• Tartalom

2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás

2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás

a Nemzeti Minősítési Rendszerről

2025.02.01.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarországon működő önkéntes mentőszervezetek egységes nemzeti minősítésének és mentésbe történő bevonásának megvalósulása érdekében a következő utasítást adom ki:

1. § Az utasítás hatálya a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra (a továbbiakban: BM OKF) és az irányítása alá tartozó területi és helyi szervekre terjed ki.

2. § Az utasítás alkalmazásában önkéntes mentőszervezet valamennyi vármegyei/fővárosi, járási és települési rendeltetésű, a vármegyei/fővárosi, járási és települési szintek veszélyeztető sajátosságainak megfelelően létrehozott önkéntes mentőszervezet.

3. § A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló 234/2011. (XI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 57. § (1) bekezdése szerinti Nemzeti Minősítési Rendszerben (a továbbiakban: Nemzeti Minősítési Rendszer) történő minősítés feltételeit az 1. melléklet, a mentésbe bevonható önkéntes mentőszervezetekkel szemben támasztott alapvető szakmai követelményeket a 2. melléklet szerinti, a „Szervezeti és Műveleti Irányelv a nemzeti minősítéshez” című dokumentum (a továbbiakban: Szervezeti és Műveleti Irányelv) tartalmazza.

4. § A BM OKF azon Magyarországon működő önkéntes mentőszervezetekkel működik együtt, bevonva azokat a mentésbe és kárelhárításba, amelyek megfelelnek a Szervezeti és Műveleti Irányelv alapvető szakmai követelményrendszerének, és az alapján minősíttetik magukat a Nemzeti Minősítési Rendszerben.

5. § A nemzeti minősítés megszerzéséhez az önkéntes mentőszervezet nemzeti minősítő gyakorlatot hajt végre.

6. § A nemzeti minősítéssel rendelkező önkéntes mentőszervezet

a) a Korm. rendelet 64. § (1) bekezdése alapján a minősítését 5 évente megújíthatja,

b) a Korm. rendelet 64. § (2) bekezdése alapján meg kell újítania,

és a nemzeti minősítő gyakorlatot ismét végre kell hajtani (a továbbiakban: újraminősítő gyakorlat). Az újraminősítő gyakorlatra a minősítő gyakorlatra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

7. § A 6. § a) pontja alapján a nemzeti minősítése megújítását kérelmező önkéntes mentőszervezet a minősítés megújítására vonatkozó eljárásban az újraminősítő gyakorlatot nem köteles végrehajtani az alábbi feltételek együttes fennállásakor:

a) Ha a Szervezeti és Műveleti Irányelvben meghatározott alapvető vízkárelhárítási tevékenység, valamint az árvízi és vízi mentési képességek szakterületek esetén

aa) az önkéntes mentőszervezet a nemzeti minősítő oklevél érvényességi idejének lejártát megelőző egy éven belül alkalmazásra került azon szakterület vonatkozásában, amelyre minősítését megújítani kívánja, és a Szervezeti és Műveleti Irányelv alapkövetelményeinek az alkalmazás során eleget tett,

ab) az alkalmazás időtartama települési és járási rendeltetésű önkéntes mentőszervezet esetén legalább 8 óra, vármegyei/fővárosi rendeltetésű önkéntes mentőszervezet esetén legalább 24 óra volt,

ac) az alkalmazásban az önkéntes mentőszervezet tagságának legalább 80%-a részt vett,

ad) az alkalmazás során az önkéntes mentőszervezet az irányító hivatásos katasztrófavédelmi szervvel sikeresen együttműködött, és

ae) az alkalmazást a hivatásos katasztrófavédelmi szerv a polgári védelmi adatnyilvántartó rendszerben (HELIOS) rögzítette, és rendelkezésre állnak az alkalmazást igazoló dokumentumok, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi vagy központi szervének értesítő okmánya, az önkéntes mentőszervezet alkalmazásáról, valamint a feladat-végrehajtásáról szóló, a Korm. rendelet 6. mellékletében meghatározott tartalmú jelentés.

b) Ha a Szervezeti és Műveleti Irányelvben meghatározott szakterületek esetén a nemzeti minősítő oklevél érvényességi idejének lejártakor

ba) az önkéntes mentőszervezet a Szervezeti és Műveleti Irányelv adott szakterületének szakmai alapkövetelményeivel legalább egyenértékű képességeit nemzetközileg elfogadott szakmai szempontrendszer alapján megszerzett okirattal igazolja, amely az újraminősítő gyakorlat végrehajtásától történő eltekintés iránti kérelme benyújtásától számított 5 évig érvényes, és

bb) az önkéntes mentőszervezet tagságának 100%-ára vonatkozik a nemzetközileg elfogadott szakmai szempontrendszer szerinti igazolás.

8. § Az önkéntes mentőszervezet a 6. § a) pontja szerinti esetben az újraminősítő gyakorlat végrehajtásától történő eltekintés érdekében kérelmet nyújt be a nyilvántartásba vétel helye szerinti területi szervhez. A kérelemben az önkéntes mentőszervezetnek alá kell támasztania a megújítani kívánt szakterületre történő minősítés vonatkozásában a 7. § vonatkozó pontjában meghatározottakat, valamint csatolnia kell hozzá az aktuális portfólióját, valamint a 7. § a) pontja szerinti esetben − a kárhelyszín-parancsnok írásos igazolása alapján − a helyi szerv vezetőjének támogató nyilatkozatát.

9. § A nemzeti minősítés megszerzését igazoló Nemzeti Minősítő Oklevelet a BM OKF főigazgatója kiadmányozza.

10. § Magyarországon mentési tevékenységbe bevonni, a lezárt kárterületre beengedni csak olyan önkéntes mentőszervezet tagját lehet, amely rendelkezik az adott területen folytatott mentési tevékenységre vonatkozó, a Nemzeti Minősítési Rendszer szerinti nemzeti minősítéssel.

11. § A Nemzeti Minősítési Rendszer szerinti nemzeti minősítési eljárás, valamint a nemzeti minősítéssel rendelkező önkéntes mentőszervezetek központi szakmai irányítását és felügyeletét az Országos Polgári Védelmi Főfelügyelőség látja el.

12. § Jelen utasítást a BM OKF és területi szerveinek honlapjain az utasítás hatálybalépését követő napon elérhetővé kell tenni.

13. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

14. §1

1. melléklet a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasításhoz

A Nemzeti Minősítési Rendszerben történő minősítés feltételei

1. Jogszabályi alapkövetelmény: azon, Magyarországon működő önkéntes mentőszervezetnek (a továbbiakban: mentőszervezet), amely – a Nemzeti Minősítési Rendszerben meghatározott alapkövetelményeknek eleget téve – nemzeti minősítést kíván szerezni, meg kell felelnie a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló 234/2011. (XI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 60–61. §-ában foglaltaknak.

2. A mentőszervezet a Nemzeti Minősítési Rendszerben nemzeti minősítést szerezhet. A nemzeti minősítés megszerzéséhez a mentőszervezetnek bemutatkozó szakmai háttéranyaggal (portfólióval) kell rendelkeznie, amely bizonyítja a Szervezeti és Műveleti Irányelvnek történő megfelelést. A Korm. rendelet szerinti követelmények teljesítését igazoló dokumentumokat a portfólióhoz csatolni kell. A portfóliót a mentőszervezet vezetője hitelesíti.

A portfólió tartalma és felépítése:
Fejezetek
1. Mentőszervezet rövid bemutatása (név, székhely, rendeltetés, megalakítás ideje);
2. Csapat felépítése (szervezeti ábra és a szervezet összetétele ábrával szemléltetve);
3. Mentőszervezet egységeinek bemutatása;
4. A tagok kiválasztásának kritériumai;
5. A mentőszervezet műveleti eljárási rendje, működése;
6. A mentőszervezet mozgósítása, logisztikai és infokommunikációs biztosítása;
7. Gyakorlatok, felkészítések rendszere;
8. Alkalmazások listája;
9. Felszerelések nyilvántartásának rendszere, javítása, karbantartása;
10. Egészségügyi/orvosi ellátás módja.
Mellékletek
1. A hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervének (a továbbiakban: igazgatóság) ajánlása;
2. Képzettséget igazoló dokumentumok;
3. Csapattagok névsora beosztás szerint;
4. Felszerelések listája (málházott és teljességi);
5. Élet- és balesetbiztosítások kimutatása;
6. Egészségügyi ellátás (tagok egészségügyi iratai, kutya oltási könyve).
A portfólió elkészítésénél törekedni kell a fotókkal, ábrákkal történő vizuális megjelenítésre is.

3. A nemzeti minősítő gyakorlatot megelőzően a hivatásos katasztrófavédelmi szerv a mentőszervezet részére rendszerbeállító gyakorlatot tarthat. A hivatásos katasztrófavédelmi szerv illetékes szerve által jóváhagyott terv alapján a mentőszervezet a Nemzeti Minősítő Bizottság előtt, terepen végrehajtott gyakorlattal bizonyítja a Szervezeti és Műveleti Irányelvnek való megfelelést.

4. Az igazgatóság a mentőszervezettel önkéntes mentőszervezeti tevékenységre vonatkozó együttműködési megállapodást köt.

5. A mentőszervezet nyilvántartásba vételét az illetékes igazgatóság vagy a hivatásos katasztrófavédelmi szerv illetékes helyi szerve végzi, és a mentőszervezet adatait a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) által működtetett polgári védelmi adatnyilvántartó rendszerbe az igazgatóság vagy a hivatásos katasztrófavédelmi szerv helyi szerve rögzíti.

6. A nemzeti minősítési eljárás során a mentőszervezet a meghatározott dokumentumokat − elektronikus formában − az alábbiak szerint terjeszti fel:

a) vármegyei/fővárosi rendeltetésű mentőszervezet esetén az országos polgári védelmi főfelügyelő részére az igazgatóság vezetője (a továbbiakban: igazgató) útján,

b) járási rendeltetésű mentőszervezet esetén az igazgatóság részére a katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője (a továbbiakban: kirendeltségvezető) útján,

c) települési rendeltetésű mentőszervezet esetén a kirendeltségvezető részére a hivatásos tűzoltó parancsnok útján.

7. A Szervezeti és Műveleti Irányelvek teljesülését a Nemzeti Minősítő Bizottság értékeli, amely a Szervezeti és Műveleti Irányelvnek megfelelő szakértelemmel rendelkező szakértőkből áll. A választott Szervezeti és Műveleti Irányelv valamennyi alapkövetelményének „IGEN” megfelelést kell kapnia ahhoz, hogy a nemzeti minősítő gyakorlatot a Nemzeti Minősítő Bizottság „megfelelt”-re értékelhesse.

8. A nemzeti minősítő gyakorlatot a Nemzeti Minősítő Bizottság értékelésének ismeretében az igazgató vagy a kirendeltségvezető „záró összefoglaló jelentésben”, írásban értékeli, amelyet a felettes szerv részére a gyakorlat végrehajtását követő 10 napon belül felterjeszt.

9. A nemzeti minősítést szerzett mentőszervezet tagjainak − a BM OKF főigazgatójának belső normái alapján − rendszeres felkészítés, gyakorlat formájában frissítenie kell tudását, és megfelelő szinten kell tartani a mentőszervezet készültségét.

2. melléklet a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasításhoz

Szervezeti és Műveleti Irányelv a nemzeti minősítéshez
A Szervezeti és Műveleti Irányelv 7 szakterület, továbbá 3 modulárisan működtethető szakterület vonatkozásában határozza meg az alapvető szakmai követelményeket, az alábbiak szerint:

1. függelék: Keresőkutyás tevékenység;

2. függelék: Búvár tevékenység;

3. függelék: Kötéltechnikai mentés;

4. függelék: Városi kutató és mentő (USAR), műszaki mentő képességek; közepes (38 fő) és könnyű kategória (12 fő); a műszaki mentő képességek szakterület külön modult is képezhet;

5. függelék: Árvízi és vízi mentési képességek; a vízi mentési képesség szakterület külön modult is képezhet;

6. függelék: Vezetés-irányítás, logisztika;

7. függelék: Alapvető vízkárelhárítási tevékenység;

8. függelék: Alapvető viharkárelhárítási tevékenység (modul).

1. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

2. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

3. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

4. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

5. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

6. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

7. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

8. függelék a 2/2025. (I. 30.) BM OKF utasítás 2. mellékletéhez

1

A 14. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére