 8. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 2. pontjával megállapított szöveg.

3

A 36. pont c) alpontját a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 3. pontja iktatta be.

4

A 38. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 4. pontjával megállapított szöveg.

5

Az 58. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 5. pontjával megállapított szöveg.

6

A 60. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 6. pontjával megállapított szöveg.

7

A 63. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 7. pontjával megállapított szöveg.

8

A 64. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 8. pontjával megállapított szöveg.

9

A 71. pont a 3/2023. (I. 12.) BVOP utasítás 9. pontjával megállapított szöveg.

10

A 85. pont a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

11

Az 1. melléklet a 3(2023.) I. 12.) BVOP utasítás 10. pontja szerint módosított szöveg.

1:

Csoportos munkaköri leírás esetén mellőzendő. Ekkor olyan fogvatartotti jegyzéket kell készíteni, amelyből a munkakör, illetve a munkáltatott fogvatartott személye beazonosítható.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére