5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasítás
5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasítás
az iskolai közösségi szolgálat teljesítésének katasztrófavédelmi megszervezéséről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján − a hivatásos katasztrófavédelmi szervnek a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. § (4) bekezdésében meghatározott közösségi szolgálat teljesítésével összefüggő tevékenységének egységes szabályozása érdekében – a következő utasítást adom ki:
1. Általános rendelkezések
1. § Az utasítás hatálya a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra (a továbbiakban: BM OKF), valamint az irányítása alá tartozó területi és helyi szervekre terjed ki.
2. § Az utasítás alkalmazásában
a) általános levezetési terv: a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvényben meghatározott közösségi szolgálat (a továbbiakban: közösségi szolgálat) teljesítése érdekében a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet (a továbbiakban: EMMI rendelet) 133. § (2) bekezdés f) pontja és a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 107. § (3) bekezdés f) pontja alapján az 1. mellékletben meghatározott katasztrófavédelmi tevékenységi körökre figyelemmel a 2. melléklet szerint összeállított terv (a továbbiakban: program);
b) fogadó intézmény: a hivatásos katasztrófavédelmi igazgatóság (a továbbiakban: igazgatóság) és az általa középfokú nevelési-oktatási intézménnyel a közösségi szolgálat teljesítése érdekében kötött együttműködési megállapodás (a továbbiakban: együttműködési megállapodás) alapján a közösségi szolgálatot szervező és lebonyolító, az igazgatóság irányítása alá tartozó katasztrófavédelmi kirendeltség és hivatásos tűzoltó parancsnokság;
c) katasztrófavédelmi közösségi szolgálat (a továbbiakban: KKSZ): a hivatásos katasztrófavédelmi szervnél – katasztrófavédelmi tevékenységi körben − teljesíthető közösségi szolgálat;
d) koordináló személy: a fogadó intézmény által kijelölt személy, aki a KKSZ hatékony és zökkenőmentes teljesítése érdekében biztosítja a résztvevők tevékenységeinek összehangolását;
e) közreműködő szervezet: a KKSZ teljesítése érdekében a tanulók fogadását együttműködési megállapodásban vállaló alábbi szervezetek:
ea) Magyar Tűzoltó Szövetség és tagszervezetei,
eb) Magyar Polgári Védelmi Szövetség és területi szervezetei,
ec) önkormányzati tűzoltóságok,
ed) önkéntes tűzoltó egyesületek,
ee) önkéntes mentőszervezetek;
f) oktatási intézmény: az a középfokú nevelési-oktatási intézmény, ahol a közösségi szolgálat teljesítésére köteles tanuló tanulói jogviszonnyal rendelkezik, és amely megszervezi a tanuló számára az iskolai közösségi szolgálat keretében végezhető tevékenységeket, és a területileg illetékes igazgatósággal együttműködési megállapodást köt.
3. § (1) Az együttműködési megállapodást az igazgatóság a 3. melléklet szerinti vagy az oktatási intézmény által előkészített és a fogadó intézmény által elfogadott tartalommal köti meg.
(2) Amennyiben az igazgatóság illetékességi területén működik olyan szervezet, amely koordinálja a közösségi szolgálat végrehajtását az oktatási és a fogadó intézmények között, és ez a szervezet együttműködési megállapodást köt az oktatási intézményekkel, az igazgatóság mint fogadó intézmény csatlakozhat ehhez az együttműködési megállapodáshoz, és nem szükséges az abban érintett oktatási intézménnyel külön együttműködési megállapodást kötni.
2. A KKSZ teljesítésének megszervezése
4. § A KKSZ teljesítésének lehetőségéről a BM OKF Kommunikációs Szolgálat a www.katasztrofavedelem.hu weboldalon, az igazgatóságok a saját weboldalukon általános tájékoztató jellegű információt tesznek közzé a BM OKF országos polgári védelmi főfelügyelőjének iránymutatása alapján. Az adatokat rendszeresen, de legalább 3 évente szükséges felülvizsgálni.
5. § Az igazgatóság a weboldalán közzéteszi − és a fogadó intézményekkel együttműködésben szükség szerint rendszeresen frissíti − a KKSZ teljesítésének lehetőségére vonatkozó tájékoztatást, amely tartalmazza
a) a fogadó intézmények megnevezését, elérhetőségét,
b) a KKSZ programját (a tevékenységi körök rövid leírását),
c) a jelentkezés rendjét,
d) a koordináló személy nevét, beosztását és elérhetőségét.
6. § Az igazgatóság polgári védelmi főfelügyelőjének koordinálásával minden év szeptember 30-ig a katasztrófavédelmi kirendeltség − a hivatásos tűzoltó parancsnokság bevonásával − az illetékességi területén működő középfokú nevelési-oktatási intézményeket felkeresi, és tájékoztatást ad a KKSZ teljesítésének lehetőségével kapcsolatban, egyidejűleg az alábbiakat tartalmazó dokumentumcsomagot adja át vagy küldi meg részükre:
a) lista a KKSZ teljesítésének feltételeiről és lehetőségeiről,
b) a KKSZ végrehajtásának lehetséges helyszínei, kapcsolattartói és elérhetőségei,
c) a KKSZ programja.
7. § Az együttműködési megállapodás alapján az igazgatóság − a katasztrófavédelmi kirendeltségek bevonásával − minden év szeptember 30-ig a járási és fővárosi tankerületi igazgatókkal, a szakképzési centrumok igazgatóival és az érintett oktatási intézmények vezetőivel értékeli a közösségi szolgálat teljesítésének helyzetét, és javaslatokat tesz a szükséges módosításokra.
8. § Az igazgatóság polgári védelmi főfelügyelője – az igazgatóság irányítása alá tartozó fogadó intézmények szakmai felügyelőinek bevonásával – minden év szeptember 30-ig
a) összesíti a KKSZ lebonyolításában a tanévben részt vevő fogadó intézményeket, és azt felterjeszti a BM OKF országos polgári védelmi főfelügyelő részére, aki az országos összesítést továbbítja az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet számára;
b) gondoskodik a KKSZ teljesítésében a következő tanévben részt vevő tanulók létszámának felméréséről, a fogadható tanulók létszámának megállapításáról, fogadó intézményenkénti bontásban.
9. § A KKSZ gyakorlati végrehajtásába a fogadó intézmény az illetékességi területén működő közreműködő szervezetet a 4. melléklet szerinti együttműködési megállapodás alapján bevonhatja. Ebben az esetben a KKSZ teljesítésének igazolásával, egyéb adminisztrációjával járó feladatokat az együttműködést kezdeményező fogadó intézmény hajtja végre.
10. § A fogadó intézmény vezetője a KKSZ teljesítésének időtartamára koordináló személyt jelöl ki, aki a KKSZ teljesítése során szakmai tudása és tapasztalata alapján folyamatosan segíti és támogatja a tanulókat a katasztrófavédelmi ismeretek széles körű megszerzése érdekében. A koordináló személy KKSZ szervezésével kapcsolatos alapvető feladatai:
a) a fogadó szerv feladatainak delegálása és teljesítésük nyomon követése,
b) az információ közvetítése a KKSZ-ben részt vevők között,
c) az időbeosztás és határidők betartásának figyelemmel kísérése,
d) a KKSZ teljesítésével kapcsolatosan felmerülő problémák kezelése, szüksége szerint továbbítása a felettes vezető részére.
11. § A koordináló személy feladatait a munkaköri leírásban rögzíteni kell. A koordináló személy kijelölésekor figyelemmel kell lenni arra, hogy a fogadó intézmény rendeltetésszerű működése és a koordináló személy munkaköri leírásában meghatározott szolgálati feladatainak ellátása − a koordinátori feladat ellátása mellett is − biztosítva legyen.
12. § A fogadó intézmény a KKSZ teljesítési időtartamai szerint kijelölt koordináló személyekről nyilvántartást vezet (név, rendfokozat, beosztás, elérhetőség).
13. § A fogadó intézmény a KKSZ végrehajtására általános levezetési tervet készít, amelyet a katasztrófavédelmi kirendeltség vezetőjének javaslata alapján az igazgató hagy jóvá. A fogadó intézmény az általános levezetési tervet minden év szeptember 30-ig szükség szerint aktualizálja, és a szolgálati út betartásával jóváhagyásra felterjeszti az igazgatóság vezetője részére.
14. § Amennyiben egy fogadó intézménynél a KKSZ-re jelentkezők száma − ugyanazon időszakra vonatkozóan – eléri az 5 főt, csoportos végrehajtást kell biztosítani, és a KKSZ programját ennek megfelelően szükséges módosítani. A csoportok maximális létszámát minden fogadó intézmény saját hatáskörben, a rendeltetésszerű működés biztosításának figyelembevételével határozza meg.
15. § Az igazgatóság költségvetésében kell tervezni az irányítása alá tartozó fogadó intézménynél a KKSZ teljesítésével kapcsolatban felmerült költségeket.
16. § A KKSZ tevékenységébe bevont közreműködő szervezetek az ezzel kapcsolatos költségeiket maguk fedezik.
3. A katasztrófavédelmi közösségi szolgálat teljesítése
17. § A KKSZ programja szerinti tűzoltósági, polgári védelmi és iparbiztonsági szakterülethez kapcsolódó tevékenységi körök szerinti elméleti és gyakorlati tevékenység szervezése és végrehajtása során a fogadó intézménynek úgy kell eljárni − a települési veszélyeztetettség előtérbe helyezésével, a helyi sajátosságok és a korosztályi jellemzők figyelembevételével −, hogy az abban részt vevő tanulók megismerjék a katasztrófavédelem feladatrendszerét, rálátást kapjanak a katasztrófák megelőzése és a katasztrófák elleni védekezés fontosságára, és megismerjék azon lehetőségeket, melyekkel élve felelős állampolgárként vehetnek részt a katasztrófa elleni védekezésben.
18. § A KKSZ programjának gyakorlati megvalósítása során törekedni kell a tanuló mindennapi tevékenységbe történő bevonására, valamint lehetőséget kell adni a rendeltetésszerű működésben való részvételre, a tanulónak a hivatásos szolgálat alapvető értékeivel történő megismerkedésre, valamint a szakemberekkel való személyes kapcsolatok kialakítására.
19. § A KKSZ teljesítésének megkezdése előtt a tanulót munkavédelmi és tűzvédelmi oktatásban kell részesíteni, valamint a KKSZ teljesítési helyére vonatkozó látogatási szabályokat meg kell ismernie, és ezek elfogadásáról nyilatkoztatni kell (5. melléklet). A KKSZ csoportos teljesítése során (katasztrófavédelem szervezésében gyakorlaton, versenyen, táborban, egyéb rendezvényen) a tanulók munka és tűzvédelmi oktatáson való részvétele egy jelenléti íven is dokumentálható.
20. § A KKSZ teljesítése előtt a 6. melléklet szerinti adatkezelési tájékoztatót a részt vevő tanulókkal meg kell ismertetni, és az annak függelékét képező, képfelvétel, hangfelvétel, kép- és hangfelvétel kezelésére vonatkozó nyilatkozatot alá kell íratni.
21. § A fogadó intézmény féléves ciklusra lebontva, legalább 25 órát biztosít a KKSZ teljesítésére. A fogadó intézmény a KKSZ időpontjairól a szolgálati feladatok függvényében és a küldő oktatási intézmény oktatási rendjét figyelembe véve a tanulókkal egyénileg egyeztet. A KKSZ napokat az általános levezetési terv mellékleteként kell dokumentálni.
22. § A KKSZ teljesítése során egy óra 60 perc, egy alkalom legalább 1 óra, de legfeljebb 3 óra, tanítási napokon kívül alkalmanként legalább 1 óra, legfeljebb 5 óra lehet.
23. § Az egyes tanulók KKSZ-re történő felvételekor figyelembe kell venni, hogy a közösségi szolgálat a jogszabályban meghatározott kötelező 50 órát nem haladhatja meg, és azt a tanuló a középiskolai képzés 9–13. évfolyama alatt több részletben és több fogadó intézménynél is teljesítheti.
24. § A KKSZ teljesítésére a tanítási szünet során (nyári tábor, csoportos foglalkozás és egyéb esetekben) is lehetőséget kell biztosítani az oktatási intézménnyel való együttműködés alapján és az igazgató engedélyével.
25. § Az EMMI rendelet 133. § (5) bekezdésében, valamint a Korm. rendelet 107. § (5) bekezdésében meghatározottak szerinti, az oktatási intézmény kijelölt pedagógusa által megtartott felkészítő és záró órákon a fogadó intézményben kijelölt koordináló személy az oktatási intézmény felkérése esetén közreműködik. A fogadó intézmény a felkészítő órát tartó pedagógus kérésére a saját szakmai tevékenységi profilját és a KKSZ-szel kapcsolatos esetleges tapasztalatait bemutató előadást készít.
26. § A fogadó intézmény kijelölt mentora vagy a fogadó intézmény vezetője által meghatalmazott, a KKSZ lebonyolításában részt vevő személy a KKSZ teljesítését a tanuló által kötelezően vezetett naplóban aláírásával igazolja.
27. § A KKSZ teljesítése során a fogadó intézmény a tanulókról jelenléti ívet vezet, amelyből megállapítható, hogy a tanulók a tevékenységi körökhöz tartozó órákon milyen arányban vettek részt. A jelenléti ív elektronikus formában is vezethető.
4. Záró rendelkezések
28. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
29. §1
1. melléklet az 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasításhoz
1. Tűzmegelőzés, tűzvédelem tevékenységi körök:
a) közreműködés tűzoltóversenyek előkészítésében, szervezésében és lebonyolításában (3–5 óra),
b) közreműködés tűzoltósági bemutatók előkészítésében, lebonyolításában (3–5 óra),
c) részvétel a tűzoltólaktanya, -gépjárművek és -technika karbantartásában (2–3 óra),
d) közreműködés az országos vagy a területi tűzmegelőzési bizottság munkájában (2–5 óra),
e) részvétel a települési közterületi tűzcsapok felmérésében, beazonosításában, ellenőrzésében (2–3 óra),
f) elméleti tűzvédelmi ismeretek elsajátítása (1–2 óra),
g) ügyeleti rendszer egyes elemeinek megismerése, közreműködés az élményalapú, közösség javát célzó tanulás érdekében a bejelentések fogadásában, riasztások végrehajtásában, segítés az események dokumentálásában (2–3 óra),
h) részvétel önkéntes tűzoltó egyesület munkájában,
i) egyéb feladatok ellátása.
2. Polgári védelem tevékenységi körök:
a) részvétel a katasztrófakockázati helyszínek bejárásában (2–3 óra),
b) közreműködés a polgári védelmi gyakorlatok előkészítésében és végrehajtásában (3–5 óra),
c) közreműködés az ifjúsági versenyek előkészítésében, lebonyolításában (5–10 óra),
d) közreműködés a polgári védelmi tervezéshez szükséges adatbázisok készítésében (1–2 óra),
e) részvétel a lakosságfelkészítési, lakosságtájékoztatási tevékenységekben (2–3 óra),
f) közreműködés a polgári védelmi szervezetek felkészítésében.
3. Iparbiztonság tevékenységi körök:
a) közreműködés a veszélyes áruszállítás ellenőrzésével kapcsolatos statisztikai – kivéve az ügyfelek üzleti, személyes adatait, valamint a nem nyilvános és a minősített adatokat tartalmazó – kimutatások készítésében, továbbá segítség az élményalapú, közösség javát célzó tanulás érdekében a szakterülethez kapcsolódó adminisztratív tevékenységek végrehajtásában (3–5 óra),
b) közreműködés a katasztrófavédelmi mobil labor járművek napi karbantartásában a szakállomány felügyelete mellett (1–2 óra).
4. További tevékenységi körök:
a) a katasztrófavédelmi versenyeken való részvétel egyszeri figyelembevétele (legfeljebb 3–5 óra),
b) kísérő pedagógus irányítása mellett részvétel helyi szintű események kezelésében, pl. veszélyhelyzet során teljesített önkéntes szolgálat (3 óra/nap),
c) az élményalapú, közösség javát célzó tanulás érdekében a 40 órás önkéntes tűzoltó tanfolyamok megszervezésében és végrehajtásában való közreműködés,
d) az élményalapú, közösség javát célzó tanulás érdekében a 35 órás ifjúsági tűzoltó tanfolyamok megszervezésében és végrehajtásában való közreműködés.
2. melléklet az 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasításhoz
3. melléklet az 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasításhoz
Iktatási szám:
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
A KATASZTRÓFAVÉDELMI KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT VÉGREHAJTÁSÁRA
amely létrejött
egyrészről a [FOGADÓ INTÉZMÉNY]
(székhely: ……………………………………………………………………………………………………………;
adószám: …………………………………………………………………………………………………………….;
képviseli: ……………………………………………………………………………………………………………)
– a továbbiakban: Fogadó intézmény –,
másrészről a [KÖZÉPFOKÚ NEVELÉSI-OKTATÁSI INTÉZMÉNY]
(székhely: ……………………………………………………………………………………………………………;
adószám: …………………………………………………………………………………………………………….;
OM-azonosító: ………………………………………………………………………………………………………;
képviseli: …………………………………………………………………………………………………………….)
– a továbbiakban: Oktatási intézmény – között (a továbbiakban együtt: Felek), az alábbi feltételekkel:
1. A Felek megállapodnak abban, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. § (4) bekezdése alapján előírt közösségi szolgálat teljesítésének érdekében a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet / a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet alapján együttműködnek, és kölcsönösen törekednek arra, hogy az érintett tanulók teljesíteni tudják a jogszabályban előírt közösségi szolgálat teljesítésére előírt kötelezettségüket.
2. A katasztrófavédelmi közösségi szolgálat lebonyolítása során a Felek az iskolai közösségi szolgálat teljesítésének katasztrófavédelmi megszervezéséről szóló 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasítás (a továbbiakban: utasítás) alapján az alábbiak teljesítésére vállalnak kötelezettséget:
2.1. A Fogadó intézmény
a) lehetőséget biztosít az általa meghatározott katasztrófavédelmi tevékenységi körök tekintetében a közösségi szolgálat végrehajtására, az irányítása alá tartozó – megfelelő személyi és tárgyi feltételekkel rendelkező – katasztrófavédelmi kirendeltség vagy hivatásos tűzoltó-parancsnokság szervezésében;
b) a katasztrófavédelmi közösségi szolgálattal kapcsolatos tájékoztatási és kapcsolattartási feladatokra az alábbi koordináló személyt jelöli ki:
KKSZ végrehajtásának helye: (Szervezeti elem megnevezése)
Koordináló személy neve: …………………………………
Koordináló személy elérhetősége: …………………………………;
c) tanévenként meghatározza a foglalkozás időtartamát;
d) koordinátori feladatokat ellátó személyt biztosít a közösségi szolgálatot teljesítő tanuló közösségi szolgálati idejére. A Fogadó intézmény vezetője írásban gondoskodik a koordináló személy kijelöléséről az adott tevékenységi körökhöz kapcsolódó közösségi szolgálati órák megkezdése előtt legalább 5 nappal;
e) a kijelölést követően haladéktalanul tájékoztatja az Oktatási intézményt a koordináló személy feladatköréről és elérhetőségéről, illetve a tanulók által végezhető tevékenységekről;
f) a koordinátori feladatokat ellátó személy segíti a tanulót a katasztrófavédelmi közösségi szolgálattal összefüggő szervezeti és szakmai ismeretek megismerésében, a kapcsolódó feladatok ellátásában;
g) az utasítás 1. mellékletében meghatározott tevékenységi körök alapján felépülő programot ajánl a közösségi szolgálatot teljesítők részére;
h) garantálja a helyi sajátosságokat, a települési jellemzőket előtérbe helyező ismeretek megszerzését, ez irányú tevékenységek végzését;
i) a közösségi szolgálat során a tanulóval munkavégzésre irányuló szerződést nem köt;
j) a közösségi szolgálat teljesítéséért juttatást, bérezést, térítést nem biztosít;
k) tájékoztatja az Oktatási intézményt a közösségi szolgálat teljesítéséről szóló közösségi szolgálati napló aláírásának feltételeiről;
l) biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos tevékenységhez szükséges feltételeket, ha szükséges, a pihenőidőt, a közösségi szolgálattal összefüggő tevékenység ellátásához szükséges tájékoztatást és irányítást, az ismeretek megszerzését, továbbá a tizennyolcadik életévét be nem töltött tanuló, illetve korlátozottan cselekvőképes nagykorú tanuló esetén a közösségi szolgálati tevékenység folyamatos szakszerű felügyeletét;
m) ha a tanulónak adott utasítás végrehajtása kárt idézhet elő, a tanuló köteles erre az utasítást adó figyelmét felhívni. A tanuló nem felel az általa okozott kárért, amennyiben figyelemfelhívási kötelezettségének eleget tett;
n) a tanuló által a közösségi szolgálat során végzett tevékenységgel összefüggésben harmadik személynek okozott kárért a Fogadó intézmény felel. Amennyiben a kárt a tanulónak felróható magatartás okozta − jelen együttműködési megállapodás eltérő rendelkezésének hiányában −, a Fogadó intézmény a tanulótól követelheti kárának megtérítését;
o) amennyiben a tanuló bizonyítja, hogy
oa) a testi sérüléséből, illetve egészségkárosodásából eredő kára,
ob) a tulajdonában vagy használatában álló, a közösségi szolgálattal összefüggésben végzett tevékenység ellátásához szükséges dologban a közösségi szolgálati tevékenység végzésének helyén keletkező kára a Fogadó intézménytől kapott utasítással összefüggésben következett be, a Fogadó intézmény akkor mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy azt a tanuló beleegyezésével okozta, szükséghelyzetben okozta, azzal arányos mértékben vagy jogszabály által megengedett magatartással okozta, és a magatartás más személy jogilag védett érdekét nem sérti, vagy a jogszabály a károkozót kártalanításra kötelezi. A Fogadó intézménynek nem kell megtérítenie a kárnak azt a részét, amely a tanulónak felróható magatartásából származott.
2.2. Az Oktatási intézmény
a) tájékoztatja a tanulóit a Fogadó intézmény által biztosított lehetőségekről;
b) szervezi és koordinálja a tanulók jelentkezését a Fogadó intézményben történő közösségi szolgálat teljesítésével kapcsolatban;
c) a Fogadó intézmény által igazolt közösségi szolgálati napló alapján igazolást állít ki a tanuló részére;
d) végzi a felkészítési programban szereplő felkészítő és záró foglalkozások megtartását;
e) a tanuló állami baleset-biztosítása, valamint a felkészítő órák során a balesetvédelmi felkészítések által gondoskodik a tanuló balesetvédelméről.
3. A közösségi szolgálat teljesítése a hivatali munkarend figyelembevételével – 07.30–16.00 óra, pénteki munkanapon 07.30–13.30 óra között – zajlik, az Oktatási intézmény és a Fogadó intézmény által egyeztetett időpontokban.
4. A közösségi szolgálat teljesítése megvalósulhat a Fogadó intézmény irányítása alá tartozó katasztrófavédelmi kirendeltség vagy hivatásos tűzoltó parancsnokság szervezésében és lebonyolításában. A végrehajtásba bevonhatják az utasítás szerinti szakmai közreműködő szervezeteket.
5. Az együttműködési megállapodás felülvizsgálatát bármely fél kezdeményezheti, módosítani csak írásban lehet.
6. A Felek az együttműködési megállapodástól való elállásra vagy a megállapodás azonnali hatályú felmondására jogosultak, ha
a) az együttműködési megállapodásban a megvalósításra meghatározott kezdő időponttól számított három héten belül a tevékenység nem kezdődik el, vagy a Felek a nekik felróható okból nem kezdeményezik, és a késedelem okáról ezen idő alatt írásban sem mentik ki, vagy
b) olyan körülmény merült fel, vagy jut a Felek tudomására, amely alapján a program teljesülése kétségessé válik, vagy más irányt vett, vagy
c) a jelen megállapodásban meghatározott feladat megvalósítása meghiúsul, tartós akadályba ütközik, vagy a jelen megállapodásban foglalt ütemezéshez képest jelentős késedelmet szenved, vagy
d) a Felek valamelyike a neki felróható okból megszegi a jelen megállapodásból, illetve az azzal kapcsolatos jogszabályokból eredő kötelezettségeit, így különösen nem tesz eleget kötelezettségének, és ennek következtében a jelen megállapodásban meghatározott feladat szabályszerű megvalósítását nem lehet nyomon követni.
7. A Felek rögzítik továbbá, hogy az együttműködési megállapodással összefüggő adatok nem minősülnek üzleti titoknak, nem tarthatóak vissza üzleti titokra hivatkozással, amennyiben azok megismerését vagy nyilvánosságra hozatalát közérdekből elrendelik.
8. A Felek az együttműködési megállapodásból eredő esetleges jogvitákat elsősorban tárgyalásos úton kötelesek rendezni.
9. Jelen együttműködési megállapodásban nem vagy nem kellő részletességgel szabályozott kérdésekben – különös tekintettel az együttműködési megállapodás módosítására és felmondására – a magyar jog szabályai, azon belül is elsősorban a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény vonatkozó rendelkezései az irányadóak.
A Felek a jelen, ……… oldalból álló együttműködési megállapodást elolvasták, megértették, és mint akaratukkal mindenben megegyezőt, jóváhagyólag írták alá.
A jelen megállapodás kettő eredeti, egymással mindenben megegyező példányban készült, amelyből a Feleket egy-egy példány illeti meg.
[HELY], 20……………
[FOGADÓ INTÉZMÉNY] |
[NEVELÉSI-OKTATÁSI INTÉZMÉNY] |
[KÉPVISELŐ] |
[KÉPVISELŐ] |
4. melléklet az 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasításhoz
Szám:
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
A KATASZTRÓFAVÉDELMI KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT VÉGREHAJTÁSÁRA
amely létrejött
egyrészről a [HIVATÁSOS KATASZTRÓFAVÉDELMI SZERV]
(székhely: ……………………………………………………………………………………………………….;
adószám: ………………………………………………………………………………………………………..;
képviseli: ………………………………………………………………………………………………………..)
– a továbbiakban: katasztrófavédelmi igazgatóság/kirendeltség –,
másrészről a [SZERVEZET]
(székhely: ……………………………………………………………………………………………………….;
adószám: ………………………………………………………………………………………………………..;
képviseli: ………………………………………………………………………………………………………..)
– a továbbiakban: közreműködő szervezet – között (a továbbiakban együtt: Felek), az alábbi feltételekkel:
1. A Felek megállapodnak abban, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. § (4) bekezdésében előírt közösségi szolgálatnak a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (2) bekezdés f) pontjában / a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 107. § (3) bekezdés f) pontjában meghatározott katasztrófavédelmi területen folytatható tevékenység keretében történő teljesítése érdekében együttműködnek.
2. A katasztrófavédelmi közösségi szolgálat sikeres lebonyolítása során a Felek a közösségi szolgálat teljesítésének katasztrófavédelmi megszervezéséről szóló 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasítás (a továbbiakban: utasítás) alapján az alábbiak teljesítésére vállalnak kötelezettséget.
2.1. A közreműködő szervezet:
a) lehetőséget biztosít az általa szervezett eseményeken (gyakorlatok, képzések, külső foglalkozások) történő részvételre, amiről az igazgatóságot/kirendeltséget előzetesen − lehetőség szerint …… nappal korábban −
tájékoztatja;
b) kapcsolattartót jelöl ki az igazgatóság/kirendeltség által kijelölt koordináló személlyel történő együttműködés érdekében;
c) részt vesz az utasítás 2. melléklete szerinti általános levezetési terv elkészítésében az igazgatóság/kirendeltség felkérése esetén;
d) igény szerint – a rendelkezésre álló erők, eszközök figyelembevételével – segítséget nyújt a közösségi szolgálat teljesítésének szervezésében;
e) a jelen együttműködés keretében a közösségi szolgálat végrehajtásában az alábbi tevékenységi körökben közreműködik:
…………………………………
…………………………………
…………………………………
2.2. A katasztrófavédelmi igazgatóság/kirendeltség:
a) koordinálja a közreműködő szervezetet a KKSZ sikeres lebonyolítása érdekében;
b) kapcsolatot tart az oktatási intézménnyel;
c) figyelemmel kíséri az időbeosztások és határidők betartását;
d) a felmerülő problémákban nyújt segítséget.
3. Jelen együttműködési megállapodásban vállalt feladatok teljesítése során a Felek viselik a saját oldalukon esetlegesen felmerülő költségeket.
4. Jelen együttműködési megállapodás mindkét fél általi aláírást követően lép hatályba, és határozatlan időre szól. Az együttműködési megállapodás módosítására csak a Felek közös megállapodása alapján, írásban kerülhet sor.
5. Jelen együttműködési megállapodás felmondására 30 napos felmondási idővel, a másik félhez intézett írásbeli nyilatkozattal van lehetőség, azonban a Feleknek tekintettel kell lenniük a már elvállalt feladatok teljesítésére.
6. Azonnali hatályú felmondásnak van helye, ha a Felek jelen megállapodásban vállalt kötelezettségeiket súlyosan megszegik.
7. Jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
A Felek az együttműködési megállapodásban foglaltakat, annak elolvasását és értelmezését követően mint akaratukkal mindenben megegyezőt, jóváhagyólag írták alá.
[HELY], 20…………………
[FOGADÓ INTÉZMÉNY] |
[KATASZTRÓFAVÉDELMI |
[KÉPVISELŐ] |
[KÉPVISELŐ] |
5. melléklet az 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasításhoz
FEJLÉC
LÁTOGATÁSI SZABÁLYOK
(katasztrófavédelmi közösségi szolgálatot teljesítők részére)
Alulírott, …………………………………………………… (születési név: ……………………………………………, születési hely: …………………………………………, születési dátum: ………………………………………………, anyja neve: ……………………………………………………) nyilatkozom, hogy az alábbi látogatási szabályokat megismertem és elfogadom.
1. Az épület helyiségeit csak rendeltetésüknek megfelelően lehet használni.
2. A szolgálatteljesítés időtartamára az objektum vezetője koordináló személyt jelöl ki.
3. A fogadó intézmény Munkavédelmi Szabályzatában meghatározott helyiségekbe (pl. ügyeleti helyiség, műhely, szertár stb.) csak a koordináló személlyel lehet belépni.
4. Tilos a mászóházat és a tűzoltócsúszdát használni!
5. Gépjárműben utazni, illetve az emelőkosárban üzem közben tartózkodni csak a koordináló személy engedélyével és a szükséges egyéni védőeszközök használatával lehet.
6. A szertárban és az udvaron körültekintően kell közlekedni! A járműmozgások hatókörében tartózkodni tilos!
7. Az épületben történt sérülésről és egészségügyi panaszról a koordináló személyt haladéktalanul tájékoztatni kell!
8. Az elsősegélyhely a(z) …………………………… irodában/helyiségben van.
9. Csoportos látogatás esetén – kivéve, ha a koordináló személy azt engedélyezi – a csoportot elhagyni tilos! A csoport elhagyásának szándékát a koordináló személynek előzetesen jelezni kell.
10. A koordináló személy által átadott egyéni védőeszközöket kötelező használni az oktatásban meghatározottak szerint.
Kijelentem, hogy:
– Munka- és tűzvédelmi oktatásban részesültem.
– Az objektumhasználat szabályait tudomásul veszem.
Kelt: ……………………………………
………………………………… közösségi szolgálatot teljesítő tanuló |
……………………………………… tanuló törvényes képviselője |
6. melléklet az 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasításhoz
Függelék az 5/2025. (VI. 30.) BM OKF utasítás 6. mellékletéhez
HOZZÁJÁRULÓ NYILATKOZAT KÉPFELVÉTEL, HANGFELVÉTEL,
KÉP- ÉS HANGFELVÉTEL KEZELÉSÉHEZ
Alulírott, …………………………………… (18 év felettieknél), tudomásul veszem a jelen nyilatkozathoz tartozó adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat, és hozzájárulok ahhoz, hogy az abban megjelölt adatkezelő a katasztrófavédelmi tevékenység bemutatása céljából rólam képfelvételt, hangfelvételt vagy kép- és hangfelvételt készítsen, és azt az adatkezelési tájékoztató szerinti helyeken és feltételek mellett nyilvánosságra hozza.
Megértettem, hogy a hozzájárulásomat az Adatkezelőhöz intézett nyilatkozattal bármikor visszavonhatom, azonban a hozzájárulás visszavonása nem érinti a hozzájáruláson alapuló, a visszavonás előtti adatkezelés jogszerűségét.
Kelt: ……………………………………
……………………………………
Nyilatkozó
vagy
HOZZÁJÁRULÓ NYILATKOZAT KÉPFELVÉTEL, HANGFELVÉTEL,
KÉP- ÉS HANGFELVÉTEL KEZELÉSÉHEZ
Alulírott, ………………………………………… (18 év alattiaknál) mint …………………………………… törvényes képviselője, hozzájárulok ahhoz, hogy a közösségi szolgálat teljesítése során a jelen nyilatkozathoz tartozó adatkezelési tájékoztatóban megjelölt adatkezelő a katasztrófavédelmi tevékenység bemutatása céljából Róla képfelvételt, hangfelvételt, kép- és hangfelvételt készítsen, és azt a tájékoztató szerinti helyeken és feltételek mellett nyilvánosságra hozza.
Megértettem, hogy mint törvényes képviselő, az adatkezelési hozzájárulásomat bármikor visszavonhatom, azonban a hozzájárulás visszavonása nem érinti a hozzájáruláson alapuló, a visszavonás előtti adatkezelés jogszerűségét.
Kelt: …………………………………
………………………………… Nyilatkozó |
……………………………………… Nyilatkozó törvényes képviselője |
A 29. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás