• Tartalom

38/2024. (IX. 30.) HM utasítás

38/2024. (IX. 30.) HM utasítás

a honvédek, a honvédelmi alkalmazottak, a honvédelmi szervezeteknél foglalkoztatott munkavállalók és a honvédelmi tárca gondoskodási körébe tartozók részére nyújtható egyes juttatásokkal összefüggő eljárási szabályokról

2024.10.02.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

I. Fejezet

A HONVÉDEK ILLETMÉNYJELLEGŰ JUTTATÁSAIVAL ÖSSZEFÜGGŐ ELJÁRÁSI SZABÁLYOK

1. Az állomány tagjának szolgálatvállalási díja

1. § A hivatásos és szerződéses állományú katonák, a honvédelmi alkalmazottak, a honvédelmi szervezeteknél foglalkoztatott munkavállalók, valamint a honvédelmi tárca gondoskodási körébe tartozók részére nyújtható egyes juttatásokról szóló 21/2024. (IX. 30.) HM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 5. §-a szerinti szolgálatvállalási díjra való jogosultságot, ideértve a szolgálatvállalási díj összegét, a kifizetés feltételeit és a visszafizetési kötelezettségre irányadó szabályokat, a szerződéses állomány tagjának szerződésében kell megállapítani. A jogosultat a Rendelet 5. § (2) bekezdése szerinti kifizetés tényéről az esedékességkor a havi illetményről szóló értesítésben kell tájékoztatni.

2. Az önkéntes tartalékos állomány szerződéskötési díja

2. § Az önkéntes tartalékos jogállásról szóló 13/2024. (VII. 23.) HM rendelet (a továbbiakban: Ötr.) 44. §-a szerinti szerződéskötési díjra való jogosultságot, ideértve a szerződéskötési díj összegét, a kifizetés feltételeit és a visszafizetési kötelezettségre irányadó szabályokat, az önkéntes tartalékos állomány tagjának szerződésében kell megállapítani. A jogosultat az Ötr. 46. § (1) bekezdése szerinti kifizetés tényéről az esedékességkor írásban kell tájékoztatni.

3. Az önkéntes tartalékos állomány rendelkezésre állási díja

3. § Az Ötr. 45. §-a szerinti rendelkezésre állási díjra való jogosultságot, ideértve a rendelkezésre állási díj összegét és a kifizetés feltételeit, az önkéntes tartalékos állomány tagjának szerződésében kell megállapítani. A jogosultat az Ötr. 46. § (2) és (3) bekezdése szerinti kifizetés tényéről az esedékességkor írásban kell tájékoztatni.

4. A toborzópénz

4. § (1) A Rendelet 6. §-a szerinti toborzópénzre nem jogosult az a honvéd, akinek szolgálati feladatába tartozik a toborzásban való részvétel.

(2) A Rendelet 6. § (3) bekezdése szerinti nyilatkozat tartalmazza különösen

a) a betoborzott honvéd nevét, születési nevét, születési helyét, születési idejét és anyja nevét, valamint

b) az a) pont szerinti honvédet betoborzó honvéd nevét, állományilletékes honvédelmi szervezetét és személyügyi törzsszámát.

(3) A Rendelet 6. § (3) bekezdése szerint a jelentkező által leadott nyilatkozatot az átvevő honvédelmi szervezet 8 napon belül továbbítja azon honvédelmi szervezet személyügyi szerve részére, amelynek állományába a jelentkező a szerződésében foglaltak szerint kerülni fog, rendelkezési állomány esetén a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) központi személyügyi szerve részére.

(4) A toborzópénz megállapítása és kifizetése érdekében a toborzópénzre való jogosultság keletkezéséről a betoborzott legénységi állomány tagjának állományilletékes honvédelmi szervezete tájékoztatja a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezetét a betoborzott legénységi állomány tagja alapkiképzésének végrehajtását követő hatodik hónap leteltét követő 8 napon belül.

(5) A toborzópénzre való jogosultság megállapítása és a toborzópénzre jogosult honvéd részére történő kifizetése központilag a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete által kerül végrehajtásra.

(6) A HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete nyilvántartja a tárgyévben toborzópénzre jogosult honvédre és a betoborzott állományra vonatkozó adatokat.

(7) A jogosultat a Rendelet 6. § (4) bekezdése szerinti kifizetés tényéről a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete az esedékességkor írásban tájékoztatja.

5. Önkéntes tartalékos szolgálat vállalását ösztönző juttatás

5. § Az Ötr. 47. §-a szerinti önkéntes tartalékos szolgálat vállalását ösztönző juttatásra való jogosultságot, ideértve az önkéntes tartalékos szolgálat vállalását ösztönző juttatás összegét, a kifizetés feltételeit és a visszafizetési kötelezettségre irányadó szabályokat, az önkéntes tartalékos állomány tagjának szerződésében kell megállapítani. A jogosultat az Ötr. 48. § (2) bekezdése szerinti kifizetés tényéről írásban kell tájékoztatni.

6. Az állomány tagjának szerződéshosszabbítási díja

6. § A Rendelet 7. §-a szerinti szerződéshosszabbítási díjra való jogosultságot, ideértve a szerződéshosszabbítási díj összegét, a kifizetés feltételeit és a visszafizetési kötelezettségre irányadó szabályokat, a vállalt szolgálati idő meghosszabbításáról szóló szerződésben kell megállapítani. A jogosultat a Rendelet 7. § (4) bekezdése szerinti kifizetés tényéről az esedékességkor a havi illetményről szóló értesítésben kell tájékoztatni.

7. Az állomány tagjának altiszti szolgálat vállalását ösztönző juttatása

7. § A Rendelet 8. §-a szerinti altiszti szolgálat vállalását ösztönző juttatásra való jogosultságot, ideértve az altiszti szolgálat vállalását ösztönző juttatás összegét, a kifizetés feltételeit és a visszafizetési kötelezettségre irányadó szabályokat, az altiszti beosztásba történő kinevezésre vonatkozó jognyilatkozatban kell megállapítani. A jogosultat a Rendelet 8. § (3) bekezdése szerinti kifizetés tényéről az esedékességkor a havi illetményről szóló értesítésben kell tájékoztatni.

8. Az állomány tagjának céljuttatása

8. § (1) A Rendelet 13. §-a szerinti céljuttatás alapjául szolgáló célfeladat (a továbbiakban: célfeladat) meghatározása és a céljuttatás megállapítása tekintetében az európai uniós forrásból vagy nemzetközi megállapodás alapján egyéb programból származó támogatásból megvalósuló feladatok ellátására jogosult kedvezményezett honvédelmi szervezet (a továbbiakban: kedvezményezett honvédelmi szervezet) vezetője gyakorolja az állomány célfeladattal érintett tagja vonatkozásában a döntésre jogosult elöljárói jogkört.

(2) Ha az állomány célfeladattal érintett tagja esetében nem a kedvezményezett honvédelmi szervezet vezetője minősül állományilletékes parancsnoknak, a célfeladat meghatározása tekintetében a döntésre jogosult elöljárói jogkört a kedvezményezett honvédelmi szervezet vezetője és az érintett állományilletékes parancsnoka együttesen gyakorolja. Az érintett állományilletékes parancsnok e jogkörét a célfeladat meghatározására irányuló, (4) bekezdés szerinti megállapodáshoz adott előzetes írásbeli egyetértési jog útján gyakorolja. Az egyetértés megkérésével egyidejűleg az állományilletékes parancsnokot az elrendelni kívánt célfeladat kapcsán tájékoztatni kell

a) a célfeladat szolgálatteljesítési időszükségletéről órában,

b) a célfeladat teljesítésének kezdő időpontjáról és határidejéről,

c) a célfeladathoz rendelt céljuttatás bruttó összegéről összesítve és bruttó óradíjra lebontva.

(3) A kedvezményezett honvédelmi szervezet vezetője számára – az (1) és (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően – az állományilletékes parancsnoka határozhat meg célfeladatot.

(4) A célfeladat meghatározása írásbeli megállapodás formájában történik.

9. Az állomány tagjának jubileumi jutalma

9. § A Rendelet 14–15. §-a szerinti jubileumi jutalomra való jogosultságot, ideértve a jubileumi jutalom összegét, a jubileumi jutalom megállapítása során figyelembe vehető szolgálati viszonyban töltött idő kiszámítása során figyelembe vett időtartamokat és a kifizetés feltételeit, jognyilatkozatban kell megállapítani. A jogosultat a Rendelet 14. § (2) bekezdése szerinti kifizetés tényéről az esedékességkor a havi illetményről szóló értesítésben kell tájékoztatni.

10. Az állomány tagjának végkielégítése

10. § A Rendelet 16. §-a szerinti végkielégítésre való jogosultságról, ideértve a végkielégítés összegét és a kifizetésre vonatkozó információkat, az állományilletékes honvédelmi szervezet személyügyi szerve a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 36/A. §-a szerint foglalkoztatási igazoláson (a továbbiakban: foglalkoztatási igazolás) tájékoztatja a jogosultat.

11. Az állomány tagjának jóvátételi díja

11. § A Rendelet 17. §-a szerinti jóvátételi díjra való jogosultságról, ideértve a jóvátételi díj összegét és a kifizetésre vonatkozó információkat, az állományilletékes honvédelmi szervezet személyügyi szerve a foglalkoztatási igazoláson tájékoztatja a jogosultat.

II. Fejezet

A HONVÉDEK ÉS A HONVÉDELMI ALKALMAZOTTAK ILLETMÉNYEN FELÜLI, VALAMINT A MUNKAVÁLLALÓK MUNKABÉREN FELÜLI EGYÉB JUTTATÁSAIVAL KAPCSOLATOS EGYES ELJÁRÁSI SZABÁLYOK

12. Közös szabályok

12. § (1) Ha e fejezet másként nem rendelkezik, az e fejezet szerinti juttatások a honvédelmi szervezet nevére kiállított számla vagy számlát helyettesítő bizonylat (a továbbiakban együtt: számla) ellenében számolhatók el.

(2) Az e fejezet szerinti juttatásokra vonatkozó igények elsősorban elektronikusan, a HM Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (a továbbiakban: HM KGIR) Ügyfélszolgálati Rendszer alkalmazásával nyújthatók be. Elektronikus ügyintézés esetén a nyilatkozathoz az okiratok digitális másolatát kell csatolni.

(3) Ezen fejezet alkalmazásában

1. magasabb parancsnok:

a) a HM közigazgatási államtitkára (a továbbiakban: HM KÁT) a HM, valamint a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek személyi állománya esetében,

b) a Honvéd Vezérkar főnöke a Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) és az alárendeltségébe tartozó katonai szervezetek személyi állománya, az 1 évnél hosszabb időtartamú külföldi szolgálatot teljesítők és külföldi munkát vagy tanulmányokat végzők, valamint a rendelkezési állományban lévők tekintetében,

c) a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ) főigazgatója a KNBSZ személyi állománya tekintetében,

2. parancsnok: a honvédek vonatkozásában az állományilletékes parancsnok, a honvédelmi alkalmazottak és munkavállalók vonatkozásában a munkáltatói jogkört gyakorló vezető,

3. pénzügyi és számviteli szerv:

a) a saját pénzügyi és számviteli szervezeti elemmel rendelkező honvédelmi szervezet esetében a pénzügyi és számviteli szervezeti elem,

b) a saját pénzügyi és számviteli szervezeti elemmel nem rendelkező honvédelmi szervezet esetében a pénzügyi és számviteli utaltsági rend szerinti pénzügyi és számviteli szervezeti elem.

(4) Ezen fejezet szerinti formanyomtatványok tartalma a honvédelmi szervezetek helyi sajátosságainak megfelelően módosítható.

13. SZÉP juttatás

13. § (1) A Rendelet 21. §-a szerinti SZÉP juttatás átutalásához a pénzügyi és számviteli szerv jegyzéket készít, melyet a HM KGIR által végrehajtott tárgyhavi számfejtésének megkezdése előtti 10. munkanapig átad a honvédelmi szervezet személyügyi szerve részére, amely a jegyzéket ellenőrzi, és az abban szereplő adatok helyességét aláírásával igazolja.

(2) Az (1) bekezdés szerinti jegyzéket a honvédelmi szervezet személyügyi szerve a HM KGIR által végrehajtott tárgyhavi számfejtésének megkezdése előtti 3. munkanapig átadja a pénzügyi és számviteli szerv részére.

14. § (1) A Rendelet 22. §-a szerinti SZÉP juttatásra vonatkozó igényt az 1. melléklet szerinti formanyomtatvány használatával a pénzügyi és számviteli szervhez kell benyújtani.

(2) Az (1) bekezdés szerint benyújtott igények alapján a pénzügyi és számviteli szerv tárgyév március 31-ig, továbbá a Rendelet 22. § (2) bekezdése szerinti esetben az igénylés hónapját követő hónap utolsó napjáig összesítő jegyzéket készít, melyet a honvédelmi szervezet személyügyi szerve ellenőriz. Ezt követően a jegyzéket a pénzügyi és számviteli szerv vezetője ellenjegyzi, majd ennek végrehajtását követően a pénzügyi és számviteli szerv intézkedik a kifizetésre.

14. A születési támogatás

15. § (1) A Rendelet 25. §-a szerinti születési támogatás kifizetése érdekében a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon az állomány tagja és a honvédelmi alkalmazott nyilatkozik a gyermek születésének, örökbefogadásának tényéről, és ezen nyilatkozatot a személyügyi szerv vezetőjének címezve a honvédelmi szervezet személyügyi szervéhez benyújtja. A születési támogatás akkor folyósítható, ha a gyermek születését igazoló születési anyakönyvi kivonatot vagy az örökbefogadásról szóló határozatot, továbbá a gyermek lakcímét, társadalombiztosítási azonosító jelét és adóazonosító jelét igazoló hivatalos okmányt a szülő bemutatja a honvédelmi szervezet személyügyi szervének.

(2) Az (1) bekezdés szerinti jogosultság fennállását a személyügyi szerv ellenőrzi, az (1) bekezdés szerinti nyilatkozaton szereplő adatok helyességét aláírásával igazolja, majd a nyilatkozatot továbbítja a pénzügyi és számviteli szerv részére, amely azt ellenjegyzi, és intézkedik a kifizetésre.

15. A nevelési támogatásra és a tanévindítási hozzájárulásra vonatkozó szabályok

16. § (1) A Rendelet 28. § (1) bekezdése szerinti, a tanévindítási hozzájárulásra és a nevelési támogatásra vonatkozó igényt a 3. melléklet szerinti formanyomtatvány alkalmazásával kell benyújtani. Az igénybejelentő lapon nyilatkozni kell a jogosultság feltételeinek fennállásáról, továbbá az igénybejelentéshez be kell nyújtani az érvényes diákigazolvány másolatát, ha a gyermek már nem tanköteles, de még oktatási intézményben folytat tanulmányokat.

(2) Ha a gyermek még nem tanköteles, de engedéllyel már megkezdte tankötelezettségének teljesítését, erről az igénylő az (1) bekezdés szerinti formanyomtatványon nyilatkozik.

(3) A tanévindítási hozzájárulás és a nevelési támogatás biztosítása érdekében benyújtott igények alapján a pénzügyi és számviteli szerv összesítő jegyzéket készít, mely tartalmazza a jogosult nevét, személyügyi törzsszámát, jogviszonya jellegét, az állomány tagjának rendfokozatát, a biztosításra kerülő juttatás fajtáját és összegét, valamint a jegyzéket készítő nevét. Az összesítő jegyzéken szereplő személyügyi adatokat és a gyermekre vonatkozó adatokat a honvédelmi szervezet személyügyi szerve ellenőrzi, és azok helyességét aláírásával igazolja. Ezt követően a jegyzéket a pénzügyi és számviteli szerv vezetője ellenjegyzi, majd ennek végrehajtását követően intézkedik a kifizetésre.

16. Az állomány tagjának házastársi jövedelem-kiegészítése

17. § (1) A Rendelet 29. és 30. §-a szerinti házastársi jövedelem-kiegészítés megállapítása esetében a döntésre jogosult elöljáró a parancsnok.

(2) Az (1) bekezdés szerinti igényt a pénzügyi és számviteli szerv részére kell benyújtani, amit a honvédelmi szervezet személyügyi szerve ellenőriz, és az abban szereplő személyügyi adatok helyességét aláírásával igazolja, majd továbbítja a pénzügyi és számviteli szerv részére. A pénzügyi és számviteli szerv ellenjegyzi az igényt, és a parancsnok részére engedélyezés céljából felterjeszti.

(3) A Rendelet 30. § (4) bekezdése szerinti bejelentés és a Rendelet 30. § (5) bekezdése szerinti igazolások alapján a parancsnok a (2) bekezdésben meghatározott rendben felülvizsgálja a házastársi jövedelem-kiegészítésre való jogosultságot. A körülmények megváltozása esetén a változásnak megfelelően a házastársi jövedelem-kiegészítés módosított összegét a jogosultság alapjául szolgáló körülmények megváltozásának napjától kezdődően kell megállapítani, illetve ha az állomány tagja a feltételeknek már nem felel meg, a házastársi jövedelem-kiegészítésre való jogosultságot ezen időponttól kezdődően kell megszüntetni.

17. A Rendelet 31–44. §-a szerinti költségtérítésekre vonatkozó közös szabályok

18. § (1) A parancsnok intézkedésben határozza meg a honvéd, a honvédelmi alkalmazott és munkavállaló által költségtérítés szempontjából igénybe vehető közlekedési eszközök engedélyezésének részletes feltételeit, rendjét, így különösen a szolgálati gépjármű vagy saját személygépkocsi szolgálati célú igénybevételét, valamint az autópálya-használat szabályait. Az intézkedésben kell szabályozni továbbá a munkábajárási és az egyéb utazások engedélyezésének eljárási rendjét, a jogosultság megállapításához, valamint a járandóság folyósításához szükséges bizonylatok, nyilatkozatok benyújtásának, kezelésének és nyilvántartásának rendjét.

(2) Az állomány HM-ben álláshelyet betöltő tagja tekintetében az (1) bekezdés szerinti tárgyköröket a HM közszolgálati szabályzata tartalmazza.

(3) A szolgálatteljesítési hely csapatmozgás keretében történő elhagyása esetén az egyes költségtérítések elszámolása nem engedélyezhető.

(4) Ha a honvéd, a honvédelmi alkalmazott vagy a munkavállaló a Rendelet 35. § (1) bekezdése vagy 39. § (5) bekezdése szerint előleget vett fel, és a felvett előleggel az előírt határidőre nem számol el, a pénzügyi és számviteli szerv vezetője írásban, legfeljebb 8 napos póthatáridő kitűzésével figyelmezteti a határidő lejártára.

(5) Az egyes költségtérítések kifizetése fizetési számlára történő átutalással, önkéntes tartalékos részére fizetési számla hiányában lakcímre történő postai utalással történik a pénzügyi és számviteli szervhez beérkezett elszámolások alapján, legkésőbb a leadást követő 10. munkanapig.

18. A belföldi vezényléssel, belföldi kiküldetéssel, beiskolázással és kirendeléssel összefüggő költségek elszámolása

19. § (1) A Rendelet 31. § (1) bekezdése szerinti kiküldetési rendelvényt a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (a továbbiakban: Szja. törvény) foglaltak figyelembevételével, a 4. melléklet szerinti formanyomtatvány mintájára kell kiállítani. A kiküldetési rendelvény 2. számú példánya az elszámolást követően az érintettnél marad.

(2) A Rendelet 31. § (1) bekezdése szerinti folyamatos kiküldetési rendelvényre vonatkozó nyomtatványt a honvédelmi szervezetnél szükség szerint helyileg, az Szja. törvényben foglaltak figyelembevételével kell elkészíteni és kezelni, vagy a kiküldetési rendelvény részét képező mellékletként, a 4. melléklet „C” és „D” jelű táblázata adatait részletező, kétpéldányos melléklet csatolásával kell kiállítani.

(3) A honvédelmi szervezetnél a kiküldetési rendelvényt nyilvántartási számmal kell ellátni, valamint a kiküldetési rendelvény-tömböt szigorú számadási kötelezettség alá kell vonni.

(4) Az állomány HM-ben álláshelyet betöltő tagja, valamint a honvédelmi alkalmazottak jogállásával összefüggő kérdésekről szóló 21/2018. (XII. 28.) HM rendelet 4. § (2) bekezdése szerinti támogató feladatot ellátó honvédelmi alkalmazott esetében a vezénylést vagy belföldi kiküldetést az önálló szervezeti egység vezetője a 4. melléklet szerinti kiküldetési rendelvény használatával rendeli el.

(5) Saját személygépkocsi belföldi vezényléssel, belföldi kiküldetéssel, beiskolázással vagy kirendeléssel összefüggő igénybevétele esetén, a Rendelet 32. § (5) bekezdése szerinti összeg kiszámítása érdekében a kiküldetési rendelvényen a szilárd burkolatú közforgalmú úton mért, időben vagy távolságban legrövidebb oda-vissza távolságot kell meghatározni.

A távolság megállapítását a pénzügyi és számviteli szerv a 18. § (1) bekezdése szerinti intézkedésben meghatározott, interneten elérhető útvonaltervező alkalmazásával hajtja végre.

(6) A Rendelet 32. § (6) bekezdése szerinti esetben, a saját személygépkocsi belföldi vezényléssel, belföldi kiküldetéssel, beiskolázással vagy kirendeléssel összefüggő igénybevétele érdekében a vezénylés, a kiküldetés, a beiskolázás vagy a kirendelés megkezdése előtt a honvédnak, a honvédelmi alkalmazottnak és a munkavállalónak az 5. melléklet szerinti nyilatkozatot kell kitöltenie, amely visszavonásig érvényes.

(7) A (6) bekezdés szerinti nyilatkozatot a pénzügyi és számviteli szerv részére kell leadni. Ha a nyilatkozat papíralapon kerül benyújtásra, az átvételt a pénzügyi és számviteli szerv az 5. melléklet szerinti formanyomtatványról készült másolaton aláírásával igazolja. A nyilatkozatban foglalt adatokban történő változást a nyilatkozattevőnek a pénzügyi és számviteli szerv részére 8 napon belül be kell jelentenie. A nyilatkozat visszavonását írásban lehet megtenni.

(8) Közösségi közlekedési eszköz igénybevétele esetén az elszámolás az utazási költségeket igazoló menetjegy vagy bérletszelvény eredeti példányának pénzügyi és számviteli szervhez történő leadása ellenében történik. Elektronikus formában megváltott menetjegy vagy bérlet esetén elfogadható annak kinyomtatott példánya, mobiltelefonos alkalmazáson keresztül vásárolt jegy vagy bérlet esetén elfogadható a vásárlás és az utazás körülményeit igazoló elektronikus dokumentum kinyomtatott változata is, vagy az elektronikus dokumentumok mindkét esetben feltölthetők az ÜSZR-re is.

19. Helyi szolgálati utazáshoz kapcsolódó költségtérítések

20. § (1) A parancsnok a szolgálati vagy munkaköri (a továbbiakban együtt: szolgálati) feladat jellegétől függően a Rendelet 36. § (1) bekezdése szerinti utazási és parkolási költség elszámolását engedélyezheti menetjegy, bérlet és parkolójegy vagy az ezekről kiállított számla pénzügyi és számviteli szerv részére történő leadása ellenében is.

(2) A helyi szolgálati utazáshoz kapcsolódó költségtérítés kifizetése az (1) bekezdés szerinti dokumentumok papíralapon vagy elektronikus úton történő leadása ellenében történik. A leadott papíralapú bizonylatok hátoldalára az igénylőnek rá kell vezetnie a személyügyi törzsszámát, a nevét, foglalkoztatási jogviszonyát, a honvéd esetében a viselt rendfokozatát.

(3) Az (1) bekezdés szerinti térítés nem fizethető ki, ha a honvéd, a honvédelmi alkalmazott vagy a munkavállaló a helyi szolgálati utazás időpontjában a szolgálatteljesítési hely szerinti településen a Rendelet 40. §-a, 54. §-a vagy az Ötr. 48/A. § (1) bekezdés e) pontja szerinti költségtérítésben részesül.

20. A helyközi munkába járással összefüggő költségtérítések

21. § (1) A Rendelet 39. § (1) bekezdése szerinti helyközi munkábajárási költségek megtérítését a (3) bekezdés szerinti kérelem alapján a parancsnok engedélyezi azon esetekben, amikor az döntést igényel. A döntést nem igénylő esetekben a költségtérítés iránti igényt a honvédelmi szervezet személyügyi szerve ellenőrzi, és az abban szereplő adatok helyességét aláírásával igazolja. Ezt követően az igénylést a pénzügyi és számviteli szerv vezetője ellenjegyzi, majd ennek végrehajtását követően a döntést nem igénylő esetekben intézkedik a kifizetés érdekében. A döntést igénylő esetben a parancsnoki döntés szerint kell eljárni.

(2) A költségtérítés kifizetése a pénzügyi és számviteli szerv részére papíralapon vagy elektronikus úton leadott menetjegy vagy bérlet ellenében történik. A papíralapú menetjegy vagy bérlet hátoldalára az igénylőnek rá kell vezetnie a személyügyi törzsszámát, a nevét, foglalkoztatási jogviszonyát, a honvéd esetében a viselt rendfokozatát.

(3) A helyközi munkába járással kapcsolatos költségek megtérítése iránti kérelmet a 6. melléklet szerinti formanyomtatvány kitöltésével kell benyújtani a honvédelmi szervezet személyügyi szerve és a pénzügyi és számviteli szerv útján a parancsnok részére. A költségtérítésre való jogosultságot érintő bármely változás esetén a 6. melléklet szerinti kérelmet a változás bekövetkeztétől számított 5. munkanapig ismételten be kell nyújtani.

(4) A Rendelet 38. § (2) bekezdése szerinti döntés a 6. melléklet szerinti formanyomtatványon, annak módosításával is meghozható.

(5) Menetjeggyel történő elszámolás esetén költségtérítés csak a tényleges szolgálatteljesítéssel vagy munkavégzéssel érintett napokra jár, melyet a pénzügyi és számviteli szerv ellenőriz.

(6) Az állomány a Rendelet 39. § (4) bekezdése szerint áthelyezett, kinevezett vagy vezényelt tagja részére teljes összegű munkábajárási költségtérítés a Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokról szóló 19/2009. (XII. 29.) HM rendeletben (a továbbiakban: Lakásrendelet) meghatározott helyi lakásgazdálkodási szerv által kiállított igazolás alapján állapítható meg, amelyet az állomány tagja a (3) bekezdés szerinti kérelemmel együtt nyújt be a parancsnok részére. Az igazolásnak bizonyítania kell, hogy az állomány áthelyezett, kinevezett vagy vezényelt tagja a szolgálatteljesítési hely szerinti településen és annak vonzáskörzetében a Lakásrendelet és a lakáspénz és az egyszeri pénzbeli támogatás bevezetéséről szóló 10/2014. (VII. 25.) HM rendelet alapján nem részesül a család együttélését lehetővé tevő lakhatási támogatásban.

(7) A Rendelet 39. § (6) bekezdése szerinti általános személygépkocsi normaköltség csak a tényleges szolgálatteljesítéssel vagy munkavégzéssel érintett napokra jár, melyet a pénzügyi és számviteli szerv ellenőriz. Az általános személygépkocsi normaköltség kiszámítása érdekében a távolság megállapítását a pénzügyi és számviteli szerv a 18. § (1) bekezdése szerinti intézkedésben meghatározott, interneten elérhető útvonaltervező alkalmazásával hajtja végre.

(8) Az (1) bekezdés szerinti költségek megtérítésekor a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet1) 3. § (1) bekezdése szerint kedvezményes áron igénybe vett helyközi utazási költségek is elszámolhatók.

21. A helyi munkába járással összefüggő költségtérítések

22. § (1) A Rendelet 40. §-a, 54. §-a, valamint az Ötr. 48/A. § (1) bekezdés e) pontja szerinti – a honvédet és a honvédelmi alkalmazottat terhelő adóval és járulékkal csökkentett – hozzájárulás igénylésére és kifizetésére a 21. § (1)–(5) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

(2) A Korm. rendelet1 5. §-a szerinti munkába járás költségeinek megtérítését a döntésre jogosult elöljáró a rendelkezésére álló költségvetési fedezet megléte esetén engedélyezheti. A költségvetési fedezet rendelkezésre állását illetően a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete e tárgyban kiadott tájékoztatását kell irányadónak tekinteni.

22. Egyéb utazásokkal kapcsolatos költségtérítések

23. § Az állomány tagjának a Rendelet 41. §-a szerinti költségtérítése, valamint a honvéd tisztjelöltnek a Rendelet 41. § (1) bekezdés a) pontja és 41. § (2) bekezdés a) pontja szerinti költségeinek elszámolására a 19. és 20. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

23. Visszarendeléssel összefüggő költségtérítések elszámolása

24. § (1) A honvéd, a honvédelmi alkalmazott és a munkavállaló Rendelet 42. §-a szerinti költségeinek elszámolása a pénzügyi és számviteli szerv részére történő igénybejelentés benyújtásával kezdeményezhető.

(2) Az (1) bekezdés szerinti

a) utazási költség elszámolása engedélyezhető vonaljegy, menetjegy, parkolójegy vagy az ezekről kiállított elektronikus bizonylat, valamint számla alapján is,

b) előre kifizetett és igénybe nem vett szolgáltatások vissza nem térített értékének elszámolása az ezekről kiállított papíralapú bizonylat vagy számla vagy ezek elektronikus változata alapján történhet.

(3) A Rendelet 42. §-a szerinti eset fennállását a közvetlen szolgálati elöljáró vagy hivatali felettes az igénybejelentésen aláírásával igazolja.

(4) Amennyiben az igénybejelentés és annak mellékletei papíralapon kerültek benyújtásra, az átvételt az illetékes pénzügyi és számviteli szerv az igénybejelentésről készült másolaton aláírásával igazolja.

(5) A (2) bekezdés a) pontja szerinti költségek elszámolása során legfeljebb a természetes személy részére megvásárolható menetjegy, kiegészítő jegy vagy bérlet ára vehető figyelembe.

24. A közforgalmú személyszállítási utazási kedvezmény igénybevételéhez szükséges igazolás kiadásával összefüggő szabályok

25. § (1) A közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 38/2024. (II. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet2) 7. §-a alapján a Korm. rendelet2 2. melléklete szerinti „Utazási utalványt” (a továbbiakban: utalvány) a honvédelmi szervezet személyügyi szerve a tárgyév március 31-ig bocsájtja az állomány tagja, valamint a honvédelmi alkalmazott rendelkezésére. Az utalványt a honvédelmi szervezet személyügyi szervének vezetője kiadmányozza.

(2) A honvédelmi szervezettel a tárgyév március 31-e után foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesítő vagy a Korm. rendelet2 7. § (2) bekezdése szerinti legalább 365 napos jogosultsági időt a tárgyév március 31-e után elérő személyek számára az utalványt a jogviszony létrejöttét vagy a jogosultság elérését követő 15 napon belül kell rendelkezésre bocsátani.

(3) Az (1) és (2) bekezdés szerint kiadott utalványok a tárgyévet követő év március 31-ig érvényesek.

(4) A honvédelmi szervezetek személyügyi szervei az utalvány kiállításával egyidejűleg ellenőrzik, hogy a jogosult megfelel-e a Korm. rendelet2 7. § (2) bekezdése szerinti feltételeknek.

(5) Az (1)–(4) bekezdésben foglaltaktól eltérően a KNBSZ állománya esetében az utalvány kiállításának rendjét, ideértve az alapjául szolgáló, a Korm. rendelet2 7. § (2) bekezdése szerinti jogosultság fennállásának ellenőrzését is, a KNBSZ főigazgatója belső rendelkezésben szabályozza.

(6) Az utalvány átvételét a jogosultak aláírásukkal igazolják.

(7) A foglalkoztatásra irányuló jogviszony megszűnésekor az utalvány visszavonására intézkedni kell. A személyügyi szerv által kiadott igazolásokon az utalvány visszavonásának tényét fel kell tüntetni.

25. Önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás

26. § A Rendelet 24. §-a szerinti önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás a 7. melléklet szerinti nyilatkozattal igényelhető. A nyilatkozatot a pénzügyi és számviteli szervhez kell benyújtani.

26. A családalapítási támogatással kapcsolatos egyes eljárási szabályok

27. § (1) A HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete

a) megtervezi a családalapítási támogatás előirányzatát,

b) javaslatot tesz a HM KÁT részére a családalapítási keret éves összegére,

c) tájékoztatja a magasabb parancsnokokat a HM KÁT által jóváhagyott családalapítási támogatás-keret összegéről,

d) év közben folyamatosan felügyeli a kerettel történő tárcaszintű gazdálkodást, és

e) egyeztetést hajt végre a HVK-val, valamint a honvédelmi szervezetet ellátó pénzügyi és számviteli szervvel.

(2) Az (1) bekezdés szerint jóváhagyott családalapítási támogatás-keret felhasználásának nyilvántartását

a) honvédségi szervezet esetén a HVK,

b) a KNBSZ saját hatáskörben, míg

c) az a) és b) pontba nem tartozó szervezetek vonatkozásában a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete

végzi.

28. § (1) A családalapítási támogatásra vonatkozó kérelmet a 8. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(2) A honvédségi szervezet parancsnoka a pénzügyi és számviteli szerv útján benyújtott családalapítási támogatásra vonatkozó kérelmet az engedélyezésre vagy a kérelem elutasítására vonatkozó javaslatával záradékolja, majd azt a HVK részére megküldi.

(3) A (2) bekezdés hatálya alá nem tartozó honvédelmi szervezet parancsnoka a pénzügyi és számviteli szerv útján benyújtott családalapítási támogatásra vonatkozó kérelmet az engedélyezésre vagy a kérelem elutasítására vonatkozó javaslatával záradékolja, majd a felterjesztést megküldi a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete részére, mely elbírálásra felterjeszti a magasabb parancsnok részére.

(4) A KNBSZ állományába tartozók esetében a kérelmet a KNBSZ főigazgatója saját hatáskörben bírálja el.

(5) A családalapítási támogatás iránti kérelem elbírálásakor a pénzügyi és számviteli szerv által kitöltött pénzügyi záradékban foglaltakat és a honvédelmi szervezet szociális munkacsoportjának javaslatát is figyelembe kell venni.

(6) A Rendelet 46. §-a szerinti visszafizetés ütemezéséhez a 9. melléklet szerinti nyomtatványt kell kitölteni.

(7) A családalapítási támogatás-tartozást a szolgálati viszony megszűnésekor a foglalkoztatási igazoláson fel kell tüntetni.

27. Az illetményelőleg, munkabérelőleg

29. § Az illetményelőleg, munkabérelőleg (a továbbiakban együtt: illetményelőleg) vonatkozásában döntésre jogosult elöljáró a Rendelet 48. § (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben a parancsnok, b) és c) pontja szerinti esetben a magasabb parancsnok.

30. § Az illetményelőleg iránti kérelmet a 10. melléklet szerinti formanyomtatvány alkalmazásával a parancsnoknak címezve a pénzügyi és számviteli szervhez kell benyújtani.

31. § (1) Az illetményelőleg-keret összegére a pénzügyi és számviteli szerv tesz javaslatot, és azt a honvédelmi szervezet parancsnoka hagyja jóvá. Az illetményelőleg-keret tervezését, valamint a felhasználás nyilvántartását a pénzügyi és számviteli szerv végzi. A száz fő alatti létszámú honvédelmi szervezetek illetményelőleg-kereteit és az ezek feletti rendelkezési jogot a magasabb parancsnok a saját hatáskörébe vonhatja.

(2) Az illetményelőleg-keret összege a honvédelmi szervezetnél a tárgyév januári összesített, besorolás szerinti katonai alapilletmény, valamint honvédelmi alkalmazotti illetmény és munkavállalói munkabér 6%-a. Ha a január 1-jére vonatkozó általános illetményfejlesztés a keret felszámítása után kerül végrehajtásra, annak mértékével a keretet növelni kell. A honvédelmi szervezet év közbeni megalakulása esetén a keret összege a megalakulás hónapjára vonatkozó, besorolás szerinti katonai alapilletmény, valamint honvédelmi alkalmazotti illetmény és munkavállalói munkabér 6%-a.

(3) A felszámított illetményelőleg-keretet a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete év közben módosíthatja, ha szervezeti változás következtében az állomány létszáma olyan mértékben változik, hogy az az illetményelőleg-keret összegét – idő- és létszámarányosan – legalább 20%-kal növelné vagy csökkentené.

(4) A kiutalt illetményelőleggel az illetményelőleg-keretet meg kell terhelni, a levont, törlesztett összegeket pedig a kereten jóvá kell írni. Az illetményelőleg-keret maradványa év közben sem lehet negatív.

(5) A Rendelet 48. § (1) bekezdése szerinti illetményelőleg esetén

a) az illetményelőleg-keret tervezésére, jóváhagyására, valamint a felhasználás nyilvántartására,

b) a kérelem záradékolására, felterjesztésére, elbírálására

a családalapítási támogatással kapcsolatos eljárási szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

(6) Az illetményelőleg iránti kérelmet elbíráló döntésre jogosult elöljáró figyelembe veszi az igénylő közvetlen szolgálati elöljárójának, a honvédelmi szervezet pénzügyi és számviteli szerve vezetőjének és a honvédelmi szervezet szociális munkacsoportjának javaslatát.

(7) A le nem vonható illetményelőleg-tartozást a szolgálati viszony, honvédelmi alkalmazotti jogviszony, illetve munkaviszony megszűnésekor a foglalkoztatási igazoláson fel kell tüntetni.

28. A segély iránti kérelemmel kapcsolatos részletszabályok

32. § (1) A Rendelet 50. § (2) bekezdés a) pontja iránti segély kifizetését a magasabb parancsnok engedélyezi.

(2) Az (1) bekezdés szerinti segély iránti kérelem esetén

a) a honvédségi szervezet állományilletékes parancsnoka javaslatot tesz az engedélyezésre vagy annak elutasítására, és a kérelmet záradékolást követően a HVK részére megküldi,

b) az a) pontba nem tartozó honvédelmi szervezet állományilletékes parancsnoki jogkört gyakorló vezetője javaslatot tesz az engedélyezésre vagy annak elutasítására, és a kérelmet záradékolást követően a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete részére küldi meg, mely felterjeszti azt a HM KÁT-nak.

33. § (1) A Rendelet 50. § (2) bekezdés b) pontja szerinti magasabb összegű segély kifizetését a HM KÁT engedélyezi.

(2) Az (1) bekezdés szerinti segély iránti kérelem esetén

a) a honvédségi szervezet állományilletékes parancsnoka javaslatot tesz az engedélyezésre vagy annak elutasítására, és a kérelmet záradékolást követően a HVK részére megküldi, mely a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete útján terjeszti fel a HM KÁT részére,

b) az a) pontba nem tartozó honvédelmi szervezet állományilletékes parancsnoki jogkört gyakorló vezetője javaslatot tesz az engedélyezésre vagy annak elutasítására, és a kérelmet záradékolást követően a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete részére küldi meg, mely felterjeszti azt a HM KÁT-nak.

(3) A KNBSZ állományába tartozó kérelmező esetében a Rendelet 50. § (2) bekezdés a) és b) pontja szerinti segélyt a KNBSZ főigazgatója engedélyezi.

(4) A KNBSZ állományába tartozók esetében a KNBSZ főigazgatója a segélyre vonatkozó kérelmet saját hatáskörben bírálja el.

34. § (1) A HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete a Rendelet 50. § (2) bekezdés a) és b) pontja szerinti segély tekintetében

a) megtervezi a segély előirányzatát,

b) javaslatot tesz a HM KÁT részére a segélykeret éves összegére,

c) tájékoztatja a döntésre jogosult elöljárókat a HM KÁT által jóváhagyott segélykeret összegéről,

d) év közben folyamatosan felügyeli a kerettel történő tárcaszintű gazdálkodást, és

e) egyeztetést hajt végre a HVK-val, valamint a honvédelmi szervezetet ellátó pénzügyi és számviteli szervvel.

(2) Az (1) bekezdés szerint jóváhagyott segélykeret felhasználásának nyilvántartását

a) a honvédségi szervezet esetén a HVK,

b) a KNBSZ saját hatáskörben, míg

c) az a) és b) pontba nem tartozó szervezetek vonatkozásában a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete

végzi.

(3) A kérelmet az erre a célra rendszeresített, 11. mellékletben szereplő formanyomtatvány alkalmazásával, a szolgálati út betartásával papíralapon vagy elektronikus úton a pénzügyi és számviteli szervhez kell benyújtani. A kérelemben részletesen ki kell fejteni a segély megállapítását megalapozó indokokat és körülményeket – különös tekintettel a kérelmező szociális helyzetére, a családtagok számára, a jövedelmi viszonyaira, valamint a lakáskörülményeire vonatkozó adatokat –, továbbá csatolni kell az ezeket alátámasztó igazolásokat, bizonylatokat papíralapon vagy elektronikus formában, a kérelem benyújtásának módja szerint.

(4) A segély iránti kérelem elbírálása során az engedélyező figyelembe veszi a kérelmező közvetlen döntésre jogosult elöljárója vagy hivatali felettese, a pénzügyi és számviteli szerv vezetőjének, valamint a honvédelmi szervezet szociális munkacsoportjának javaslatát. A benyújtott segélykérelmek a soron következő szociális munkacsoport ülés keretében kerülnek elbírálásra.

(5) A miniszter fenntartói irányítása alá tartozó, honvédelmi szervezetnek nem minősülő szakképző intézménynél

a) szolgálati viszonyban foglalkoztatottak esetén a 32. § (2) bekezdés a) pontja és a 33. § (2) bekezdés a) pontja, míg

b) honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatottak esetén a 32. § (2) bekezdés b) pontja és a 33. § (2) bekezdés b) pontja

szerint kell eljárni.

29. A munkaerőpiaci beilleszkedéssel és a visszailleszkedés támogatással kapcsolatos eljárási szabályok

35. § (1) Az állomány tagját és a honvédelmi alkalmazottat a honvédelmi szervezetből történő kiválás esetén tájékoztatni kell a munkaerőpiacra történő beilleszkedés, valamint visszailleszkedés (a továbbiakban együtt: munkaerőpiaci visszailleszkedés) igénybevételének lehetőségéről.

(2) A munkaerőpiaci beilleszkedéssel és a visszailleszkedési támogatással kapcsolatos pályázati felhívást az MH Szociálpolitikai Közalapítvány teszi közzé, továbbá végzi a támogatási összeg folyósítását.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott pénzügyi hozzájáruláson túl az érintett részére a munkaerőpiaci visszailleszkedés elősegítése érdekében a következő támogatások nyújthatók:

a) az állami foglalkoztatási szerv munkaerőpiaci szolgáltatásaihoz való hozzájutás elősegítése, valamint

b) a munkaerőpiaci visszailleszkedést támogató egyéb szolgáltatások szervezése.

(4) A támogatások biztosításával kapcsolatban az MH központi személyügyi szerve

a) a munkaerőpiaci visszailleszkedést támogató feladatok tárcaszintű tervezését, koordinálását, a szakmai feladatok teljesülésének felügyeletét és

b) az MH integrált személyügyi rendszerének részeként működő humánszolgálat (a továbbiakban: Humánszolgálat) feladatrendszerében végrehajtásra kerülő munkaerőpiaci visszailleszkedést támogató szakfeladatok szakmai felügyeletét, a szakállomány felkészítését, folyamatos szakmai konzultációs lehetőség biztosítását

látja el.

(5) A támogatások biztosításával kapcsolatban a Humánszolgálat végzi

a) az MH központi személyügyi szerve által koordinált, munkaerőpiaci visszailleszkedést támogató programok, szolgáltatások honvédelmi szervezetek szintjén történő megszervezését, koordinációját,

b) a honvédelmi szervezetek állománya érintett tagjának a munkaerőpiaci folyamatokról, az MH-ban szervezett munkaerőpiaci visszailleszkedést támogató programokról, az MH Szociálpolitikai Közalapítvány pályázati rendszeréről, valamint az állami foglalkoztatási szerv által nyújtott szolgáltatásokról történő tájékoztatását.

36. § A honvédelmi szervezet személyügyi szerve – a szolgálati viszony, honvédelmi alkalmazotti jogviszony megszüntetésével kapcsolatos szakfeladatai keretében – írásban tájékoztatja az érintetteket a 35. § (1) bekezdésében meghatározott támogatásra jogosulttá válásról. Szerződéses állományú katonák vonatkozásában a tájékoztatást 6 hónappal a szerződés időtartamának lejárta előtt kell megtenni.

30. A szociális munkacsoport

37. § (1) A szociális munkacsoport a honvédelmi szervezet döntésre jogosult elöljárójának javaslattevő, véleményező szerve.

(2) A honvédelmi szervezet döntésre jogosult elöljárója köteles kikérni a szociális munkacsoport véleményét minden olyan kérdésben, amely annak hatáskörébe tartozik.

(3) A szociális munkacsoport állandó jelleggel működik. Működési és ügyrendjét a honvédelmi szervezet éves feladatai, valamint a honvédelmi szervezet teljes állományának élet- és szolgálati körülményei, szociális helyzete függvényében maga határozza meg.

(4) A szociális munkacsoport elnöke a döntésre jogosult elöljáró helyettese vagy a döntésre jogosult elöljáró által kijelölt személy.

(5) A szociális munkacsoport tagjai a titkár, az állandó tagok és az eseti jelleggel részt vevők.

(6) A szociális munkacsoport titkára a Humánszolgálat szakembere.

(7) A szociális munkacsoport állandó tagjai a honvédelmi szervezet személyügyi szervének vezetője vagy az általa kijelölt személy, a pénzügyi és számviteli szerv képviselője, a vezénylő zászlós.

(8) A szociális munkacsoport munkájában eseti jelleggel részt vevőket a döntésre jogosult elöljáró jelöli ki, azonban a kijelölhető személyek száma nem haladhatja meg a szociális munkacsoport állandó tagjai számának felét.

(9) A KNBSZ szociális munkacsoportjának a (7) bekezdésen túli összetételét a KNBSZ főigazgatója saját hatáskörben határozza meg.

(10) Ha a honvédelmi szervezetnél a (6) és (7) bekezdésben megnevezett beosztások valamelyike – a reprezentatív érdekképviseleti szerv képviselői kivételével – nincs rendszeresítve, ott a szociális munkacsoport tagjait a döntésre jogosult elöljáró vagy az általa kijelölt személy határozza meg.

(11) A HM tekintetében HM szociális munkacsoport működik, melynek elnöke a HM KÁT által kijelölt személy. Jelen bekezdésre az (1)–(10) bekezdést azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a HM szociális munkacsoport titkára a HM szociális munkacsoport elnöke által kijelölt személy, állandó tagjai

a) a parlamenti államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

b) a jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

c) a humánpolitikáért felelős helyettes államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

d) a miniszteri kabinet vezetője vagy az általa kijelölt személy,

e) a gazdálkodási ügyekért felelős helyettes államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

f) a Pénzügyi Referatúra vezetője,

g) a HM személyügyi feladatok ellátására kijelölt szervezeti egységének vezetője.

38. § A honvédelmi szervezetnél működő szociális munkacsoport tevékenységi körében

a) a személyi állomány szociális jellemzői alapján – számításba véve a más állami, önkormányzati szervek, civil szervezetek által adható támogatások, segélyek elérésének lehetőségét is – koordinálja a döntés-előkészítési jogkörébe utalt támogatások célszerű felhasználását, javaslatot tesz a nem normatív járandóságok elosztására,

b) javaslatot tesz a foglalkoztatás területén bekövetkezett változások kedvezőtlen hatásainak enyhítésére irányuló feladatok végzésére, és

c) a szükséges mértékig együttműködik az MH Szociálpolitikai Közalapítvánnyal, valamint területi szociális jellegű alapítványokkal, egyéb civil szervezetekkel.

III. Fejezet

A HONVÉDELMI TÁRCA GONDOSKODÁSI KÖRÉBE TARTOZÓK RÉSZÉRE NYÚJTHATÓ JUTTATÁSOKKAL KAPCSOLATOS EGYES ELJÁRÁSI SZABÁLYOK

31. A honvédelmi tárca gondoskodási körébe tartozók részére nyújtható születési támogatás igénylésével kapcsolatos részletszabályok

39. § A Rendelet 57. §-a szerinti születési támogatás iránti kérelmet az MH érdekvédelemért felelős katonai igazgatási szervének címezve – írásban, papíralapon vagy elektronikus úton – kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a gyermek születését igazoló születési anyakönyvi kivonat másolatát, továbbá a gyermek lakcímét, társadalombiztosítási azonosító jelét és adóazonosító jelét igazoló hivatalos okmány másolatát. Elektronikus ügyintézés esetén a kérelemhez az okiratok digitális másolatát kell csatolni.

32. A honvédelmi tárca gondoskodási körébe tartozók részére nyújtható nevelési támogatás és tanévindítási hozzájárulás igénylésével kapcsolatos részletszabályok

40. § A Rendelet 58. § (1) és (3) bekezdése, valamint a Rendelet 59. § (1) bekezdése szerinti jogosult vagy kiskorú jogosult esetén annak törvényes képviselője a tanévindítási hozzájárulás és a nevelési támogatás iránti igényét az MH érdekvédelemért felelős katonai igazgatási szerve részére – annak felhívása alapján – a 16. § (2) és (3) bekezdése szerint nyújthatja be.

33. A honvédelmi tárca gondoskodási körébe tartozók részére nyújtható segély iránti kérelemmel kapcsolatos részletszabályok

41. § (1) A honvédelmi tárca gondoskodási körébe tartozók részére a Rendelet 60. §-a szerint nyújtható segély kifizetését döntésre jogosult elöljáróként a HM KÁT engedélyezheti annak a részére, aki átmeneti jelleggel kedvezőtlen anyagi helyzetbe került, vagy életkörülményei javítása érdekében azt tartós fogyasztási cikkek beszerzéséhez, lakhatási feltételeinek javításához kívánja felhasználni.

(2) Nem engedélyezhető a segély kifizetése, ha az igénylő szolgálati viszonya, honvédelmi alkalmazotti vagy közalkalmazotti jogviszonya

a) jogszabályban előírt képzési kötelezettség önhibából történő nemteljesítése miatt,

b) a magyar állampolgárság megszűnése miatt,

c) az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló törvényben meghatározott, jogviszony megszűnését eredményező eset miatt,

d) tábori lelkész esetében az egyház visszahívása és más megfelelő szolgálati beosztásban történő foglalkoztatás hiánya miatt,

e) a szolgálati viszony, a honvédelmi alkalmazotti vagy a közalkalmazotti jogviszony létesítéséhez szükséges követelmények igazolásának ismételt szabályszerű felhívást követő elmulasztása miatt vagy

f) nyugállományú katona esetében a katonai szolgálatra történő, fizikai okból eredő alkalmatlansága miatt

szűnt meg.

(3) A honvédelmi tárca gondoskodási körébe tartozók részére nyújtható segélyre irányuló, 12. melléklet szerinti kérelmet az MH érdekvédelemért felelős katonai igazgatási szerve részére kell benyújtani, amely azt a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete útján továbbítja a HM KÁT részére.

(4) A HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete a Rendelet 60. §-a szerinti segély tekintetében

a) megtervezi a segély előirányzatát,

b) javaslatot tesz a HM KÁT részére a segélykeret éves összegére,

c) tájékoztatja az MH érdekvédelemért felelős katonai igazgatási szervét a HM KÁT által jóváhagyott segélykeret összegéről,

d) év közben folyamatosan felügyeli a kerettel történő tárcaszintű gazdálkodást, és

e) egyeztetést hajt végre a honvédelmi szervezetet ellátó pénzügyi és számviteli szervvel.

(5) A (4) bekezdés szerint jóváhagyott segélykeret felhasználásának nyilvántartását a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete végzi.

34. Nyugállományú katonák egyszeri pénzbeli támogatása megállapításának szabályai

42. § (1) A Rendelet 61. §-a szerinti egyszeri pénzbeli támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell

a) a nyugállományú katona jövedelmi és vagyoni viszonyait hitelesen bizonyító igazolásokat,

b) a nyugállományú katona egészségi állapotát bizonyító igazolásokat, valamint

c) a katonai igazgatás lakóhely szerint illetékes területi szerve által készített környezettanulmányt.

(2) A környezettanulmánynak tartalmaznia kell az elbíráláshoz szükséges, a nyugállományú katonára vonatkozó adatokat, így különösen

a) a jövedelmi és vagyoni helyzetének, anyagi rászorultságának bemutatását, ezen belül különösen a nyugdíj mértékére, egyéb jövedelmekre, ingó és ingatlan vagyonra, különös tekintettel lakástulajdonra vonatkozó adatokat,

b) a szociális körülményének bemutatását, így különösen a lakáskörülményeket, a szociális környezetet, a település jellegét, az önkormányzati ellátást, a bűnügyi fertőzöttséget,

c) az egészségi állapotot,

d) az életkorát, valamint

e) a katonai érdemeinek felsorolását.

(3) Az egyszeri pénzbeli támogatás mértékéről vagy a kérelem elutasításáról a magasabb parancsnok által meghatározott szakértői munkacsoport javaslata alapján az MH központi személyügyi szervének vezetője dönt. Az egyszeri támogatás igénybevételéről a nyugállományú katona, a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete és az idősek otthona megállapodást köt, amelyet az MH központi személyügyi szervének vezetője, valamint a HM vagyonfelügyeleti feladatokat ellátó szervének vezetője záradékkal lát el.

(4) A (3) bekezdés szerinti döntésről az MH központi személyügyi szervének vezetője írásban tájékoztatja a kérelmezőt, a HM vagyonfelügyeleti feladatokat ellátó szerv vezetőjét és a HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete vezetőjét.

(5) A pénzügyi teljesítéshez a megállapodásnak az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény által meghatározott adatokat kell tartalmaznia, ideértve az idősek otthona nevét, a kedvezményezett személyi adatait, a támogatás összegét és a költségviselő honvédelmi szervezet megnevezését.

(6) A HM központi pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó szervezete a megállapodás alapján a jóváhagyott támogatás összegét – a tárca hosszú távú tervével egyeztetve, az e célra jóváhagyott előirányzat terhére – a megjelölt számlára a megállapodásban rögzített határidőre átutalja.

35. A nyugállományú katonák és nyugdíjas honvédelmi alkalmazottak, közalkalmazottak civil szervezeteinek természetbeni támogatása és a támogatásért felelős honvédelmi szervezetek feladatai

43. § (1) Az MH központi személyügyi szerve koordinálásában a nyugállományú katonák és a nyugdíjas honvédelmi alkalmazottak, közalkalmazottak civil szervezetei programjainak megvalósításához az MH budapesti helyőrség támogató feladatokat ellátó szervezete és az MH középszintű vezető szerve a megfelelő szállítóeszközzel rendelkező szervezeti egység útján, az erre a célra elkülönített kilométerkeret terhére, kedvezményes térítési díj ellenében szállítóeszközt biztosíthat, amennyiben a szervezet a HM által pénzügyi támogatásban nem részesül.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szervezetek igényeiket az MH központi személyügyi szerve részére a tárgyévet megelőző év október 15-éig, az MH érdekvédelemért felelős katonai igazgatási szerve útján terjesztik fel jóváhagyásra.

(3) Az igények kielégítésében érintett honvédelmi szervezetek illetékességére az MH katonai rendészeti alkalmazási körleteinek területi felosztását kell irányadónak tekinteni.

44. § (1) Az állományilletékes honvédelmi szervezet a nyugállományú katonák ellátásának biztosítása érdekében kapcsolatot tart a honvédelmi szervezettől, illetve annak jogelőd szervezetétől nyugállományba helyezettekkel, nyugdíjazottakkal, és a nyugállományúakat érintő kérdésekben együttműködik a lakóhely szerint illetékes katonai igazgatási szervvel.

(2) Az (1) bekezdés szerinti feladatok koordinálását, végrehajtását a Humánszolgálat végzi.

45. § (1) Az MH érdekvédelemért felelős szerve

a) szervezi és végzi a nyilvántartással kapcsolatos személyügyi feladatokat – így különösen elismerések, kérelmek, panaszok, javaslatok felterjesztését – és a szociális gondoskodás feladatait,

b) együttműködési szerződések alapján kapcsolatot tart a nyugállományú katonák és a nyugdíjas honvédelmi alkalmazottak, közalkalmazottak képviseletét ellátó és a róluk való gondoskodás segítését felvállaló civil szervezetekkel, segíti azokat vállalt feladataik teljesítésében,

c) végzi a jogutód nélkül megszűnt honvédelmi szervezetektől nyugállományba helyezett katonákkal, illetve a jogutód szervezet helyőrségén kívül élő nyugállományú katonákkal kapcsolatban a honvédelmi szervezetekre háruló feladatokat,

d) részt vesz a nyugállományú katonák és civil szervezeteik aktivistáinak Idősek Világnapja alkalmából történő központi köszöntésének előkészítésében, végrehajtásában,

e) részt vesz a szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset vagy betegség következtében elhunyt katonák árvaellátásra jogosult gyermekeinek karácsonyi köszöntésének előkészítésében, végrehajtásában, és

f) részt vesz az MH gondoskodási körébe tartozó katonaözvegyek köszöntésének előkészítésében, végrehajtásában.

(2) Az (1) bekezdés szerinti feladatok szakirányítását az MH központi személyügyi szerve végzi.

IV. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

46. § Ez az utasítás 2024. október 1-jén lép hatályba.

47. §1

1. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

2. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

3. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

4. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

5. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

6. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

7. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

8. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

9. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

…………………………………………
a honvédelmi szervezet megnevezése
…………………………………………
Tárgy: Nyilatkozat családalapítási támogatás visszafizetéséhez
Alulírott, (név, rf.) ……………………………………………………………………………………………………………
SZTSZ: ………………………
kötelezem magam, hogy a ……………… nyt. szám alatt engedélyezett ……………… Ft családalapítási támogatást legkésőbb ………………-ig visszafizetem.
Hozzájárulok ahhoz, hogy a megállapított első havi ……………… Ft és a további ………… hónapon keresztül havi ……………… Ft-os törlesztőrészletek az illetményemből levonásra kerüljenek.
Hozzájárulok ahhoz, hogy a fennálló tartozásom a levonásmentes illetményrészig illetményemből levonásra kerüljön.
Tudomásul veszem, hogy abban az esetben, ha a fennálló tartozásom nem kerül teljes egészében kiegyenlítésre, akkor a fennmaradó összeget a jogviszonymegszűnés, -megszüntetés napján egy összegben befizethetem. Tudomásul veszem, hogy a szolgálati viszonyom Rendelet 46. § (3) bekezdése szerinti megszűnése esetén a családalapítási támogatás még nem törlesztett részét tartozásként tartalmazni fogja a munkáltató által kiállított foglalkoztatási igazolás.
A rendelkezésemre bocsátott adatkezelési tájékoztatót megismertem, az abban foglaltakat megértettem.
Kelt: ………………………, 20…… év ………………………… hó …… nap
………………………………………
támogatásban részesülő személy aláírása
(telefonszáma: ……………………………)

10. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

11. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

12. melléklet a 38/2024. (IX. 30.) HM utasításhoz

1

A 47. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére