4/2023. (IV. 6.) ÉKM utasítás
4/2023. (IV. 6.) ÉKM utasítás
az Építési és Közlekedési Minisztérium Közbeszerzési és Beszerzési Szabályzatáról
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 27. § (1) bekezdése, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 10. § (5) bekezdése, valamint az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés b) pontja alapján, figyelemmel a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjára, az Építési és Közlekedési Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 2/2022. (XII. 28.) ÉKM utasítás 1. melléklet 4. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következő utasítást adom ki:
1. § Az Építési és Közlekedési Minisztérium Közbeszerzési és Beszerzési Szabályzatát az 1. mellékletben foglaltak szerint határozom meg.
2. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
(2)1
3. § (1) Ezen utasítás rendelkezéseit a hatálybalépése után megkezdett beszerzésekre és közbeszerzésekre kell alkalmazni.
(2) Ezen utasítás rendelkezéseit az Építési és Beruházási Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó, 100%-os állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok által ellátott feladatok központi költségvetési szerv általi átvételéről és a társaságok megszüntetéséről, az ezzel kapcsolatos eljárási kérdések rendezéséről szóló 362/2022. (IX. 19.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 362/2022. (IX. 19.) Korm. rendelet] 1. § (2) bekezdésével összefüggésben a 2023. január 1. napját megelőzően megkezdett és a jogutódként az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz (a továbbiakban: Minisztérium) kerülő, le nem zárt beszerzésekre, közbeszerzésekre és szerződésmódosításokra is alkalmazni kell.
(3) A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) értelmében az eljárás azon a napon minősül megkezdettnek (megindítottnak), amelyik napon a felhívás közzétételre továbbításra kerül a Közbeszerzési Értesítő (a továbbiakban: KÉ), illetve uniós értékhatárt elérő értékű eljárás esetén az Európai Unió Hivatalos Lapja, a Tenders Electronic Daily (a továbbiakban: TED) felé.
(4)2 Ezen utasítás 1. mellékletének az Építési és Közlekedési Minisztérium Közbeszerzési és Beszerzési Szabályzatáról szóló 4/2023. (IV. 6.) ÉKM utasítás módosításáról szóló 19/2023. (XI. 30.) ÉKM utasítással (a továbbiakban: Módr.) megállapított 13. § (5) bekezdését, 15. § (2) bekezdését, 19. § (5) bekezdés b) pontját, valamint 19. § (7) bekezdés f) pontját a Módr. hatálybalépése3 után megkezdett beszerzésekre és közbeszerzésekre, továbbá a Módr. hatálybalépését megelőzően megkezdett, le nem zárt beszerzésekre, közbeszerzésekre és szerződésmódosításokra is alkalmazni kell.
1. melléklet a 4/2023. (IV. 6.) ÉKM utasításhoz
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. Alapelvek, a Szabályzat célja és hatálya
1. § (1) A Minisztérium a Kbt. 5. § (1) bekezdés a) pontja alapján ajánlatkérőnek minősül.
(2) A Minisztérium ajánlatkérőként, a Kbt. szabályainak és alapelveinek betartásával biztosítja beszerzéseinek a Kbt. és végrehajtási rendeletei szerinti minősítését, alapesetben lebonyolítja a közbeszerzési és beszerzési eljárásokat, eredményes eljárás esetén a nyertes ajánlattevővel az elfogadott ajánlat alapján szerződést köt.
(3) A Minisztérium Közbeszerzési és Beszerzési Szabályzata (a továbbiakban: Szabályzat) célja, hogy a Kbt. 27. §-ára is tekintettel meghatározza a Minisztérium közbeszerzési és beszerzési eljárásai előkészítésének, lebonyolításainak, belső ellenőrzésének rendjét, a Minisztérium képviseletében eljáró és a közbeszerzési eljárásba bevont személyek, valamint szervezetek felelősségi körét és a közbeszerzési és beszerzési eljárások dokumentálásának és adatszolgáltatásának módját, továbbá a közbeszerzési és beszerzési eljárások eredményeként megkötött szerződésmódosítások rendjét.
(4) A Szabályzat továbbá meghatározza a törvény végrehajtásának a Minisztériumon belüli személyi és tárgyi feltételeit, a dokumentálási rendet, a törvény rendelkezései alapján gyakorlati előírásokat ad az egyes konkrét közbeszerzési eljárások végrehajtására, meghatározza az egyes eljárási cselekményeknél a Minisztériumon belül irányadó felelősségi rendet.
(5) Jelen Szabályzatot a hatályos Kbt.-vel együtt kell alkalmazni. A Kbt. szellemének megfelelően a Minisztérium célja a közbeszerzési eljárások során a verseny tisztaságának, átláthatóságának és nyilvánosságának megteremtése, valamint az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód biztosítása, kiszámítható, következetes és az eljárásokban egységes ajánlatkérői magatartás tanúsítása.
(6) A Szabályzat tárgyi hatálya a Minisztérium – mint ajánlatkérő –
a) közbeszerzéseire (ideértve a központosított közbeszerzéseket is),
b) közbeszerzésnek nem minősülő beszerzési eljárásaira,
c) a közbeszerzési eljárás eredményeképpen megkötött szerződései módosítására, valamint
d) a közbeszerzési eljárás lefolytatását nem igénylő beszerzési eljárások alapján megkötött szerződései módosítására
terjed ki, függetlenül a szerződések pénzügyi forrásától.
(7) A Szabályzat személyi hatálya kiterjed a Minisztérium kormánytisztviselőire, munkavállalóira (a továbbiakban együtt: munkatárs), valamint mindazon személyekre, szervezetekre, akik, illetve amelyek a Minisztériummal a jelen Szabályzat tárgyi hatálya szerinti beszerzési vagy közbeszerzési eljárások előkészítésére, lebonyolítására vagy ellenőrzésére munkavégzésre irányuló vagy más szerződéses jogviszonyban állnak.
(8) A Szabályzat időbeli hatálya kiterjed a hatálybalépését követően megkezdett valamennyi közbeszerzési és beszerzési eljárásra, valamint szerződésmódosításra, továbbá a 362/2022. (IX. 19.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdésével összefüggésben a 2023. január 1. napját megelőzően megkezdett és le nem zárt közbeszerzésekre, beszerzésekre és szerződésmódosításokra. A Kbt. értelmében a közbeszerzési eljárás azon a napon minősül megkezdettnek (megindítottnak), amelyik napon a felhívás közzétételre továbbításra kerül a KÉ, illetve uniós értékhatárt elérő értékű eljárás esetén a TED felé. A közbeszerzési eljárás azon a napon minősül lezártnak, amelyik napon – a szerződés aláírását követően – a közbeszerzési eljárás eredményéről szóló tájékoztató megjelentetésre kerül a KÉ-ben, illetve uniós értékhatárt elérő értékű eljárás esetén a TED-en. A beszerzési eljárás azon a napon minősül megkezdettnek (megindítottnak), amelyik napon az ajánlatkérésre történő felhívás közvetlen megküldésre kerül az ajánlat nyújtására felkért gazdasági szereplő/szereplők részére. A beszerzési eljárás a Szabályzat értelmében azon a napon minősül lezártnak, amelyik napon a beszerzési eljárás eredménye kihirdetésre került.
(9) A Szabályzatban nem szabályozott kérdésekben a beszerzési igény pénzügyi forrására tekintettel az Építési és Közlekedési Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 2/2022. (XII. 28.) ÉKM utasítás (a továbbiakban: SzMSz) szerinti feladatkörrel rendelkező gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár vagy az állami beruházások támogatásáért felelős helyettes államtitkár irányítása alatt álló szervezeti egység fejezeti vagy központi kezelésű előirányzat, vagy igazgatási cím szerinti pénzügyi szabályzatának (a továbbiakban: Pénzügyi Szabályzat) rendelkezéseit kell alkalmazni.
(10) A Minisztérium egyéb szervezetekkel kötött együttműködési megállapodásában foglaltak figyelembevételével kell a jelen Szabályzat rendelkezéseit alkalmazni. Az adott együttműködési megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a jelen Szabályzat rendelkezései irányadók.
2. Értelmező rendelkezések
2. § A Szabályzat alkalmazásában
1. Ajánlatkérő: a Minisztérium.
2. Árlista: olyan árjegyzék, amely a vásárlást megelőzően a vásárolni kívánt termék árát tartalmazza. Amennyiben árjegyzék előzetesen nem szerezhető be, abban az esetben a számla, amely igazolja a vásárolt termék árát.
3. Becsült érték: a beszerzés becsült értékén a beszerzés megkezdésekor annak tárgyáért az adott piacon általában kért vagy kínált, általános forgalmi adó nélkül számított teljes ellenszolgáltatást kell érteni.
4. Beszerzés: a finanszírozási forrástól függetlenül mindazon beszerzés, amelynek becsült értéke az igény felmerülésekor nem éri el a költségvetési törvényben nemzeti értékhatárokként meghatározott közbeszerzési értékhatárokat (nemzeti értékhatárok), vagy amennyiben a beszerzés becsült értéke eléri vagy meghaladja a nemzeti értékhatárokat, de a közbeszerzésekről szóló törvény külön fejezetében felsorolt kivételi körbe tartozik.
5. Beszerzés kezdeményezője / beszerzést igénylő: a Minisztérium tevékenységéhez, valamint működéséhez közvetlenül kapcsolódó feladatok ellátása érdekében szükséges beszerzés előkészítéséért felelős munkatárs.
6. Beszerzés eljárás lefolytatásával: nettó 2 000 000 Ft-ot elérő, de a költségvetési törvényben nemzeti értékhatárokként meghatározott közbeszerzési értékhatárokat (nemzeti értékhatárok) el nem érő becsült értékű, vagy amennyiben a beszerzés becsült értéke eléri vagy meghaladja a nemzeti értékhatárokat, de a közbeszerzésekről szóló törvény szerinti kivételi körbe tartozó – a finanszírozási forrástól függetlenül, visszterhes szerződés megkötése céljából – kötelezően lefolytatandó eljárással megvalósítható beszerzés.
7. Beszerzés közvetlen vásárlással: nettó 200 000 Ft-ot el nem érő értékű beszerzések esetében közvetlen egyedi áru/termék és/vagy szolgáltatás beszerzése, amikor az előre nem tervezhető, nincs lehetőség előzetes ajánlatra, árlista vagy megrendelő bekérésére és megőrzésére, amelyre vonatkozóan a részletes szabályokat a Pénzügyi Szabályzat tartalmazza.
8. Beszerzés megrendeléssel: a Minisztérium működéséhez kapcsolódó, nettó 2 000 000 Ft-ot el nem érő értékű beszerzések esetében beszerzési eljárás nélkül. A részletes szabályokat a Pénzügyi Szabályzat tartalmazza.
9. Beszerzési adatlap: a beszerzés kezdeményezésére szolgáló nyomtatvány a 3. és 5. függelék szerinti, a szakterület által kitöltött és a szakterület vezetője által aláírt űrlap.
10. Beszerzési eljárás: a finanszírozási forrástól függetlenül mindazon beszerzések érdekében – visszterhes szerződés megkötése céljából – kötelezően lefolytatandó eljárás, amelynek becsült értéke az igény felmerülésekor eléri a nettó 2 000 000 Ft-ot, de nem éri el a költségvetési törvényben nemzeti értékhatárokként meghatározott közbeszerzési értékhatárokat (nemzeti értékhatárok), vagy amennyiben a beszerzés becsült értéke eléri vagy meghaladja a nemzeti értékhatárokat, de a közbeszerzésekről szóló törvény szerinti kivételi körbe tartozik.
11. Beszerzési és Közbeszerzési Ellenőrzési Osztály (a továbbiakban: BKEO):
a) a külső bonyolítású – azaz a Minisztérium mint Megbízó és a Megbízott között létrejött megbízási szerződés alapján a Megbízó tevékenységéhez kapcsolódó, az általa indított közbeszerzési eljárások teljes körű előkészítését és lebonyolítását a megbízási szerződésben foglalt módon ellátó szervezettel történő – közbeszerzési eljárások koordinálására, a külső lebonyolítókkal való kapcsolattartásra,
b) a külső bonyolítású közbeszerzési eljárásokban indított szabálytalansági eljárásokban való eljárásra, külsős ellenőrzések tekintetében a szükséges iratanyag összeállítására, kapcsolattartásra,
c) a külső bonyolítású közbeszerzési eljárások leadott közbeszerzési iratanyagának ellenőrzésére,
d) a külső bonyolítású eljárások eredményeként megkötendő szerződések és mellékleteik, valamint a benyújtani kívánt teljesítési biztosítékok ellenőrzésére,
e) a külső bonyolítású eljárásokban, szerződésmódosításhoz nem kötődő teljesítési biztosítékok cseréjére/módosítására vonatkozó igény esetén a benyújtott teljesítési biztosítékok megfelelőségének ellenőrzésére,
f) a külső bonyolítású eljárásokban, szerződésmódosításhoz nem kötődő biztosítások (felelősségbiztosítás / építés-szerelési biztosítás) cseréjére/módosítására vonatkozó igény esetén a benyújtott biztosítások (felelősségbiztosítás / építés-szerelési biztosítás) előzetes áttekintésére, figyelemmel a hatályos és alkalmazandó utasítás(ok) rendelkezéseire,
g) a beszerzések és szerződésmódosításokkal kapcsolatos tevékenységek nyilvántartására és vezetésére,
h) a beszerzési eljárásokhoz kapcsolódó szerződések elkészítésére,
i) a szerződésmódosítások minőségbiztosítási folyamatainak lebonyolítására, azok minőségbiztosítási rendszerben történő rögzítésére, a beszerzések megkötésével kapcsolatos eljárásrendszer kidolgozására, karbantartására,
j) a beszerzések előkészítésére: ajánlatkérések elkészítése, a szükséges műszaki dokumentáció összeállítása az érintett szakterületi szervezeti egységek felelősei közreműködésével,
k) a beszerzési eljárás lefolytatására: az eljárás megindítása, ajánlatkérés kiküldése, ajánlatok átvétele, részvétel a kiértékelésben, az eljárás eredményének közlése,
l) a beszerzési eljárás eredményeként megkötendő szerződés közreműködésével történő elkészítésére,
m) a beszerzési eljárással kapcsolatos dokumentumok elkészítésére, tárolására, archiválására,
n) a közbeszerzési eljárások eredményeként megkötött szerződések módosításával és a teljesítés során felmerülő egyéb változások (tartalékkeret-felhasználás) kezelésével kapcsolatos, jelen szabályzat által meghatározott feladatok elvégzésére, eljárások vitelére,
o) a külső bonyolító által előkészített szerződésmódosítások felülvizsgálatára,
p) a szerződésmódosítással összefüggő teljesítési biztosítékok cseréjének, módosításának ellenőrzésére,
q) a közbeszerzési eljárások eredményeként megkötött szerződések módosításához kötődő biztosítások (felelősségbiztosítás / építés-szerelési biztosítás) cseréjére/módosítására vonatkozó igény esetén a benyújtott biztosítások (felelősségbiztosítás / építés-szerelési biztosítás) előzetes áttekintésére, figyelemmel a hatályos és alkalmazandó utasítás(ok) rendelkezéseire,
r) a közbeszerzési szerződések teljesítése során előálló közbeszerzési jogi szaktudást igénylő kérdésekben való állásfoglalásra
létrehozott szervezeti egység.
12. Bírálóbizottság: az ajánlatoknak a Kbt. szerinti elbírálására és értékelésére, valamint a Szabályzatban előírt feladatok ellátására létrehozott, a Kbt. 27. § (3) bekezdésének megfelelően egyenként, a közbeszerzés tárgya szerinti szakmai, közbeszerzési, jogi és pénzügyi szakértelemmel rendelkező személyekből eseti kinevezéssel létrehozott, páratlan létszámú bizottság. A bírálóbizottság operatív munkatestület, amely elvégzi a közbeszerzési eljárásban az ajánlatok bírálatát és értékelését, és megállapításait jegyzőkönyvben rögzíti. A bírálóbizottság legalább három, öt vagy hét szavazó tagból, adott esetben belső vagy külső szakértő(k)ből és megfigyelő(k)ből áll. Szavazati joggal nem rendelkezik a megfigyelő, a szakértő és a szakmai felelős, amennyiben a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlapon tanácskozási joggal került kijelölésre.
13. Döntéshozó: a Minisztérium a beszerzési igény pénzügyi forrása tekintetében releváns kötelezettségvállalásra irányuló utasításában meghatározott kötelezettségvállalásra jogosult személy, azzal, hogy részekre bontott közbeszerzési eljárás esetén a döntéshozó személye tekintetében a közbeszerzési eljárás egybeszámított értékét szükséges kötelezettségvállalás-összegeként figyelembe venni.
14. Digitális Kormányzati Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: DKÜ): a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsról, valamint a Digitális Kormányzati Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaság és a kormányzati informatikai beszerzések központosított közbeszerzési rendszeréről szóló 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet] szerinti, informatikai eszközök beszerzésére kijelölt központi beszerző szervezet, amely üzemelteti a https://dkuzrt.hu/portal/ címen elérhető portált. Amennyiben az informatikai igény esetében egyéb szervezet jóváhagyása is szükséges, akkor azt is érteni kell alatta.
15. DKÜ portál kezelésére feljogosított személy: a DKÜ portált a DKÜ hatályos működési rendje alapján csak két személy – különös és indokolt esetben három személy – kezelheti egy szervezet részéről, ezért a DKÜ portált az arra a közigazgatási államtitkár által meghatalmazással feljogosított személyek kezelhetik. A Közbeszerzési Osztály, valamint a BKEO egy-egy munkatársa rendelkezik ilyen felhatalmazással.
16. Elektronikus közbeszerzési rendszer (a továbbiakban: EKR): a Miniszterelnökség által üzemeltetett központi közbeszerzési nyilvántartás és a közbeszerzési eljárások elektronikus lebonyolítását támogató informatikai rendszer;
17. Eljárási felelős: a közbeszerzési eljárás előkészítéséért és lebonyolításáért felelős, megbízási vagy egyéb jogviszony alapján az ajánlatkérő képviseletében eljáró, az ajánlatkérő javára tevékenykedő külső bonyolító vagy jogi és/vagy közbeszerzési szaktudással rendelkező munkatárs. A Nemzeti Kommunikációs Hivatal, a DKÜ és a Közbeszerzési Ellátási Főigazgatóság által bonyolított közbeszerzési eljárásban a Minisztérium kapcsolattartója.
18. Értékelő lap: a beszerzési eljárásban beérkezett ajánlatok bírálatát tartalmazó nyomtatvány.
19. Felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó (a továbbiakban: FAKSZ): az ajánlatkérő munkatársa vagy az ajánlatkérő által megbízott – az ajánlatkérő nevében eljáró – olyan személy, aki a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadói tevékenységről szóló 257/2018. (XII. 18.) Korm. rendelet alapján a névjegyzékbe történő felvétellel FAKSZ-nak minősül, vagy olyan szervezet, amelynek a feladatot ellátó tagja vagy munkatársa az előbbiekben meghatározott módon FAKSZ-nak minősül.
20. Irányító Hatóság (a továbbiakban: IH): Az Európai Uniós pályáztatás folyamatát támogató Irányító Hatóságok vagy Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből származó (RRF) forrás esetén a Nemzeti Hatóság.
21. Közbeszerzési Ellátási Főigazgatóság (a továbbiakban: KEF): a központosított közbeszerzési rendszerről, valamint a központi beszerző szervezet feladat- és hatásköréről szóló 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet] szerinti központosított közbeszerzési rendszer hatálya alá tartozó közbeszerzésekre és beszerzésekre kijelölt központosított beszerző szervezet, amely üzemelteti a https://www.kozbeszerzes.gov.hu/ portált. Amennyiben a 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó beszerzési igény esetében egyéb szervezet jóváhagyása is szükséges, akkor azt is érteni kell alatta.
22. Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeleti Főosztálya (a továbbiakban: ME KFF): az európai uniós támogatásból megvalósuló közbeszerzések szabályosságának ellenőrzéséért felelős, feladat- és hatáskörrel rendelkező szervezet.
23. Közbeszerzési adatlap: közbeszerzés kezdeményezésére szolgáló nyomtatvány, a 2. és 4. függelék szerint. A közbeszerzés szükségességét bemutató, a Minisztérium intranethálózatán közzétett és a szakterület által kitöltött és a szakterület vezetője által aláírt űrlap szerinti irat. A közbeszerzési adatlap szerint közbeszerzési eljárás megindításának engedélyezéséről a döntéshozó dönt.
24. Közbeszerzési és beszerzési terv: a Minisztérium valamennyi jóváhagyott tárgyévi beszerzési igényét tartalmazó terv.
25. Közbeszerzési értékhatár: az általános forgalmi adó nélkül számított közbeszerzési értékhatárokat uniós értékhatárok tekintetében a TED Hivatalos Lapja, a nemzeti értékhatárok tekintetében az adott évi központi költségvetési törvény tartalmazza. A közbeszerzési értékhatárok minden év elején a Közbeszerzési Értesítőben (a továbbiakban: KÉ) kerülnek közzétételre.
26. Közbeszerzési nyilvántartási munkatárs: finanszírozási forrástól függetlenül minden közbeszerzési eljárásban, illetve közbeszerzési eljárás eredményeképpen megkötött szerződés módosításához kapcsolódó minőségbiztosítási eljárásban az ellenőrző szervekkel való kapcsolattartást biztosító, a KF állományán belüli munkatárs, aki a közbeszerzési eljárásban szakértőként vesz részt.
27. Közbeszerzési Osztály (a továbbiakban: KBO):
a) a belső bonyolítású közbeszerzési eljárások előkészítésére és lebonyolítására,
b) a belső bonyolítású közbeszerzési eljárások eredményeként megkötni kívánt szerződések és mellékletei ellenőrzésére,
c) a belső bonyolítású közbeszerzési eljárásokban a szerződések mellékleteként benyújtott (vagy a teljesítés során – szerződésmódosításhoz nem kapcsolódóan – cserélni, módosítani kívánt) teljesítési biztosítékok ellenőrzésére, továbbá
d) belső bonyolítású eljárásokban, szerződésmódosításhoz nem kötődő biztosítások (felelősségbiztosítás / építés-szerelési biztosítás) cseréjére / módosítására vonatkozó igény esetén a benyújtott biztosítások (felelősségbiztosítás / építés-szerelési biztosítás) előzetes áttekintésére,
e) a közbeszerzési jogorvoslati és peres eljárásokban való képviseletre,
f) a közbeszerzési szerződések teljesítése során előálló közbeszerzési jogi szaktudást igénylő kérdésekben való álláspont,
g) közbeszerzésekkel kapcsolatban – közbeszerzési egybeszámítás és eljárási rezsim tárgyában kizárólagos joggal – Minisztériumon belüli jogi tanácsadásra és tájékoztatás nyújtására,
h) a tevékenységi nyilvántartások vezetésére,
i) közbeszerzési dokumentációk, szerződések minőségbiztosítási folyamatainak lebonyolítására, azok minőségbiztosítási rendszerben történő rögzítésére,
j) a KF koordinációs feladatainak ellátására
létrehozott szervezeti egység. A KBO állítja össze a belső bonyolítású közbeszerzési eljárásokat érintő szabálytalansági eljárások és az uniós ellenőrzések során tett megállapításokra az észrevételeket, továbbá közreműködik ezen eljárások ellenőrzésében. A szakterület és a pénzügyi szervezeti egység bevonásával a KBO állítja össze a szabálytalanságot megállapító döntésre vonatkozó jogorvoslati kérelmeket.
28. Közbeszerzési dokumentum: a Kbt. 3. § 21. pontja szerinti dokumentum.
29. Nemzeti Kommunikációs Hivatal (a továbbiakban: NKOH): a Nemzeti Kommunikációs Hivatal jogállásáról és a kormányzati kommunikációs beszerzésekről szóló 162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet] szerinti kommunikációs beszerzésekre, szervezetfejlesztési beszerzésekre kijelölt központosított beszerző szervezet, amely üzemelteti a https://kozbeszerzes.nkoh.gov.hu/ portált. Amennyiben a kommunikációs, szervezetfejlesztési igény esetében egyéb szervezet jóváhagyása is szükséges, akkor azt is érteni kell alatta.
30. NKOH portál kezelésére feljogosított személy: a KBO munkatársa kerül kijelölésre a közbeszerzési eljárás lefolytatását igénylő beszerzési igények megvalósítására. A kommunikációs beszerzési tervet, a szervezetfejlesztési beszerzési tervet a KBO és a BKEO portálkezelésre feljogosított munkatársai tölthetik fel a portálra, illetve ők tartják a kapcsolatot az NKOH-val.
31. Pénzügyi szervezeti egység: a beszerzési igény pénzügyi forrására tekintettel az SzMSz szerinti feladatkörrel rendelkező gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár vagy az állami beruházások támogatásáért felelős helyettes államtitkár irányítása alatt álló szervezeti egység.
32. PRAG eljárás: az Európai Bizottságnak az előcsatlakozási támogatási eszköz (IPA) létrehozásáról szóló 1085/2006/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról szóló, 2007. június 12-i 718/2007/EK rendelete (a továbbiakban: Rendelet) értelmében a program keretében a szolgáltatások, áruk és építési beruházások beszerzéseire nem a Kbt.-t, hanem az Európai Közösségek külső segítségnyújtásra vonatkozó szabályait kell alkalmazni. Ennek módszertani útmutatója: „Practical Guide to contract procedures for EC external actions”. Ezen eljárások a Kbt. 9. § (1) bekezdés e) pontja szerinti kivételi körre hivatkozással, közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül valósulnak meg.
33. Szakterület: a beszerzés vagy közbeszerzés tárgya szerinti, az SzMSz alapján hatáskörrel rendelkező azon helyettes államtitkár által irányított szervezeti egység, amelynél a beszerzési igény felmerül.
34. Szakterület vezetője: az SzMSz alapján hatáskörrel rendelkező helyettes államtitkár.
35. Szakmai felelős: az adott közbeszerzési eljárásba bevont, a közbeszerzés tárgyához kapcsolódó szakmai előkészítésért, a lebonyolítás során a szakmai tudás biztosításáért felelős, majd pedig a teljesítést nyomon követő szakterület munkatársa. A szakmai felelős egyben a bírálóbizottság közbeszerzés tárgya szerinti szavazó tagja, a DKÜ/NKOH által bonyolított eljárásban a bírálóbizottság Minisztérium által delegált közbeszerzés tárgya szerinti szakértelemmel rendelkező szavazó tagja.
36. Szerződés-nyilvántartásáért felelős szervezet: az SzMSz alapján feladatkörrel rendelkező szervezeti egység.
37. Szerződés változtatás kezdeményezési adatlap: a szerződés változtatás (szerződésmódosítás és szerződésmódosítást nem igénylő tartalékkeret felhasználásának) kezdeményezésére szolgáló nyomtatvány, a 9. függelék szerint. A szerződés változtatás szükségességét bemutató, a szakterület által kitöltött és a szakterület vezetője által aláírt űrlap szerinti irat. A szerződés változtatás kezdeményezési adatlap szerinti változtatás engedélyezéséről a döntéshozó dönt.
A BESZERZÉSEK TERVEZÉSE, ADATSZOLGÁLTATÁSI ÉS KÖZZÉTÉTELI KÖTELEZETTSÉGEK TELJESÍTÉSE
3. § (1) A Minisztérium a költségvetési év elején, de legkésőbb március 31. napjáig a közbeszerzésekről szóló törvényben meghatározott éves összesített közbeszerzési és beszerzési tervet (a továbbiakban: közbeszerzési és beszerzési terv) köteles készíteni az adott évre tervezett közbeszerzéseiről.
(2) Az éves visszterhes beszerzéseit tervezni köteles a Minisztérium valamennyi olyan szervezeti egysége, amely fejezeti vagy központi kezelésű előirányzat vagy igazgatási cím, illetve minisztériumi projekt tekintetében kötelezettségvállalásra jogosult.
(3) A beszerzési igények tervezésének elindítására a KF vezetője elektronikus körlevélben hívja fel a szervezeti egységek vezetőit.
(4) A tárgyévre tervezett beszerzéseiről az 1. függelék szerinti, a Minisztérium intranethálózatán közzétett űrlapon az államtitkár – az általa irányított szakterületektől begyűjtött igények alapján – a tárgyév január 31. napjáig adatot szolgáltat a KF részére a beszerzési terv és a közbeszerzési és beszerzési terv elkészítéséhez.
(5) A tárgyévet követő évben tervezett kommunikációs és szervezetfejlesztési beszerzéseiről az 1. függelék szerinti, közzétett űrlapon az államtitkár – az általa irányított szakterületektől begyűjtött igények alapján – a tárgyévet megelőző december 15. napjáig adatot szolgáltat a KF részére a kommunikációs és szervezetfejlesztési terv elkészítéséhez.
(6) A tárgyévet követő évben tervezett informatikai beszerzéseiről az 1. függelék szerinti, a Minisztérium intranethálózatán közzétett űrlapon az államtitkár – az általa irányított szakterületektől begyűjtött igények alapján – a tárgyév augusztus 31. napjáig adatot szolgáltat a KF részére az éves informatikai beszerzési terv és az éves informatikai fejlesztési terv elkészítéséhez.
(7) A beszerzés becsült értékének megállapításához szükséges vizsgálat (indikatív ajánlatok bekérése, piackutatás, költségfelmérés, korábbi hasonló tárgyú szerződések elemzése stb.) elvégzése és dokumentálása a beszerzést kezdeményező szakterület feladata.
(8) A közbeszerzési és beszerzési terv adatai közül csak a jogszabályban előírt adatok publikusak.
(9) A közbeszerzési és beszerzési tervben szereplő közbeszerzések egybeszámításának megállapítása, a beszerzési igényeknek a tervvel való összevetése a KBO feladata.
(10) A KBO – amennyiben a rendelkezésre álló információ nem elégséges – további adatokat kérhet a kezdeményező szervezeti egységtől. Az egybeszámítás megítéléséhez szükséges teljes körű adatok szolgáltatása (a beszerzési tárgy funkciójának, rendeltetésének, más beszerzési tárggyal való hasonlóság szempontjából) a kezdeményező szervezeti egység (több szervezeti egységet érintő beszerzés esetén valamennyi szervezeti egység) szakmai felelősének a feladata és felelőssége. Az adott közbeszerzési eljárás egybeszámítás szempontjából történő részletes vizsgálata a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlap indításakor, az ott megadott adatok alapján történik meg.
(11) A közbeszerzési és beszerzési terv nem vonja maga után az abban megjelölt közbeszerzések és beszerzések lefolytatásának kötelezettségét.
(12) A közbeszerzési és beszerzési tervet a gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár és az állami beruházások támogatásáért felelős helyettes államtitkár előzetes, a szükséges pénzügyi fedezet rendelkezésre állására vonatkozó nyilatkozata mellett, a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár terjeszti fel a miniszter részére jóváhagyásra.
(13) A közbeszerzési és beszerzési tervben nem szereplő közbeszerzésre/beszerzésekre vonatkozó közbeszerzési/beszerzési eljárás is lefolytatható, ha a beszerzésre vonatkozó, előre nem látható igény vagy egyéb változás merül fel. Ez esetben a közbeszerzési/beszerzési eljárást a soron következő tervmódosításkor kell a tervbe az adott ágazatnak felvezettetnie.
(14) A közbeszerzési és beszerzési tervben nem szereplő közbeszerzési/beszerzési eljárás esetén a lefolytatást kezdeményező 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlapon vagy a 3. függelék szerinti beszerzési adatlapon az előre nem látható igényt vagy változást indokolni kell.
(15) Az elfogadott közbeszerzési és beszerzési tervet – az ellenőrzések szempontjaira is tekintettel – legalább 5 évig meg kell őrizni.
(16) A KF
a) gondoskodik a tárgyév január 15. napjáig a kommunikációs és szervezetfejlesztési terv NKOH Központosított Közbeszerzési Portál felületén történő benyújtásáról,
b) gondoskodik a tárgyév március 31. napjáig a közbeszerzési és beszerzési terv EKR-ben történő közzétételéről,
c) gondoskodik a tárgyévet megelőző év szeptember 30. napjáig az éves informatikai beszerzési terv és az éves informatikai fejlesztési terv DKÜ Portál felületén történő megküldésről,
d) gondoskodik a tárgyév május 15. napjáig a közbeszerzési törvény szerinti éves összesített közbeszerzési és beszerzési terv központi beszerző szervezet központosított közbeszerzési Portálján történő rögzítésről,
e) a szakterület indokolt írásbeli kezdeményezése alapján intézkedik az éves összesített közbeszerzési és beszerzési terv év közben szükséges módosítása iránt,
f) gondoskodik a Kbt. által meghatározott dokumentumok EKR-ben és a Közbeszerzési Hatóság által működtetett nyilvános elektronikus szerződéstárban történő közzétételéről.
(17) A Kbt., a 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet, a 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet, továbbá a 162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet szerinti, illetve minden egyéb közbeszerzési szabályozás alapján előálló további közzétételi és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése – szükség szerint a Minisztérium más szervezeti egységeinek bevonásával, illetve adatszolgáltatása alapján – a KF feladata.
(18) A KF feladata
a) a 2014–2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet], továbbá a 2021–2027 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet] szerinti közbeszerzési ellenőrzés megindítása, az adatszolgáltatás és az ellenőrzésre jogosult szervezettel történő kapcsolattartás az adott beszerzést igénylő szervezeti egység tájékoztatása mellett,
b) a 2014–2020 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz egyes, határon átnyúló együttműködési programjainak végrehajtásáról szóló 126/2016. (VI. 7.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 126/2016. (VI. 7.) Korm. rendelet] szerinti közbeszerzési ellenőrzés megindítása,
c) az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből származó források felhasználásáról szóló 75/2016. (IV. 5.) Korm. rendelet szerinti közbeszerzési ellenőrzés megindítása,
d) az EGT Finanszírozási Mechanizmus és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2009–2014-es időszakának végrehajtási rendjéről szóló 326/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 326/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet], valamint az EGT Finanszírozási Mechanizmus és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszakának végrehajtási rendjéről szóló 121/2021. (III. 10.) Korm. rendelet szerinti közbeszerzési ellenőrzés megindítása,
e) Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve végrehajtásának alapvető szabályairól és felelős intézményeiről szóló 373/2022. (IX. 30.) Korm. rendelet szerinti közbeszerzési ellenőrzés megindítása.
(19)4 A büntetés-végrehajtási szervezet részéről a központi államigazgatási szervek és a rendvédelmi szervek irányában fennálló egyes ellátási kötelezettségekről, a termékek és szolgáltatások átadás-átvételének és azok ellentételezésének rendjéről szóló 44/2011. (III. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: BVOP rendelet) által előírt ajánlatkérési feladatok év eleji, illetve év közbeni ellátásáért, valamint a BVOP rendelet végrehajtásához kapcsolódóan kiadott, a büntetés-végrehajtási szervezet részéről a büntetés-végrehajtásért felelős miniszter vezetése, irányítása vagy felügyelete alá tartozó szervek irányában fennálló ellátási kötelezettségről, a fogvatartottak kötelező foglalkoztatása keretében előállított termékekről és szolgáltatásokról, azok átadás-átvételéről és az ellentételezés rendjéről szóló 9/2011. (III. 23.) BM rendeletben felsorolt termékek vonatkozásában a beszerzési igények felméréséért, továbbá az e rendeletek hatálya alá tartozó beszerzések nyomon követéséért, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: BVOP) Központi Ellátó Szerve (a továbbiakban: BVOP KESZ) által kijelölt gazdasági társasággal történő ellátási szerződés megkötéséért a KF felelős.
A KÖZBESZERZÉSEK LEFOLYTATÁSA
3. Általános szabályok
4. § (1) A közbeszerzési eljárás lebonyolítását és az ahhoz kapcsolódó közbeszerzés-szakmai, tájékoztatási feladatokat a főszabály szerint a KBO látja el.
(2) Külső felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadói minősítéssel rendelkező közbeszerzési szakértő (a továbbiakban: Lebonyolító) bevonása esetén, a szakértő feladatáról és felelősségéről a Minisztériummal kötött megbízási szerződés rendelkezik. A Lebonyolítóval történő kommunikációs kapcsolattartás a BKEO feladata.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglaltakon túl, a jelen Szabályzatban vagy jogszabályban meghatározott esetekben, továbbá felsővezetői döntés alapján, a Minisztérium közbeszerzési eljárásait külső szervezet is lebonyolíthatja. A feladatok és felelősségi körök megosztását és az együttműködés részletszabályait a Minisztérium és a Lebonyolító között létrejövő megállapodásban kell rögzíteni.
4. A Minisztérium nevében eljáró, az EKR-ben történő regisztrációra jogosultak köre, valamint az EKR alkalmazására vonatkozó jogosultságok gyakorlásának rendje
5. § (1) A Minisztérium mint ajánlatkérő nevében eljárva az EKR-ben történő regisztrációra a KF vezetője, BKEO vezetője vagy a KBO vezetője (a továbbiakban együtt: szervezeti szuper user) általa kijelölt munkatársai jogosultak.
(2) A szervezeti szintű szerepkörön belül
a) a szervezeti szuper userek módosíthatják a szervezet adatait, elbírálják a szervezethez csatlakozni kívánó felhasználók csatlakozási kérelmeit, karbantartják a csatlakozott felhasználók szervezeten belüli jogosultságait, és eljárásonként más-más szerepkört állíthatnak be a felhasználóhoz,
b) a szervezet tagja részére a szervezeti szuper user tud további jogosultságokat biztosítani,
c) a közbeszerzési és beszerzési terv karbantartó jogosultsággal rendelkező szerkeszteni és publikálni tudja az éves közbeszerzési és beszerzési tervet, mely jogosultsággal a szervezeti szuper userek és a KF munkatársai rendelkezhetnek,
d) az eljárás jogosultság karbantartói jogosultsággal a szervezeti szuper userek rendelkeznek,
e) a közbeszerzési eljárást létrehozó jogosult a Minisztérium nevében új közbeszerzési eljárás indítására, mely jogosultsággal a szervezeti szuper userek, a KF munkatársai, valamint a Minisztérium FAKSZ feladatok ellátásával megbízott külsős tanácsadója rendelkezhet.
(3) Az eljárásszintű szerepkörön belül
a) a közbeszerzési eljárást betekintő olvasási joggal rendelkező tekintheti meg a közbeszerzési eljárás adatait, mely jogosultságot eseti jelleggel a szervezeti szuper userek és a KF munkatársai adhatnak. A szakterület vezetője által a lebonyolítástámogatásért felelős szervezeti egység kijelölt munkatársai erre irányuló igény esetén a szakterület által kezdeményezett közbeszerzési eljárásokban betekintő olvasási jogosultságot kapnak a szervezeti szuper userektől vagy a KF munkatársaitól, amennyiben a kérelemmel egyidejűleg az összeférhetetlenségi és titoktartási nyilatkozatukat megküldik a KF részére,
b) a közbeszerzési eljárást szerkesztő indíthat a közbeszerzési eljárásban eljárási cselekményeket – az eljárás szakaszát közvetlenül módosító eljárási cselekmények, FAKSZ ellenjegyzés, más felhasználóknak az eljárásra jogosultság kiosztása kivételével –, mely jogosultsággal a KF munkatársai és a Minisztérium FAKSZ feladatok ellátásával megbízott külsős tanácsadója rendelkezhet,
c) a közbeszerzési eljárást irányító indíthat a közbeszerzési eljárásban eljárási cselekményeket, beleértve az eljárás szakaszát közvetlenül módosító eljárási cselekményeket is, továbbá más felhasználóknak az eljárásra jogosultságot tud kiosztani – a FAKSZ ellenjegyzés kivételével –, mely jogosultsággal a szervezeti szuper userek és a KF munkatársai rendelkeznek.
(4) Az eljárási felelős az EKR rendszerben a KBO munkatársaként eljárás jogosultság karbantartó, közbeszerzési eljárást irányító, közbeszerzési eljárást létrehozó, közbeszerzési eljárás betekintő jogosultsággal rendelkezik. Felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadóként közbeszerzési eljárást irányító, közbeszerzési eljárást létrehozó, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó ellenjegyző, közbeszerzési eljárás betekintő jogosultsággal rendelkezik. Lebonyolítóként közbeszerzési eljárást irányító, közbeszerzési eljárást létrehozó, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó ellenjegyző, közbeszerzési eljárás betekintő jogosultsággal rendelkezik.
(5) Amennyiben Lebonyolító bevonásával kerül sor a közbeszerzési eljárás előkészítésére, lefolytatására, úgy minden esetben az köteles az EKR rendszerben betekintési jogot biztosítania a BKEO és az adott beszerzési igényt kezdeményező szakterület kijelölt munkatársa részére.
(6) A BKEO közbeszerzési eljárást ellenőrző jogi munkatársa az elektronikus közbeszerzési rendszerben a közbeszerzési eljárások tekintetében Közbeszerzési eljárás betekintő jogosultsággal rendelkezik. A BKEO változáskezelő jogi munkatársa az EKR rendszerben a szerződésmódosítással érintett közbeszerzési eljárások tekintetében közbeszerzési eljárást szerkesztő és közbeszerzési eljárás betekintő jogosultsággal rendelkezik.
5. A közbeszerzési eljárás kezdeményezése
6. § (1) A közbeszerzési eljárás a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlap mint kezdeményező iratnak a KF részére papír alapon történő megküldésével kezdeményezhető.
(2) A közbeszerzési adatlap kezdeményező iratban a szakterület meghatározza különösen
a) a beszerzés szükségességét és indokoltságát megalapozó adatokat, körülményeket;
b) a beszerzés tárgyát – lehetőség szerint – a Közös Közbeszerzési Szójegyzékre (CPV) történő hivatkozással is, valamint annak mennyiségét;
c)5 a Kbt. vonatkozó rendelkezéseiben foglaltakra tekintettel megállapított becsült értéket; építési beruházás tárgyú közbeszerzések esetén a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: KTI) által az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Ábtv.) szerint biztosított költségszakértő felülvizsgálatát követően, a felülvizsgált becsült értéket figyelembe véve;
d) – amennyiben a közbeszerzési eljárás a Minisztérium éves összesített közbeszerzési és beszerzési tervében nem szerepel – a közbeszerzési és beszerzési terv módosításának indokát a Kbt. vonatkozó rendelkezésében foglaltakra figyelemmel;
e) – amennyiben az adott beszerzés a közbeszerzési és beszerzési tervben foglaltak alapján a Kbt. szerint többféle eljárás keretében is megvalósítható – javaslattételt a közbeszerzési eljárás típusára;
f) legalább a szakterület részéről delegált a bírálóbizottság tagjaira vonatkozó javaslatot, megjelölve a tagok által biztosított – a Kbt. vonatkozó rendelkezése szerinti – szakértelmet;
g) hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárás, illetve a nemzeti eljárásrend szerint közvetlen meghívással történő eljárások esetében – figyelemmel a Kbt.-ben foglaltakra – az ajánlattételre felkérni kívánt megfelelő számú gazdasági szereplő megnevezését és az ajánlattételi felhívás megküldéséhez szükséges kapcsolattartási adataikat;
h) tárgyalásos és gyorsított eljárás, versenypárbeszéd, valamint hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárás esetén annak indokolását (csatolva az indokolást alátámasztó dokumentumokat);
i) részajánlat tételének kizárása esetén ennek indokait;
j) építési beruházás esetén a véglegessé vált építési engedély meglétére vonatkozó adatokat (végleges építési engedély érvényességi ideje), területszerzés, régészet állapotát, illetve építmény tervezésére és kivitelezésére együttesen irányuló közbeszerzési eljárás esetén a kivételesen indokolt eset részletes ismertetését, vagy ha a beruházással kapcsolatban a Kormány a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításról szóló kormányrendeletben kifejezetten ekként rendelkezik, az erre történő hivatkozást;
k) ha a közbeszerzési eljárásban – az építési beruházás, árubeszerzés vagy szolgáltatás jellege és mennyisége, illetve az igények és követelmények meghatározása alapján – potenciálisan olyan gazdasági szereplő részvétele várható, aki felett ajánlatkérő a tulajdonosi joggyakorló, ennek feltüntetését;
l) feltételes közbeszerzési eljárás esetén az ajánlatkérő ellenőrzési körén kívül eső, bizonytalan jövőbeli eseményt, amely, ha az ajánlattételi vagy – adott esetben – a részvételi határidőt követően bekövetkezik, az ajánlatkérő az eljárást eredménytelenné nyilváníthatja.
(3) Opcionális részt tartalmazó ajánlatkérés esetén a teljes ellenszolgáltatásba az opcionális rész értékét is bele kell érteni. Az építési beruházásra irányuló közbeszerzési eljárás esetén a közbeszerzés becsült értékébe a tartalékkeretet bele kell számítani. Tilos a beszerzés becsült értékének meghatározási módszerét, valamint a beszerzés részekre bontását a Kbt. megkerülése céljával megválasztani.
(4) A közbeszerzési adatlap kezdeményező irathoz a szakterület köteles csatolni
a) a kezdeményező iratban megjelölt, a szakterület részéről az eljárásba bevont személyek által megtett, 10. függelék szerinti titoktartási és összeférhetetlenségi nyilatkozatokat;
b) a becsült érték meghatározása céljából végzett vizsgálat eredményére vonatkozó, a Kbt. vonatkozó rendelkezése szerinti dokumentációt, különösen a nyilatkozatot a becsült értékről, a meghatározás módszerének ismertetését, alátámasztó dokumentumokat, indikatív árajánlatokat, korábbi szerződéseket, becsült érték kiszámításának részletes levezetését;
c) a műszaki leírást és a 6. függelék szerinti teljességi nyilatkozatot, amelyben megjelölésre kerülnek a teljesítés során irányadó jogszabályok, szakhatóságiengedély-köteles tevékenység esetén a szükséges engedélyek. Amennyiben a műszaki leírás nagy terjedelme esetében indokolt, akkor az elektronikus úton is megküldhető;
d) amennyiben az építési beruházásra irányuló beszerzéshez jogszabály vagy a Kormány döntése valamely szerv, hatóság, testület nyilatkozatának beszerzését írja elő, ennek a nyilatkozatnak a másolatát.
(5) A műszaki leírásban a teljesítés mennyiségi, minőségi, tartalmi és formai feltételeit úgy kell meghatározni, hogy az a szerződésszerű teljesítés minimumfeltételeit tartalmazza, és a teljesítés ellenőrizhető legyen.
(6) Amennyiben a szakterület a Kbt. vonatkozó rendelkezései alkalmazásával feltételes közbeszerzést kíván kezdeményezni, a kezdeményezésben meg kell határoznia azt az ajánlatkérő ellenőrzési körén kívül eső, bizonytalan jövőbeli eseményt, amely, ha az ajánlattételi vagy – adott esetben – a részvételi határidőt követően bekövetkezik, az ajánlatkérő eljárást eredménytelenné nyilváníthatja.
(7) A közbeszerzési adatlap kezdeményező iratban a pénzügyi fedezetet igazoló pénzügyi szervezeti egység meghatározza különösen
a) a beszerzés pénzügyi finanszírozás megnevezését, típusát, projekt/ügylet kódját, előirányzatát, összegét;
b) a beszerzés alapján megkötésre kerülő szerződés teljesítéséhez szükséges pénzügyi fedezet (forrás) rendelkezésre állásának tényét;
c) amennyiben a pénzügyi fedezet nem vagy a projekt befejezési határidejéig nem fog rendelkezésre állni, akkor a feltételes közbeszerzési eljárás szükségességének tényét rögzíti;
d) a bírálóbizottság pénzügyi tagjára vonatkozó javaslatot;
e) a kezdeményező iratban megjelölt, a bírálóbizottság pénzügyi tagja által megtett, 10. függelék szerinti titoktartási és összeférhetetlenségi nyilatkozatot.
(8) A közbeszerzési adatlap kezdeményező irathoz a szakterület köteles csatolni pénzügyi fedezetet igazoló gazdasági szervezeti egység által aláírta beszerzés pénzügyi fedezetének/forrásának rendelkezésre állásáról szóló igazolást/dokumentumot.
(9) Támogatásból megvalósítandó közbeszerzés esetében támogatási szerződés hiányában akkor kezdeményezhető közbeszerzési eljárás, ha azt szakmai szempontok indokolják, és a szakterület a kezdeményező irathoz csatolja a támogatási döntésről vagy a benyújtott pályázat befogadásáról szóló dokumentumok másolatát, vagy amennyiben a támogatás pályázati felhívásának megjelenésére még nem került sor, a nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy támogatásra irányuló igényt fog benyújtani.
(10) A szakterület köteles a támogatás igénybevételére irányuló pályázat elbírálására vonatkozó okiratot a KBO részére haladéktalanul megküldeni.
(11) A közbeszerzési adatlap kezdeményező iratban a KBO meghatározza különösen a közbeszerzési eljárásra irányadó eljárásrendet és annak típusát.
(12) A közbeszerzési adatlap kezdeményező irathoz a KBO köteles csatolni és gondoskodni a Kbt. vonatkozó rendelkezéseiben foglaltakra tekintettel megállapított egybeszámított becsült értékre vonatkozó nyilatkozat rendelkezésre állásáról.
(13) Valamennyi visszterhes beszerzés esetén, a pénzügyi kötelezettségvállalást megelőzően, a beszerzéssel érintett szakterület vezetője köteles a kötelezettségvállalás iratanyagait – előzetes közbeszerzési szakmai vizsgálat céljából – a KF részére megküldeni. A kötelezettségvállalás iratanyagaihoz kötelezően csatolni szükséges a 8. függelék szerinti közbeszerzési nyilatkozatot két példányban. A KF vezetője a kötelezettségvállalás iratainak vizsgálata során állást foglal, hogy az adott beszerzés – a Minisztérium egyéb visszterhes beszerzéseivel összevetve – közbeszerzési szempontból értékhatár alatti, vagy a Kbt. hatálya alá nem tartozó, vagy a Kbt., továbbá más speciális beszerzési eljárási szabályok hatálya alá tartozó beszerzésnek minősül-e.
(14) Utólagosan, a teljesítést követően a beszerzések közbeszerzési szempontú minősítése nem végezhető el, ennek tényét a KF vezetője közbeszerzési nyilatkozaton rögzíti. Amennyiben a visszterhes beszerzés ügyirata a kötelezettségvállalást követően kerül megküldésre a KF részére, a Kbt. megkerülése révén bekövetkezett jogsértés esetén, a beszerzéssel érintett szakterület vezetőjét felelősség terheli.
(15) A szakterület a 6. § (2) és (4) bekezdésének megfelelően összeállított és a szakterület vezetője által aláírt kezdeményező iratot jogosult elindítani a pénzügyi fedezetet igazoló gazdasági szervezeti egység felé.
(16) A szakterülettel és a pénzügyi fedezetet igazoló gazdasági szervezeti egységgel történt egyeztetés alapján véglegesített és a szakterület vezetője, valamint a pénzügyi szervezeti egység vezetője által aláírt kezdeményező iratot és mellékleteit a döntéshozó részére a KF a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkáron keresztül küldi meg jóváhagyásra. A döntéshozó egyetértése esetén a közbeszerzési eljárás előkészítését a kezdeményező irat aláírásával jóváhagyja, valamint döntéshozóként megteszi a 10. függelék szerinti titoktartási és összeférhetetlenségi nyilatkozatot, és valamennyi iratot továbbítja a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkáron keresztül a KF részére.
(17) Amennyiben a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlap kezdeményező irat adataiban változás következik be, a szakterület a kezdeményező iratot haladéktalanul köteles módosítani a 4. függelékben foglalt minta alkalmazásával, és azt a kezdeményező irattal egyező módon jóváhagyatni. Amennyiben a módosítás nem érinti az eljárás becsült értékét, illetve a szerződés időtartamát, akkor a beszerzési adatlapot módosító nyomtatványon a döntéshozó személye megegyezik a beszerzést igénylő szervezeti egység vezetőjével.
(18) Amennyiben a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlap kezdeményező irat adataiban olyan változás következik be, amely a közbeszerzési eljárás eredményeként megkötésre kerülő szerződés időtartamának vagy a közbeszerzési eljárás becsült értékének módosításával jár, akkor a szakterület a kezdeményező iratot haladéktalanul köteles módosítani a 4. függelékben foglalt minta alkalmazásával. A szakterület vezetője, valamint a pénzügyi fedezetet igazoló gazdasági szervezeti egység vezetője által aláírt kezdeményező irat módosítását és mellékleteit a KF a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkáron keresztül küldi meg jóváhagyásra a döntéshozó részére. A döntéshozó egyetértése esetén a kezdeményező irat módosítását aláírásával jóváhagyja.
6. A közbeszerzési eljárás előkészítése
7. § (1) A közbeszerzési eljárás előkészítésébe és lefolytatásába bevont külső személy, szervezet – így különösen a FAKSZ – feladatait, felelősségét és helytállási kötelezettségét a vele kötött szerződésben rögzíteni kell. Amennyiben a Minisztérium a közbeszerzési eljárásba külső FAKSZ-ot nem von be, az eljárásban a KF biztosítja a FAKSZ közreműködését.
(2) A Kbt.-ben előírt esetekben a FAKSZ-szal történő szerződéskötés kezdeményezéséről a KF gondoskodik.
7. A közbeszerzési eljárás megindítása
8. § (1) Közbeszerzési eljárás az alábbi feltételek együttes megléte esetén indítható:
a)6 a szakterület vezetője a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlapot aláírta, amellyel – építési beruházás tárgyú közbeszerzések a KTI által az Ábtv. szerint biztosított költségszakértő becsült érték felülvizsgálatát követően, a felülvizsgált becsült értéket figyelembe véve – igazolja, hogy a közbeszerzési adatlapon feltüntetett becsült érték az általa is megvizsgált és jóváhagyott, azaz a döntése szerinti érték;
b) a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlapot a döntéshozó aláírta;
c) a szakmai felelős, az eljárási felelős, a szakterület vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár vagy a KF vezetője az eljárást megindító felhívást szignálta, FAKSZ bevonásához kötött eljárásban a FAKSZ a felhívást aláírásával és a névjegyzékbe vétel során kapott lajstromszámát feltüntető pecséttel ellátta (az ezen pont szerinti jóváhagyás minősül az eljárást megindító felhívás belső jóváhagyásának, a közbeszerzési eljárás minőségbiztosítása csak az így aláírt és belső jóváhagyással rendelkező felhívás meglétét követően indítható);
d) európai uniós finanszírozású közbeszerzés esetén a felhívást és a dokumentációt az adott jogszabály szerinti szervezetek minőségbiztosítási eljárás keretében jóváhagyták;
e) a Kbt. 27. §-a szerinti FAKSZ bevonásához kötött közbeszerzésben a FAKSZ a minőség-ellenőrzési tanúsítvány alapján véglegesített eljárást megindító felhívást és a közbeszerzési dokumentumokat papír alapon aláírásával és a névjegyzékbe vétel során kapott lajstromszámát feltüntető pecséttel ellátta;
f) olyan közbeszerzés esetén, amelynek a megindításához külön jogszabály alapján az Európai Vasútügyi Ügynökség (a továbbiakban: ERA) előzetes jóváhagyása szükséges, amennyiben ez rendelkezésre áll, vagy az ERA úgy nyilatkozik, hogy a közbeszerzési eljárás a jóváhagyása hiányában is megindítható.
(2) A szakmai felelős – amennyiben a szakterület vezetőjének irányítása alá tartozó szervezeti egység rendelkezik közbeszerzések előkészítésében közreműködő munkatárssal, akkor a vele egyeztetett – a 2. függelék szerinti közbeszerzés adatlap kezdeményező irat döntéshozó általi aláírásáról történő értesítéstől számított 5 munkanapon belül az alkalmassági követelményekkel kapcsolatos elvárásokat, a befejezési határidőt (részhatáridőt) vagy a szerződés időtartamát, az értékelési szempontokra tett javaslatát (a legalacsonyabb költség, illetve a legjobb ár-érték arány értékelési szempontrendszer esetében), a szerződés teljesítéssel kapcsolatos különleges követelményeit/feltételeit köteles a bírálóbizottság közbeszerzési, valamint jogi szakértelemmel rendelkező tagja(i) részére megküldeni. Amennyiben a megküldött javaslat közbeszerzési jogi szempontból nem vagy nem teljeskörűen fogadható el, úgy az eljárási felelős a megfelelőség vizsgálata körében felmerült észrevételeit, az előírások felülvizsgálatának céljából megküldi a szakmai felelősnek. A szakterület vezetőjének irányítása alá tartozó szervezeti egység közbeszerzések előkészítésében közreműködő munkatársa a bevonását megelőzően köteles összeférhetetlenségi és titoktartási nyilatkozatát megküldeni a KF részére.
(3) Amennyiben minden szükséges adat és dokumentum rendelkezésre áll, továbbá minden, az eljárás előkészítéséhez szükséges körülmény tisztázásra került, az eljárási felelős a kezdeményező iratban kijelölt szakmai felelős közreműködésével elkészíti az eljárás megindításához szükséges iratokat (a továbbiakban: indító iratok).
(4) Az indító iratok különösen az ajánlati/ajánlattételi/részvételi felhívás és az egyéb közbeszerzési dokumentumok. A közbeszerzési dokumentumokat ajánlatkérő köteles az EKR-ben, teljeskörűen, térítésmentesen elektronikusan hozzáférhetővé tenni a gazdasági szereplők számára.
(5) Az indító iratokat az eljárási felelős megküldi a bírálóbizottság tagjai részére egyeztetés céljából. A bírálóbizottság tagjai esetleges észrevételeikről, egyetértésükről haladéktalanul, de legkésőbb három munkanapon belül tájékoztatják az eljárási felelőst. Az eljárási felelős az indító iratot a bírálóbizottság tagjaival történt egyeztetés alapján véglegesíti.
(6) Amennyiben a közbeszerzési eljárás megindításához jogszabály más szerv vagy személy egyetértését, nyilatkozatát vagy tanúsítvány meglétét írja elő – ha az eljárás kezdeményezésekor ezen irat(ok) nem áll(nak) a szakterület rendelkezésére –, annak beszerzése iránt a KBO intézkedik. Ennek keretében a 3. § (17) bekezdésében meghatározott kormányrendeletek szerinti éves terv jóváhagyásáról, és a szükséges igénybejelentések megtételéről az erre a célra létrehozott portálfelületen a KBO gondoskodik.
(7) Az indító iratok véglegesítését, valamint a (4) bekezdés szerinti iratok rendelkezésre állását követően, a KF vezetője a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkáron keresztül az indító iratokat jóváhagyásra a döntéshozónak felterjeszti. A döntéshozó jóváhagyása hiányában a közbeszerzési eljárás nem indítható meg.
(8) FAKSZ részvétele esetén az ellenjegyzésről az eljárásban részt vevő FAKSZ az EKR rendszerben gondoskodik.
(9) Amennyiben a közbeszerzési eljárásba az arra jogosult szervezet megfigyelőt delegál, a delegált személlyel a kapcsolatot a KBO tartja, részére a szükséges iratokat a KBO küldi meg.
9. § (1) A KBO a jóváhagyott indító iratok kézhezvételét követően haladéktalanul intézkedik a felhívás közzétételre történő továbbításáról, illetve – amennyiben hirdetmény közzétételére nem kerül sor – a felhívás EKR-en keresztüli megküldéséről.
(2) Amennyiben a részvételi határidő vagy az ajánlattételi/ajánlati határidő lejárta előtt a felhívás, közbeszerzési dokumentum, illetve a hirdetmény módosítása szükséges, a módosításról, illetve annak tartalmáról a szakterület vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár együttesen dönt.
(3) A felhívás, illetve a hirdetmény visszavonásáról a szakterület vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár kezdeményezésével a döntéshozó jogosult dönteni.
8. Az ajánlatok bontása, elbírálása
10. § (1)7 A beérkezett ajánlatok, részvételi jelentkezések bontása, az ajánlatok közbeszerzési dokumentumokban meghatározott követelmények szerinti vizsgálata, valamint a kizáró okok, aránytalanul alacsony ár, irreális vállalások vizsgálata – szükség esetén az árszakértő bevonásával –, számítási hiba vizsgálata és az ajánlatok értékelése (a továbbiakban együtt: bírálat) a bírálóbizottság feladata.
(2)8
(3) Az ajánlattevők, részvételre jelentkezők pénzügyi-gazdasági és műszaki-szakmai alkalmasságának érdemi vizsgálata a bírálóbizottság feladatát képezi.
11. § (1) A bírálóbizottság tagjai, külső szakértői, megfigyelői, üléseinek meghívottjai, illetve valamennyi, az eljárás bármely szakaszában az eljárásba más módon bevont személy, akik az eljárásra vonatkozóan információt szerezhetnek, az eljárásba történő bekapcsolódásukkor – az eljárás tisztaságának megőrzése céljából – írásban nyilatkozniuk kell, hogy személyükkel szemben nem áll fenn a Kbt. 25. §-ában meghatározott összeférhetetlenség, és vállalják a titoktartást, a bírálóbizottság ülésein olyan személy, aki a nyilatkozatot nem töltötte ki, nem vehet részt.
(2) A bírálóbizottság ülését az eljárási felelős hívja össze, figyelembe véve a Kbt.-ben és egyéb jogszabályokban előírt döntési határidőket. A bizottság üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni, amely a bírálóbizottság megállapításait is tartalmazza, valamint tartalmaznia kell minden előzményt, ami az eljárás során történt. A jegyzőkönyvet a bírálóbizottság valamennyi jelenlévő szavazó tagja aláírja.
(3) A bírálóbizottság akkor határozatképes, ha szavazó tagjainak több mint a fele, de legalább 3 tagja – amelyből egy fő közbeszerzés-jogi, egy fő pénzügyi és egy fő közbeszerzés tárgya szerinti szakértelemmel rendelkező tag – jelen van. A közbenső döntés-előkészítő és az eljárást lezáró döntés-előkészítő bírálóbizottsági ülésen a Kbt. 27. § (3) bekezdése szerinti közbeszerzés tárgya szerinti, a közbeszerzési, a jogi és pénzügyi szakértő tagnak jelen kell lennie. Jogi végzettségű eljárási felelős esetén a közbeszerzési és jogi szakértelem együtt biztosított.
(4) A bírálóbizottságon belüli feladatokat jelen Szabályzat határozza meg.
(5) A bírálóbizottság az ajánlatok bírálatát és értékelését a Kbt. 69. §-a szerint végzi. A bírálati szakaszt követően közbenső döntési javaslatot terjeszt a döntéshozó elé, amely javaslatot tartalmaz
a) az érvénytelen,
b) a kizárt, valamint
c) a megfelelő
ajánlatokra vonatkozóan. A közbenső döntés döntéshozói meghozatalát követően az ajánlatokat értékeli. Kivétel az előbbi folyamat alól, ha ajánlatkérő a felhívás szerint a Kbt. 81. § (4)–(5) bekezdése szerint jár el, és első lépcsőben értékeli, majd azt követően bírálja az ajánlatot/ajánlatokat.
(6) A bírálóbizottság dönthet úgy, hogy a Kbt. 69. § (6) bekezdése szerint nemcsak a legkedvezőbb, hanem az értékelési sorrendben azt követő meghatározott számú következő legkedvezőbb ajánlattevőt is felhívja az igazolások benyújtására.
(7) A fenti lehetőséggel az ajánlatkérő akkor élhet, ha az értékelés módszerét figyelembe véve valamelyik ajánlat figyelmen kívül hagyása esetén az ajánlattevők egymáshoz viszonyított sorrendje nem változik.
(8) Amennyiben a bírálat során közbenső döntés szükséges, a KBO a KF vezetőjének és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyásával az eljárási cselekményeket összefoglaló feljegyzéssel megküldi a döntéshozó részére a bírálóbizottság üléseiről készített jegyzőkönyveket és a közbenső döntési javaslatot.
(9) A döntéshozó a bírálóbizottság közbenső döntési javaslata alapján, annak jóváhagyásával hozza meg közbenső döntését. Amennyiben a döntéshozó a bírálóbizottság közbenső döntési javaslatával nem ért egyet, akkor döntéséről tájékoztatja a bírálóbizottságot. A bírálóbizottság a döntéshozó döntése figyelembevételével a közbenső döntési javaslatot szükség szerint módosítja és/vagy kiegészíti, és a KBO a KF vezetőjének és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyásával az eljárási cselekményeket összefoglaló és a döntéshozó döntésével kapcsolatos álláspontját tartalmazó feljegyzéssel ismételten megküldi a döntéshozó részére a bírálóbizottság üléseiről készített jegyzőkönyveket és a módosított és/vagy kiegészített közbenső döntési javaslatot.
(10) A bírálóbizottság megállapításait szavazást követően rögzíti. A bírálóbizottság munkáját elektronikus úton is végezheti, amelynek alkalmazásáról az adott közbeszerzési eljárás bírálóbizottságának eljárási felelőse dönt, és amely során a bírálóbizottsági tagok jogosultak elektronikus úton (pl. e-mail) szavazni. A bírálóbizottság az egyéni értékelést követően az eljárás nyertesének személyére vonatkozó javaslatról szavazattöbbséggel határoz. A szavazás nyílt. Amennyiben a szavazás nem egyhangú, a felelősségi kör megtartása érdekében a jegyzőkönyvben az eltérő szavazatokat rögzíteni kell.
(11) Tárgyalásos eljárás esetén a tárgyalásokat a bírálóbizottság tagjai és az eljárási felelős folytatják le. A tárgyalásokat az adott szakmai felelős vezeti. A tárgyalások lezárásakori ajánlatokat, illetve az aktuális dokumentációs feltételeket a tárgyalás vezetőjének felhatalmazása alapján az eljárási felelős megküldi a bírálóbizottság minden tagjának, szakértőjének, megfigyelőjének. A tárgyalásokon a bírálóbizottság bármely tagja, szakértője, megfigyelője megfigyelőként részt vehet.
(12) A bírálóbizottság javaslatot tehet az eljárást lezáró döntésben második helyezett kihirdetésére, így különösen, ha
a) az ajánlati biztosíték fedezetet nyújt az első helyezett szerződéskötéstől való visszalépése esetén a Minisztériumot az árkülönbség miatt érő többletkiadásra,
b) az eljárás szerződéskötésének elmaradása miatti megismétléséből adódó időkésedelem és/vagy többletköltségek mérlegelése alapján szükségesnek ítéli javasolni a döntéshozónak.
Az ajánlatkérő az összegezésben csak akkor nevezheti meg a második legkedvezőbb ajánlattevőt, ha az eljárást lezáró döntés meghozatalát megelőzően őt is felhívta az igazolások benyújtására.
(13) Amennyiben az eljárást lezáró döntés meghozatala előtt más szerv vagy személy egyetértése, nyilatkozata, tanúsítvány beszerzése szükséges, arról a KBO gondoskodik.
(14) A KBO a KF vezetőjének és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyásával az eljárási cselekményeket összefoglaló feljegyzéssel megküldi a döntéshozó részére a bírálóbizottság üléseiről készített jegyzőkönyveket és az eljárás eredményéről készített írásbeli összegezés tervezetét.
(15) A döntéshozó a döntési javaslat alapján az arra jogosult szervezeteknek az eljárást lezáró döntés meghozatalához szükséges nyilatkozattételét követően, annak figyelembevételével – az összegezés tervezetének jóváhagyásával – hozza meg döntését. Amennyiben a döntéshozó a bírálóbizottság lezáró döntési javaslatával nem ért egyet, akkor döntéséről tájékoztatja a bírálóbizottságot. A bírálóbizottság a döntéshozó döntése figyelembevételével a közbenső döntési javaslatot szükség szerint módosítja és/vagy kiegészíti, és a KBO a KF vezetőjének és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyásával az eljárási cselekményeket összefoglaló és a döntéshozó döntésével kapcsolatos álláspontját tartalmazó feljegyzéssel ismételten megküldi a döntéshozó részére a bírálóbizottság üléseiről készített jegyzőkönyveket és a módosított és/vagy kiegészített közbenső döntési javaslatot.
9. Az eredményről szóló írásbeli összegezés megküldése
12. § (1) A részvételi szakasz, illetve a közbeszerzési eljárás eredményéről szóló írásbeli összegezés megküldéséről a KBO gondoskodik.
(2) Indokolt esetben a bírálóbizottság az ajánlati kötöttség lejártának időpontját megelőzően kezdeményezheti a KF vezetőjénél, hogy a KBO kérje fel az ajánlattevőket ajánlataik meghatározott időpontig történő további fenntartására, illetve szükség szerint az ajánlati biztosíték fenntartására.
(3) Az ajánlati kötöttség kiterjesztése nem haladhatja meg az ajánlati kötöttség lejártának eredeti időpontjától számított, a Kbt. vonatkozó rendelkezései szerinti időtartamot.
(4) Amennyiben az ajánlattevő az ajánlatkérő által megadott határidőben nem nyilatkozik, úgy kell tekinteni, hogy ajánlatát az ajánlatkérő által megjelölt időpontig fenntartja.
(5) Amennyiben valamelyik ajánlattevő ajánlatát nem tartja fenn, az ajánlati kötöttség lejártának eredeti időpontját követően az eljárás további részében ajánlatát figyelmen kívül kell hagyni.
(6) Ha az ajánlatkérő az ajánlatok bírálatát az ajánlati kötöttség (3) bekezdés szerinti időtartama alatt sem tudja elvégezni, felkérheti az ajánlattevőket ajánlataik meghatározott időpontig történő további fenntartására. Ha az ajánlattevők eljárást lezáró döntésről való értesítését megelőzően a meghosszabbított ajánlati kötöttség is lejárna, az ajánlatkérő az eljárást lezáró döntést a Kbt. vonatkozó rendelkezéseire figyelemmel hozhatja meg.
(7) Amennyiben a bírálóbizottságnak az ajánlati kötöttség fenntartására vonatkozó írásba foglalt kezdeményezése az ajánlati kötöttség lejártát megelőző észszerű határidőn belül a KBO részére nem érkezik meg, a KF vezetője jogosult az ajánlattevők ajánlataik meghatározott időpontig történő további fenntartása iránt a bírálóbizottság kezdeményezése hiányában is intézkedni.
10. A szerződés megkötése
13. § (1) A közbeszerzési eljárás eredményeként kötendő szerződést az eljárási felelős készíti elő az eljárást indító felhívás, a közbeszerzési dokumentumok, azok részeként kiadott szerződéstervezet vagy szerződéses feltételek, szükség esetén a tárgyalási jegyzőkönyv, valamint az ajánlat tartalmának megfelelően, amelyet a szakterület megküld a másik szerződő fél részére aláírás céljából.
(2) A szakterület által átadott, az (1) bekezdés szerint megszerkesztett szerződéses példányok szerződő fél általi aláírását követően az eljárási felelős a jogi megfelelőség tanúsításával a Pénzügyi Szabályzatban meghatározott módon továbbítja azokat pénzügyi ellenjegyzésre.
(3) Amennyiben a szerződésben kikötött felelősségbiztosítást, tanúsítványt, hatósági igazolást a nyertes ajánlattevő csak a szerződéskötéskor köteles rendelkezésre bocsátani, úgy csak ezek rendelkezésre állása esetén kerülhet sor a szerződés jogi megfelelőségének tanúsítására és pénzügyi ellenjegyzésére.
(4) Amennyiben annak feltételei fennállnak, a pénzügyi ellenjegyző a szerződést két munkanapon belül ellenjegyzéssel látja el, majd szakmai egyetértés, áttekintés céljából haladéktalanul továbbítja azt az illetékes szakterület részére.
(5)9 A szakmai felelős jóváhagyó a szerződést két munkanapon belül áttekinti, a szakmai megfelelőség tanúsításaként szignálja, majd az iratokat a kötelezettségvállaló részére haladéktalanul felterjeszti.
(6) A kötelezettségvállaló az aláírását követően az iratokat a KBO-nak visszaküldi.
(7) A KBO a szerződés aláírt példányainak kézhezvételét követően gondoskodik a Kbt. szerinti hirdetmény elkészítéséről és határidőben történő feladásáról.
A KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁS EREDMÉNYE ALAPJÁN MEGKÖTÖTT SZERZŐDÉSEK TELJESÍTÉSÉVEL KAPCSOLATOS FELADATOK, A SZERZŐDÉS MÓDOSÍTÁSA, VÁLTOZTATÁSA ÉS MEGSZÜNTETÉSE
14. § (1) A szakterület vezetője köteles figyelemmel kísérni és ellenőrizni a közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződés teljesítését, ennek keretében köteles gondoskodni a Minisztériumot terhelő, szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítéséről, valamint köteles a szerződő féltől szerződésszerű teljesítést követelni.
(2) A Kbt. vonatkozó rendelkezéseiben meghatározott, a szerződés szakmai és pénzügyi teljesítéséről szóló információk közzététele iránt – a szakterület, illetve az illetékes pénzügyi-gazdasági szervezeti egység vezetőjének tájékoztatása alapján – az EKR-ben és a Közbeszerzési Hatóság által működtetett nyilvános elektronikus szerződéstárban a KBO intézkedik.
(3) A szakterület vezetője – pénzügyi szervezeti egység közreműködésével – a szerződés teljesítésére vonatkozóan kiállított teljesítésigazolás alapján – keretszerződés esetén az utolsó egyedi megrendelés teljesítését követően a teljes keretszerződés vonatkozásában –, külön felszólítás nélkül az ellenszolgáltatás kifizetésének teljesítését követő 5 munkanapon belül elektronikusan megküldi a KF részére a következő adatokat:
a) a szerződő felek megnevezését,
b) a teljesítés szerződésszerű volt-e (amennyiben nem, a nem szerződésszerű teljesítés indoka),
c) teljesítésének ajánlatkérő által elismert időpontját (éééé/hh/nn),
d) az ellenszolgáltatás teljesítésének időpontját (éééé/hh/nn) és
e) a kifizetett ellenszolgáltatás nettó és bruttó értékét.
(4) Amennyiben a szerződésben teljesítési biztosíték került kikötésre, a teljesítési biztosíték visszafizetési feltételeinek vizsgálata – a teljesítésigazolások alapján – a pénzügyi szervezeti egység feladata.
(5) A (2) bekezdésben meghatározott kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén
a) a teljesítésigazolást kiállító szakterület a teljesítésigazolás kiállításáért és a pénzügyi szervezeti egység részére történő megküldéséért,
b) a szakterület vezetője a (3) bekezdésben foglalt adatok KBO részére határidőben történő megküldéséért,
c) a KBO a megküldött adatok EKR-ben és a Közbeszerzési Hatóság által működtetett nyilvános elektronikus szerződéstárban történő rögzítéséért és közzétételéért
felel.
(6) Amennyiben a teljesítésigazolások alapján nem állapítható meg kétséget kizáróan a teljesítési biztosíték visszafizethetősége, a pénzügyi szervezeti egység beszerzi a teljesítésigazolásra jogosult személytől az arra vonatkozó tájékoztatást, hogy a szerződő féllel szemben a szerződés teljesítéséből eredően szükséges-e követelést érvényesíteni a teljesítési biztosíték terhére.
(7) A pénzügyi szervezeti egység a tájékoztatás figyelembevételével intézkedik a teljesítési biztosíték visszafizetése iránt.
15. § (1) A közbeszerzési eljárások keretében megkötött szerződések módosítására a 9. függelék szerinti adatlap kitöltésével kizárólag a Kbt. 197. § (1) bekezdése alapján, a Kbt. 141. §-ában meghatározott feltételek figyelembevételével van lehetőség. A közbeszerzési eljárások keretében megkötött szerződésekben rögzített tartalékkeret felhasználására a 9. függelék szerinti adatlap kitöltésével van lehetőség a tartalékkeret-felhasználás szabályainak megfelelően.
(2)10 A szerződés módosításának, valamint tartalékkeret felhasználásának kezdeményezése esetén, továbbá a szerződésmódosítási kérelem jogalap hiányában történő elutasítása esetén a kezdeményezőnek részletesen be kell mutatnia a szerződésmódosítás Kbt.-ben meghatározott jogalapját vagy annak hiányát, indokait, és a 9. függelék szerinti adatlap hiánytalan kitöltése mellett, annak mellékleteként csatolni kell az indokok alátámasztását szolgáló, az adatlap tartalmával teljes mértékben összhangban álló, azt igazoló dokumentumokat – építési beruházásra vonatkozó szerződés módosítása esetében különösen a szükséges mérnöki véleményt, műszaki ellenőri nyilatkozatot –, valamint a szükséges fedezet rendelkezésre állását igazoló dokumentumot. Amennyiben a 9. függelék és a kapcsolódó dokumentumok nem alkalmasak a szerződésmódosítás jogalapjának érdemi vizsgálatára – akár az adatlap hiányos kitöltése, akár az alátámasztó dokumentumok nem teljeskörűsége okán –, úgy a Közbeszerzési Főosztály vezetője által kijelölt jogi munkatárs a szerződésmódosítási kezdeményezést érdemi vizsgálat lefolytatása nélkül visszaküldi a szakterületnek.
(3) A közbeszerzési szerződések módosítása, a felmerült változtatási igények vizsgálata, a változtatási igény kezelési módjának vizsgálata és az abban való javaslattétel a BKEO feladata.
(4) A BKEO vezetője által kijelölt munkatárs felelős az alábbiakért:
a) A szakterület vezetőjének megkeresése alapján a tartalékkeret felhasználhatósága vagy a szerződés módosításának a Kbt. 141. §-a, illetve a kiegészítő közbeszerzés Kbt. 98. § (3) bekezdése szerinti feltételei fennállásának ellenőrzéséért.
b) A szerződésmódosítással összefüggő teljesítési biztosíték módosítására/cseréjére vonatkozó igény esetén a teljesítési biztosíték formai és tartalmi ellenőrzéséért. A szerződésmódosításhoz nem kötődő, külső bonyolítású eljárások eredményeként megkötött szerződésekhez tartozó teljesítési biztosítékok cseréje, módosítása esetén a benyújtott teljesítési biztosítékok megfelelőségének vizsgálatáért.
c) A beérkezett szerződésmódosításon az aláíráshelyek dátummal való ellátásáért (a hirdetmények határidőben történő feladása érdekében), az iktató érkeztető bélyegzőjével ellátott eredeti példány minden oldalának szignóval való ellátásáért.
d) A szerződések módosításáról szóló tájékoztató, valamint a megkötött szerződésmódosítás jogszabályban előírt módon történő közzétételéért.
e) A szerződésmódosítás minőségbiztosítási jogszabályi előírásoknak történő megfeleléséért, azzal, hogy amennyiben a vonatkozó jogszabályok alapján több féle minőségbiztosítás kezdeményezhető, akkor annak módját a szakterület vezetője határozza meg.
f) A részben/egészben uniós finanszírozású, a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendeletben meghatározottak alapján folyamatba épített ellenőrzéses szerződésmódosítás-tervezet, valamint a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet alapján utóellenőrzéses vagy előzetes ellenőrzéses szerződésmódosítás-tervezet minőségbiztosítás céljából történő megküldéséért a projektben kijelölt (erről a szakmai felelős vagy a KBO munkatársa ad tájékoztatást) közbeszerzési nyilvántartási munkatársa részére az ME KFF jóváhagyó tanúsítványának megszerzése érdekében. A DKÜ engedélyhez kötött informatikai tárgyú szerződésmódosítás esetében az aláírt szerződésmódosítás és a DKÜ portálon kért adatok megküldéséért a KBO-nak, hogy a DKÜ kezelésére feljogosított jogi munkatárs azt a portálra feltöltse. Amennyiben az elektronikus rendszer a közbeszerzési nyilvántartási munkatárs jelzése alapján nem alkalmas a szerződésmódosítás feltöltésére, úgy a szerződésmódosítást előzetes jóváhagyási eljárását kezdeményezi az iratok elektronikus vagy postai úton való megküldésével.
g) A részben/egészben uniós finanszírozású folyamatba épített ellenőrzéses, utóellenőrzéses vagy előzetes ellenőrzéses, illetve hazai finanszírozású szerződésmódosítások esetén az aláírt szerződésmódosítás egy másolati példányának megküldéséért a projektben kijelölt közbeszerzési nyilvántartási munkatárs részére az EKR rendszerben történő feltöltés céljából.
h) A szerződés teljesítése során a nyertes ajánlattevő ajánlatában foglaltaktól történő eltérések (pl. szakembercsere, értékelési vagy alkalmassági szempontra tett megajánlásától történő egyéb eltérések) közbeszerzési jogi lehetőségének, illetve megfelelőségének vizsgálatáért.
(5) A szakterület az adott változás kezeléséhez kapcsolódóan közbeszerzési jogi és műszaki véleményt, a változtatás jellegétől függően szükség szerint műszaki ellenőri véleményt, valamint költségszakértői javaslatot ad, illetve elősegíti a döntési javaslatok kialakítását.
(6) A BKEO vezetője – a KF vezetőjének egyidejű tájékoztatása mellett – elektronikus levélben kijelöli a BKEO szerződésmódosítás során eljáró munkatársát, aki a rendelkezésre álló iratok alapján megvizsgálja a kérelem jogalapját, elkészíti a szerződésmódosítás tervezetét, adott esetben elkészíti a tartalékkeret felhasználásával kapcsolatos jegyzőkönyvet, továbbá szükség esetén további iratok megküldését kéri. Ha a szerződés módosításának a Kbt.-ben meghatározott feltételei nem állnak fenn, a BKEO kijelölt jogi munkatársa tájékoztatja a szakterület vezetőjét és a szakmai felelőst, hogy a szerződés módosítására nincs jogszerű lehetőség, a kérelmet el kell utasítani, illetve ha a kérelem tartalma alapján új közbeszerzési eljárás lefolytatása szükséges, akkor ennek tényéről a BKEO vezetője és a KF vezetője egyidejű tájékoztatása mellett.
(7) A Perképviseleti, Adatvédelmi és Szerződéses Ügyek Főosztálya (a továbbiakban: PASZÜF) a jogvitával érintett szerződő felek aktualizált listáját hozzáférhetővé teszi a BKEO, valamint a szakterület részére. A BKEO vezetője a lista alapján ellenőrzi, hogy a tervezett szerződésmódosítás érint-e olyan partnert, akivel a Minisztérium jogvitában áll. Amennyiben igen, a PASZÜF kijelöli a szerződésmódosítás ügyében közreműködő jogtanácsost.
(8) Európai uniós finanszírozású közbeszerzési szerződések módosítása során az ME KFF által elfogadott és közzétett eljárásrendet, illetve az IH, CEF Főosztály által egyeztetett eljárásrendet betartva kell eljárni.
(9) A 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet alapján folyamatba épített ellenőrzéshez kötött közbeszerzésiszerződés-módosításhoz is be kell szerezni az adott jogszabály szerinti ellenőrző szervezet (IH, CEF Főosztály), illetve a felügyeleti szervezet (ME KFF) előzetes jóváhagyását. A 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet alapján utóellenőrzéshez kötött, illetve a Minisztérium által kezdeményezhető előzetes ellenőrzés alapján lefolytatandó eljárás alapján történő közbeszerzésiszerződés-módosításhoz is be kell szerezni az adott jogszabály szerinti ellenőrző szervezet (IH, CEF Főosztály), illetve a felügyeleti szervezet (ME KFF) jóváhagyását. A változtatási kérelmet, háttérdokumentumait és az azok alapján a BKEO kijelölt jogi munkatársa által előkészített szerződésmódosítás tervezetet a szakmai felelős kezdeményezésére a közbeszerzési nyilvántartási munkatárs küldi meg jóváhagyásra az IH-nak, illetve az ME KFF-nek.
(10) Amennyiben a szerződés módosításra kerül, a BKEO kijelölt jogi munkatársa a szerződésmódosítás előzmények részében az előzmény közbeszerzési eljárás adatait, a megkötött alapszerződés és esetleges korábbi módosításai aláírásának dátumait és a nyilvántartási számát is feltünteti.
(11) A szerződés-nyilvántartásért felelős szervezeti egység a szerződésmódosítás aláírását követően az aláírás tényéről – az aláírt és nyilvántartásba vett szerződésmódosítás elektronikus és papíralapú megküldésével – haladéktalanul értesíti a BKEO vezetőjét, a KF vezetőjét és a BKEO kijelölt jogi munkatársát.
(12) A szerződésmódosítás elkészítésére egyebekben a 13. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.
(13) Az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.) 50. § (3) bekezdése szerinti szerződés módosítása esetén a szakmai vezető feladata
a) az Ávr. 50. § (3) bekezdés c) pontja szerinti arányosság vizsgálata,
b) az Ávr. 50. § (3) bekezdés d) pont da) alpontja szerinti esetben a piaci árnak történő alátámasztás megfelelőségének vizsgálata vagy
c) az Ávr. 50. § (3) bekezdés d) pont db) alpontja szerinti esetben az igazságügyi szakértővel történő kapcsolattartás.
(14) Amennyiben a szerződésmódosításhoz más szerv vagy személy egyetértése, nyilatkozata, tanúsítvány beszerzése szükséges, arról a BKEO gondoskodik.
(15) A BKEO a szerződésmódosítás aláírt példányainak kézhezvételét követően gondoskodik a Kbt. 37. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott hirdetmény elkészítéséről és határidőben történő feladásáról.
(16) A szerződés megszüntetésére a (2), (12)–(14) bekezdésben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.
A KÖZPONTOSÍTOTT KÖZBESZERZÉSI ÉS BESZERZÉSI ELJÁRÁSOKRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK
13. Általános rendelkezések
16. § (1) A 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet, a 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet, valamint a 162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet szerinti keretmegállapodásos eljárás második részének (a továbbiakban: központosított közbeszerzési eljárás második része) lebonyolítása során a III. Fejezetben foglaltakat a Kbt., valamint a vonatkozó keretmegállapodás figyelembevételével, a jelen fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A közbeszerzési eljárás lefolytatását igénylő beszerzési igényeket, továbbá az informatikai beszerzési tervet, informatikai fejlesztési tervet a Közbeszerzési Osztály portálkezelésre feljogosított munkatársa töltheti fel a portálra, illetve ő tartja a kapcsolatot a DKÜ-vel. A közbeszerzési eljárás lefolytatását nem igénylő beszerzésekre vonatkozó igényeket a BKEO portálkezelésre feljogosított munkatársa tölti fel a DKÜ portálra. A portál kezelésére feljogosított munkatárs a feltöltéshez szükséges valamennyi nyilatkozat és dokumentum beszerzéséről intézkedik az adott szakterület vezetője által kijelölt munkatárásának bevonásával.
(3) A közbeszerzési eljárás lefolytatását nem igénylő beszerzésekre vonatkozó igényeket és szponzorációs igényeket a BKEO portálkezelésre feljogosított munkatársai töltik fel az NKOH portálra. A portál kezelésére feljogosított munkatárs a feltöltéshez szükséges valamennyi nyilatkozat és dokumentum beszerzéséről intézkedik az adott szakterület vezetője által kijelölt munkatárásának bevonásával.
(4) A beszerzési igény és a beszerzés tárgyának (a továbbiakban: termék vagy szolgáltatás) meghatározása, a termék vagy szolgáltatás kiválasztása, továbbá annak megítélése, hogy melyik termék vagy szolgáltatás felel meg a Minisztérium mint ajánlatkérő igényének, a szakterület feladata.
(5) A szakterület – szükség esetén a BKEO vagy a KBO bevonásával – áttekinti a központosított közbeszerzési portál adatbázisából, hogy a termék vagy szolgáltatás a hatályos központosított közbeszerzési eljárás keretében kötött keretmegállapodás terhére beszerezhető-e.
(6) Amennyiben a beszerzési igény kielégítése a központosított közbeszerzési eljárás alapján megkötött keretmegállapodás terhére nem történhet meg, a Minisztérium a beszerzést saját hatáskörben valósítja meg.
(7) Amennyiben a beszerzésnek közbeszerzési szempontból nincsen akadálya, a beszerzési eljárás értékétől függően a KBO vagy a BKEO gondoskodik az igénybejelentésről a központosított közbeszerzési portálon. A központosított közbeszerzési eljárás második része a központi beszerző szervezet általi jóváhagyását és visszaigazolását követően indítható meg saját hatáskörben, vagy azt a 162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet alapján az NKOH vagy a 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet alapján a DKÜ bonyolítja le.
(8) A nemzetközi utazásszervezések körébe tartozó szolgáltatások megrendelését a szakterület az SzMSz szerinti utazásszervezési feladatokat ellátó szervezeti egység részére közvetlenül megküldendő feljegyzéssel és a kapcsolódó, jóváhagyott és ellenjegyzett útindító dokumentumokkal kezdeményezi. A verseny újraindítását és a megrendelést a Minisztérium SzMSz szerinti utazásszervezési feladatokat ellátó szervezeti egység a szolgáltatók vonatkozó ajánlatait tartalmazó online utazási foglalási rendszer útján valósítja meg.
(9) A központosított közbeszerzési és beszerzési eljárásokra vonatkozóan a külön részletszabályokat tartalmazó ügyrendi szabályzat alkalmazandó.
FELELŐSSÉG
14. Általános rendelkezések
17. § (1) Jogszabály rendelkezése szerint a közbeszerzési eljárás előkészítésében vagy lefolytatásában az ajánlatkérő részéről nem vehet részt olyan személy, akinek a részvétele összeférhetetlenséget eredményezne. Összeférhetetlen, és nem vehet részt az eljárással vagy annak előkészítésével kapcsolatos tevékenységbe bevont vagy az eljárás eredményét befolyásolni képes személy – ideértve a Kbt. 3. § 24a. pontja szerinti közbeszerzési szolgáltatót, valamint az általa foglalkoztatottakat is – közvetve vagy közvetlenül olyan pénzügyi, gazdasági vagy egyéb személyes érdekeltséggel rendelkezik, amely úgy tekinthető, hogy befolyásolja funkcióinak pártatlan és tárgyilagos gyakorlását.
(2) Jogszabály rendelkezése szerint vélelmezni kell, hogy fennáll az összeférhetetlenség, ha az (1) bekezdés szerinti személy
a) a közbeszerzési eljárásban ajánlattevőként, részvételre jelentkezőként, alvállalkozóként részt vesz, vagy az alkalmasság igazolásában részt vesz,
b) a közbeszerzési eljárásban ajánlattevőként, részvételre jelentkezőként, alvállalkozóként vagy az alkalmasság igazolásában részt vevő szervezetként részt vevő gazdasági szereplő vagy annak tagja, vezető tisztségviselője, felügyelőbizottságának tagja, cégvezetője vagy alkalmazottja, vagy
(3) Jogszabály rendelkezése szerint nem eredményezi a verseny tisztaságának sérelmét, és nem összeférhetetlen az olyan személy (szervezet) részvétele az eljárásban,
a) akitől, illetve amelytől a Minisztérium az adott közbeszerzéssel kapcsolatos helyzet- és piacfelmérés, illetve a közbeszerzés becsült értékének felmérése érdekében a közbeszerzés megkezdése időpontjának megjelölése nélkül, kizárólag a felmérés érdekében szükséges adatokat közölve kért tájékoztatást,
b) aki, illetve amely a Minisztérium által folytatott előzetes piaci konzultációban vett részt,
c) akitől, illetve amelytől a Minisztérium támogatásra irányuló igény (pályázat) benyújtásához szükséges árajánlatot kapott feltéve, hogy
az a), b) vagy a c) pont alkalmazása kapcsán a Minisztérium nem közölt vele a közbeszerzési eljárás során az összes Ajánlattevő (részvételre jelentkező) részére rendelkezésre bocsátott adatok körét meghaladó információt, valamint az ajánlattételi határidő meghatározása biztosítja az egyenlő bánásmód elvének érvényesülését.
(4) Amennyiben a közbeszerzési eljárásban potenciálisan olyan gazdasági szereplő részvétele is várható, aki felett az ajánlatkérő a tulajdonosi joggyakorló, úgy a tulajdonosi, szervezeti és személyi kapcsolati pontok miatt esetlegesen bekövetkező összeférhetetlenség elhárítása érdekében az eljárás előkészítésétől a közbeszerzési eljárás jogorvoslati eljárás jogerős lezárásáig, illetve a közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződés teljesítéséig terjedően a döntési hatáskörök elválasztása érdekében a miniszter feladatköreit a miniszter helyett a szakterületi egység vezetője, a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár feladatköreit a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár helyett a KF vezetője látja el.
(5) Az ajánlatkérő nevében eljáró és az ajánlatkérő által az eljárással vagy annak előkészítésével kapcsolatos tevékenységbe bevont személy a 8. függelék szerinti tartalommal írásban köteles nyilatkozni arról, hogy vele szemben fennáll-e bármely olyan körülmény, amely a Kbt. 25. §-a szerinti összeférhetetlenséget eredményezhet. Ha e személy a közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó több folyamatban (eljárás előkészítése, ajánlatok és részvételi jelentkezések bírálata, a közbeszerzési eljárás eredményéről szóló döntés meghozatala) is részt vesz, az érintett személynek a nyilatkozatot valamennyi folyamathoz kapcsolódóan meg kell tennie.
(6) Jogszabály rendelkezése szerint, ha a fentiekben foglalt cselekmények vagy bármely más forrásból származó információ alapján felmerül az összeférhetetlenség kockázata, az ajánlatkérő köteles megvizsgálni az összeférhetetlenség fennállását.
(7) Jogszabály rendelkezése szerint összeférhetetlenség fennállása esetén az ajánlatkérő köteles megvizsgálni, hogy az összeférhetetlenség az adott közbeszerzési eljárás tekintetében hogyan érintette a verseny tisztasága és az egyenlő bánásmód elveinek érvényesülését, és köteles mindazon intézkedéseket megtenni, amelyek szükségesek az összeférhetetlenség megszüntetéséhez és az eljárás jogszerűségének helyreállításához. A Kbt. 62. § (1) bekezdés m) pontja szerinti kizáró ok akkor alkalmazható, ha az egyenlő bánásmód és a verseny tisztaságának sérelme más módon nem orvosolható.
(8) Jogszabály rendelkezése szerint, ha egy részvételre jelentkező, ajánlattevő, alvállalkozó vagy az alkalmasság igazolásában részt vevő szervezet vagy egy ezekkel – közvetve vagy közvetlenül – a Kbt. 3. § 28. pontjában meghatározott meghatározó befolyást gyakorolni képes szervezettel kapcsolatban álló gazdasági szereplő – ideértve a (2) bekezdés b) pontja szerinti személyeket is – részt vett a közbeszerzési eljárás előkészítésében, az ajánlatkérő köteles megfelelő intézkedéseket tenni – különös tekintettel az eljáráshoz kapcsolódó valamennyi releváns információ többi gazdasági szereplővel való közlésére, valamint megfelelő ajánlattételi határidő biztosítására – annak érdekében, hogy az érintett gazdasági szereplő közbeszerzési eljárásban való részvétele ne vezessen a verseny torzításához. Az érintett gazdasági szereplő a Kbt. 62. § (1) bekezdés m) pontja szerinti kizáró ok alapján csak akkor zárható ki az eljárásból, ha az egyenlő bánásmód elvének tiszteletben tartása más módon nem biztosítható. A kizárást megelőzően az ajánlatkérő – hiánypótlás vagy felvilágosításkérés útján – köteles biztosítani annak lehetőségét, hogy az érintett gazdasági szereplő bizonyítsa, hogy a közbeszerzési eljárás előkészítésében való részvétele az egyenlő bánásmód elvét és a verseny tisztaságát nem sérti, vagy az érintett gazdasági szereplő az összeférhetetlenségi helyzetet más módon elhárítsa. Az összeférhetetlenségi helyzet elhárítása érdekében a gazdasági szereplő által tett intézkedéseket az ajánlatkérő köteles az ajánlatok (részvételi jelentkezések) elbírálásáról szóló összegezésben ismertetni.
(9) A Minisztérium valamennyi munkatársa és az adott közbeszerzési eljárás előkészítésébe, illetve lebonyolításába bármilyen módon bevont személy haladéktalanul köteles írásban részletesen tájékoztatni a minisztert vagy az illetékes államtitkárt, ha egy adott közbeszerzési eljárás tekintetében bárki részéről bármilyen, az egyenlő bánásmód elvét és az eljárás tisztaságát veszélyeztető cselekményt észlel.
(10) A szakterület vezetője és/vagy a KF vezetője köteles felhívni az eljárás előkészítésébe bevont személy figyelmét arra, ha a 17. § alapján – különösen az általa megszerzett többletinformációkra tekintettel – a közbeszerzési eljárásban történő részvétele összeférhetetlenséget eredményezne.
(11) Az eljárásban részt vevőknek a Kbt. 25. §-ában rögzített összeférhetetlenségi okról vagy annak kockázatáról a KF vezetőjét és saját szervezeti egységük vezetőjét haladéktalanul tájékoztatniuk kell. A közbeszerzési eljárásban részt vevő személyek az eljárás folyamán egyébként a Kbt. 44. §-a figyelembevételével titoktartásra kötelesek. A közbeszerzési eljárásban részt vevő munkatársak, külső megbízott személy az eljárás folyamán titoktartásra kötelesek, a részvételi, ajánlati, ajánlattételi felhívás, illetve a dokumentáció feltételeivel kapcsolatban az Ajánlattevőkkel külön megbeszélést nem folytathatnak.
15. Különös rendelkezések
18. § (1) A bírálóbizottságba szavazó tagot jelöl a Minisztérium, illetve európai uniós finanszírozású közbeszerzési eljárás esetén szavazó tagot és/vagy megfigyelőt jelölhet az adott jogszabály szerinti minőségbiztosítást végző ellenőrző szerv (IH, ME KFF).
(2) Az ME KFF a közbeszerzési eljárásba megfigyelőt jelölhet, közösségi értékhatárt elérő vagy meghaladó beszerzés esetén megfigyelőt jelöl.
(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti szervezeteken kívül más személy, szervezet megfigyelőt abban az esetben jelölhet, ha a Minisztériummal kötött külön megállapodás (pl. konzorciumi megállapodás) ennek lehetőségét kifejezetten rögzíti, szavazó tagot pedig akkor, ha a megállapodás alapján a jelölő külső személy/szervezet költségviselő félként jelenik meg.
(4) A bírálóbizottság tagjait a döntéshozó bízza meg. Amennyiben a bizottság összetétele a minisztériumi tagok, szakértők személyében történő változás miatt módosul, a felelősségi rendet módosítani kell, és a döntéshozóval jóvá kell hagyatni.
(5) A bírálóbizottság a jelen Szabályzatban nem érintett kérdésekre az eljárás előkészítése során saját ügyrendet határozhat meg, amelyet írásba foglal.
19. § (1) Az eljárási felelős a közbeszerzési eljárás minden szakaszában felelős az alábbiakért:
a) A közbeszerzési eljárás jogszabályoknak és a Minisztérium belső eljárásrendjeinek való megfelelésért.
b) A kapcsolattartásért a közbeszerzési eljárásban érintett külső, belső szereplőkkel.
c) A szakmai felelős és a bírálóbizottsági tagok szakmai munkájának közbeszerzési jogi szempontú támogatásáért, összefogásáért.
d) A felettesei által meghatározott szakmai elvárások figyelembevételéért. A KF vezetője véleményezési, jóváhagyási jogát önállóan vagy a BKEO általa kijelölt munkatársán keresztül gyakorolja.
e) Az EKR rendszerben rögzített ajánlatok, hiánypótlások, felvilágosításkérések és egyéb, az eljárás során keletkezett iratok nyomtatásáért, az eljárás dokumentumainak rendszerezett formában való megőrzéséért. Folyamatban lévő eljárás esetén az EKR rendszerben az eljárási cselekmények napi szinten történő ellenőrzéséért.
f) A KBO által vezetett Státusztábla naprakész adatokkal való feltöltéséért.
g) Az általa készített valamennyi irat egy példányának szignóval való ellátásáért. Az iratok szignálásával azt igazolja, hogy az irat tartalma megfelel a közbeszerzési jogszabályoknak, illetve a Minisztérium belső eljárásrendjeinek, a Minisztérium közbeszerzési joggyakorlatának, illetve a felettesek szóban és/vagy írásban megfogalmazott követelményeinek.
(2) Az eljárási felelős a közbeszerzési eljárás előkészítési szakaszában felelős az alábbiakért:
a) A közbeszerzési eljárást kezdeményező vezetővel, amennyiben a szakmai ágazati helyettes államtitkárság rendelkezik közbeszerzések előkészítéséért felelős munkatárssal, szakmai felelőssel az eljárás megindítását megelőző egyeztetések lefolytatásáért (alkalmassági feltételek, értékelési szempontok, ajánlati biztosíték, felelősségbiztosítás). A felhívás és a közbeszerzési dokumentáció I. kötetének (Útmutató) elkészítéséért, továbbá a közbeszerzési dokumentáció II. kötetének (Szerződés) adott eljárásra igazításáért, figyelemmel a hatályos és alkalmazandó utasítások rendelkezéseire. Amennyiben az adott közbeszerzésre nincs utasítással elrendelt, alkalmazandó szerződésminta, a BKEO által kijelölt munkatárssal a PASZÜF közreműködésével készíti elő a szerződéstervezetet.
b) Minden eljárást megindító felhívás – FAKSZ-köteles eljárás esetén – már a FAKSZ által véleményezett tartalommal, előzetesen a KF vezetőjének jóváhagyásra történő megküldéséért.
c) A közbeszerzési dokumentumok belső (szakmai felelős, műszaki ellenőrzést végző személy, KF vezetője, szakmai ágazati helyettes államtitkár, BKEO közbeszerzést ellenőrző munkatársa) és külső szakértő ellenőrzése során tett észrevételek átvezetéséért.
d) Európai uniós forrásból finanszírozott közbeszerzési eljárás esetén a belső jóváhagyással rendelkező felhívás és dokumentáció I. és II. kötetének, valamint az ME KFF által rendszeresen kért iratok (közbeszerzési terv, közbeszerzési szabályzat, becsült érték meghatározás módszeréről szóló nyilatkozat, egybeszámítási nyilatkozat, fedezetigazolás stb.) közbeszerzési nyilvántartási munkatárs felé történő megküldéséért minőségbiztosításra továbbítás céljából, a minőségbiztosításon tett észrevételek átvezetéséért, az át nem vezethető észrevételekre vonatkozó indokolás megküldéséért (az ellenőrző szerv által tett észrevételekre az elfogadás tényét, illetve el nem fogadás esetén annak tényét részletes indokolással jelezni kell az ellenőrző szerv felé).
e) A DKÜ eljárásmegindításra vonatkozó döntésének haladéktalan továbbításáért a KBO vezetője, a KF vezetője és a bírálóbizottsági tagok részére.
f) Közbeszerzés-köteles kommunikációs és szervezetfejlesztési beszerzés esetén a közbeszerzési dokumentumoknak az NKOH eljárások kapcsolattartásra kijelölt munkatársánál NKOH portálra történő feltöltés kezdeményezéséért. Az NKOH eljárásmegindításra vonatkozó döntésének haladéktalan továbbításáért a KBO vezetője, a KF vezetője és a bírálóbizottsági tagok részére. Amennyiben az NKOH az eljárást magához vonja, felel az NKOH-val való kapcsolattartásért.
g) Központi beszerző szervezet által történő beszerzés esetén a közbeszerzési dokumentumoknak a KEF portálra történő feltöltéséért. A KEF eljárásmegindításra vonatkozó döntésének haladéktalan továbbításáért a KBO vezetője, a KF vezetője és a bírálóbizottsági tagok részére. Amennyiben a KEF az eljárást magához vonja, felel a KEF-fel való kapcsolattartásért. Finanszírozástól függetlenül, amennyiben az alkalmassági követelményeken, az értékelési szempontokon, a teljesítési határidőn, a szerződéskötéshez előírt feltételeken, valamint az utasítással elrendelt szerződéses feltételeken való változtatás igénye minőségbiztosítási szakban felmerül, úgy az csak a KF vezetője (akadályoztatás esetén a KBO vezetője) jóváhagyásával tehető meg, a szervezeten kívüli FAKSZ által folytatott eljárás esetében a KBO vezetője tájékoztatása mellett a KF vezetője jóváhagyásával tehető meg azzal, hogy a választervezetet mellékleteivel együtt legkésőbb a válaszadási határidő lejártát megelőző második nap 12 órájáig kell megküldeni.
h) A hirdetmények feladásáért a KÉ, illetve a TED felé, továbbá hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás és a Kbt. 115. §-a szerinti eljárás esetén felel az eljárást megindító felhívás és a közbeszerzési dokumentáció (hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás esetén a Közbeszerzési Hatóságnak megküldött valamennyi irat) jogszabályban előírt helyen való közzétételéért (EKR).
i) A közbeszerzési dokumentumok elektronikus elérhetőségének biztosítása érdekében az EKR-ben történő közzététele iránt történő intézkedésekért. A szakmai felelős feladata, hogy a közbeszerzési dokumentumok műszaki kötetei olvashatók, méretüket tekintve pedig feltölthetők legyenek az EKR rendszerben. A hatályos dokumentum méretkorlátjáról az eljárási felelős ad tájékoztatást.
j) Az előzetes vitarendezési kérelem esetén az előzetes vitarendezéssel kapcsolatos, a Kbt. 80. § (2) bekezdése szerinti adatokat a vitarendezési kérelem kézhezvételét követően haladéktalanul jogszabályban előírt helyen való közzétételéért (EKR).
k) A közbeszerzési eljárással kapcsolatban benyújtott előzetes vitarendezési kérelem – a kérelem kézhezvételét követően haladéktalanul –, valamint az arra adandó választervezet KF vezetője részére jóváhagyás céljából történő megküldéséért.
l) A TED-en és a KÉ-ben megjelent hirdetmények (felhívások, tájékoztatók, helyesbítések, módosítások) tartalmának ellenőrzéséért, a tervezeteikkel való összeolvasásukért, eltérés esetén korrekcióról történő egyeztetésekért és intézkedésekért.
(3) Az eljárási felelős a közbeszerzési eljárás ajánlattételi és/vagy jelentkezési szakaszában felelős az alábbiakért:
a) Részben vagy egészben uniós finanszírozás esetén a megjelent (kiküldött) felhívás, valamint az ezt követően a bontásig keletkező iratok kijelölt közbeszerzési nyilvántartási munkatársának való folyamatos megküldéséért.
b) A részvételi, illetve ajánlattételi határidő lejárta előtt a kiegészítő tájékoztatásban az eljárási, formai kérdésekre adandó válaszok előkészítéséért, az előkészítésben részt vevő szakmai felelőssel való jóváhagyatásáért. Korrigendum csak azt követően adható fel, ha azt a szakmai felelős, a szakmai ágazati helyettes államtitkár és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár vagy az általa meghatalmazott KF vezetője jóváhagyta elektronikusan.
c) Az eljárás iránt érdeklődő gazdasági szereplőktől beérkező, a közbeszerzés tárgyára vonatkozó tisztázó, pontosítást kérő kérdések szakmai felelősnek történő eljuttatásáért, a kiegészítő tájékoztatás szakmai felelőssel történő közös összeállításáért, valamint gondoskodik a már összeállított kiegészítő tájékoztatás Kbt.-ben rögzített határidőben történő rendelkezésre állásáról.
d) A kiegészítő tájékoztatás iránti kérésre adandó választervezet a KBO vezetője és a KF vezetője részére előzetes véleményezés céljából való megküldéséért legkésőbb a tervezett kiküldés napját megelőző 3. nap 12 óráig a közbeszerzési jogi szempontú észrevételek megtétele érdekében.
e) A kiegészítő tájékoztatásra adott (mellékletek nélküli) válaszok egységes szerkezetben való elektronikus hozzáférhetővé tételéért az EKR rendszerben.
f) Amennyiben a (9) bekezdés b) pontja szerinti határidős feltétel nem valósul meg, a KBO vezetőjével és a szakmai felelőssel egyeztetve, a szakmai ágazati helyettes államtitkár és a közbeszerzésekért és társaságfelügyeletért felelős helyettes államtitkár vagy az általa meghatalmazott KF vezetője jóváhagyásával, a szervezeten kívüli FAKSZ által folytatott eljárás esetében a szakmai felelőssel és a szakmai ágazati helyettes államtitkár és a közbeszerzésekért és társaságfelügyeletért felelős helyettes államtitkár vagy az általa meghatalmazott KF vezetője együttes jóváhagyásával az ajánlattételi határidő elhalasztani köteles, és a kiegészítő tájékoztatás helyett az új időpontról köteles értesíteni az ajánlattevőket.
g) Adott esetben a konzultációval, helyszíni bejárással kapcsolatos jegyzőkönyv elkészítésért és kiküldéséért.
h) Adott esetben a felhívás módosításának vagy visszavonásának a Közbeszerzési Hatóság és/vagy az ajánlattevők felé történő megküldéséért.
i) A bírálóbizottsági összeférhetetlenségi és titoktartási nyilatkozatok rendelkezésre állásáért.
j) Az EKR rendszerben megtörtént bontást követően a bontási jegyzőkönyv megküldéséért a döntéshozónak, a szakmai ágazati helyettes államtitkárnak, a KBO vezetőjének, a KF vezetőjének, a kijelölt közbeszerzési nyilvántartási munkatársnak, a szakmai ágazati helyettes államtitkár titkárságnak, valamint a BKEO kijelölt munkatársának.
(4) Az eljárási felelős a közbeszerzési eljárás értékelési szakaszában felelős az alábbiakért:
a) A bontási jegyzőkönyv ajánlattevőknek történő megküldéséért a Kbt.-ben meghatározott módon.
b) A bontást követően az ajánlatok az EKR rendszerből való letöltéséért, a bírálóbizottság számára hozzáférhetővé tételéért.
c) A bontást követő legkésőbb 3 napon belül elkészíteni és bírálóbizottsági tagok részére (ha FAKSZ-köteles az eljárás, úgy a FAKSZ részére is) megküldeni elektronikusan az ajánlatok értékeléséhez szükséges részletes ellenőrző listát, amely tartalmazza a felhívásban és a dokumentációban előírt követelményeket azok részletes igazolási módjával együtt.
d) Folyamatba épített ellenőrzéses közbeszerzési eljárás esetén a bontási jegyzőkönyv, továbbá az ajánlatok, valamint az ezt követően keletkezett iratok folyamatos megküldéséért a kijelölt közbeszerzési nyilvántartási munkatársnak.
e) A bírálati szakasz ütemezéséért, összhangban a vonatkozó jogszabályokkal, ezzel összefüggésben a bírálóbizottság üléseinek megszervezéséért.
f) A bírálóbizottság közbenső, illetve eljárást lezáró döntés előkészítő ülését követően a belső bonyolítású eljárásokban a KBO, a külső bonyolítású eljárásokban az eljárásba bevont BKEO jogi munkatársa, továbbá minden esetben a KF vezetője, a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár, továbbá a szakmai ágazati helyettes államtitkár mint véleményező részére tájékoztatás céljából, elektronikus úton továbbítja a bírálóbizottsági tagok által jóváhagyott közbenső döntést előkészítő jegyzőkönyv tervezetét, továbbá az eljárást lezáró döntést előkészítő jegyzőkönyv tervezetét.
g) Tárgyalásos eljárás esetén a tárgyalások időpontjáról tájékoztatást ad az érdekelteknek, a tárgyalásról jegyzőkönyvet készít.
h) Az ajánlatok, illetve a bontást követően keletkező iratok (hiánypótlás, árindokolás) közbeszerzési jogi értékeléséért. A bírálóbizottság megállapításainak megfelelően a hiánypótlás, pontosító kérdés, aránytalanul alacsony ár, túlzó kötelezettségvállalás és egyéb aránytalan vállalások EKR rendszeren keresztül történő kiküldéséért.
i) A hiánypótlást, aránytalanul alacsony árra való kérdést, illetve túlzó kötelezettségvállalásra és egyéb, aránytalan vállalásra vonatkozó kérdés előzetes véleményezés céljából a KBO vezetője és a KF vezetője részére történő megküldéséért azzal, hogy a KBO vezetőjének és a KF vezetőjének legalább háromnapos határidőt kell biztosítani az esetleges közbeszerzési jogi szempontú észrevételeinek megtételére.
j) A közbenső döntés alapján az ajánlattevők tájékoztatásáért a megfelelőnek ítélt, kizárt, valamint az érvénytelen ajánlatokról.
k) Az ajánlati biztosíték felszabadítása iránti intézkedésért az összegezés kiküldését, a szerződéskötést követően, illetve az ajánlatát fenn nem tartó ajánlattevő részére a Kbt. szerinti határidőben. Közbenső döntés alapján az ajánlati biztosíték nem szabadítható fel.
l) Adott esetben az ajánlati kötöttség meghosszabbítására vonatkozó nyilatkozat megküldéséért az ajánlattevők felé.
m) Az összegezés EKR arra kijelölt felületén történő elkészítéséért, iktatásáért, majd EKR-en keresztül történő megküldéséért az ajánlattevők felé.
n) Amennyiben az eljárás eredményével kapcsolatos vitarendezési kérelem alapján szükséges a döntés módosítása, úgy részben/egészben európai uniós finanszírozású folyamatba épített ellenőrzéses közbeszerzés esetén a módosított döntési javaslatra az ME KFF előzetes jóváhagyását kell kérni a kijelölt közbeszerzési nyilvántartási munkatársán keresztül.
o) Az előzetes vitarendezési kérelem esetén az előzetes vitarendezéssel kapcsolatos, Kbt. 80. § (2) bekezdése szerinti adatok Kbt.-ben előírt módon való közzétételéért a vitarendezési kérelem kézhezvételét követően haladéktalanul, továbbá valamennyi közbeszerzési eljárással kapcsolatban benyújtott előzetes vitarendezési kérelem – a kérelem kézhezvételét követően haladéktalanul –, valamint az arra adandó választervezet KBO vezetője, KF vezetője és a szakmai ágazati helyettes államtitkár részére a válaszadásra nyitva álló határidő utolsó napját megelőző nap 12 órájáig jóváhagyás céljából történő megküldéséért.
p) Az elektronikus közbeszerzés részletes szabályairól szóló 424/2017. (XII. 19.) Korm. rendelet 9. § (4) bekezdésében szereplő iratok EKR-be való folyamatos feltöltéséért, legkésőbb az összegezés kiküldését követően.
q) Az NKOH által a Minisztérium javára folytatandó közbeszerzési eljárásban az ajánlatok, az eljárásban beérkezett iratok közbeszerzési jogi véleményezéséért.
r) A DKÜ által a Minisztérium javára folytatandó közbeszerzési eljárásban az ajánlatok, az eljárásban beérkezett iratok közbeszerzési jogi véleményezéséért.
s) A KEF által a Minisztérium javára folytatandó közbeszerzési eljárásban az ajánlatok, az eljárásban beérkezett iratok közbeszerzési jogi véleményezéséért.
(5) Az eljárási felelős a közbeszerzési eljárás szerződéskötési szakaszában felelős az alábbiakért:
a) A szerződés előkészítéséért, a szerződéstervezet szakterülettel történő egyeztetéséért és ellenőrzéséért az aláírás előtt.
b)11 Az aláírásra kerülő szerződés iktató által érkeztető bélyegzővel ellátott példányának minden oldalán való szignálásért, amennyiben a szerződés megfelel az adott eljárás felhívásának, dokumentációjának, illetve a nyertes ajánlatnak. Azért, hogy a szerződéskötés dátumát a szerződésre rávezesse a Minisztérium aláíró helyénél, mivel az ettől számított, jogszabályban előírt határidőben köteles az eljárás eredményéről szóló tájékoztatót közzétenni. A szervezeten kívüli FAKSZ által bonyolított eljárásokban a KF vezetője által kijelölt BKEO jogi munkatárs gondoskodik arról, hogy a FAKSZ szignálja az aláírásra kerülő szerződés iktató által érkeztető bélyegzővel ellátott példányának és mellékleteinek aláírás hellyel ellátott oldalait, jogi megfelelőséget tanúsítson az aláírás helyénél, amennyiben a szerződés megfelel az adott eljárás felhívásának, dokumentációjának, illetve a nyertes ajánlatnak, valamint a szerződéskötés dátumát a szerződésre rávezesse.
c) Az aláírt, eredeti szerződés példány eljárási dokumentumok közötti lefűzéséért, valamint az eredményről szóló tájékoztató hirdetmény feladásáért, továbbá a megkötött szerződés jogszabályban előírt módon való közzétételéért. Az NKOH-köteles eljárás esetén a megkötött szerződést annak aláírásától számított 5 munkanapon belül kell az NKOH részére az NKOH portálon keresztül megküldeni.
d) A DKÜ-, NKOH-, KEF-köteles közbeszerzési eljárás esetén, amennyiben a központi beszerző szervek folytatták le az eljárást a Minisztérium javára, a nyertessel kötendő szerződés iktató által érkeztetett első példányának minden oldalon történő szignálásáért.
e) A Kbt. szerinti határidőben az átutalással nyújtott ajánlati biztosítékok visszautaltatásáért, ajánlati bankgarancia vagy bank/biztosítói kötelezvény esetén azok felszabadításának kéréséért a Kbt. szerinti határidőben.
f) A teljesítési biztosíték formai és tartalmi ellenőrzéséért, a dokumentációban kiadott mintának való megfelelőségéért (a biztosíték megfelelőségének tényét a szerződés beérkezési dátummal ellátott iktatott példányára rá kell vezetni). A teljesítési biztosíték elfogadhatóságát a szervezeten kívüli felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó által bonyolított eljárások esetén a KF vezetője, egyéb esetben a KBO vezetője vizsgálja meg. Amennyiben a teljesítési biztosíték nem felel meg a Közbeszerzési Dokumentáció ajánlatkérési dokumentáció részében kiadott mintának, adott esetben nem áll rendelkezésre minta vagy kétség merül fel a teljesítési biztosíték érvényesíthetőségében, akkor az eljárási felelős továbbítja véleményezésre a teljesítési biztosítékot a PASZÜF és a pénzügyi szervezeti egység felé. A teljesítési biztosíték elfogadásáról vagy elutasításáról ebben az esetben a PASZÜF és a pénzügyi szervezeti egység együttesen nyilatkozik.
g) A 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet és a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet alapján az utóellenőrzéses eljárásokban az eljárási dokumentumok (eljárást megindító felhívás, esetleges kiegészítő tájékoztatás, esetleges dokumentáció módosítása, bontási jegyzőkönyv, bírálóbizottsági jegyzőkönyvek, kiegészítő tájékoztatások, ajánlatok / részvételi jelentkezések, Kbt. 69. § (4)–(8) bekezdése szerinti dokumentumok, hiánypótlási felhívások, hiánypótlások, felvilágosításkérések, indokoláskérések, az ezekre adott válaszok, az összegezés, adott esetben a tárgyalási jegyzőkönyvek, esetleges vitarendezés, jogorvoslat iratai) közbeszerzési nyilvántartási munkatársnak való megküldésért az IH-nak való továbbítás érdekében, az összegezés ajánlattevőknek történő megküldését követő 2 munkanapon, a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet alkalmazása esetén 5 munkanapon belül.
(6) Az eljárási felelős, a DKÜ-, az NKOH- és a KEF-kapcsolattartásra felhatalmazott munkatárs vagy a KBO vezetője által kijelölt munkatárs a szerződéskötést követően felel
a) az általa vagy más által bonyolított közbeszerzési eljárásban indított szabálytalansági eljárás, EU Bizottság általi ellenőrzés, EUTAF ellenőrzés, vagy egyéb ellenőrzés során a jelzett észrevételek, kifogások, szabálytalansági gyanúk megválaszolásáért, adott esetben jogorvoslati kérelem összeállításáért,
b) a szerződés teljesítésére vonatkozó, a szakmai felelős által megküldött – (12) bekezdés j) pontjában foglalt – adatok közzétételéért,
c) a DKÜ-, NKOH-, KEF-köteles eljárás esetén a szerződések teljesítéséről tájékoztatás feltöltéséért a végszámla kifizetését követő 10 munkanapon belül a Portálon megadott adattartalom és struktúra szerint, a szakmai felelős által megküldött – (12) bekezdés k) pontja szerinti – adatok alapján.
(7) A BKEO vezetője által a szerződésmódosítás elvégzésére kijelölt munkatársa felelős az alábbiakért:
a) A közbeszerzési és beszerzési eljárások eredményeként megkötött szerződések módosításával kapcsolatos szerződéstervezet elkészítéséért és a feladatok elvégzéséért.
b) A szerződésmódosítást kezdeményező szervezeti egységgel történő kapcsolattartásért.
c) A külső bonyolító által előkészített szerződésmódosítások felülvizsgálatáért.
d) A szerződésmódosítással összefüggő teljesítési biztosítékok cseréjének, módosításának ellenőrzéséért.
e) Az európai uniós forrásból finanszírozott közbeszerzési eljárás esetén a belső jóváhagyással rendelkező korábbi szerződést módosító szerződéstervezet, valamint az ME KFF által rendszeresen kért iratok közbeszerzési nyilvántartási munkatárs felé történő megküldéséért minőségbiztosításra továbbítás céljából, a minőségbiztosításon tett észrevételek átvezetéséért, az át nem vezethető észrevételekre vonatkozó indokolás megküldéséért (az ellenőrző szerv által tett észrevételekre az elfogadás tényét, illetve el nem fogadás esetén annak tényét részletes indokolással jelezni kell az ellenőrző szerv felé).
f)12 Az aláírásra kerülő korábbi szerződést módosító szerződés iktató által érkeztető bélyegzővel ellátott példányának minden oldalán való szignálásért. Azért, hogy a szerződéskötés dátumát a szerződésre rávezesse a Minisztérium aláíró helyénél, mivel az ettől számított, jogszabályban előírt határidőben köteles az eljárás eredményéről szóló tájékoztatót közzétenni. A szervezeten kívüli, szerződésmódosítással megbízott személy vagy szervezet által előkészített a korábbi szerződést módosító szerződés esetén a KF vezetője által kijelölt munkatárs gondoskodik arról, hogy a szervezeten kívüli, szerződésmódosítással megbízott személy vagy szervezet szignálja az aláírásra kerülő szerződés iktató által érkeztető bélyegzővel ellátott példányának és mellékleteinek aláírás hellyel ellátott oldalait, jogi megfelelőséget tanúsítson az aláírás helyénél, valamint a szerződéskötés dátumát a szerződésre rávezesse.
g) Az aláírt, eredeti szerződés példány eljárási dokumentumok közötti lefűzéséért, valamint az eredményről szóló tájékoztató hirdetmény feladásáért, továbbá a megkötött szerződés jogszabályban előírt módon való közzétételéért.
(8) A szakmai felelőst az eljárást kezdeményező szervezeti egység vezetője jelöli ki az eljárás tárgyának megfelelően a közbeszerzési eljárás előkészítésének, bírálatának műszaki-szakmai támogatására. A szakmai felelős a bírálóbizottság szavazó tagja, kivéve, ha a szakmai ágazati helyettes államtitkár megbízott szakértőt javasolt a közbeszerzés tárgya szerinti szakértelemmel rendelkező bírálóbizottsági tagnak, ebben az esetben a szakmai felelős a bírálóbizottság tanácskozási jogú tagja. A szakmai felelős más munkakörbe kerülése, foglalkoztatási jogviszonyának megszűnése esetén felettese által kijelölt utódjának át kell adnia feladatait és a birtokában lévő dokumentáció(ka)t.
(9) A szakmai felelős feladatai és felelőssége – amennyiben a szakmai ágazati helyettes államtitkár rendelkezik ágazati lebonyolítástámogatási feladatokat ellátó szervezeti egységgel, úgy ezen szervezeti egység kijelölt munkatársával egyeztetve, aki a bevonását megelőzően az összeférhetetlenségi és titoktartási nyilatkozatát megküldi a KF részére – a közbeszerzési eljárás előkészítési szakaszában:
a) Amennyiben szükséges, a közbeszerzési adatlapon ismertetett információkhoz képest a beszerzés tárgyát, mennyiségét részletezi.
b) Amennyiben szükséges, a közbeszerzési adatlapon ismertetett információkhoz képest megadja a Közös Közbeszerzési Szójegyzék (CPV) vonatkozó további kódjait, továbbá az alkalmassági követelményekkel kapcsolatos – amennyiben a szakmai ágazati helyettes államtitkár rendelkezik ágazati lebonyolítástámogatási feladatokat ellátó szervezeti egységgel, úgy ezen szervezeti egység kijelölt munkatársával egyeztetett – elvárásait, a befejezési határidőt (részhatáridőt) vagy a szerződés időtartamát, az értékelési szempontokra tett javaslatát (a legalacsonyabb költség vagy a legjobb ár-érték arány értékelési szempontrendszer esetében), a teljesítéssel kapcsolatos különleges követelményeit, feltételeit, nyilatkozik az ajánlati biztosíték előírásának szükségességéről, figyelemmel a pénzügyi biztosítékokra vonatkozó utasítás rendelkezéseire.
c) Az adott projekt műszaki tartalmának, teljesítésre vonatkozó speciális szabályainak ismeretében az adott közbeszerzésre irányadó szerződéses feltételektől való eltérés jelzéséért, kezeléséért a KF számára.
d) Részletesen kontrollálja a felhívás(ok) és dokumentáció(k) szakmai tartalmának megfelelőségét (ideértve a fájlolvashatóságot, fájlméretet) a megjelentetésre történő feladást megelőzően, illetve a közzétételt követően.
e) A műszaki leírás, dokumentáció közbeszerzési tárgytól függő tartalmú (III–V. kötet) teljes körű elektronikus rendelkezésre állását, hogy az teljeskörűen minőségbiztosításra beküldhető legyen. Utóellenőrzéses eljárás esetén az eljárás műszaki köteteinek, feladatleírásának a 2. függelék szerinti közbeszerzési adatlap indításakor kell meglennie. A műszaki kötetek kivitelezés esetén tartalmazzák a terv- és tartalomjegyzéket (tervek, műszaki előírás, szabványjegyzék, mennyiségkimutatás, tételtartalom-kötetek).
f) Az árazatlan költségvetést minden esetben fokozottan ellenőriznie kell (mennyiségi nagyságrendjeit, mértékegységeit, tételszámait, struktúráját, képletei meglétét és helyességét, esetleges kerekítéseket).
g) Amennyiben helyszíni bejárás vagy konzultáció lehetőségét biztosítani szükséges, akkor ezt jelzi a közbeszerzési eljárás eljárási felelősének és az ajánlati felhívás előkészítéséhez megadja az ahhoz szükséges adatokat (pl. hely, időpont).
h)13 Egyezteti a szerződés, szerződéses megállapodás tervezetét és a szerződéses feltételeket (az esetleges eltérési igényeket a jóváhagyott formától), a teljesítés (reális) ütemezését az eljárási felelős bevonásával. Azon fedezetigazolásról szóló nyilatkozat beszerzéséről, meglétéről és a becsült érték meghatározásának módszeréről szóló nyilatkozat, továbbá a becsült érték alapjául szolgáló – építési beruházás tárgyú közbeszerzések esetén a KTI által biztosított költségszakértői felülvizsgálat figyelembevételével készített – részletes becsültköltség-kimutatásról, 12 hónapnál nem régebbi árazott költségvetés elkészítéséről, meglétéről köteles gondoskodni, amelyet az ME KFF részére továbbítani szükséges a jóváhagyási folyamatban, illetve utóellenőrzéses eljárás esetén az IH részére. Folyamatba épített ellenőrzés esetén a fedezetigazolásra vonatkozó nyilatkozatot és a becsült érték meghatározásának módszerére vonatkozó nyilatkozatot, továbbá a becsült érték alapjául szolgáló – építési beruházás tárgyú közbeszerzések esetén a KTI által biztosított költségszakértői felülvizsgálat figyelembevételével készített – részletes becsültköltség-kimutatást, 12 hónapnál nem régebbi árazott költségvetést, illetve annak esetleges felülvizsgálatát az eljárási felelős részére köteles továbbítani.
i) A közbeszerzési adatlap módosítása esetén felel azért, hogy a módosítás tárgyánál megadja pontosan az eredeti adatlapon szereplő mindazon adatokat, amelyek a közbeszerzési adatlap módosításával változnak, azaz felel azért, hogy a módosított és a módosuló adatok is pontosan szerepeljenek a közbeszerzési adatlap módosításán.
(10) A szakmai felelős feladata és felelőssége a közbeszerzési eljárás ajánlattételi és/vagy jelentkezési szakaszában:
a) Az olyan gazdasági szereplőtől, aki az adott közbeszerzési eljárásban ajánlattevő vagy részvételre jelentkező lehet, a beérkező tisztázó, pontosítást kérő szakmai kérdéseket az eljárási felelőstől beérkezésük sorrendjében folyamatosan átveszi, adott esetben a mérnök/tervező/szakértő bevonásával a válaszokat a lehető legrövidebb időn belül összeállítja és megküldi elektronikusan az eljárási felelősnek. A beérkező kérdések megválaszolása az eljárási felelőssel történő egyeztetés alapján folyamatosan, a kérdésfeltevési vagy megválaszolási határidőt megelőzően, több részletben történik.
b) A műszaki kérdésekre adott, egyeztetett, szakmailag ellenőrzött válaszokat word-fájlba szerkesztetten, e-mail útján, a válaszadás napját megelőző napon 10 óráig az eljárási felelőshöz eljuttatja.
c) A kiegészítő kérdések kapcsán a KF vezetője – a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyásával – és a szakmai ágazati helyettes államtitkár együttesen dönt a közbeszerzési dokumentáció módosításának jelentőségéről. Amennyiben a dokumentáció nem jelentős módosítása szükséges (pl. költségvetésben mennyiségek pontosítása, további tervek kiadása a műszaki tartalom részét képező építményekre stb.) ezt haladéktalanul jelzi az eljárási felelős felé, továbbá intézkedik a módosított költségvetés, műszaki tartalom megküldéséért az eljárási felelős részére, hogy az intézni tudja az EKR felületen a dokumentáció módosításról szóló ajánlattevői tájékoztatást, mivel ez esetben hirdetmény módosítás feladására nincs szükség. Amennyiben a kiegészítő kérdések kapcsán a dokumentáció jelentős módosítása szükséges (pl. a tervek alapján az árazatlan költségvetést jelentős számú tétellel kell kiegészíteni, vagy épp ellenkezőleg, jelentős számú tételt kell törölni stb.), úgy ezt haladéktalanul szükséges jelezni az eljárási felelős felé, azzal, hogy egyúttal a szakmai ágazati helyettes államtitkárral egyeztetett ajánlattételi határidő hosszabbításra is konkrét határidő javaslatot tesz. Mindemellett intézkedik a módosított dokumentáció eljárási felelős részére továbbításáért, hogy az intézkedni tudjon a korrigendum, hirdetménymódosítás feladása iránt.
d) Felel a műszaki kérdésekre adott válaszok (ideértve a dokumentációmódosításnak minősülő válaszokat is), illetve a módosított dokumentáció tartalmáért.
e) Konzultáció biztosítása esetén részt vesz a konzultáción. Amennyiben helyszíni bejárás lehetősége biztosított az ajánlati felhívás alapján, akkor felel annak lebonyolításért és az ajánlatkérői jelenlét biztosításáért.
(11) A szakmai felelős feladata és felelőssége a közbeszerzési eljárás értékelési szakaszában:
a) Szavazó tagként – vagy a (8) bekezdés szerinti esetben tanácskozási joggal – részt vesz a bírálóbizottság munkájában, a bírálóbizottsági üléseken megjelenik.
b) Az eljárási felelős által megküldött bontási jegyzőkönyv alapján az első bizottsági ülésen nyilatkozik arról, hogy – amennyiben a beszerzés támogatási forrásból valósul meg – a támogatási szerződés aláírásra került-e, amennyiben nem, az aláírás mikorra várható, a szerződés megkötéséhez szükséges forrás rendelkezésre áll-e, figyelemmel az ajánlatokra, az eljárás tárgyára és a támogatási szerződésben rögzített összegekre.
c) Az utolsó bizottsági ülésen a b) pontban felsorolt, az első bizottsági ülésen még hiányzó információkat megadja, vagy nyilatkozik arról, hogy nem áll rendelkezésre fedezet a beszerzés megvalósítására.
d) Áttekinti az ajánlatokat/jelentkezéseket, és szakmai szempontból a kiadott felhívás és dokumentáció rendelkezéseit, valamint a szakmai tárgyú előírásokat figyelembe véve véleményt nyilvánít róluk. A véleményét közli a bírálóbizottsággal.
e) Szakmai kérdésekben véleményezi az eljárási felelős által összeállított hiánypótlást, pontosító kérdést, a beérkező hiánypótlásokat, pontosító válaszokat, árindokolást és egyéb magyarázatokat. Az aránytalanul alacsony árra, illetve túlzó kötelezettségvállalásra és egyéb aránytalan vállalásra vonatkozó rákérdezést a szakmai felelősnek kell összeállítani – adott esetben, amennyiben bevonásra került – az árszakértő és a bírálóbizottság pénzügyi szakértelemmel bíró tagjának közreműködésével, mivel az ő kötelessége ismerni azokat a főbb munkafázisokat, tételeket, amelyek az ajánlati ár meghatározása szempontjából meghatározó jelentőségűek, és amelyekre való rákérdezés alapján megállapítható, hogy az ajánlattevő arra a műszaki tartalomra tett-e ajánlatot, mint amit ajánlatkérő a felhívás és a dokumentáció, kiegészítő tájékoztatás alapján elvárt. Az aránytalanul alacsony árra, illetve túlzó kötelezettségvállalásra és egyéb aránytalan vállalásra vonatkozó rákérdezés szükségességének eldöntése a bírálóbizottság együttes felelőssége.
f) Az ajánlatokat számszaki szempontból ellenőrzi, a számítási hiba javítása körében javaslatot tesz a bírálóbizottságnak.
(12) A szakmai felelős feladata és felelőssége a közbeszerzési eljárás szerződéskötési szakaszában:
a) Az aláírásra kerülő szerződés és mellékletei szignáltatásáról gondoskodik a szervezeti egysége, illetve felettes vezetői körében a nyertes ajánlattevő által aláírt szerződés beérkezését követő 2 munkanapon belül.
b) Gondoskodik a felelősségbiztosítási / építés-szerelési biztosítási szerződés ellenőrzéséről, jelzi a biztosításokra vonatkozó utasítás rendelkezései szerint, amennyiben a biztosítás nem megfelelő. A biztosításokkal kapcsolatos részletes rendelkezéseket külön utasítás tartalmazza.
(13) A szakmai felelős feladata és felelőssége – amennyiben a szakmai ágazati helyettes államtitkár rendelkezik ágazati lebonyolítástámogatási feladatokat ellátó szervezeti egységgel, úgy ezen szervezeti egység kijelölt munkatársával egyeztetve – a szerződéskötést követően a teljesítési szakaszban:
a) Nyomon követi és számon tartja a szerződés teljesítését, figyeli a teljesítési részhatáridőket, számon kéri a nyertes ajánlattevőtől a szerződés tartalmának megfelelő teljesítést, felel a keretszerződés költségkeretének betartásáért.
b) Köteles a szerződés teljesítésébe más szervezet alvállalkozóként történő bevonása esetén a szakmai ágazati helyettes államtitkár irányítása alá tartozó, alvállalkozók bejelentéséért felelős szervezeti egységet a bejelentéssel kapcsolatban megkeresni a Kbt.-ben meghatározott feltételek fennállásának vizsgálata tárgyában. (A szakmai felelős feladata ellenőrizni ez esetben, hogy az ajánlatban a nyertes miként nyilatkozott az alvállalkozók bevonásáról).
c) Amennyiben a szerződés teljesítésébe más szervezet alvállalkozóként történő bevonásának vizsgálata során a bevonásra kerülő alvállalkozó a Kbt. szerinti kizáró okok hatálya alatt áll, akkor ennek tényéről tájékoztatja KF-et.
d) Az alvállalkozó bevonásának vizsgálatáról az alvállalkozó bejelentését követően köteles tájékoztatni a KF-et. A KF tájékoztatásának minden olyan adatot, információt tartalmaznia kell, amely a kapcsolódó EKR-ben történő közzététel maradéktalan teljesítéséhez szükséges. A tájékoztatást az alvállalkozó nyertes ajánlattevő általi bejelentését követő húsz napon belül kell megtenni a Kbt. által megadott határidők tarthatósága érdekében.
e) Köteles a szerződésmódosítási igények egyeztetését megfelelő időben megkezdeni.
f) Felel azért, hogy a szerződésmódosítás tervezet vagy a szerződésmódosítási kérelem elutasításának alátámasztásául szolgáló iratokat és a szakmai ágazati helyettes államtitkár előzetes szakmai álláspontját a BKEO kijelölt munkatársának megküldje.
g) A BKEO információt ad a közbeszerzési eljárás lefolytatása során felmerült olyan adatokat és tényeket illetően, melyek a szerződéses jogviszony, illetve az abból fakadó jogok és kötelezettségek bírálata szempontjából jelentőséggel bírhatnak.
h) A Minisztérium által biztosítandó előlegre vonatkozó biztosítékot, valamint a jótállási és szavatossági biztosítékot a szakmai felelősnek a BKEO közreműködésével kell ellenőriznie.
i) Felel azért, hogy szerződésszegés esetén (a szerződésszegés rövid ismertetésével, a kötbérigényre adott partner általi válasszal, a szerződés nyilvántartási számának megadásával együtt) a szerződésszegés tényét jelezze a KBO vezetője felé a KF vezetője egyidejű tájékoztatása mellett.
j) Felel azért, hogy a szerződés teljesítésére vonatkozó adatokat a végszámla kifizetésétől számított 15 napon belül megküldje a közbeszerzési eljárást bonyolító eljárási felelősnek (másolatban tájékoztatva a KBO vezetőt is). Ezen adatok a következők: a felek megnevezése, a szerződés nyilvántartási száma, nyilatkozat arról, hogy a teljesítés szerződésszerű volt-e, a szerződés teljesítésének elismert időpontja, az ellenszolgáltatás teljesítésének időpontja, a kifizetett teljes ellenszolgáltatása összege). Több éves szerződés esetén a szerződéskötéstől számítva évenként kell megküldeni az adatokat.
k) A DKÜ-, NKOH-, KEF-köteles eljárás esetén felel azért, hogy a szerződés teljesítéséről szóló tájékoztató Portálon történő rögzítése érdekében a végszámla kifizetését követő 5 napon belül a következő adatokat [felek megnevezése, szerződés nyilvántartási száma, nyilatkozat arról, hogy a teljesítés szerződésszerű volt-e, a szerződés teljesítésének elismert időpontja, ellenszolgáltatás teljesítésének időpontja, a kifizetett teljes ellenszolgáltatása összege, illetve, hogy a szerződés alapján alkalmazható szerződést megerősítő mellékkötelezettség, vagy egyéb szankció (pl. kártérítés) érvényesítésére sor került-e] és a teljesítésigazolást megküldje vagy amennyiben a Portál alapján más, további adat is szükséges a DKÜ-, NKOH-, KEF-kapcsolattartásra felhatalmazott munkatárs jelzése alapján, az attól számított 1 napon belül ezen adatokat is megadja.
l) A DKÜ-köteles eljárás esetén, amennyiben a DKÜ további adatszolgáltatás kért, felel azért, hogy ezt az ettől számított 10 munkanapon belül a DKÜ Portálon rögzíteni lehessen, ennek érdekében a DKÜ kapcsolattartásra kijelölt munkatársának jelzését követő 5 napon belül a kért adatokat megküldi.
(14) A közbeszerzési nyilvántartási munkatárs a részben vagy egészben európai uniós, valamint a hazai finanszírozású közbeszerzési eljárások esetén a bírálóbizottság szakértőjeként segíti a bírálóbizottság munkáját az alábbiak szerint:
a) tájékoztatja az eljárási felelőst az adott eljárás bírálóbizottságában részt vevő, adott jogszabály szerinti minőségbiztosítást végző szervezet által megjelölt tagok, szakértők, megfigyelők nevéről, telefonszámáról, e-mail-címéről;
b) gondoskodik arról, hogy a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet, illetve a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet és az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből származó források felhasználásáról szóló 75/2016. (IV. 5.) Korm. rendelet szerinti kedvezményezetti kötelezettségeknek az ajánlatkérő a közbeszerzési eljárás alatt eleget tegyen, folyamatosan kapcsolatot tart az EKR rendszeren keresztül az adott jogszabály szerinti minőségbiztosítást végző szervezettel, annak kijelölt megfigyelőjével, kapcsolattartójával (IH, CEF Főosztály, ME KFF stb.);
c) folyamatba épített minőségbiztosítás esetén gondoskodik az eljárási felelős által megküldött iratok folyamatos feltöltéséért az EPTK-FAIR rendszerbe;
d) felel azért, hogy az ellenőrző szerv által az EPTK-FAIR rendszerbe feltöltött tényállástisztázásokat, hiánypótlási felhívásokat haladéktalanul továbbítsa az eljárási felelős és a szakmai felelős felé;
e) utóellenőrzéses eljárás esetén gondoskodik az eljárási felelős által megküldött iratok feltöltéséért az EPTK-FAIR rendszerbe, felel azért, hogy az ellenőrző szerv által az EPTK-FAIR rendszerbe feltöltött tényállástisztázásokat, hiánypótlási felhívásokat haladéktalanul továbbítsa az eljárási felelős és a szakmai felelős felé;
f) szerződésmódosítás esetén felel az ellenőrző szerv által az EPTK-FAIR rendszerben rögzített tényállástisztázás, hiánypótlás BKEO vezetője által kijelölt munkatárs és szakmai felelős felé való továbbításáért;
g) amennyiben az ellenőrző szervtől közvetlenül kapja meg a tanúsítványt, a szerződésmódosítás véleményezést, úgy felel azért, hogy azt továbbítsa a szakmai felelős, a KBO vezetője, a BKEO vezetője, a KF vezetője és az eljárási felelős felé.
(15) A bírálóbizottság pénzügyi szakértelemmel rendelkező tagja (a pénzügyi fedezetet kezelő szervezeti egység vezetője által delegált tag) felelős az alábbiakért:
a) A felhívás és a dokumentáció tartalmának a gazdálkodásra vonatkozó jogszabályoknak való megfelelőségéért.
b) Annak vizsgálatáért, hogy a pénzügyi ajánlat összhangban van-e az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény és az Ávr. vonatkozó rendelkezéseivel, illetve a rendelkezésre álló pénzügyi fedezettel.
c) Az ajánlatok pénzügyi számadatai helyességének matematikai módszerrel történő vizsgálatáért.
d) A közbeszerzési eljárást lezáró döntést megelőzően pénzügyi fedezet hiánya miatt feltételesen indított közbeszerzési eljárás esetén vagy amennyiben a legkedvezőbb ajánlat meghaladja a rendelkezésre álló pénzügyi fedezetet és pénzügyi fedezet kiegészítése szükséges, akkor a bírálóbizottság részére nyilatkozik a pénzügyi fedezet rendelkezésre állásáról és megküldi pénzügyi fedezetet igazoló gazdasági szervezeti egység által aláírt, a beszerzés pénzügyi fedezetének, forrásának rendelkezésre állásáról szóló igazolást, dokumentumot.
(16) A bírálóbizottság jogi és közbeszerzési szakértelemmel rendelkező tagjának, vagy tagjainak a szakterület által, valamint a bírálóbizottságnak közbeszerzés tárgya szerinti szakmai szakértelemmel rendelkező tagja által meghatározott műszaki tartalom, bírálati szempontrendszer, általános joggyakorlat során alkalmazott szerződéses feltételek vonatkozásában – a Kbt. és a közbeszerzési eljárásra vonatkozó egyéb jogszabályok betartása érdekében – írásbeli figyelmeztetési kötelezettsége áll fenn a bírálóbizottság irányába, amennyiben ezen feltételek jogellenessége megállapítható, és arról tudomást szerez. A bírálóbizottság jogi és közbeszerzési szakértelemmel rendelkező tagja a szakmai kompetenciájához képest speciális – különösen műszaki, gazdasági, piaci – szakértelmet, szaktudást igénylő kérdések tekintetében figyelmeztetési kötelezettséggel nem tartozik, annak megítélése a bírálóbizottság közbeszerzés tárgya szerinti szakmai szakértelemmel rendelkező tagjának a feladata.
(17) A FAKSZ köteles részt venni a Kbt. 27. § (3) bekezdése szerinti eljárásokban, ennek keretében:
a) elősegíti a közbeszerzési eljárások szakszerű lefolytatását,
b) a közbeszerzési eljárás előkészítése és lefolytatása során biztosítja a közbeszerzési szakértelmet, a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadás körébe eső feladatokat személyesen köteles ellátni,
c) az eljárás során szorosan együttműködik az eljárás tárgya szerinti, pénzügyi, jogi vagy egyéb szakértelmet biztosító személyekkel, szervezetekkel, azok közbeszerzési tevékenységét segíti,
d) a közbeszerzési eljárással kapcsolatos valamennyi feladata vonatkozásában kizárólag a közbeszerzési szakértelem biztosításáért felel,
e) nem felel a közbeszerzési eljárás során a nem közbeszerzési szakértelem körébe eső (így különösen az eljárás tárgya szerinti, műszaki-szakmai, piacismereti, pénzügyi és jogi szakértelem körébe eső) közbeszerzési tevékenységek teljesítésének szakszerűségéért és megfelelőségéért,
f) az általa nyújtott szaktanácsadói tevékenység keretében ismerteti azon Kbt. és végrehajtási rendeletei által szabályozott követelményeket, amelyeket a nem közbeszerzési szakértelem körébe eső személyeknek és szervezeteknek a közbeszerzési tevékenységük során az általuk biztosított szakértelem körében be kell tartaniuk.
(18) A FAKSZ tevékenysége körében az EKR-ben elektronikusan ellenjegyzi a közbeszerzési eljárás során keletkezett, alábbi dokumentumokat:
a) a közbeszerzési eljárást megindító felhívást és – a műszaki tervdokumentáció és az árazatlan költségvetés kivételével – a közbeszerzési dokumentumokat,
b) – elektronikusan benyújtott és felbontott ajánlatok esetében az elektronikus rendszer által generált bontási jegyzőkönyv kivételével – a bontási jegyzőkönyvet, a bírálóbizottsági munkáról készült jegyzőkönyvet és
c) az összegezést.
(19) A FAKSZ aláírásával, illetve az EKR rendszerben történő ellenjegyzésével igazolja a közbeszerzési eljárásban történő személyes részvételét, továbbá az eljárás alapjául szolgáló iratok személyes ellenőrzését, és felelősséget vállal az eljárás – kizárólag közbeszerzési szempontú – szakszerűségéért és a közbeszerzésekre vonatkozó jogszabályoknak való megfelelőségéért.
(20) A bírálóbizottság döntési javaslatát a közbeszerzés tárgya szerinti, az SzMSz alapján feladat- és hatáskörrel rendelkező szakmai ágazati helyettes államtitkár véleményezi.
(21) A szakterület felel
a) a közbeszerzési eljárás megindításának kezdeményezéséért, a bírálóbizottság tagjaira és az eljárásba bevonni kívánt közreműködő személyekre, szervezetekre vonatkozó javaslattételért,
b)14 a becsült érték meghatározásáért, ennek érdekében előzetes helyzet-, illetve piacfelmérés végzéséért a Kbt. vonatkozó rendelkezéseire tekintettel, valamint – az SzMSz alapján a fejezeti vagy központi előirányzat kezeléséért felelős szervezeti egységgel egyeztetve – a szükséges anyagi fedezet forrásának és mértékének meghatározásáért. Építési beruházás tárgyú közbeszerzések esetén a szakterület becsült érték meghatározásával kapcsolatos feladata a becsült érték költségszakértői felülvizsgálatának kezdeményezése, a becsült érték összegének megfelelőségéért a felülvizsgálatot végző költségszakértő felel.
c) a közbeszerzési eljárás műszaki, szakmai leírásának elkészítéséért,
d) a 6. § szerinti iratok rendelkezésre állásáért és tartalmáért,
e) a közbeszerzési eljárás eredményeként kötött szerződés teljesítésének figyelemmel kíséréséért és ellenőrzéséért, a teljesítésigazolásnak az arra jogosult által történő kiállításáért,
f) a közbeszerzési szerződés módosításának kezdeményezéséért és a szerződésmódosítás indokainak meghatározásáért, a szerződésmódosítással, illetve a módosítást nem igénylő változtatásokkal kapcsolatos közbeszerzés jogi és műszaki szakmai vélemény megadásáért.
(22) A KF felel
a) a bírálóbizottság jogi és közbeszerzési szakértelemmel rendelkező tagjának a delegálásáért,
b) a közbeszerzési eljárás iratainak a döntéshozó részére történő felterjesztéséért,
c)15
d) a döntéshozó 10. függelék szerinti összeférhetetlenségi nyilatkozatának elkészítéséért,
e)16
f) a Kbt. rendelkezéseinek figyelembevételével meghatározott, egybeszámított becsült érték vizsgálatáért és a vonatkozó nyilatkozat elkészítéséért,
g) a pénzügyi szervezeti egység közreműködésével a közbeszerzési hirdetmények megjelentetéséért,
h) a közbeszerzési eljárás során szükséges jegyzőkönyvek elkészítéséért, azok jogszabályban előírtak szerinti megküldéséért,
i) a közbeszerzési eljárás során keletkezett dokumentumokba történő iratbetekintés biztosításáért,
j) a beérkezett részvételi jelentkezések, ajánlatok értékelésének összeállításáért és összefoglalásáért,
k) az ajánlati kötöttség meghosszabbítására vonatkozó felkérés kiküldéséért,
l) a közbeszerzési eljárás eredményeként kötött szerződés előkészítéséért, jogi ellenőrzéséért vagy jogtanácsosi ellenjegyzéséért,
m) a szükséges dokumentumoknak a Kbt.-ben meghatározottak szerint történő közzétételéért.
(23) A KF vezetője – a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár egyetértésével – az (1)–(7) bekezdésben foglaltakat külső FAKSZ útján vagy annak közreműködésével is biztosíthatja.
(24) Az ajánlatkérő személyi állományába nem tartozó, külső közreműködő felel
a) az összeférhetetlenségre és titoktartásra vonatkozó szabályok betartásáért,
b) megbízásának, illetve felkérésének megfelelően, az abban foglalt felelősségi rendelkezések szerint a közbeszerzési eljárás előkészítésében és lefolytatásában történő részvételért.
(25) A döntéshozó a Kbt. 27. § (5) bekezdésében meghatározottak szerinti természetes személy, aki az ajánlatkérő nevében az eljárás során hozott döntésekért felelős. A döntéshozó nem tagja a bírálóbizottságnak, döntéseit a bizottság döntési javaslata és a véleményező véleménye alapján hozza.
(26) A döntéshozó felel
a) a közbeszerzési eljárás megindítására vonatkozó kezdeményezés jóváhagyására vagy elutasítására vonatkozó döntés meghozataláért,
b) az összeférhetetlenségre és titoktartásra vonatkozó szabályok betartásáért,
c) a szakterület javaslata alapján a bírálóbizottság tagjainak kijelöléséért,
d) az eljárást megindító felhívás és közbeszerzési dokumentum jóváhagyására vagy elutasítására vonatkozó döntés meghozataláért, továbbá annak módosítása jóváhagyására vagy elutasítására vonatkozó döntés meghozataláért, amennyiben az a becsült értéket érinti, illetve a közbeszerzés tárgyának nagymértékű változását okozza,
e) a részvételi jelentkező vagy ajánlattevő alkalmatlanságának megállapításáért,
f) a részvételi jelentkezés, ajánlat érvényességének vagy érvénytelenségének megállapításáért,
g) tárgyalásos eljárásban a tárgyalások megkezdését megelőzően az érvényes és érvénytelen ajánlatok tekintetében a döntés meghozataláért,
h) a hirdetmény, illetve az eljárást megindító felhívás visszavonására vonatkozó döntés meghozataláért,
i) a részvételi szakaszt, illetve a közbeszerzési eljárást lezáró döntés és adott esetben a közbenső döntés meghozataláért,
j) a közbeszerzési eljárás eredményeként kötött szerződés módosítására vonatkozó kezdeményezés jóváhagyására vonatkozó döntés meghozataláért,
k) a bírálóbizottság felhatalmazásáért, hogy az a döntésnek megfelelő eredményről az ajánlattevőket tájékoztassa, az eljárás eredményéről szóló összegezés megküldésével.
A KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁSOK BELSŐ ELLENŐRZÉSI RENDJE
20. § A közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos belső ellenőrzési feladatok végzése során a hatályos jogszabályokban meghatározott, a közbeszerzési eljárások ellenőrzésére vonatkozó előírások, valamint a Minisztérium vonatkozó belső normáiban foglaltak szerint kell eljárni.
A KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁSOK DOKUMENTÁLÁSI RENDJE
21. § (1) A közbeszerzési eljárásokat azok megindításától a jogorvoslati eljárás jogerős lezárásáig, illetve a közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződés teljesítéséig terjedően írásban vagy a közbeszerzési eljárás elektronikus lefolytatása esetén külön jogszabály szerint, elektronikusan dokumentálni kell.
(2) A közbeszerzési eljárással összefüggő valamennyi iratot és dokumentumot – a Kbt. előírásai alapján – a Minisztérium iratkezelési szabályzata szerint kell kezelni és őrizni.
(3) A közbeszerzési eljárás előkészítésének iratanyagát a közbeszerzési eljárás kezdeményezésével bezárólag a szakterület köteles megőrizni.
(4) A közbeszerzési eljárás előkészítésének és lebonyolításának iratanyagát – a közbeszerzési eljárás kezdeményezésétől az eljárás eredményéről szóló tájékoztató megjelenéséig, illetve a jogorvoslati eljárás jogerős lezárásáig – a KF köteles megőrizni.
(5) A közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződés szakmai teljesítésével összefüggő iratanyagot a szakterület, a pénzügyi teljesítéssel összefüggő iratanyagot a pénzügyi szervezeti egység köteles megőrizni.
KÖZBESZERZÉSNEK NEM MINŐSÜLŐ BESZERZÉSI ELJÁRÁSOK
16. Minősített beszerzések
22. § (1) Ha a beszerzés a Kbt. tárgyi kivételi körének hatálya alá tartozik, a minősített beszerzések Országgyűlés általi mentesítésének kezdeményezésére vonatkozó feltételekről és eljárásról, valamint az ilyen beszerzések megvalósításakor az ajánlatkérő által érvényesítendő követelményekről szóló 492/2015. (XII. 30.) Korm. rendelet által meghatározott eljárásrend szerint a szakterület szerzi be az Országgyűlés illetékes bizottságának engedélyét. A szakterület kérésére a KF az engedély megszerzése érdekében segítséget nyújt, illetve – a szakterülettől kapott megalapozó dokumentumok birtokában – intézkedik az engedély megszerzése iránt.
(2) A minősített adatot, az ország alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdekeit érintő vagy a különleges biztonsági intézkedést igénylő beszerzések sajátos szabályairól szóló 218/2011. (X. 19.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezéséről, valamint az ezzel összefüggő átmeneti rendelkezésről szóló 276/2014. (XI. 6.) Korm. rendelet 4. § b) pontja alapján a minősített adatot, az ország alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdekeit érintő vagy a különleges biztonsági intézkedést igénylő beszerzések sajátos szabályairól szóló 218/2011. (X. 19.) Korm. rendeletet [a továbbiakban: 218/2011. (X. 19.) Korm. rendelet] alkalmazni kell azon beszerzésekre, amelyre vonatkozóan a 218/2011. (X. 19.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése szerint az Országgyűlés illetékes bizottsága a 218/2011. (X. 19.) Korm. rendelet hatálybalépéséig a Kbt. alkalmazását kizáró előzetes döntést hozott. Ezen beszerzések vonatkozásában a III. és IV. Fejezetben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.
(3) A védelmi és biztonsági célú beszerzésekről szóló 2016. évi XXX. törvényben meghatározott védelmi és biztonsági tárgyú beszerzésekre a III., IV. és VI. Fejezetben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.
17. Közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljárás
23. § (1) A szerződő fél kiválasztásához a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:74. §-a és 6:75. §-a szerinti versenyeztetési eljárást (a továbbiakban: beszerzési eljárás) kell lefolytatni, ha
a) a beszerzés 6. § (4) bekezdés b) pontja alapján meghatározott becsült értéke eléri vagy meghaladja a nettó kettő millió forintot, vagy
b) a beszerzés európai uniós forrásból valósul meg és a 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet, a 126/2016. (VI. 7.) Korm. rendelet, a 396/2015. (XII. 12.) Korm. rendelet, a 237/2008. (XI. 26.) Korm. rendelet és a 326/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet, illetve
a vonatkozó pályázati felhívás alapján szükséges.
(2) Opcionális részt tartalmazó ajánlatkérés esetén a teljes ellenszolgáltatásba az opcionális rész értékét is bele kell érteni.
(3) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem kell a Ptk. 6:74. §-a és 6:75. §-a szerinti versenyeztetési eljárást lefolytatni, ha
a) a beszerzés kivételesen kedvező feltételei csak rövid ideig állnak fenn, és az ellenszolgáltatás a piaci árakhoz képest lényegesen alacsonyabb, továbbá a kedvező feltételek igénybevétele a versenyeztetési eljárás lefolytatása esetén meghiúsulna,
b) a beszerzés tárgya igazságügyi szakértői megbízás vagy közbeszerzési eljárásokhoz, pályázatokhoz kapcsolódó szakmai bírálóbizottsági tag megbízása,
c) az ajánlatkérő piackutatás eredményeképpen igazolható módon meggyőződött arról, hogy az adott piacon háromnál kevesebb gazdasági szereplő lelhető fel, így potenciális versenyhelyzet nincs az adott beszerzési tárgy tekintetében,
d) a szerződés tárgya egyedi gyártású áru beszerzése, feltéve, hogy az áru egyediségét a gyártó igazolja,
e) a fizetési kötelezettség előzetesen meghirdetett tanfolyamra, képzésre, konferenciára történő jelentkezéssel kapcsolatos,
f) a szerződést külföldön kell megkötni vagy teljesíteni,
g) a beszerzés közfoglalkoztatási program keretében történik,
h) a szerződés tárgya állami vezetők hivatali tevékenységéhez kapcsolódó, bizalmi jellegű szolgáltatások beszerzése (különösen beszédíró, személyi tolmácsolás),
i) a szerződés tárgya olyan korábbi szerződéshez kapcsolódó kiegészítő árubeszerzés, szolgáltatás megrendelése vagy építési beruházás, amelynek értéke nem haladja meg az eredeti szerződés értékének ötven százalékát, és az alapszerződésben szerződő partnertől történő beszerzés szakmai vagy gazdaságossági szempontból indokolt, feltéve, hogy beszerzés teljes értéke nem éri el az eredeti szerződés megkötésekor irányadó nemzeti közbeszerzési értékhatárokat,
j) a szerződő fél a szolgáltatást kizárólagos jog alapján nyújtja.
(4) A Minisztérium működéséhez szükséges, azon kis értékű beszerzések esetén alkalmazandó szabályokat, amelyek becsült értéke megrendelésenként a nettó kettő millió Ft-ot nem éri el, a Pénzügyi Szabályzat tartalmazza.
(5) A PRAG eljárás szerint lefolytatandó beszerzési eljárás megindítása előtt, a PRAG eljárással összefüggő beszerzésre vonatkozó, 12. függelék szerinti beszerzési adatlap műszaki-tartalmi követelményekre vonatkozó kitöltése és a szakmai szervezeti egységek által történő jóváhagyása szükséges. A beszerzés csak akkor indítható, ha a kitöltött és jóváhagyott PRAG eljárással összefüggő beszerzési adatlapon a beszerzést a döntéshozó engedélyezte.
(6) A PRAG eljárások szabályszerű lebonyolításáért a Minisztériummal szerződéses jogviszonyban álló PRAG szakértő felelős. A PRAG eljárások esetében a BKEO feladata a jóváhagyott, 12. függelék szerinti PRAG beszerzési adatlap megküldése a szakértő számára. A PRAG eljárás szabályrendszerének figyelembevételével, a PRAG eljárással összefüggő beszerzés felelősségrendjére, a PRAG eljárás dokumentumainak jóváhagyására a jelen Szabályzat közbeszerzési eljárásokra irányadó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy az eljárási felelős a PRAG szakértő, a PRAG eljárás során keletkezett dokumentumok átvételét, a PRAG szakértő teljesítésének igazolását és a kifizetéssel kapcsolatos feladatokat a beszerzést kezdeményező szakterület végzi. A PRAG eljárással összefüggő beszerzésre vonatkozóan jelen Szabályzat beszerzési eljárás lefolytatására és a kapcsolódó szerződés megkötésére és módosítására vonatkozó pontjait nem kell alkalmazni. A PRAG eljárás eredményeképpen megkötött szerződés módosítására a jelen Szabályzat szerződések módosítására vonatkozó fejezetét megfelelően kell alkalmazni azzal, hogy a szerződésmódosítás tervezetét a PRAG szakértő készíti el.
18. Közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljárás igénylése
24. § (1) Beszerzési eljárás a 3. függelék szerinti beszerzési eljárás adatlap kezdeményező iraton kezdeményezhető. A beszerzés kezdeményezése a szükséges adat beszerzési adatlapon való megadásával a szakterület által kijelölt beszerzést igénylő feladata. A beszerzési eljárás megindítása előtt, a közbeszerzési eljárás lefolytatását nem igénylő beszerzésre vonatkozó 3. függelék szerinti adatlap (a továbbiakban: beszerzési adatlap) műszaki-tartalmi követelményekre vonatkozó kitöltése és a szakmai szervezeti egység(ek) által történő jóváhagyása szükséges. A beszerzési eljárást a BKEO, illetve – jogszabályban kijelölt örökségvédelmi szervvel megkötésre kerülő régészeti tárgyú szerződés esetében – az SzMSz-ben foglalt feladatkörrel rendelkező szervezeti egység – csak a döntéshozó engedélye után indíthatja meg. A beszerzési adatlap szerint eljárás megindításának engedélyezéséről a döntéshozó dönt.
(2) A beszerzési adatlap indítása a beszerzést igénylő feladata, aki ennek során a következő adatokat köteles megadni:
a) A beszerzési igényt röviden (termék / szolgáltatás / építési beruházás megnevezése).
b) A beszerzést igénylő személy és a beszerzést kezdeményező szervezeti egység megnevezését.
c) A beszerzés becsült értékét.
d) A beszerzés finanszírozási forrását [működési előirányzat, támogatási szerződés azonosító száma, adott esetben költségvetés-menedzsment (KVM) pénzügyi alap].
e) A beszerzési igényt részletesen (műszaki – szakmai – tartalmi követelmények, beszerzési mennyiség, a beszerzési igény indokolása, teljesítési határidő, adott esetben projekt kód és projekt megnevezése).
f) A közbeszerzési és beszerzési tervben nem szereplő beszerzési igény esetén az előre nem látható igény vagy változás okát és annak indokolását.
g) A beszerzést kezdeményező szervezeti egységnél az egybeszámítás szabályai szerint az adott üzleti évben (működési költség esetén) vagy az adott projektben a beszerzési igénnyel egybeszámítandó beszerzés volt-e, ha igen meg kell adni az azonosításhoz szükséges adatokat.
h) Nyilatkozni arról, ha kizárólag egy gazdasági szereplőtől kérhető ajánlat (kizárólagosság fennáll).
i) Nyilatkozni arról, ha beszerzés tárgyára (pénzügyi, biztosítói, szoftver, szolgáltatói beszerzések) tekintettel a szerződéskötés speciális eljárását szükséges alkalmazni, mivel az ajánlattevőktől kell szerződéstervezetet bekérni (saját ÁSZF-fel rendelkeznek).
j) A beszerzési adatlapon a beszerzést igénylő javaslatot tesz legalább három, az ajánlattételre felhívandó gazdasági szereplők körére, aki a kiválasztáskor diszkriminációmentesen, az egyenlő bánásmód elvének megfelelően jár el. Az ajánlattételre felhívandó gazdasági szereplőket lehetőség szerint az ajánlatkérő székhelye (telephelye), vagy a szerződés tárgyát képező szolgáltatás, árubeszerzés, vagy építési beruházás teljesítésének helye szerinti mikro-, kis- vagy középvállalkozások közül választja ki. Az ajánlatkérő az egyes beszerzések esetében ajánlattételre felhívni kívánt gazdasági szereplők személyét lehetőség szerint változtatja. A gazdasági szereplők megjelölése során a következő adatokat kell megadni: név, székhely, cégjegyzékszám / kamarai azonosító szám, adószám, telefonszám, e-mail-cím.
k) Amennyiben kizárólag egy gazdasági szereplőtől kérhető ajánlat, úgy a beszerzést igénylő köteles megadni ennek indokát, valamint az ajánlattételre felkérhető gazdasági szereplő megnevezését, székhelyét, cégjegyzékszámát / kamarai azonosító számát, adószámát, telefonszámát és e-mail-címét.
l) A beszerzést igénylő a kitöltött beszerzési adatlapot egy példányban köteles kinyomtatni, és az aláírt, valamint a szervezeti egység vezetője által aláíratott adatlapot az iktatórendszeren keresztül iktatni.
m) Keretszerződés megkötésére irányuló beszerzési eljárás esetében a beszerzési adatlapon meg kell jelölni a keretgazdát.
n) Az iktatott beszerzési adatlap eredeti példányát a beszerzést kezdeményező szervezeti egység vezetője juttatja el a BKEO-ra.
(3) A jóváhagyott beszerzési igényt tartalmazó beszerzési adatlapon a BKEO feladata a KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyásával
a) meghatározni, illetve véglegesíteni az ajánlattételre felkérni kívánt gazdasági szereplő(ke)t,
b) meghatározni az ajánlatok elbírálásának szempontjait – szükség esetén a beszerzést igénylő közreműködésével,
c) nyilatkozni arról, hogy a beszerzés alapján kötendő szerződés megkötéséhez külső szerv (NKOH, DKÜ stb.) engedélye szükséges-e,
d) a beszerzési adatlapokat nyilvántartásba venni.
(4) A pénzügyi szervezeti egység köteles ellenőrizni a beszerzési igényt pénzügyi, elszámolási tervbe való beilleszkedési szempontból.
(5) A beszerzési adatlapon a pénzügyi szervezeti egység előzetes véleménye alapján az a pénzügyi előirányzattól vagy fejezettől függően a gazdálkodásért felelős helyettes államtitkár vagy az állami beruházások támogatásáért felelős helyettes államtitkár köteles nyilatkozni a beszerzés becsült értékének fedezetét biztosító pénzügyi finanszírozási forrás megjelöléséről, illetve az esetleges forráshiányról.
(6) A beszerzési adatlapon a KBO vezetője köteles nyilatkozni az eljárás közbeszerzési eljáráson kívüli megindíthatóságáról, ennek során különösen arról, hogy
a) a beszerzési igény a közbeszerzési és beszerzési tervben szerepel-e,
b) az adott évben (működési költség esetén) vagy az adott projektben az egybeszámítás szabályai szerint volt-e a beszerzési igénnyel egybeszámítandó beszerzés (ha volt a beszerzés megjelölése, az igény felmerülésének vagy a szerződéskötésnek az időpontja és értékének megadása),
c) a beszerzés jogalapjának vizsgálatáról, és arról, hogy közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül megvalósítható-e (ha nem, ennek indoka).
(7) A BKEO vezetője köteles a beszerzési adatlapon megjelölni a beszerzési eljárásban közreműködő és a szerződéstervezet elkészítéséért felelős jogi munkatárs személyét. A kijelölt jogi munkatárs köteles nyilatkozni arról, hogy az ajánlattételre felkérni kívánt gazdasági szereplők tekintetében kizáró okok (NAV adózói adatbázis és e-cégjegyzék) fennállnak-e.
(8) A szakmai szervezeti egységek által aláírt beszerzési adatlap csak akkor továbbítható a döntéshozó részére engedélyezés céljából, ha a beszerzési adatlapon a beszerzési eljárás megindítását a KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyta.
(9) A beszerzés akkor indítható, ha a KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár által jóváhagyott beszerzési adatlapon a beszerzés megindítását a döntéshozó engedélyezte. A döntéshozó jogosult az ajánlattételre felkérni megjelölt gazdasági szereplők körét meghatározni vagy módosítani.
25. § (1) Amennyiben bármely okból a beszerzési adatlap módosítása szükséges, annak előzetes jóváhagyása, azzal kapcsolatos javaslattétel a KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár feladata. A beszerzési adatlap módosításának részletes indokát – a beszerzést igénylő az 5. függelék szerinti nyomtatványon köteles megadni.
(2) A beszerzési adatlapot módosító nyomtatványt a beszerzést igénylő szervezeti egység vezetője köteles aláírni. A szignált nyomtatványt egy példányban kell kinyomtatni és iktatni, a módosított beszerzési igényt a – KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár jóváhagyását követően – a döntéshozóval kell engedélyeztetni. Amennyiben a módosítás nem érinti az eljárás becsült értékét, illetve a szerződés teljesítési határidejét, akkor a beszerzési adatlapot módosító nyomtatványon a döntéshozó személye megegyezik a beszerzést igénylő szervezeti egység vezetőjével.
(3) A KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár általi jóváhagyást követően a pénzügyi szervezeti egység részére forrásellenőrzés céljából és a szerződés-nyilvántartó szervezeti egysége részére az erre szolgáló pénzügyi rendszerben történő rögzítés céljából szükséges megküldeni a módosított beszerzési adatlapot.
(4) A döntéshozó jóváhagyása esetén a beszerzésiadatlap-módosítást az eredetivel azonos iktatószám alatt új csatolmányként iktatni kell. A beszerzésiadatlap-módosítás eredeti példányát a BKEO köteles megőrizni.
(5) A beszerzési adatlap módosításának szükségessége esetén a beszerzés csak akkor indítható, ha a KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár által jóváhagyott beszerzésiadatlap-módosítást a döntéshozó írásban engedélyezte.
(6) Amennyiben a 3. függelék szerinti beszerzési adatlap kezdeményező irat adataiban olyan változás következik be, amely a beszerzési eljárás eredményeként megkötésre kerülő szerződés teljesítési határidejének vagy a beszerzési eljárás becsült értékének módosításával jár, akkor a szakterület a kezdeményező iratot haladéktalanul köteles módosítani az 5. függelékben foglalt minta alkalmazásával. A szakterület vezetője által aláírt kezdeményező irat módosítását és mellékleteit a KF a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkáron keresztül küldi meg jóváhagyásra a miniszter mint döntéshozó részére. A döntéshozó egyetértése esetén a kezdeményező irat módosítását aláírásával jóváhagyja.
26. § (1) A beszerzési igény visszavonható a szerződéskötést megelőző időpontig [Ptk. 6:74. § (3) bekezdés]. A beszerzést igénylő a visszavonást a 4. függelék szerinti dokumentummal kezdeményezheti. A beszerzési adatlap visszavonását a beszerzést igénylő rögzíti, a szervezeti egység vezetője hagyja jóvá, majd a KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár javaslata alapján a döntéshozó engedélyezi.
(2) Amennyiben a visszavont beszerzési igény projekthez kapcsolódó uniós és hazai finanszírozási forrásból került volna finanszírozásra, a döntéshozó által aláírt 3. függelék szerinti dokumentum egy másolati példányát a BKEO haladéktalanul megküldi a pénzügyi szervezeti egység részére. Ezt követően a Minisztérium szerződés-nyilvántartó egysége a Forrás.Net rendszerben törli az adott beszerzési igényt.
19. Közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljárás megindítása, az ajánlatkérés
27. § (1) A döntéshozó által aláírt beszerzési adatlap két eredeti példányát a BKEO részére kell átadni, amely a jóváhagyott adatlapok vonatkozásában az iratkezelési szabályzatról szóló belső utasításban foglaltak szerint jár el. A jóváhagyott adatlap egy példányát az igénylő szervezet köteles az irattárban megőrizni. A jóváhagyott beszerzési adatlap további egy példányát a BKEO köteles megőrizni. Jogszabályban kijelölt örökségvédelmi szervvel megkötésre kerülő régészeti tárgyú beszerzés esetében a beszerzési adatlap kezelése és megőrzése az SzMSz alapján a területszerzés feladatellátásával foglalkozó szervezeti egység feladata.
(2) A BKEO beszerzési eljárás lefolytatására kijelölt munkatársa a jóváhagyott beszerzési adatlap érkeztetését követően 3 munkanapon belül – az adatlap elektronikus úton történő megküldésével – értesíti a beszerzést igénylőt a beszerzés megindításának engedélyezéséről a részletes, végleges műszaki-tartalmi követelmények megadása céljából, valamint a Beszerzési Adatlapon kijelölt jogtanácsost a szerződéstervezet elkészítése céljából.
(3) A beszerzést igénylő az értesítéstől számított 3 munkanapon belül köteles e-mailben megküldeni a beszerzés tárgyát, a részletes feladatleírást, a mennyiséget, amennyiben előírni kívánja, akkor az alkalmassági követelményekkel kapcsolatos elvárásait, a teljesítési határidőt vagy a szerződés időtartamát, bírálati szempontokra tett javaslatait a beszerzést igénylő szervezet vezetője által szignálva, szkennelt formában, valamint amennyiben az adott eljárásra irányadó szerkeszthető formátumban az árazatlan költségvetési kiírást a BKEO beszerzési eljárásra kijelölt munkatársa és kijelölt jogtanácsosa részére.
(4) A BKEO kijelölt jogtanácsosa a beszerzést igénylő által átadott adatok (a beszerzést igénylő szervezeti egység vezetője által szignálva, szkennelt formában, valamint szerkeszthető formátumban) megküldését követő 5 munkanapon belül köteles e-mailben megküldeni a végleges szerződéstervezetet szignálva, szkennelt formában, valamint szerkeszthető formátumban is a BKEO beszerzési eljárásra kijelölt munkatársa részére. A BKEO kijelölt jogtanácsosának feladata, hogy a szerződéstervezetet elektronikus úton megküldje véleményezés céljából a beszerzést igénylő és a pénzügyi szervezeti egység részére. A szerződés tárgyának összetettsége és bonyolultsága esetén vagy amennyiben a beszerzést igénylő által átadott adatok nem teljesek vagy világosak a szerződéstervezet elkészítéséhez, a kijelölt jogtanácsos további adatszolgáltatást kérhet, illetve egyeztetést kezdeményezhet a beszerzést igénylő szervezeti egységgel, és erről a BKEO beszerzési eljárásra kijelölt munkatársát értesíteni köteles.
(5) Azon beszerzések esetében, ahol a beszerzés tárgyára tekintettel (pénzügyi, biztosítói, szoftver, szolgáltatói beszerzések) a szerződéskötés speciális eljárását szükséges alkalmazni és a beszerzési eljárás során az ajánlattevőktől kell szerződéstervezetet bekérni – mivel saját ÁSZF-fel rendelkeznek – a BKEO nem készít előzetesen szerződéstervezetet.
(6) A beszerzési eljárás megindításának feltétele
a) a beszerzési adatlapot a döntéshozó aláírta,
b) a beszerzés tárgyának ellenértékére a fedezet rendelkezésre áll, vagy rendelkezésre fog állni, illetve forráshiány esetében ennek a ténynek az ismeretében is engedélyezésre került az eljárás megindítása,
c) a beszerzési adatlap KBO által történő aláírása óta 90 nap nem telt el, illetve 90 napot meghaladóan az egybeszámításra vonatkozó feltételt felül kell vizsgálni,
d) a végleges szerződéstervezetet a kijelölt jogtanácsos elkészítette és szignálta,
e) a részletes és végleges műszaki-szakmai követelményeket és a feladatleírást tartalmazó ajánlatkérési feltételeket a beszerzést igénylő szervezeti egység vezetője szignálta, és
f) az elkészített és a BKEO által véleményezésre, jóváhagyásra e-mailben megküldött ajánlatkéréshez kapcsolódó dokumentumokat a beszerzést igénylő e-mailben jóváhagyta.
(7) A beszerzési eljárás (ajánlatkérés) lefolytatása és az azzal kapcsolatos adminisztráció a BKEO feladata.
(8) A közbeszerzési értékhatárok alatti értékű beszerzések megvalósítása során a közpénzek hatékony felhasználásának és a felelős gazdálkodás elvének figyelembevételével kell eljárni, így legalább három – kizárólagosság esetén egy – gazdasági szereplőtől kell ajánlatot bekérni a beszerzés tárgyára vonatkozóan. Az ajánlatkérésre írásban – elsősorban email útján vagy levél, fax útján – kerülhet sor a Ptk. vonatkozó rendelkezései – így különösen a Ptk. 6:63–6:70. §-a, 6:74. és 6:75. §-a – betartásával. Az ajánlatkérés dokumentumainak legalább az alábbi információkat kell tartalmaznia:
a) a részletes műszaki-szakmai követelményeket, feladatleírást, az ajánlattételi és értékelési határidőt tartalmazó ajánlatkérést és
b) a kijelölt jogtanácsos által szignált szerződéstervezetet.
(9) Indokolt esetben (szerződéskötés speciális esete) – így különösen amennyiben a szolgáltatásra (pénzügyi, biztosítói, szoftver licence, szolgáltatói) tipikusan a másik szerződő partner feltételeivel kell a szerződést megkötni – a szerződéstervezet megküldése mellőzhető, ebben az esetben azonban a felkért ajánlattevő(k) részére szerződéstervezet megküldését kell előírni.
(10) Az ajánlatkérést kiküldés előtt az iktatórendszeren keresztül iktatni és cégszerűen aláírni szükséges.
20. Ajánlatok értékelése
28. § (1) Az ajánlatkérőhöz beérkezett ajánlatokat a BKEO érkezteti, illetve az iktatórendszeren keresztül iktatja. Az ajánlatok értékelése beszerzési szempontból a BKEO, szakmai szempontból a beszerzést igénylő feladata.
(2) A BKEO az érkeztetett és iktatott ajánlatokat és a 11. függelék szerinti Értékelő lapot – a beérkezett ajánlatokkal együtt – az ajánlatok iktatását követő 3 munkanapon belül továbbítja a beszerzést igénylő részére, aki az adatlapot – a döntési javaslat meghozatala céljából – a BKEO-ra nyújtja be.
(3) Amennyiben a benyújtott ajánlatok hiánypótlása szükséges, úgy a hiánypótlás teljesítésének időtartama a (2) bekezdés szerinti határidőbe nem számít bele. Az ajánlatok hiánypótlásával, felvilágosításkéréssel kapcsolatos feladatok ellátását a BKEO végzi a beszerzést igénylő szakmai közreműködésével.
(4) A beszerzést igénylő – vagy akadályoztatása esetén a szervezeti egysége vezetője által írásban kijelölt személy – az értesítést követő 3 munkanapon belül köteles az Értékelő lapot egy példányban kitölteni és iktatni.
(5) Az ajánlatok szakmai értékelése a beszerzést kezdeményező feladata. Az értékelő lapon a beszerzést igénylő nyilatkozni köteles arról, hogy
a) a forrás rendelkezésre áll-e, különösen, ha a legkedvezőbb ajánlatban kért ellenszolgáltatás is meghaladja a beszerzési adatlapon megadott becsült értéket vagy a fedezet mértékét (a becsült értéket meghaladó ajánlatok esetén, a nyilatkozat az illetékes pénzügyi terület ellenjegyzése mellett érvényes),
b) keretszerződés esetében a forrást az érintett fejezeti vagy központi kezelésű előirányzaton szükséges biztosítani,
c) az ajánlat tárgya megfelel-e a műszaki-szakmai-tartalmi követelményeknek, amennyiben a beszerzést igénylő álláspontja szerint nem, ennek részletes indokolása szükséges.
(6) A beszerzést igénylő az Értékelő lapon kérheti a beszerzési eljárás eredménytelenné nyilvánítását.
(7) A beszerzést igénylő az iktatott Értékelő lap két eredeti példányát köteles megküldeni a BKEO részére.
(8) A beszerzést igénylő által megküldött és aláírt Értékelő lapon a BKEO vezetője
a) nyilatkozik a beérkezett ajánlatok érvényességéről,
b) javaslatot tesz a KF vezetője felé a beszerzési eljárás eredményének megállapítására,
c) eredményesnek javasolt beszerzési eljárás esetén javaslatot tesz a nyertes ajánlattevő személyére.
(9) Az ajánlatok érvényessége akkor állapítható meg, ha
a) az ajánlat a beszerzést igénylő és a BKEO, KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár együttes véleménye alapján megfelel az ajánlatkérési dokumentumokban meghatározott követelményeknek és
b) az ajánlat az ajánlatkérésben megadott határidőn belül érkezett.
(10) A döntési javaslatot – a BKEO készíti el. A BKEO vezetője az – általa kitöltött, aláírt és javaslatokat tartalmazó – Értékelő lap eredeti példányát köteles továbbítani véleményezésre a KF vezetője és a közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár részére, majd a jóváhagyást követően az Értékelő lap 2 eredeti példányát az eljárást lezáró döntés meghozatala érdekében köteles továbbítani a döntéshozó részére.
(11) A beszerzési eljárás az alábbi feltételek együttes teljesülése esetén eredményes:
a) az ajánlatkérésben megadott határidőn belül legalább egy – uniós finanszírozású beszerzés esetén legalább három – érvényes ajánlat érkezett,
b) a szerződéskötés speciális esetében a kijelölt jogtanácsos szignált és szerkeszthető változatban megküldte a nyertesnek javasolt ajánlattevő beküldött szerződéstervezete alapján készített, a (3) bekezdésben foglaltakkal megegyező kör által véleményezett, a Minisztérium által elfogadható szerződéstervezetet,
c) a döntéshozó az Értékelő lapon a beszerzési eljárás eredményét jóváhagyta és a nyertesnek javasolt ajánlattevővel a szerződéskötést engedélyezte.
(12) A döntéshozó által jóváhagyott Értékelő lapok vonatkozásában az iratkezelési szabályzatról szóló belső utasításban foglaltak szerint kell eljárni. A jóváhagyott Értékelő lap egy példányát az irattárban kell megőrizni. Az aláírt Értékelő lap további egy példányát a BKEO köteles megőrizni.
(13) A BKEO az Értékelő lap jóváhagyását követő 15 munkanapon belül köteles az ajánlatkérésben meghatározott határidőn belül érkezett ajánlatokat adó gazdasági szereplőket írásban (levél, fax vagy e-mail útján) értesíteni az ajánlatkérés eredményéről a beszerzést igénylő és közvetlen felettese egyidejű tájékoztatása mellett.
(14) Eredményes beszerzés esetén a BKEO az ajánlatkérés eredményéről szóló értesítéssel egyidejűleg köteles megküldeni a nyertes ajánlatot tevő gazdasági szereplő részére az aláírásra kerülő szerződést.
(15) Amennyiben a döntéshozó a beszerzési eljárás eredményét nem hagyja jóvá, akkor az eljárás eredménytelen és az Értékelő lapot aláírás nélkül visszaküldi a BKEO részére.
(16) Amennyiben a beszerzési eljárás eredménytelen, új eljárás csak új beszerzési adatlappal indítható.
(17) A szerződéskötés rendjére irányadóak a 13. § rendelkezései.
21. Közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljáráshoz kapcsolódó szerződés lényeges tartalmi elemei
29. § (1) Közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljáráshoz kapcsolódó szerződés lényeges tartalmi elemei
a) a szerződő felek adatai (név, székhely, cégjegyzékszám, adószám, statisztikai számjel, bankszámlaszám, egyéb azonosító adat, pl. törzsszám, kamarai nyilvántartásba vételi szám),
b) a szerződés tárgyának pontos meghatározása (részletes műszaki tartalom, feladatleírás),
c) az ellenszolgáltatás mértékének meghatározása (pl. szerződéses ár / díj),
d) keretszerződés esetén a számítás alapjául vett egységár, a teljesítési időszakra vetítetten tervezett teljes szerződéses díj és a keretösszeg, amelynek várható túllépése esetén a szerződést előzetesen módosítani kell,
e) a teljesítés helye,
f) a teljesítés módja,
g) a teljesítés ideje (határidő / részhatáridők tartama / határozatlan időtartam),
h) a fizetési határidő, a fizetési feltételekkel kapcsolatos rendelkezések, részletekben történő fizetés esetén a részszámlák benyújtásának időpontja, teljesítésigazoló személy megnevezése,
i) a szerződés megerősítésére szolgáló kötbér, esetleges jogvesztés, jótállás, szavatosság, a szerződő partner teljesítését biztosító kezesség, garancia,
j) a fizetési késedelem esetére a Ptk. szerinti késedelmi kamatfizetési kötelezettség előírása
k) szerzői jogi védelem alá eső alkotások esetén a korlátlan felhasználási jogról való rendelkezés a Minisztérium javára, amelynek ellentételezését a szerződéses ár / díj tartalmazza, de a szerződésben az ellentételezés mértékét külön meg kell határozni,
l) a szerződés módosítására, megszüntetésére vonatkozó, a Ptk. szabályaitól eltérő rendelkezések,
m) egyéb, a szerződő felek által lényegesnek ítélt további feltételek, kikötések,
n) a szerződést aláíró személyek megnevezése, titulusa,
o) a szerződés aláírásának helye, ideje,
p) mellékletek.
(2) Azon beszerzések esetében, ahol a beszerzés tárgyára tekintettel (pénzügyi, biztosítói, szoftver, szolgáltatói beszerzések) a szerződéskötés speciális eljárását szükséges alkalmazni és a beszerzési eljárás során az ajánlattevőktől kell szerződéstervezetet bekérni – mivel saját ÁSZF-fel rendelkeznek – a BKEO véleménye az irányadó a szerződések tartalmi elemeit illetően.
22. Szerződésmódosítás
30. § (1) A beszerzési eljárásban megkötött szerződés módosítására a Ptk. vonatkozó rendelkezései irányadók, a mindenkori közbeszerzési értékhatárok figyelembevételével.
(2) Amennyiben a megkötött szerződés módosításának igénye merül fel, a szakmai felelős köteles erről a KF vezetőt és a BKEO vezetőjét egyidejűleg elektronikus levélben haladéktalanul tájékoztatni az alátámasztó iratok és indokok elektronikus megküldésével.
(3) A szakmai felelős köteles a szerződésmódosítási igények egyeztetését megfelelő időben megkezdeni, a tervezett módosítással érintett rész-/véghatáridő lejártát megelőzően annak érdekében, hogy a szerződésmódosítás időben aláírható legyen a szerződő felek által.
(4) A BKEO vezetője továbbítja a szerződés módosítási igényt a szerződésmódosítással kapcsolatos feladatok ellátására kijelölt munkatársa(i) részére.
(5) Az érintett szervezeti egységekkel véleményeztetett szerződésmódosítás tervezetét a BKEO kijelölt jogtanácsosa szignálva, szkennelt formában, valamint szerkeszthető formátumban elkészíti.
(6) A 162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet és a 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó kommunikációs, szervezetfejlesztési, valamint informatikai beszerzésekre vonatkozó szerződésmódosítás esetén a módosítás tervezetét, a módosítás indokolását és az azt alátámasztó dokumentumokat azok elkészítését követő 5 munkanapon belül megküldi a BKEO az NKOH, illetve a BKEO portálkezelésre feljogosított munkatársa útján a DKÜ részére a vonatkozó jogszabályok szerint.
(7) A BKEO feladata értesíteni a partnert a szerződésmódosításról az aláírásra kerülő végleges szerződésmódosítás tervezet megküldésével.
A BESZERZÉSI ELJÁRÁSOK BELSŐ ELLENŐRZÉSI RENDJE
31. § A beszerzési eljárásokkal kapcsolatos belső ellenőrzési feladatok végzése során a hatályos jogszabályokban meghatározott, a beszerzési eljárások ellenőrzésére vonatkozó rendelkezések, valamint a Minisztérium vonatkozó belső szabályzataiban foglaltak szerint kell eljárni.
A KÖZBESZERZÉSI ÉS BESZERZÉSI ELJÁRÁSOK DOKUMENTÁLÁSI RENDJE
32. § (1) A közbeszerzési és beszerzési eljárással összefüggő valamennyi iratot és dokumentumot a Minisztérium iratkezelési szabályzata szerint kell kezelni és őrizni.
(2) A beszerzési eljárás előkészítésének iratanyagát a beszerzési eljárás kezdeményezésével bezárólag a szakterület köteles megőrizni.
(3) A beszerzési eljárás során keletkezett iratanyagot – az ajánlatkérés kiküldésétől az eljárás eredményéről szóló értesítés megküldéséig – a BKEO köteles megőrizni.
(4) A közbeszerzési eljárás előkészítésének és lebonyolításának iratanyagát – a közbeszerzési eljárás kezdeményezésétől az eljárás eredményéről szóló kihirdetés megküldéséig – a KF köteles megőrizni azzal, hogy a közbeszerzési eljárás során elektronikus úton keletkezett iratanyagokat – papíralapú fizikai másolati példány létrehozása nélkül – elektronikus adathordozón szükséges tárolni, amely a közbeszerzési eljárás iratanyagának elválaszthatatlan és kötelező részét képezi.
(5) A beszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződés szakmai teljesítésével összefüggő iratanyagot a szakterület, a pénzügyi teljesítéssel összefüggő iratanyagot a pénzügyi szervezeti egység köteles megőrizni.
A MINISZTÉRIUM KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁSAIBAN ALKALMAZANDÓ SAJÁTOS SZABÁLYOK17
33. § A Kbt. 8. § (1) bekezdése szerinti építési beruházás tárgyú közbeszerzési eljárás esetén az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Ábtv.) 43. § (2) bekezdése alapján, a Kbt. 85. §-a szerinti tárgyalásos eljárást kell alkalmazni, amennyiben ez a Kbt. rendelkezései alapján nem kizárt.
34. § Az Ábtv. 5. § (1) bekezdés 2. pontja szerinti állami magasépítési beruházás esetén a tervező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárásban az Ábtv. 36. § (1) bekezdése szerint szükséges eljárni, tehát a tervező tervpályázat útján kerül kiválasztásra, melyet követően – amennyiben annak jogszabályi feltételei fennállnak – a Kbt. 98. §-a szerinti hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást szükséges lefolytatni. Ha ennek a feltételei nem állnak fenn, vagy a tervezési feladat az Ábtv. 5. § (1) bekezdés 14. pontja szerinti sajátos építményfajtára irányul, a Kbt. 85. §-a szerinti tárgyalásos eljárás alkalmazandó, amennyiben ez a Kbt. rendelkezései alapján nem kizárt.
35. § A 34. §-ban meghatározott szolgáltatások közé nem tartozó, a Kbt. 8. § (1) bekezdése szerinti egyéb szolgáltatás megrendelés tárgyú közbeszerzési eljárás esetén a Kbt. 85. §-a szerinti tárgyalásos eljárás fajtát szükséges alkalmazni, amennyiben ez a Kbt. rendelkezései alapján nem kizárt.
36. § A 33–35. §-ban meghatározott közbeszerzési eljárásokban, ahol nem kerül sor tervpályázat lefolytatására vagy a Kbt. 85. §-a szerinti tárgyalásos eljárás alkalmazása a Kbt. rendelkezései alapján kizárt, a közbeszerzési eljárás megindítása előtt a Kbt. 28. § (5) bekezdése szerinti előzetes piaci konzultáció kötelezően alkalmazandó.
37. § A Kbt. 8. § (1) bekezdése szerinti árubeszerzés tárgyú közbeszerzési eljárás esetén a Kbt. 108. §-a szerinti elektronikus árlejtés alkalmazása kötelező az eljárás fajtájától függetlenül. A közbeszerzési eljárás a beszerzési igény jellege alapján a Kbt. 81. §-a szerint nyílt vagy a Kbt. 82. §-a szerinti meghívásos eljárásban folytatható le.
38. § A 34–37. §-ban foglalt rendelkezések nem alkalmazandók a Kbt. 31. §-a szerinti központosított közbeszerzés alapján történő áruk és szolgáltatások beszerzésére. Ezekben az esetekben a beszerzési igény megvalósításra szolgáló keretmegállapodás tartalma szerint szükséges eljárni, az abban meghatározott eljárás fajta alkalmazandó.
39. § Amennyiben az Ábtv. eltérően nem rendelkezik, és az indokolt, a beszerzést igénylő szakterület kezdeményezésére a XII. fejezetben foglalt rendelkezések alól a miniszter egyedi ügyekben felmentést adhat.
1. függelék
2. függelék
3. függelék18
4. függelék
5. függelék19
6. függelék20
7. függelék
8. függelék21
9. függelék
10. függelék
11. függelék22
12. függelék23
A 2. § (2) bekezdése a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 3. § (4) bekezdését a 19/2023. (XI. 30.) ÉKM utasítás 2. §-a iktatta be.
A hatálybalépés időpontja 2023. december 1.
Az 1. melléklet 3. § (19) bekezdése a 4/2024. (III. 7.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 6. § (2) bekezdés c) pontja a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 8. § (1) bekezdés a) pontja a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 10. § (1) bekezdése a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 10. § (2) bekezdését a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-a hatályon kívül helyezte.
Az 1. melléklet 13. § (5) bekezdése a 19/2023. (XI. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 15. § (2) bekezdése a 19/2023. (XI. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 19. § (5) bekezdés b) pontja a 19/2023. (XI. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 19. § (7) bekezdés f) pontja a 19/2023. (XI. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 19. § (9) bekezdés h) pontja a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 19. § (21) bekezdés b) pontja a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 19. § (22) bekezdés c) pontját a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-a hatályon kívül helyezte.
Az 1. melléklet 19. § (22) bekezdés e) pontját a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 1. §-a hatályon kívül helyezte.
Az 1. melléklet XII. Fejezetét (33–39. §-t) a 4/2024. (III. 7.) ÉKM utasítás 1. §-a iktatta be.
Az 1. melléklet 3. függelék a 4/2024. (III. 7.) ÉKM utasítás 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 5. függelék a 4/2024. (III. 7.) ÉKM utasítás 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 6. függelék a 4/2024. (III. 7.) ÉKM utasítás 2. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 8. függeléke a 22/2024. (XII. 30.) ÉKM utasítás 2. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 11. függelék a 4/2024. (III. 7.) ÉKM utasítás 2. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 12. függelék a 4/2024. (III. 7.) ÉKM utasítás 2. § (5) bekezdésével megállapított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás